Grūdų derliui besiruošiantys ūkininkai vienbalsiai sutinka – Lietuvos ūkiuose užauginti puikios kokybės grūdai savo geriausias savybes išlaiko tik tinkamai juos sandėliuojant. Todėl, dar prieš prasidedant rugiapjūtei, derliaus saugojimui jau ruošiami sandėliai, aruodai ir juose esančios talpos. Pasvalio rajone esančiame Krinčino miestelyje prieš 22 metus augalininkystės ūkį įkūręs Remigijus Janušis teigia, kad išlaikyti aukštos kokybės produkciją neatlikus saugyklų dezinfekavimo – praktiškai neįmanoma. Tam ūkininkas jau ne pirmus metus renkasi efektyvų ir saugų preparatą „K-Obiol“.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Derliaus gausa svarbi, dar svarbesnis – saugumas

950 hektarų ūkyje besidarbuojantis R. Janušis pripažįsta – net ir geriausią derlių sugadins netinkama sandėlio temperatūra, drėgmė bei jame besiveisiantys kenkėjai. Pastarieji ūkininkams tampa tikru galvos skausmu, mat užsilieka grūdų likučiuose, plyšiuose, ant grindų ir kitų paviršių.

„Su kenkėjais kovoti tenka laukuose, tačiau išsprendus šią problemą, po rugiapjūtės ji gali pasirodyti ir saugyklose. Kad išvengtume kenkėjų, grūdus ventiliuojame, saugyklose palaikome derliui tinkamą temperatūrą. Visgi sandėlio valymas dar prieš atvežant grūdus yra pats svarbiausias. Jei nėra valymo ir dezinfekcijos, joks ventiliavimas ir temperatūros reguliavimas išvengti vabzdžių nepadės“, – teigia R. Janušis.

Tad grūdų sandėliavimui ūkininkas ruošiasi ne mažiau atsakingai, nei pačiai sėjai ir rugiapjūtei. Kiekvieno sezono pradžioje peržiūri, kad sandėlio aplinkoje nebūtų užsilikusių parazitų ar kitų kenkėjų, išvalo saugyklas ir jas išpurškia dezinfekcinėmis priemonėmis.

Visgi, maistinius grūdus auginantis ūkininkas cheminius preparatus renkasi itin atidžiai.

„Kaip ir visi ūkininkai, saugome savo derlių, kad jis išliktų kuo gausesnis. Tręšiame, rūpinamės, kad sausra nenualintų, naikiname kenkėjus laukuose ir sandėliuose. Tačiau suprantame, kad bet kokia derliaus gausą garantuojanti priemonė visų pirma turi būti saugi – nekenkti pačiam grūdui ir nekelti pavojaus jį vartojančių sveiktai“, – teigia R. Janušis.

Cheminių medžiagų normą maistiniuose grūduose nustato Lietuvoje veikianti Valstybinė augalų tarnyba. Atsižvelgdamas į reikalavimus, R. Janušis renkasi priemonę „K-Obiol“ – šis insekticidas nesuprastina grūdų maistinių savybių, o juo apdorotuose grūduose veikliosios medžiagos deltametrino aptinkama aštuonis kartus mažiau nei didžiausia leistina norma. R. Janušis pažymi, kad ir kviečius superkanti bendrovė „Roquette Amilina“, įsikūrusi Panevėžyje, pirmenybę teikia ūkininkams, grūdų saugyklas prižiūrintiems su „K-Obiol“ priemone.

Lietuva – žinoma kviečių augintoja

Tarptautinės bendrovės „Roquette“ įmonė „Roquette Amilina“ siekia užtikrinti, kad visoje grūdų tiekimo grandinėje būtų laikomasi saugumo ir tvarumo principų. Todėl bendradarbiauja su tais ūkininkais ir žemės ūkio bendrovėmis, kurių kviečiai neužteršti pavojingomis cheminėmis medžiagomis.

„Pasaulyje vis dažniau pirmenybė teikiama tvariems verslo sprendimams. Mūsų atveju institucijos griežtina taisykles grūdų apsaugai naudojamiems preparatams, o tai – svarbus žingsnis sveikesnės produkcijos link. Šiandien griežtai tikrinama, kad naudojamų preparatų medžiagos neįsiskverbtų giliai į grūdą, nepaliktų toksinų bei pesticidų pėdsakų. Rinkdamiesi grūdų tiekėjus, tokius reikalavimus taikome ir mes“, – teigia „Roquette Amilina“ tiekimo grandies vadovas Renatas Šaikus.

Įmonių grupė „Roquette“ šiuo metu veikia daugiau nei 100 valstybių. Tiek jai priklausanti Panevėžio „Roquette Amilina“, tiek kitos bendrovės bendradarbiauja siekdamos pasiūlyti geriausius ingredientus maisto, mitybos ir sveikatos rinkose. Anot R. Šaikaus, tvarūs Lietuvos ūkininkų sprendimai nelieka nepastebėti.

