Įvairovė ir įtrauktis – įtraukios organizacinės kultūros vienas iš prioritetų
LTG grupė yra vienas didžiausių Lietuvos darbdavių, todėl ypač puoselėja savo apsibrėžtas vertybes – būti atsakingais, tobulėti, bendradarbiauti ir rūpintis klientais bei kitomis suinteresuotomis šalimis: darbuotojais, partneriais, tiekėjais.
„Norime, kad čia dirbantys žmonės gerai jaustųsi, būtų įsitraukę ir aktyvūs įmonės veikloje. Kasmet yra atliekamas konfidencialus darbuotojų nuomonių tyrimas „Darbuotojų balsas“, kuomet darbuotojai vertina savo darbo patirtį įvairiais aspektais. Gavę rezultatus aptariame juos centralizuotai grupės lygiu, veiklų vienetuose bei atskirose komandose, o vėliau analizuojame visas įžvalgas ir sudarome įsitraukimo krypčių ir iniciatyvų planą, kuris ne tik padėtų išlaikyti darbuotojų įsitraukimą, bet ir jį didintų“, – aiškina B. Skardžė.
Ji sako, jog nuo praėjusių metų daug dėmesio LTG grupėje skiriama įvairovės ir įtraukties temoms, o šiemet buvo patvirtintos ir 5 pagrindinės kryptys: sąmoningumo didinimas, darbuotojų su negalia sąlygų gerinimas, įtraukimas bei pritraukimas, lyčių balansas, naudų užtikrinimas visoms šeimoms bei lygių galimybių darbdavio įvaizdžio gerinimas.

Darbuotojų sąmoningumui didinti – įvairios edukacijos
B. Skardžė teigia pastebinti, kad ne visi žmonės Lietuvoje supranta, kas yra įvairovė ir įtrauktis, reikia dar daug edukuoti, kad darbuotojai suvoktų naudą organizacijoje. Pavyzdžiui, LTG grupėje yra rengiami tapatybės mėnesiai, kurie dedikuojami moterims, vyrams, jaunam ir brandžiam amžiui, religijoms, tautybėms ir pan.
„Organizuojame susitikimus, kuriuose pasakojame apie žmonių grupių skirtumus, panašumus – tai didina sąmoningumą, empatiją, toleranciją ir padeda pasijusti artimesniu, kurti žmogišką, pagarbų ryšį su kolegomis“, – aiškina Organizacijos vystymo, įvairovės ir įtraukties vadovė.
Mėnesį, skirtą žmonėms su negalia, buvo pasakojama apie negalios formas, dalijamasi statistika ir įtraukiojo žodyno rekomendacijomis.
B. Skardžė primena, jog LTG grupei, kaip valstybės valdomai įmonei, yra taikoma iki 2028 m. 5 proc. kvota žmonėms, turintiems negalią.
„Šiuo metu čia dirba 59 žmonės su negalia, tačiau turime atsižvelgti į tai, kad pagal Europos Sąjungos Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR) darbuotojas neprivalo atskleisti savo turimos negalios, sveikatos duomenų. Taigi galime tik spėti, jog darbuotojų su negalia gali būti ir kur kas daugiau“, – aiškina LTG atstovė, pridurdama, jog neseniai įmonėje buvo surengta „DUOday“, kuomet net 15 žmonių su negalia galėjo išbandyti profesijas, įvertinti, kokių kompetencijų reikia atitinkamai darbo pozicijai LTG grupėje.

