Kauno tardymo izoliatoriaus Resocializacijos skyriaus vadovas Almantas Atkočaitis teigia, kad ši įstaiga deda daug pastangų, jog savanorių bendravimas su nuteistaisiais leistų užtikrinti spartesnę jų socialinę integraciją ir tiki šios veiklos prasme abiem pusėms, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Susitikimų su nuteistaisiais metu savanoriai suimtiesiems perduoda turimas žinias, patirtį, sukuria bendrystę, socialinį ryšį. Manome, kad ir savanoriai įgyja tam tikros patirties, susipažįsta su bausmių vykdymo sistema, įstaigos veiklos specifika. Toks bendros veiklos modelis padeda įtvirtinti savanoriškos veiklos prasmę, užtikrina grįžtamąjį ryšį, sukuria bendrystę tarp savanorio, įstaigos ir nuteistojo“, – tikina A. Atkočaitis.

Kauno tardymo izoliatoriaus Resocializacijos skyriaus vadovas Almantas Atkočaitis

Vien surasti savanorių neužtenka

Tam, kad savanoriškos veiklos tardymo izoliatoriuje vyktų, Resocializacijos skyriaus darbuotojams vien surasti savanorių neužtenka. Svarbi jų darbo dalis – motyvuoti aktyviai įsitraukti pačius suimtuosius.

„Resocializacijos skyriaus specialistai nuolat skatina suimtuosius dalyvauti ne tik įstaigos organizuojamuose užsiėmimuose, bet ir savanorių vedamose veiklose. Pokalbių metu skyriaus specialistai atsižvelgia į suimtojo asmenybę, išsiaiškina poreikius, pristato savanoriškos veiklos naudą. Surinkus informaciją iš suimtųjų, įstaigai lengviau nustatyti konkrečias savanorių veiklos sritis. Tai pirminis etapas. Vėliau, apibrėžus veiklos sritis ir atsiradus savanoriams, resocializacijos specialistai skatina ir motyvuoja suimtuosius bei nuteistuosius aktyviai dalyvauti tose veiklose“, – apie savanorystės organizavimo procesą pasakoja A. Atkočaitis.

Jo teigimu, savanoriauti Kauno tardymo izoliatoriuje gali tiek pavieniai asmenys, tiek grupės. Tarp šį pavasarį savanoriškus užsiėmimus organizavusių grupių – IT įmonės „TeleSoftas“ komanda, šiai veiklai paskyrusi net du mėnesius.

Siekia keisti požiūrį

Kaip teigia įmonės vadovas Šarūnas Putrius, jis tokią savanorystę su kolegomis pasirinko siekdamas prisidėti prie vienos iš labiausiai visuomenės pamirštų grupių transformacijos.

Šarūnas Putrius

„Pareto principas sako, kad 20 proc. pastangų sukuria 80 proc. rezultato. Dėl to ieškodami savanorystės svarstėme, kas yra tos labiausiai nutolusios socialinės grupės ir kur mes, gyvendami gana intensyviai ir turėdami ribotą laiką, galėtume sukurti didžiausią pokytį. Apsisprendėme greitai, o kad žengėme teisingą žingsnį įsitikinome, kai į mūsų pagalbos siūlymą įkalinimo įstaiga atsiliepė akimirksniu ir su dideliu entuziazmu. Mat savanorių įkalinimo įstaigose išties labai trūksta“, – sako Š. Putrius.

Jis kartu su komanda kas antrą šeštadienį keliavo į Kauno tardymo izoliatorių. Susitikimuose su nuteistaisiais dalyvavo po du komandos narius, kurie iš anksto pasiruošdavo ir pristatydavo skirtingas temas, tarp kurių – komunikacija, grįžimas į darbo rinką ir savęs pažinimas.

„Nors prieš pirmąjį užsiėmimą jaudinausi ir abejojau, ar galėsiu būti naudingas, greitai supratau, kad nuteistieji iš mūsų labiausiai laukia vilties, jog išorinis pasaulis jais tiki ir išėję jie ras darbą, galės gyventi visavertį socialinį gyvenimą. Didžiausią poveikį darė tiesiog buvimas kartu viename kambaryje, be vertinimo. Pagrindiniu savanorystės akcentu buvo žmogiško, pagarba ir priėmimu grįsto ryšio kūrimas. Man ši patirtis padėjo suprasti, kad neretai nusikaltimą daro ne vien žmogaus rankos, bet ir už jo stovinti santvarka, įsitikinimai, socialinė sistema“, – mintimis dalinasi Š. Putrius.

„TeleSofto“ komanda jau planuoja antrąjį savanorystės ciklą rudenį, kuriuo toliau sieks prisidėti prie įkalintųjų integracijos ir visuomenės požiūrio į juos keitimo.

Savanoriai

„Tikime, kad nuoširdus dėmesys ir žmogiškas ryšys gali prisidėti prie nusikaltimų prevencijos ateityje, o savanorių darbas su nuteistaisiais padeda ne tik suimtiesiems, bet ir jų artimiesiems. Taip pat viliamės, kad garsiai kalbėdami apie savo patirtį atkreipsime ir kitų verslų dėmesį, prisidėsime, kad tokia reabilitacinė ir integracinė Lietuvos įkalinimo įstaigų veikla taptų įprasta ir būtų palankiau priimama visuomenėje“, – komentuoja Š. Putrius.

Kviečia išbandyti kitokią savanorystę

Kauno tardymo izoliatoriaus komanda tokias savanoriškas veiklas organizuoja nuolat. Žmonės, norintys rengti sporto, menines, profesinio tobulėjimo, užsienio kalbų ar kitas švietėjiško pobūdžio veiklas nuteistiesiems, yra ypač laukiami. Taip pat savanoriauti kviečiami asmenys, galintys vesti terapinio pobūdžio užsiėmimus turintiems asmeninių problemų ir priklausomybių, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Mes esame dėkingi už savanorių skirtą laiką, perteiktas žinias, sukurtą ryšį. Suimtieji savanorių visada laukia, noriai ir nuoširdžiai pasakoja apie susitikimus, kurių metu jaučiasi labai gerai, džiaugiasi įgiję naujų žinių“, – apibendrina Resocializacijos skyriaus vadovas.

Tuo metu „TeleSofto“ vadovas Š. Putrius tikisi, kad prie savanorystės veiklų prisijungs dar daugiau kolegų ir atstovai iš kitų, jų komandos pavyzdžio įkvėptų, organizacijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės