Energetikos ekspertas Andrius Džiaugys pastebi, jog verslas vis aktyviau domisi atsinaujinančia energetika, o ši valstybės parama – puiki proga ir sutaupyti, ir padaryti paslaugą gamtai. Visgi, jis atkreipia dėmesį, kad finansavimu naudotis reikia atsakingai, o prieš priimant sprendimą svarbu pasikonsultuoti su srities profesionalais, kurie padėtų įvertinti kaupiklio poreikį ir jo įrengimo galimybes.

Kodėl verta turėti energijos kaupiklį?
Šiemet valstybė siūlo dosnų finansavimą – parama kaupikliams svyruos tarp 60–70 proc. Anot. A. Džiaugio, apsvarstyti šį pasiūlymą verta ne tik dėl galimybės sutaupyti, bet ir kitų priežasčių.

„Šiandien perduoti savo generuojamą elektros energiją į ESO tinklą yra sudėtinga dėl operatorių pastočių perkrovų. Kadangi tinklas turi ribotą pajėgumą, elektrinės pagaminta elektra turi būti suvartojama iškart, o susidarius pertekliui – stabdomas jos darbas. Kaupiklis padeda išspręsti šią problemą, leidžiant sukaupti perteklinę energiją ir panaudoti ją tada, kai jos reikia. Įmonėms, kurios jau saugo elektrą ESO tinkle, kaupiklis suteikia galimybę atiduoti ją brangiausio tarifo metu. Tačiau, jei kaupiklio talpa yra nepakankama, perteklinė elektra vis tiek patenka į tinklą, tikėtina, už žemiausią kainą“, – pažymi ekspertas.

Dar viena nauda, kurią turi įmonės, įsirengusios kaupiklius, yra galimybė dalyvauti tinklų balansavime ir užsidirbti.
„LitGrid skelbia aukcionus ir perka dažnio palaikymo tinkluose paslaugas. Elektros energijos kaupiklis yra tinkamas įrenginys galintis greitai reaguoti į įtampos bei dažnio nuokrypius nuo standartinių verčių ir juos kompensuoti. Taigi, už tai, kad leidžiate panaudoti kaupiklį tinklų balansavimui, jums dar ir sumoka. Tiesa, šiuo metu balansavimo sistemoje gali dalyvauti ne visos įmonės, nes minimalus reikalavimas yra vieno megavato riba, o šios ribos nesiekiančios organizacijos gali dalyvauti pasitelkdamos telkėjus arba agregatorius, kurie padeda surinkti pajėgumus iš skirtingų įmonių“, – aiškina A. Džiaugys.

Kalbant apie ateities perspektyvas, ekspertas pastebi, kad infrastruktūros trūkumas išliks vienu iš pagrindinių iššūkių, dar labiau apsunkinančių energijos perdavimą į ESO tinklą. Tačiau svarbu nepamiršti ir geopolitinių bei geografinių veiksnių: „Žinoma, verslui yra svarbu taupyti kaštus, tačiau reikšminga ir energetinė nepriklausomybė, kurios siekiame. Dėl kažkokių priežasčių nutrūkus elektros tiekimui, kaupiklis gali tarnauti kaip rezervinis maitinimo šaltinis Be to, vis daugiau organizacijų rūpinasi švaria energija iš saulės, vėjo, vandens, o kartu tai tampa ir konkurenciniu pranašumu.“

Kaip gauti didžiausią naudą?
A. Džiaugys pažymi, jog visus rinkos ir pavienių įmonių niuansus puikiai išmano patyrę rangovai: „Jie gali patarti, kokios galios, kokios talpos kaupiklis būtų optimalus sprendimas jūsų įmonei. Ar išvis verta jį įrengti, nepaisant to, kad jau turite „savo“ elektrinę ir parama vilioja.“
Ekspertui antrina ir įmonės „Energia futura“ vykdantysis direktorius Ričardas Jurkšaitis, kuris pastebi, kad vienas dažniausiai sulaukiamų klausimų – kaip pasirinkti tinkamos galios ir talpos kaupiklį, kad jis galėtų atnešti didžiausią naudą?

„Į šį klausimą galima atsakyti išanalizavus įmonės turimą elektros infrastruktūrą, elektros gamybą, vartojimą bei leistiną generuoti galią į ESO tinklą, todėl konsultacija su patikimais rangovais – būtina. Be to, dažnai verslams kyla klausimas, ar elektros energijos kaupiklis jungsis prie turimos saulės elektrinės keitiklio, ar atskirai, – dalinasi Ričardas ir atsako, jog didesnės galios kaupikliai turi savo atskirą keitiklį, kurį valdo arba kaupiklio gamintojo, arba trečiosios šalies valdymo sistema. – Ir tai yra labai svarbi dalis, lemianti, kaip efektyviai įmonė naudos elektros energijos kaupiklį.“

Nepasiduokite pagundai įsigyti pigiausią
Ilgametę patirtį turinčios kompanijos „SolarEdge Technologies“ techninių pardavimų vadovas Baltijos šalims ir Suomijai Gediminas Juknius tvirtina, kad įvairaus tipo baterijos Lietuvoje nėra naujovė, tačiau didelės galios ir talpos kaupikliai rinkoje žengia tik pirmuosius žingsnius. Jis teigia, kad dauguma verslų jau puikiai perprato pagrindinius saulės elektrinių elementus bei jų veikimą, tačiau kaupiklio pasirinkimas gali būti pats svarbiausias pirkinys, įgalinantis visą elektros ūkį dirbti sklandžiai ir efektyviai.

