Skirtingiems regionams – skirtingos strategijos

Pasak įmonės „Agrokoncernas“ komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus, toks susitikimų formatas pasirinktas tam, kad kiekvienas ūkininkas iš lauko dienų gautų maksimalią naudą. Nors Lietuvos teritorija ir nėra didelė, vis tik skirtinguose regionuose ūkininkai, dėl nevienodo dirvožemio ar kitų regiono ypatybių, susiduria ir su skirtingais iššūkiais.

Arūnas Sapitavičius

„Esame vienintelis šalyje agroverslas, turintis nuosavą tyrimų centrą. Todėl mūsų įžvalgos ir rekomendacijos yra paremtos ne informacija iš lankstinukų ar reklaminių bukletų, o iš realių, čia, mūsų šalies laukuose atliktų bandymų. Iš viso „Agrokoncerno“ įmonių grupei priklauso daugiau nei 2100 bandymų laukelių visoje Lietuvoje, patys atliekame dirvožemio tyrimus, testuojame skirtingus produktus, stebime ir fiksuojame jų poveikį, užsiimame tiksliąja žemdirbyste“, – pasakoja A. Radzevičius.

Liveta Budreckytė

„Agrokoncernas“ yra vienintelė įmonė rinkoje, kuri lauko dienose dalijasi ne tik sukaupta patirtimi ar įžvalgomis apie veislių savybes, bet ir rekomendacijomis, kaip jas reikėtų auginti. Į lauko dienas atvykę ūkininkai turi išskirtinę galimybę įvertinti, kaip skirtinguose regionuose auga kiekviena įmonės platinama ir atstovaujama veislė. Tokiu būdu žemdirbiai gali patys įsitikinti rekomenduojamų sprendimų rezultatais realiomis sąlygomis.

Laukos dienos

Pasėlius susilpnino šalnos

Lauko dienose įvairių tyrimų ir bandymų rezultatus apžvelgiantis įmonės „Agrokoncernas“ produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius pastebi, kad šiuo metu ūkininkams aktualiausias klausimas yra kaip išlaikyti arba pagerinti derliaus kokybę.

Dėl nepastovių ir svyruojančių trąšų kainų šį sezoną yra ypač aktualus kaštų klausimas. Rudenį trąšų kainos buvo didesnės, vėliau jos pigo. Todėl dabar agrosektoriuje jaučiama įtampa ar rizika pasiteisins ir investicijos atsipirks.

Laukos dienos

„Be ekonominių iššūkių dar prisidėjo ir gamtos sąlygos. Gegužės mėnesio šalnos nebuvo palankios pasėliams. Tokiais atvejais būtina naudoti priemones, kurios padėtų juos atgaivinti ir sustiprinti. Pastebime tendenciją, kad dėl trąšų kainų svyravimo kai kurie žemdirbiai rizikavo ir nusprendė mažiau tręšti. Jau dabar yra indikacijų, kad dėl šios priežasties šiemet derlius gali būti mažesnis nei įprastai“, – sako A. Sapitavičius.

Į rinką ateina nauji produktai

Pasėliai, kuriems trūksta kompleksinių trąšų, tokių kaip fosforas, kalis, azotas gelsta, yra kur kas silpnesni ir mažiau atsparūs aplinkos sąlygoms. Tęsiantis trąšų rinkos svyravimams, „Agrokoncerno“ įmonių grupė daug dėmesio skiria alternatyviems sprendimams. Vienas iš jų – biostimuliatorius „BlueN“, kuris augalams reikalingą maisto medžiagą azotą kaupia tiesiog iš oro.

Laukos dienos

Pasak A. Sapitavičiaus, dabar yra būtent tas metas, kai šio inovatyvaus produkto panaudojimas gali duoti daugiausiai naudos. „BlueN“ naudingas augalams tuo, kad jo sudėtyje yra azotą iš oro fiksuojančių bakterijų. Taip jos padeda iš aplinkos papildomai gauti reikalingų maisto medžiagų.

Laukos dienos

„Atlikus biostimuliatoriumi „BlueN“ purkštų žieminių rapsų cheminės sudėties analizę parodė, kad jų šaknys pasisavino 44,34 proc., o augalų antžeminė dalis – 8,51 proc. daugiau azoto, lyginant su augalais, kurie šiuo produktu nebuvo purkšti. Taip pat svarbūs ir kalio bei natrio įsisavinimo rodikliai. Kaliu antžeminė augalų dalis praturtėjo 1,78 proc., o šaknys – net 15,59 proc.“, – bandymų rezultatus komentuoja produktų grupės vadovas.

Laukos dienos

Kovoje su javų ligomis – nauja veiklioji medžiaga

Iš šio sezono naujienų „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė išskiria ir unikalų fungicidą „Univoq“. Tik šiemet Lietuvos augalininkystės tarnybos patvirtintas naujas augalų apsaugos produktas išsiskiria tuo, kad jo sudėtyje yra visiškai nauja veiklioji medžiaga „Inatreq active“, iš naujos veikliųjų medžiagų grupės. Mokslo pasaulyje ji yra žinoma fenpikoksamido vardu. Tai reiškia, kad net ir pačios agresyviausios grybinės javų ligos neturi šiai medžiagai išsivysčiusio atsparumo.

Laukos dienos

„Agrokoncerno“ įmonių grupė savo tyrimų laukuose šį naują produktą stebėjo ir tyrė net trejus metus, todėl su į lauko dienas susirinkusiais ūkininkais dalijasi ypač išsamiomis rekomendacijomis ir įžvalgomis.

„Univoq“ tyrimai atskleidė efektyvų apsauginį veikimą ir gebėjimą išlaikyti pasėlius ilgiau sveikesnius. Tai leidžia augalams išnaudoti savo derliaus potencialą. Dar vienas šio produkto išskirtinumas yra tas, kad jos sudėtyje esanti visiškai naujos cheminės klasės veiklioji medžiaga „Inatreq active“ buvo surasta gamtoje ir išskirta iš dirvožemio bakterijų“, – pasakoja L. Budreckytė.

Laukos dienos

Ūkininkai savo akimis gali pamatyti, kaip realiomis sąlygomis atrodo laukai, kuriuose buvo naudotos agronomų rekomenduojamos priemonės. Taip pat kai kurių renginių metu vyksta pirmojo Baltijos šalyse žemės ūkiui skirto roboto „AgXeed“ demonstracijos.

„Agrokoncerno“ komercijos direktoriaus A. Radzevičiaus teigimu, tokie susitikimai su ūkininkais yra naudingi visam agrosektoriui. Kartu aptariant problemas, kylančius klausimus, dalijantis patirtimis, yra kur kas paprasčiau rasti efektyvių sprendimų, kaip užauginti kokybišką derlių ir išvengti brangiai kainuojančių klaidų.