Naujo sezono pradžios laukiančius ūkininkus pasiekė gluminanti žinia iš Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos (ENVI) komiteto. Jo siūlymuose – daugiau kaip 80 proc. sumažinti augalų apsaugos produktų, klasifikuojamų pavojingais, naudojimą žemės ūkyje.
Griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams auga trąšų sunaudojimą mažinančių technologijų poreikis
© Organizatorių nuotr.

Žemės ūkio ekspertai skaičiuoja, kad Lietuvoje naudojami augalų apsaugos kiekiai, tenkantys vienam hektarui, lyginant juos su Europos vidurkiu, yra ir taip nedideli. Lietuvoje yra daug pažangių ūkių, kurie savo veikloje atsakingai naudoja naujausias ir efektyviausias augalų apsaugos priemones, tačiau jų sumažinti dar 80 proc., kaip rekomenduoja ENVI komitetas, būtų tiesiog pražūtinga.

„Agrokoncerno“ įmonių grupė, savo veikloje daug dėmesio skirianti mokslui ir inovacijoms, jau ne vienerius metus atlieka įvairaus pobūdžio tyrimus ir bandymus siekdama pagrindinio tikslo – naudojant naujausius produktus rasti efektyviausius sprendimus ir pateikti juos žemdirbiams, kad jie galėtų užtikrinti sveiką ir kokybišką derlių.

Pasak įmonės „Agrokoncernas“ komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus, ūkininkai aktyviai seka naujienas ir ieško sprendimų, nes vis griežtėjantys reikalavimai kelia daugybę galvosūkių.

„Patys esame žemdirbiai, todėl susiduriame su tais pačiais iššūkiais, kaip ir visi. Mes numatėme, kad reikalavimai tik griežtės, todėl stengiamės būti žingsniu priekyje. Pernai „Ateities ūkyje“ atlikome tręšimo bandymus kintančia tręšimo norma. Naudodamiesi specialiais azoto sensoriais, kuriuose yra integruota pasėlių stebėjimo realiu laiku sistema, tręšėme tik tiek, kiek reikia ir kur reikia“, – pasakoja A. Radzevičius.

Griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams auga trąšų sunaudojimą mažinančių technologijų poreikis
© Organizatorių nuotr.

Šių bandymų rezultatai patvirtino, kad tiksliosios sistemos padeda taupyti resursus, taip pat gerinti užauginamos produkcijos kokybę, didinti lauko potencialą ir gauti didesnį derlių. „CropSpec“ azoto sensoriai leido sunaudojamų trąšų kiekį sumažinti iki 13 proc., o derlingumą padidino nuo 3 iki 6 proc. lyginant su įprastiniu tręšimu.

Tiems, kurie nedirba žemės ūkio sektoriuje šis pokytis gali atrodyti nereikšmingas, tačiau A. Radzevičiaus teigimu, pavertus procentus realiu derliumi, tai būtų nuo 210 iki 420 tūkstančių tonų grūdų, kurie padėtų aprūpinti duonos gaminiais virš milijono žmonių visus metus.

Įmonės „Agrokoncernas“ komercijos direktorius atkreipia dėmesį, kad tiksliosios technologijos yra pritaikomos ne tik tręšimuose, bet ir purškimuose.

„Pernai „Ateities ūkyje“, naudodamiesi sensorių teikiamais duomenimis, atlikome net kelis skirtingus purškimo kintama norma bandymus. Įvertinus purškimus pastebėjome, kad visi skirtingi variantai rodė panašius rezultatus lyginant su standartiniu purškimu, preparato buvo sunaudota mažiau. Kintama norma purkšti augimo reguliatoriai veikė gerai, pasėlis buvo tolygus ir augalai buvo panašaus aukščio“, – teigia A. Radzevičius.

Griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams auga trąšų sunaudojimą mažinančių technologijų poreikis
© Organizatorių nuotr.

Todėl jis nesistebi išaugusiu susidomėjimu azoto sensoriais. Įmonė ir pati suinteresuota parduoti juos prieinamomis kainomis, nes „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centras „AgroITC“ jau yra sukaupęs patikrintų technologinių sprendimų ir rekomendacijų, kuriuos ūkininkai gali taikyti ir savo laukuose.

Jis skeptiškai vertina kalbas, kad griežti ribojimai prisidės prie ekologinių problemų sprendimo. Pasak A. Radzevičiaus, paskutiniuosius kelis metus augalai buvo tręšiami nesubalansuotai, Lietuvos derlius užauga dalinai dirvos sąskaita – tai yra, augalai pasisavina daugiau reikalingų medžiagų, nei jie buvo jomis aprūpinti.

Nuėmus derlių šios medžiagos iškeliauja kartu su derliumi iš laukų. Taip prastėja dirvos našumas. Ji yra alinama, o tai sukelia ypatingai neigiamas pasekmes tiek aplinkai, tiek auginamam derliui, nes augalams yra būtinas subalansuotas aprūpinimas visomis reikalingomis maisto medžiagomis. Todėl valstybė prioritetą turėtų skirti mokslo pasiekimų skatinimui, žinių sklaidai ir techninių galimybių įgyvendinimui žemės ūkyje.

Griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams auga trąšų sunaudojimą mažinančių technologijų poreikis
© Organizatorių nuotr.

„Šiandienos ūkis yra ženkliai pasikeitęs. Ūkininkams ir patiems svarbu dirbti ekonomiškai efektyviai, taip pat tausoti aplinką, kurioje jie veikia. Juk jie ir patys valgo savo užaugintą maistą. Žemės ūkis yra ta sritis, kuri labai priklauso nuo meteorologinių, aplinkos sąlygų. Javus, kaip ir žmones, kankina įvairios ligos. Kai kurių iš jų pasekmė – žmonėms nuodingi grūdai. Tiesa paprasta – jeigu mes pasikliautumėme tik gamtos sprendimais – labai didelė dalis pasaulio paprasčiausiai badautų“, – pastebi „Agrokoncerno“ komercijos vadovas.

Mokslininkai, remdamiesi savo skaičiavimais prognozuoja, kad įvedus vien tik ribojimus ir nepasiūlius alternatyvų augalininkystės ūkiuose, su maisto trūkumu susidurtų mažiausiai 22 milijonai žmonių.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prestižiniai žemės ūkio sektoriaus apdovanojimai – azotui iš dangaus ir robotui

Likus vos savaitei iki tradicinės, tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“,...

Gera žinia ūkininkams – Lietuvoje patvirtintas naujos kartos javų apsaugos produktas

Lietuvos augalininkystės tarnyba po visų privalomų procedūrų patvirtino naujo augalų apsaugos...

Griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams auga trąšų sunaudojimą mažinančių technologijų poreikis

Naujo sezono pradžios laukiančius ūkininkus pasiekė gluminanti žinia iš Europos Parlamento...

„Corteva Agriscience“ įsigijo „Symborg“ ir „Stoller“

Bendroves įsigijusi „Corteva“ tampa pasauline biologinių produktų lydere

Dokumentinis filmas „Svarbiausias darbas Žemėje“ | Oficialus anonsas (trailer)

Trijų Lietuvos ūkininkų kasdienybėje atsiskleidžia visos ūkininkavimo subtilybės – ūkininkai...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (29)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (13)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (3)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...

Verslas PliusJulija Leimonė

Etiketo ekspertas apie pirmąjį pasimatymą ir pinigus: tai yra šlykščiausia, kas gali nutikti pasakė, kas tuėtų apmokėti sąskaitą

Pirmojo pasimatymo svaigulys – jausmas nuostabus. Tik bėda ta, kad jis gali išgaruoti labai...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8 (2)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....