Galimybė sutaupyti, draugiškumas aplinkai ir paprastumas. Tai – vos keletas saulės elektrinių privalumų, dėl kurių jomis pradeda naudotis vis daugiau žmonių Lietuvoje. Šią tendenciją liudija ir statistika: vien tik šįmet gaminančių vartotojų kiekis šalyje, lyginant su praėjusiais metais, išaugo net 61 proc., o nutolusiomis saulės elektrinėmis besinaudojančiųjų padidėjo net 186 proc.

Pasak „Ignitis“ saulės parkų produkto vadovės Indrės Baltušienės, vadinamieji nutolę vartotojai šiuo metu sudaro beveik ketvirtadalį viso gaminančių vartotojo skaičiaus ir šių metų lapkritį siekė kone keturis su puse tūkstančio. Populiariausia ir daugiausiai vartotojų turinčia nutolusių vartotojų platforma išlieka „Ignitis saulės parkai“.

„Ši dinamika visiškai nestebina – pagrindinis saulės parkų privalumas yra tas, kad jais naudotis gali nepriklausomai nuo to, kur gyveni. Iki 2019 m., kuomet pristatėme pirmąją Lietuvoje nutolusių saulės jėgainių platformą „Ignitis saulės parkai“, žmonės saulės elektrines privalėjo įsirenginėti patys. Dabar gamintis energiją iš saulės galima net ir neturint nuosavo namo, o gyvenant daugiabučiuose. O priežasčių įsigyti nutolusio saulės parko dalį yra ne viena – pradedant ypač patogiu ir paprastu naudojimosi procesu, baigiant galimybe prisidėti prie tvaresnės aplinkos kūrimo ir finansinės naudos“, – sako I.Baltušienė.

Atsiperka per penkerius metus

Bene dažniausiai linksniuojamas saulės parkų privalumas yra mažesnės sąskaitos už elektrą. Skaičiuojama, kad saulės parkų atsiperkamumas, pasinaudojant parama, siekia apie 5 – 6 metus. I.Baltušienė pažymi, kad naujausią kvietimą paramai saulės elektrinėms ir parkams įsigyti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) žada skelbti jau ateinančių metų sausį.

Kaip ir anksčiau, parama bus skiriama už iki 10 kW galios saulės elektrinės dalies įsigijimą iš saulės parko ir sieks 323 eurus už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios. Kitaip tariant, bus galima susigrąžinti net iki 3230 eurų už saulės parko dalį sumokėtos sumos.

„Ignitis“ atstovės teigimu, skaičiuojama, kad įsigijus saulės parko dalį galima tikėtis iki 70 proc. mažesnių sąskaitų už elektrą.

„Ignitis saulės parkų“ platformoje galima įsigyti saulės elektrinės dalį, kurios minimalus galingumas siekia 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Įsivertinti, kokio tiksliai galingumo reikia, padeda platformos svetainėje įdiegta konkrečiam būstui reikalingos elektros galios bei naudos skaičiuoklė.

„Nors iš pirmo žvilgsnio investicijos, reikalingos saulės parkui įsigyti, atrodo didelės, tačiau svarbu pabrėžti, kad gauta APVA parama pervedama ne vėliau nei po 60 dienų nuo duomenų pateikimo apie įsigytą saulės parką ar elektrinę. Per ankstesnius paramos kvietimus pareiškėjai galėjo susigrąžinti iki 3230 eurų. Be to, taip pat yra siūloma galimybė įsigyti nutolusios saulės parko dalį ir išsimokėtinai“ , – priduria „Ignitis“ saulės parkų produkto vadovė.

Žiemai pataria ruoštis vasarą

I.Baltušienė atkreipia dėmesį, kad gamyba saulės elektrinėje efektyviausia yra vasarą. Tuo metu pagamintos elektros kiekis yra didesnis nei kitais metų laikais, o sukaupta ji vėliau gali būti panaudota žiemą. Tad norint susimažinti energijos išlaidas žiemas, geriausiai pradėti gaminti elektros energiją vos atėjus vasarai.

Be to, suskubti įsigyti saulės parko dalį ekspertai rekomenduoja ir dėl tikėtino saulės elektrinių įrangos brangimo. Tam įtakos gali turėti augančios pagrindinių žaliavų ir transportavimo išlaidos pasaulio rinkose.

Svarbu nepamiršti ir to, kad pateikti paraišką APVA paramai gauti būtina iki pačios saulės elektrinės įsirengimo ar saulės parko dalies prijungimo. Tuo tarpu rezervuoti ir užsitikrinti esamą saulės parko kainą galite ir anksčiau.

Šiuo metu dauguma „Ignitis saulės parkų“ platformoje siūlomų saulės parkų projektų pradės veikti iki 2022 m. vasaros pradžios.

„Ignitis“ saulės parkų produkto vadovė taip pat primena, kad nutolusios saulės elektrinės efektyviausiai veikia apie 25 – 30 metų. Nors daliai vartotojų tokio objekto įsigijimas gali pasirodyti kaip rimtas įsipareigojimas, svarstant apie šį žingsnį svarbu nepamiršti, kad turimą parko dalį visada galima parduoti.

„Be to, jokių nepatogumų nekyla ir keičiant gyvenamąją vietą. Jeigu saulės parko dalies savininkas įsigyja naują būstą, elektrinę kartu su senuoju būstu jis gali parduoti naujam savininkui. Arba be jokių mokesčių persikelti elektrinę kito savo būsto poreikiams tenkinti ir taip vėl susimažinti elektros sąskaitą“, – paaiškina I.Baltušienė.