„Dažnai nesusimąstome, kad kiekvienas iš mūsų gali paprastais būdais, nereikalaujančiais didelių investicijų, atsakingai naudoti energiją net ir šalčiausiais žiemos mėnesiais. Iš tikro, net ir visai paprasti sprendimai kaip optimalus apšvietimas ar temperatūros reguliavimas namuose gali sumažinti energijos sąnaudas ir taip prisidėti tiek prie mūsų aplinkos saugojimo, tiek ir sumažinant energijos sąskaitas. Įtraukite visus šeimos narius į energijos švaistymo mažinimo procesus, inicijuokite konkursus ar apdovanojimus, - taip ne tik kartu sieksite tikslo, bet ir smagiai leisite laiką“, - sako „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Ką galime pradėti daryti jau dabar, kad aplinka būtų švaresnė, o sąskaitos už energiją – mažesnės?

Pasirūpinkite langų ir durų sandarinimu. Jei langai ir durys bus tinkamai sandarinti, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų, kambaryje temperatūra pakils ir reikės mažiau energijos šildymui.

Efektyvus būdas taupyti šilumą – reguliuoti radiatorių temperatūrą. Virtuvėje verta nustatyti minimalų šildymo režimą, nes gaminant valgį erdvė sušyla nuo viryklės ar orkaitės. Taip pat galima nustatyti žemesnę kambarių temperatūrą einant miegoti. Kambario temperatūrą sumažinus 1 °C, šildymo išlaidos gali sumažėti apie 6 proc.

Neužstatykite langų dideliais baldais – jie riboja oro cirkuliaciją, todėl norint gerai išvėdinti namus, teks išleisti į lauką daugiau šilumos.

Reguliuokite vandens šildytuvo termostatą. Po šildymo ir vėsinimo sistemų vandens šildytuvai yra antras pagal dydį energijos naudotojas namuose. Vandeniui pašildyti juk reikia daug energijos: jūsų vandens šildytuvas sušildo vandenį iki nustatytos temperatūros, tada ją palaiko 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Tai reiškia, kad jūsų vandens šildytuvas tiesiog įsijungia ir išsijungia, nuolat šildydamas vandenį iki tos temperatūros, nesvarbu, ar jį naudojate, ar ne. Vien tik nustačius keliais laipsniais žemesnę vandens šildytuvo temperatūrą, galite sumažinti išlaidas už energiją.

Izoliuokite vamzdžius, kad vanduo būtų karštesnis! Vamzdžių izoliacija gali sumažinti prarandamos šilumos kiekį, taip pat ilgiau išlaikyti karštą vandenį ir sumažinti vandens šildymui reikalingos energijos kiekį.

Šaldytuvai ir šaldikliai yra taip pat vieni iš daugiausiai elektros energijos sunaudojančių prietaisų namuose. Jie naudos mažiau energijos, jei bus pastatyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite karšto ar šilto maisto, nes garai apsunkina šaldytuvo darbą.

Optimaliai apšvieskite patalpas. Kai dienos šviesos nebepakanka, naudokite lokalų apšvietimą, pavyzdžiui, stalines lempas. Taip sunaudojama mažiau energijos. Ar žinojote, kad šviestuvas kambario kampe geriau apšviečia, nes šviesa atsispindi nuo dviejų sienų? O ten, kur daug šviesos nereikia, pavyzdžiui, koridoriuje ar rūsyje, pakanka ir mažesnės galios lempučių. Kiemams ir laiptinėms apšviesti naudokite šviestuvus su judesio davikliais.

Kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse įjunkite energijos taupymo funkcijas. Paprasčiausiai patikrinę įrenginių nustatymus, atlikę keletą pakeitimų bei išjungę nenaudojamas programas, taupysite ir elektros energiją, ir tausosite įrenginių baterijas. Visi nenaudojami, bet budėjimo režimu veikiantys įrenginiai, nuolat naudoja elektros energiją, todėl išjunkite juos iš elektros lizdų. Esant galimybei naudokite prailgintuvus su jungikliais – tokiu atveju norint išjungti prietaisus tereiks paspausti ant prailgintuvo esantį mygtuką.

Kuo didesnis bus kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupysite šilumos. Kaitlentę galite išjungti apie bent keliomis minutėmis anksčiau nei reikia patiekalo paruošimui. Jūsų maistas gaminsis nenaudodamas papildomos energijos. Jei naudojatės orkaite, kepimo procesą stebėkite per stiklą.

Skalbkite ir indus plaukite tik prikrovę pilną skalbyklę ir indaplovę. Naudokite ekonominį buities prietaisų darbo režimą ir turėkite omenyje, kad daugiau sutaupysite, jei skalbinius ir indus džiovinsite natūraliai.

Pirkdami naujus prietaisus rinkitės turinčius aukštesnį energetinį efektyvumą. Įsigydami naujus elektrinius prietaisus, kurių energijos vartojimo efektyvumo klasė aukštesnė, galite elektros energiją naudoti žymiai efektyviau ir ekonomiškiau.

Atsiminkite – net pasinaudojus vos keliais šiais patarimais prisidėsite prie žalesnio ir tvaresnio pasaulio kūrimo.