Taip pat įmonėje yra įkurta darbo grupė, dėliojanti planus, kurie padėtų ne tik pritraukti dar daugiau asmenų su negalia, bet ir didinti vadovų sąmoningumą atrankų metu bei gerinti sąlygas esamiems darbuotojams
„Šioje grupėje dirba kolegė su fizine negalia – jos įžvalgos ir pastebėjimai tikrai pravartūs, kad nepraleistume pro akis kai kurių jautrių dalykų“, – priduria pašnekovė.
LTG įkurtą Moterų klubą palaiko ir vyrai
„Vos išgirstame „lygios galimybės“, iškart paminime LGBT bendruomenę. Mūsų šalyje ši tema išties užaštrinta, tačiau lytinė orientacija – tai tik nedidelė lygių galimybių temos dalis. Kaip ir įvairovė – ji irgi per siaurai suvokiama, dažnai minima tik tautybė ir rasė. O kur socialinė, šeiminė padėtis, finansinė situacija, pomėgiai, patirtys? Išties turime gerokai platesnį paveikslą“, – aiškina B. Skardžė.
Panaši situacija ir dėl lyčių balanso. Anot pašnekovės, geležinkelių sektorius stereotipizuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje – vis dar manoma, jog moterims geležinkeliuose – ne vieta. Tačiau LTG grupė šį įsitikinimą stengiasi paneigti.
„Neseniai Varšuvoje teko dalyvauti europinio projekto „Women in Rail“ dalyvių susitikime, kuriame šalys dalijosi statistika. Pagal lyčių balansą LTG grupė atrodo geriausiai: mūsų organizacijoje dirba 34 proc. moterų, o kai kurių Europos šalių geležinkeliuose – vos 12–20 proc.
Dažnai sulaukiame klausimo: ką jūs tokio stebuklingo darote, kad prisiviliojate tiek moterų? Tikiu organizacijos kryptimi, pasirinktomis priemonėmis, tačiau taip pat svariai prisideda ir Lietuvos valstybės politika, išryškindama moters vaidmenį visuomenėje“, – pabrėžia LTG atstovė.
Ji pamini, kad LTG grupėje penkerius metus veikia Moterų klubas, kurio tikslas – padrąsinti moteris profesinio ir asmeninio augimo kelyje, kalbėti apie lyderystę bei įkvėpti viena kitą. Pasak B. Skardžės, jau įgyvendinama ketvirtoji moterų mentorystės programa, kurioje dalyvauja 98 darbuotojai, iš kurių 13-ka vyrų – jie yra mentoriai, aktyviai palaikantys lyčių balanso temą.
Tęsdama lygybės temą, LTG grupė svarbia nuostata laiko suvienodinti naudas įvairių tipų šeimoms – heteroseksualioms, homoseksualioms, tiems asmenims, kurie susilaukia ne biologinio vaiko ir pan.
„Nors teisiškai Lietuvoje šie santykiai nesureguliuoti, tačiau organizacijos viduje siekiame laikytis standarto „visos šeimos lygios“ apie kurias greitai papasakosime ir mūsų darbuotojams. Manau, tai labai svarbu, norint, kad įmonėje visi jaustųsi gerbiami ir matomi“, – tvirtina B. Skardžė.

Kompetencija – svarbu, tačiau nereikia pamiršti ir kitų dalykų
LTG atstovė sako, jog įvairovės ir įtraukties temomis, įvairiomis programomis ir mokymais organizacija siekia darbuotojams pasakyti, jog kompetencija darbe yra svarbi, tačiau ne mažiau svarbūs ir kiti dalykai.
„Siekiame, kad LTG grupėje būtų nulinė tolerancija diskriminacijai ir žeminančiam elgesiui, norime, kad visi čia jaustųsi laisvi, gerbiami, nepaisant amžiaus, lyties, rasės, religijos, politinių pažiūrų ar kitų tapatybių.
Mūsų kolegos dirba daugiau nei 40 Lietuvos savivaldybių, taigi žmonių turime pačių įvairiausių – privalome šnekėtis, diskutuoti. Mūsų įmonėje darbuotojų amžiaus vidurkis – 47 metai, o darbo stažo – 16 metų; vien jau tuo esame išskirtiniai.
Dirbdama matau realius pokyčius, stebiu, kaip edukacija padeda kurti pagarbius santykius. Juk tai, kaip mes bendraujame, elgiamės, kaip reaguojame ir priimame kitus žmones, veikia ir mūsų klientus.
Tai itin svarbu, jei norime gyventi visuomenėje, kurioje tolerancija būtų ne popierinė vertybė, o vidinė elgesio nuostata“, – sako LTG grupės Organizacijos vystymo, įvairovės ir įtraukties vadovė Beatričė Skardžė.
Reputacijos tyrimai maloniai nustebino
„Žinau, kad dar atsiranda žmonių, įsivaizduojančių, jog valstybinės įmonės yra nespėjančios su laikmečiu. Kadangi čia dirbu ir matau procesus iš vidaus, galiu užtikrinti – senokai tie stereotipiniai įsitikinimai nebeatitinka realybės.
LTG grupėje dirba ambicingi, smalsūs ir darbštūs žmonės, galvojantys apie inovatyvius sprendimus. Įmonė persitvarkiusi, moderni, kelianti labai apčiuopiamus ir rinkos iššūkius atitinkančius reikalavimus. Džiaugiuosi galėdama būti tų inicijuojamų pokyčių dalimi“, – prisipažįsta B. Skardžė.
Bene 10 metų trunkančią LTG transformaciją liudija ir iškalbingas faktas – pernai atliktame reputacijos tyrime LTG grupės buvo įvertinta, kaip didžiausią reputacijos indekso šuolį pasiekusi įmonė.
„Tai labai įkvepia nesustoti ir dirbti sėkmingai toliau“, – sako pašnekovė.