Snieglenčių sportas sparčiai populiarėja. Lietuviai stengiasi ne tik išnaudoti visas galimybes čiuožti Lietuvoje, bet ir vis dažniau renkasi atostogas praleisti kalnuose, kur gali ne tik atsipalaiduoti, tačiau ir tobulinti savo čiuožimo snieglente įgūdžius. Tačiau pati šio sporto pradžia, kaip prisimena šalies snieglentininkai, nebuvo lengva ir nors pakako sniego ir kalnų, gauti reikalingą įrangą buvo itin sudėtinga.
 1999 m. ant Šeškinės kalnas
1999 m. ant Šeškinės kalnas

Nuo savadarbių lentų iki galimybės čiuožti ištisus metus

Ne paslaptis, kad Lietuvoje slidinėti slidėmis ar čiuožti snieglente žiemą galima Liepkalnio slidinėjimo centre, Lietuvos žiemos sporto centre (LŽSC) Ignalinoje, ant Kalitos kalno esančiame pramogų ir laisvalaikio centre Anykščiuose, o ištisus metus tai daryti ir Druskininkų „Snow Arenoje". Kaip sako Snowcamp.lt bendruomenės įkūrėjas Laurynas Balnis, šiuo metu galimybių tikrai pakanka. Tereikia užsispyrimo ir noro čiuožti. „Snieglentės ir bendrai žiemos sportas tampa vis populiaresni ir lengviau prieinami. Turime gerą infrastruktūrą užsiimti sportu žiemą, specializuotų parduotuvių pardavimai kasmet auga, o įrangos nebereikia ieškoti užsienyje ir bandyti ją atsigabenti į Lietuvą ar gamintis savomis rankomis, ką darė šio sporto pradininkai.

Ir mane patį įkvėpė pirmieji Lietuvos snieglentininkai. Dar būdamas jaunas matydavau čiuožiančius vyresnius vaikinus su savo gamybos ar iš užsienio atsivežtomis snieglentėmis ant vietinių kalvelių Vilniaus rajone ir užsimaniau išbandyti šį sportą. Buvo daug kritimų, bet įkvėpė Giedriaus Skrebutėno ir jo draugų atliekami triukai Liepkalnio varlyne, tad matydamas juos čiuožiančius jaučiau motyvaciją mokytis", – prisiminė jau 13 m. čiuožinėjantis snieglentininkų bendruomenės įkūrėjas.

Giedrius Skrebutėnas
Giedrius Skrebutėnas

Prieš 25–erius metus pradėjęs čiuožti snieglente G. Skrebutėnas jau turėjo 12 metų slidinėjimo kalnų slidėmis patirtį, tačiau, kaip pats sako, viskas tuomet buvo mėgėjiškame lygyje ir mokytis tekdavo iš savo klaidų. Paprašytas prisiminti, kokia buvo snieglenčių sporto Lietuvoje pradžia, pašnekovas sako, kad kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaisiais snieglentininkais tapo riedlentininkai, kurie ieškojo veiklos žiemai.

„Buvome riedlentininkai, todėl pradžia su snieglentėmis nebuvo tokia jau tragiška. Vienos dienos ant Tauro kalno pakako, kad išsiaiškintume, kaip ir kas veikia. Po tokios kantų gaudymo dienos jau mokėjai leistis nuo kalno gaudydamas posūkius. Tiesa, aiškinomės viską patys, todėl kritimų turėjome daug, bet nei mėlynės, nei išsukioti pirštai noro ir motyvacijos nesumažino.

Laurynas Liepkalnyje
Laurynas Liepkalnyje

Anksčiau žiemos buvo geresnes nei dabar, todėl ir čiuožti buvo galima bet kur, kur tik buvo kalniukas, o Vilniuje jų netrūksta. Dažniausiai vis dėlto rinkdavomės ant Tauro kalno, nes tiesiog tai buvo centre ir patogu. Kelias žiemas ten turėjome nedidelį snieglenčių parką su keliomis dėžėmis ir vamzdžiais. Vėliau persikėlėme į Liepkalnį, kur kasmet turėjome vis geresnį ir geresnį parką. Jei tik yra sniego, Vilniuje bet kur gali nusimesti vamzdį ar dėžę ir treniruotis. Labai norint medinę konstrukciją galima pastatyti net ant lygumos, kaip karta padarėme sukalę didžiulę medinę konstrukciją tam, kad galėtume čiuožinėti", – sakė vienas pirmųjų Lietuvos snieglentininkų G. Skrebutėnas, kuris pasakojo, kad snieglentes keletu metų anksčiau už jį atrado jo draugai, tačiau gavęs galimybę prisidėti prie šio sporto kultūros šalyje formavimosi jis nepraleido progos ir atidavė tam visas savo jėgas bei laiką.

