Karštą šios vasaros dieną savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje fotografas iš Kauno paskelbė nuotrauką, kurioje pavaizduota moteris, vilkinti tradicinį uždarą musulmonų drabužį. Jis nusistebėjo, kaip moteriai nekaršta. Tačiau komentaruose žmonės išreiškė labai daug neigiamų emocijų, nukreiptų prieš... musulmonus, pabėgėlius bei islamo papročius.
Tikėjimas
Tikėjimas
© Shutterstock

Šis pavyzdys, pasak Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos (ŽEIT) atstovų, puikiai parodo, kad net ir neutrali informacija apie kitų religijų atstovus labai dažnai tampa neapykantos kalbos kibirkštimi. Neigiamiems komentarams, nukreiptiems prieš kitos religijos atstovus, nereikia net neigiamos viešos informacijos konteksto.

Labai trūksta informacijos apie kitas religijas

ŽEIT Viešosios informacijos stebėsenos ir ekspertizės skyriaus vedėja Aliona Gaidarovič teigia, kad nesantaikos kalba prieš žmones, išpažįstančius kitas religijas, ne krikščionybę, sklinda dėl informacijos trūkumo.

„Beveik kiekvieną kartą po rezonansinio įvykio, kurio sūkuryje būna musulmonai, žiniasklaidos priemonės primena, kad musulmonai – totoriai – mūsų kraštuose gyvena jau kelis šimtus metų. Tačiau tai nereiškia, kad visuomenei užtenka informacijos apie islamą. Kaip ir bet kurią kitą religiją ar net apie konfesiją: retas kuris galėtų papasakoti ką nors plačiau apie stačiatikius ar protestantus, nors jie – taip pat krikščionys. Tačiau į juos žiūrima pakančiau. Deja, bet islamas gana daug lietuvių kelia neigiamų asociacijų. Ir dažniausiai dėl nežinojimo“,– pastebi A. Gaidarovič.

Trūksta švietimo

Teisininkė įsitikinusi, kad nesantaikos kalbos, nukreiptos prieš kitų religijų atstovus, būtų gerokai mažiau, jei mokykloje vaikus supažindintume ne tik su krikščionybe, bet ir kitomis religijomis. Pavyzdžiui, Didžioji Britanijoje vaikai nuo 5 metų pradeda aiškintis, kuo skiriasi ir yra panašios įvairios religijos.

„Baimę ir agresiją kelia nežinojimas. Kai trūksta informacijos, žmonės gana greitai priima dezinformaciją ir mitus. Daugelio lietuvių žinios, pavyzdžiui, apie islamą, apsiriboja vos 2–3 pagrindiniais mitais apie agresiją ir santykius su moterimis. Tai labai gerai matyti nuolat nagrinėjant viešąją erdvę bei socialinius tinklus“,– teigia ŽEIT atstovė.

Nesantaikos kalba skiriasi nuo nesantaikos kurstymo

Nesantaikos kalbą nelengva įvardyti labai konkrečiai. Pavyzdžiui, nesantaikos kurstymas yra labai aiškiai apibrėžtas, nes tai jau – Baudžiamojo kodekso sritis ir už jį gresia baudžiamoji atsakomybė. Tačiau nesantaikos kalbos, angliškai vadinamos „hate speech“, situacija sudėtingesnė, nes ji yra labai plati sritis.

Prie Europos Tarybos esanti organizacija ECRI (angl. „European Commission against Racism and Intolerance“) nesantaikos kalba vadina bet kokį stigmatizavimą, diskriminavimą, stereotipizavimą ir daugelį kitų komunikacinių veiksmų, nukreiptų prieš bet kurią mažumą, socialines grupes ar atskirus tam tikrai grupei priklausančius asmenis.

Įspėti pripažįsta nesupratę, ką daro

Kadangi žmonėms trūksta informacijos apie kitas religijas ir kitų tautų papročius, o nesantaikos kalbą nėra paprasta labai konkrečiai apibrėžti, ŽEIT susiduria su situacija, kad žmonės nesupranta, ką daro.

„Yra ne vienas atvejis, kai asmuo, viešai paskelbęs informaciją, kurią mes įvertiname kaip nesantaikos kalbą, ir gavęs mūsų įspėjimą, sureaguoja labai greitai ir emocionaliai. Mes sulaukiame daug skambučių, mūsų įspėti asmenys tikina nesupratę, kad jų „paprastas“ komentaras gali būti taip vertinamas. Tai ir yra viena didžiausių problemų – visuomenėje ne tik trūksta informacijos apie kitas religijas, tautų papročius, lytinę orientaciją, bet ir suvokimo, kokia informacija jau priskiriama nesantaikos kalbai‘,– konstatuoja teisininkė.