„Renkantis kaupiklį svarbu įsivertinti daugelį aspektų ir nepasiduoti pagundai įsigyti pačios žemiausios kainos įrenginį. Namų ūkių segmente Energetikos ministerija pastebėjo procesus, kai atskiri tiekėjai siūlo įsirengti ypač pigią, galimai abejotinos kokybės įrangą, kurią įsirengęs gyventojas gautų daugiau dotacijos, negu pats sumokėjo už tokios įrangos įsigijimą ir jos sumontavimą. Visgi, valstybės parama turėtų būti paskata ieškoti geriausio kainos ir kokybės santykio“, – pabrėžia ekspertas.
G. Jukniaus teigimu, pirmasis atspirties taškas, renkantis kaupiklį, turėtų būti saugumas: „Kaupikliai, kurių pagrindas yra ličio jonų ar ličio geležies fosfato celės, yra padidintos rizikos elementas, todėl svarbu atkreipti dėmesį į gamintojo požiūrį ir pasirinktą saugumo sluoksnių visumą. Gaisrinė sauga, , integruoti modulio lygmens ir kabineto automatiniai gaisro gesinimo įrenginiai įvairūs sensoriai ir kitos apsaugos sistemos padės sumažinti galimas rizikas.“

Taip pat, anot eksperto, svarbu įsivertinti ne tik fizinį, bet ir kibernetinį saugumą – kaupikliai turėtų atitikti keliamus tinklo operatorių kibernetinio saugumo reikalavimus, o bet koks papildomas saugumo sluoksnis sveikintinas, nes sistemos kurios, šiandien laikomos saugiomis, sunkiai užtikrins saugumą vos po kelerių metų.
„Prieš išsirinkdami produktą, nepamirškite atkreipti dėmesį ir į gamintojo suteikiamas garantijas, kurios turi būti realios ir pagrįstos. Rekomendacija būtų rinktis ne mažiau 10 metų ir 6000 ciklų garantijas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į atskirų kaupiklio elementų garantijas. Reikėtų įvertinti, ar kaupiklis tinkamas Lietuvos klimato sąlygoms – ar veiks efektyviai, nešvaistydamas energijos šildymui, ir ar garantinės sąlygos išliks galiojančios“, – pataria ekspertas.

Tinkamai veikiantis kaupiklis – suderintas orkestras
G. Juknius įsitikinęs, jog tinkamas kaupiklio įdarbinimas gali jo atsipirkimą paspartinti net keliolika kartų.

„Šiuolaikinis kaupiklis – tai ne tik įrenginys, galintis kaupti ir perduoti energiją. Kartu jis gali padėti įmonei spręsti ne vieną sudėtingą energijos naudojimo optimizavimo klausimą, o tam svarbiausia yra įrenginio valdymo sistema. Ji atsakinga už visą darnų kaupiklio darbą“, – teigia ekspertas.
Jis priduria, jog teisingas pasirinkimas yra toks kaupiklis, kuris gali minimalizuoti elektros vartojimą iš tinklo suderinant kaupiklio bei saulės ar vėjo elektrinių darbą, pagal poreikį padidinti įvado galią (angl. peak shaving), dirbti elektros biržos (Nordpool) režimais, užkraunant ir iškraunant kaupiklį, darniai dirbti sistemoje su kitais įrenginiais, pvz., elektromobilių įkrovikliais, padidinant elektromobilio įkrovos greitį, esant galimybei, teikti tinklo balansavimo paslaugas.

Svarbi tinkama priežiūra
G. Juknius atkreipia dėmesį, kad dauguma verslų Lietuvoje yra pripratę prie mažų aptarnavimo kaštų eksploatuojant saulės elektrines, tačiau kaupikliai gali pareikalauti didesnės priežiūros ir aktyvesnio bei greitesnio reagavimo bei įsitraukimo. Dėl šios priežasties, tinkamas gamintojo ir rangovo pasirinkimas – itin svarbus.

„Renkantis gamintoją labai svarbu pasitikrinti, ar jis yra pajėgus greitai reaguoti į techninius nesklandumus, laiku ir operatyviai suteikti pagalbą, o esant poreikiui, įvykdyti garantinius įsipareigojimus. Turėkite omenyje, kad kaupiklio tarnavimas projektuojamas ne mažiau kaip 10 metų, todėl tiek rangovo, tiek gamintojo pasirinkimas turi būti išmintingai įvertintas vengiant vienadienių tiekėjų ar gamintojų, kuriems mūsų rinka tik laikina stotelė“, – apibendrina ekspertas.