 Pirmas sniegas ant medinio kalno
Pirmas sniegas ant medinio kalno


Sudėtingiausia – gauti įrangą

90–ųjų pabaigoje Lietuvoje pradėjus kurtis tuomet dar nedidelei snieglentininkų bendruomenei, didžiausia problema tapo gauti reikalingą įrangą. Reikėjo ne tik snieglentininkų aprangos, šalmų, akinių, apsaugų, pirštinių, tačiau ir pačių snieglenčių, apkaustų bei specialių batų. Lietuvoje to tiesiog nebuvo įmanoma įsigyti, o užsienyje visa reikalinga įranga kainavo ypač brangiai. Tuo metu bičiulis iš Italijos G. Skrebutėnui ir jo draugams pasiūlė už nedidelę kainą nupirkti kalnuose nuomotos ir jau dėvėtos įrangos. Taip Vilniuje atsirado pirmosios naudotos snieglentės, o atsiradus daugiau susidomėjusių šiuo tuomet šalyje dar nauju sportu, pradėtos konstruoti snieglenčių parkus primenančios figūros, kurios leido pradėti mokytis įvairių triukų.

Laurynas Balnis
Laurynas Balnis

„2003 m. mus susirado Lietuvos sporto draugija „Žalgiris" ir tuomet kartu surengėme pirmąsias snieglenčių varžybas Ignalinoje. Dar po metų snieglenčių varžybos jau vyko Vilniuje ant Tauro kalno ir tapo tradicija. Tuo metu snieglenčių kultūra Lietuvoje įgavo pagreitį, atsirado galimybių remti gerus raiderius, o jie savo ruožtu pradėjo filmuoti snieglenčių filmus. Tuo metu turėjome ir savo laidą apie ekstremalų sportą LNK, leidome žurnalą, atidarėme laisvalaikio ir ekstremalaus sporto prekių parduotuvę. Mūsų tinklapio lankomumas tuo metu nedaug atsiliko nuo „Delfi".

 Liepkalnis 2010 m.
Liepkalnis 2010 m.

Norinčių čiuožti snieglentėmis tik daugėjo, todėl 2012 m. sukonstravome ir įrengėme snieglenčių parką Druskininkų „Snow Arenoje", kurį prižiūrime iki šiol. Tačiau viskas, ką dabar išvardinau, buvo daroma komandoje. Šalia buvo visas gangas, su kuriuo statėme parkus, ieškojome rėmėjų, kūrėme laidas, žurnalus, atidarinėjome parduotuves. Iš pradžių snieglentininkų bendruomenė buvo labai maža. Tarsi šeima visada kartu leidome laiką. Vasarą važinėdavomės riedlente, o žiemą – čiuožinėdavome. Vėliau bendruomenė sparčiai augo tiek kokybės, tiek ir kiekybės prasme nuo saujelės entuziastų iki didžiulės bendruomenės, kurios atstovus galima sutikti ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėse varžybose ar pamatyti kiečiausiuose užsienio vaizdo įrašuose ", – pradžią prisiminė G. Skrebutėnas.

Laurynas Balnis
Laurynas Balnis

Patarimai pradedantiems

Dabar vienas iš pirmųjų Lietuvos snieglentininkų renkasi ir užsienio kurortus. Paklaustas, kuriuos kalnus rekomenduoja aplankyti ir kitiems šio sporto mėgėjams, G. Skrebutėnas prasitarė, kad nors aplankė ir daugybę vietų, tačiau labiausiai jam įsiminė laikas Austrijos slidinėjimo kurortuose Mayrhofen ir Kaprun bei Prancūzijos Alpe–d'Huez. Vasarą, anot pašnekovo, geriausia slidinėti Prancūzijos kurorte Les 2 Alpes arba Norvegijoje esančiame Folgefonna.

Laurynas Balnis
Laurynas Balnis

„Čiuožimas snieglente yra sportas, kuris reikalauja gero fizinio pasirengimo, todėl prieš pirmą kartą ar po pertraukos čiuožiant reikia mažiausiai mėnesį ruoštis fiziškai. Tai reikalinga tam, kad nukritus nesubyrėtumėte, o atsikeltumėte ir galėtumėte čiuožti bei mokytis toliau. Dar vienas patarimas – visada blaiviai vertinkite savo galimybes. Tai ypač aktualu vakarais, kai parke rizikos neišvengsi. Prieš atliekant naują arba sudėtingą triuką visada šiek tiek baisu, bet atliekant viską žingsnis po žingsnio galėsite išmokti be skaudžių pasekmių. Trumpai tariant, nebandykite bėgti neišmokus eiti.