Kaip sumažinti nesantaikos kalbos sklaidą? ŽEIT atstovai teigia, kad tai įmanoma padaryti tiek šviečiant visuomenę, tiek mažinant galimybes anonimiškai komentuoti naujienų portaluose. „Taip pat reikia ir daugiau žiniasklaidos bei kiekvieno mūsų atsakomybės. Turime galvoti, ką rašome ir kaip tai gali būti vertinama. Taip pat ir žiniasklaida turi griežčiau administruoti komentarus ne tik savo portaluose, bet ir socialinių tinklų paskyrose“,– teigia A. Gaidarovič.

Straipsnis parengtas Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai kartu su partneriais Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos Respublikos Generaline prokuratūra, įgyvendinant projektą „Atsako į neapykantos nusikaltimus ir neapykantą kurstančias kalbas Lietuvoje stiprinimas“, finansuojamo pagal Europos Sąjungos 2014–2020 m. Teisių, lygybės ir pilietybės programą.

Kas yra nesantaikos kalba?

Tai yra kalba, rašymas, gestai ar bet kokia kita verbalinės ir neverbalinės komunikacijos priemonė, kuria asmenys ar socialinės grupės diskriminuojamos pagal tokius požymius: rasę, religiją, etninę ir tautinę kilmę, lytį, negalią, seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę.

Kas yra nesantaikos kurstymas?

Nesantaikos (arba neapykantos) kurstymas yra viešas skleidimas (žodžiu, raštu) informacijos (idėjų, nuomonių, žinomai neteisingų faktų), kuria tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta, kurstoma diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų.

Žodžio laisvė ir nesantaikos kalba

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta nuostata, jog žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Tačiau Konstitucija numato, kad laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija.

Šioje publikacijoje išreikšta autoriaus nuomonė, jam tenka visa atsakomybė už turinį.

Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės už galimą pateiktos informacijos naudojimą.

Užsakymo nr.: PT_82852841

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
1.2500

Valstybės duomenų namai: sparčiai kyla sienos

Nepraėjus nė mėnesiui po valstybės duomenų centro, statomo šalia Vilniaus TV bokšto,...

Esu kultūringas – vadinasi, rūšiuoju elektronikos atliekas

Kartais tenka išgirsti: rūšiuočiau atliekas, jei turėčiau daugiau laiko, jeigu joms skirti...

Kas tas „Tik Tok“ ir kaip socialiniais tinklais naudojasi vyresnio amžiaus žmonės? (1)

Sekmadienį pasirodžiusioje laidoje – apie milijonines auditorijas pritraukusį socialinį tinklą...

Skaitmeninis saugumas darbovietėse: turimi duomenys verčia permąstyti veiklos strategiją

Praėjus metams nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, geopolitinė padėtis netapo stabilesnė – ir...

„Iki“ tyrimas: 6 iš 10 pirkėjų renkasi tą parduotuvę, kurioje galioja jiems aktualios akcijos

Prekybos tinklo „Iki“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad planuodami, kurioje parduotuvėje...

Top naujienos

Lietuvos medikai sunkiai sergančią ukrainietę išplėšė iš mirties nagų: prisiminusi jų gerumą, mergina vos sulaiko ašaras

27 metų ukrainietė Maryna Varyvoda į Lietuvą iš Perejaslavo miesto, Kyjivo apskrityje, atvyko ne...

Paneigė mitus apie KGB agentus Lietuvoje: istorikė atskleidė, kiek jų buvo ir ko iš tikrųjų jie siekė (3)

„Šiek tiek baisoka“, – pripažįsta Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorė,...

Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį (8)

Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...

Vokietijos parlamentaras: Rusija turi tris pagrindinius tikslus (19)

„Aš manau, kad būtent europiečiai yra Rusijos karo taikinys, tačiau dalis mūsų visuomenės...

Vytautė Merkytė

Gydytoja Keturkienė šiuolaikinę mediciną derina su ajurveda: paaiškino, kodėl vienų organizmas susitvarko su ligomis, o kitų – ne

Daugybę metų dirbdama reanimacijoje gydytoja Asta Keturkienė per parą neretai matydavo ne vieną...

12 šaltų užkandžių Velykų stalui – nuo gardumynų tiesiog raibsta akys

Ilgai netrukus jau švęsime šv. Velykas. Ypatingos pavasario šventės proga norime paryošti...

Amžinajame įšale bizono paletė išliko taip puikiai, jog mokslininkai galvoja ją klonuoti

Amžinajame įšale aptikti bet kokios rūšies padarą – visada didžiulė laimė, bet dabar...

Rūta Lapė

Kasdienybės herojai. Morgana Danielė prabilo apie asmeninį gyvenimą ir kaip skiriasi lietuviai? (12)

Išskirtinis Morganos Danielės interviu – garsi politikė pirmą kartą prabilo apie patirtą...