„ Lietuva šiandien žinoma kaip konkurencinga kviečių augintoja ir eksportuotoja. Puikią lietuviškų kviečių kokybę jau pažįsta reiklūs vartotojai tolimiausiuose planetos kampeliuose. Todėl skatiname savo partnerius išlaikyti kokybę bei rinktis priemones, atitinkančias aukščiausius standartus. Žaliavų ir gamybos produktų užterštumas pesticidais ar cheminėmis medžiagomis itin pavojingas sveikatai, taip pat užkerta kelią ir į eksporto rinkas“, – kalba R. Šaikus.

Pasak jo, tam, kad būtų užtikrinta kokybė, maisto produkcijos grandinėje turi bendradarbiauti visi – nuo ūkininkų iki produktų gamintojų. Todėl daugiau nei 0,5 mln. tonų Lietuvoje perdirbimui užaugintų kviečių kiekvienais metais superkanti įmonė, kaip ir visuomet, žaliavų kokybę tikrins keletą kartų – ir grūduose, ir galutiniuose produktuose.

„Roquette Amilina“ yra Roquette grupės įmonė. Bendrovė „Roquette“ yra pasaulinė augalinės kilmės ingredientų ir naujų augalinių baltymų pradininkė. Įmonių grupė bendradarbiauja su savo klientais ir partneriais, taip pat siekia išnaudoti gamtos potencialą tam, kad galėtų pasiūlyti geriausius ingredientus maisto, mitybos ir sveikatos rinkose – prisidėti prie dabartinių ir būsimų socialinių iššūkių sprendimo. Įmonių grupė vadovaujasi novatoriškumu ir ilgalaike vizija, ir yra įsipareigojusi gerinti milijonų žmonių gerovę visame pasaulyje, tuo pat metu tausojant gamtos išteklius. „Roquette“ šiuo metu veikia daugiau nei 100 valstybių, metinė apyvarta siekia apie 3,5 mlrd. eurų, ir grupėje dirba 8,6 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje.

Užsakymo nr.: PT_84211805

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Šiuolaikinį ūkininkavimą ir bioįvairovę galima suderinti

Biologinę įvairovę galima ir reikia saugoti ne tik draustiniuose ir rezervatuose, bet ir žemės...

Veiklą nutraukiantiems žvejams skiriama parama padeda reguliuoti žvejybos galimybes ir pajėgumus

Pasitraukiantiems iš verslo žvejams bus skirta beveik 2,5 mln. eurų parama nutraukti savo žvejybos...

Iššūkiai šiuolaikiniame žemės ūkyje ir integruotos augalininkystės technologijos

Šiuolaikiniame žemės ūkyje augintojams reikia spręsti keletą užduočių vienu metu –...

LKU kredito unijų grupė: pavasaris jau šaukia ūkininkus planuoti darbus ir investicijas

Bundanti gamta pranašauja pavasarį, o ūkininkams – darbų sezono pradžią. Pastarieji jau...

Biologinis azotas augalams. Kuo jis naudingas? (1)

Didėjantys augančios populiacijos poreikiai bei gerovės augimas pakeitė maisto vartojimo modelius....

Top naujienos

Ekspertas ragina neapsigauti dėl Rusijos karininko žodžių: tokie išsišokimai gyvame eteryje nėra atsitiktiniai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas,...

Netikėtai gauta sąskaita daugiabučio gyventojų kišenes tuština šimtais eurų: jau perspėjami ir dėl antstolių

Vilniuje esančio daugiabučio gyventojams sukėlė šoką pastato administratoriaus planai atlikti...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Dėl Ukrainos dabar jau klausiama atvirai: kokį žaidimą žaidžia Scholzas? (1)

Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kursas ginklų Ukrainai tiekimo klausimu ir toliau lieka...

Karas Ukrainoje. Pranešama apie dar vieną brutualų Rusijos išpuolį: pasikėsinta į 200 vaikų (5)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Profesorius Miglinas išvardijo tris nuodus širdžiai: patarė, kaip išvengti rimtų ligų

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos...

Verslas PliusBloomberg News

Rusija teigia, kad pusė „Gazprom“ klientų užsienyje atsidarė sąskaitas pervedimams rubliais

Pasak Rusijos ministro pirmininko pavaduotojo Aleksandro Novako, maždaug pusė „Gazprom PJSC“...

Rusų rašytojas perspėjo tautiečius dėl Putino: už tai mokėti teks net ir tiems, kurie išvis nėra kalti (2)

Rusų rašytojas Viktoras Šenderovičius įsitikinęs – karą prieš Ukrainą pradėjęs Rusijos...

Į Lietuvą jau nuo sekmadienio nebebus importuojama rusiška nafta, dujos ir elektra (1)

Elektros energijos biržos operatorė „ Nord Pool “ priėmė sprendimą stabdyti prekybą rusiška...

Delfi Plius

Patarimai, kaip prižiūrėti papilkėjusią ar raustančią odą: vienas mėgstamas būdas – visiškas mitas (1)

Pakanka į gūglą įvesti „papil...“ ir iškart parodomas variantas „papilkėjusi veido oda“....

Verslas PliusSiddharth Philip

Pigių skrydžių bendrovei pavyko sumažinti nuostolius, bet ateitis vis dar neaiški

„ EasyJet “ sumažino pirmojo pusmečio nuostolius ir pranešė apie vasaros užsakymų bangą,...