 Red Bull White Out“ varžybos Estijoje 2009 m. Lietuvių komanda
Red Bull White Out“ varžybos Estijoje 2009 m. Lietuvių komanda

Pradžia yra sunki, nes reikia išmokti kontroliuoti kantus, netrūksta kritimų, raumenų skausmo, bet jei pakaks valios visa tai įveikti – pajausite laisvę, kurią gali pajausti tik skriedamas su lenta nuo kalno", – patarimais dalijosi profesionalas.

Pastaruoju metu vis daugiau lietuvių domina slidinėjimas Prancūzijoje. L. Balnis sako, kad šios šalies kalnai yra puiki vieta ieškantiems aktyvios slidinėjimo kelionės, norintiems tobulėti, mokytis ar jau patyrusiems ir iššūkių ieškantiems slidininkams.

 Druskininkų „Snow Arena“
Druskininkų „Snow Arena“

Planuojant savo slidinėjimo keliones ar pirmąją išvyką į kalnus daugiau informacijos galima rasti atsinaujinusiame internetiniame puslapyje www.snowcamp.lt, kur yra galimybė išsirinkti tiek individualią, tiek ir grupinę slidinėjimo kelionę bei rasti daugiau naudingų profesionalų patarimų.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Valstybės duomenų namai: sparčiai kyla sienos

Nepraėjus nė mėnesiui po valstybės duomenų centro, statomo šalia Vilniaus TV bokšto,...

Esu kultūringas – vadinasi, rūšiuoju elektronikos atliekas

Kartais tenka išgirsti: rūšiuočiau atliekas, jei turėčiau daugiau laiko, jeigu joms skirti...

Kas tas „Tik Tok“ ir kaip socialiniais tinklais naudojasi vyresnio amžiaus žmonės? (1)

Sekmadienį pasirodžiusioje laidoje – apie milijonines auditorijas pritraukusį socialinį tinklą...

Skaitmeninis saugumas darbovietėse: turimi duomenys verčia permąstyti veiklos strategiją

Praėjus metams nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, geopolitinė padėtis netapo stabilesnė – ir...

„Iki“ tyrimas: 6 iš 10 pirkėjų renkasi tą parduotuvę, kurioje galioja jiems aktualios akcijos

Prekybos tinklo „Iki“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad planuodami, kurioje parduotuvėje...

Top naujienos

Įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų ribos: kaip keisis gaunamos sumos

Nuo šeštadienio įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų „lubos‟ ir „grindys‟, jos didėja...

Sprendimas, pakeitęs Lietuvos likimą: jei ne, būtų tas pats, kas dabar yra Ukrainoje

Trečiadienį minėtos 19–osios Lietuvos įstojimo į NATO metinės. Politikai prisimena...

Blinkevičiūtė ironiškai įvertino valdančiuosius: tai nėra sveika papildyta (31)

Valdžia nesiklauso žmonių, o politinės kultūros lygis rieda žemyn, sako socialdemokratų...

Kiaušinius marginti vašku gali kiekvienas: ilgametė margintoja sugriauna mitą, kad šis užsiėmimas – tik kruopštuoliams išvardijo visą veiksmų seką ir kokių klaidų nedaryti

Įvairiausiais raštais ir spalvomis marginti kiaušiniai – atributas, be kurio neįsivaizduojamas...

M360 PremiumLaurynas Butkauskas

Balandžio 1-oji Lietuvoje galvas susukdavo ir patiems melų autoriams: laikai, kai „traukėsi“ Adamkus, o taikinyje buvo net ir Valinskienės krūtinė (1)

Turbūt ir šiandien pernelyg nenustebsite, jei Melagių dieną kas nors iš artimųjų ar draugų...

Visiška maišalynė: liko tik du turai, o „Žalgiris“ gali finišuoti nuo 5 iki 11 vietos (1)

Į „Turkish Airlines“ Eurolygos atkrintamųjų lėktuvą besiveržiantis Kauno „Žalgiris“...

Lietuvos medikai sunkiai sergančią ukrainietę išplėšė iš mirties nagų: prisiminusi jų gerumą, mergina vos sulaiko ašaras (3)

27 metų ukrainietė Maryna Varyvoda į Lietuvą iš Perejaslavo miesto, Kyjivo apskrityje, atvyko ne...

Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį (15)

Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...

Verslas PliusSharon Cho, Lucia Kassai, Alex Longley

Svarbiausia pasaulyje naftos kaina jau greit keisis į gerąją pusę

Po kelerius metus trukusių audrų svarbiausia pasaulyje naftos kaina jau greitai visam laikui pakeis...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę JK žvalgyba: Rusijos žiemos puolimas Donbase žlugo

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...