Skaitmeninės automatikos ir energijos valdymo įmonė „Schneider Electric“ pateikia energijos taupymo patarimus kiekvienam – nuo biudžetinių priemonių iki ilgalaikių investicijų.

Energijos taupymo idėja Nr. 1: atkreipkite dėmesį į naudojimo laiką

Galimybė mokėti už elektrą pagal vienos arba dviejų laiko zonų tarifus – ne naujiena. Tačiau ar visada pagalvojate, kuris variantas jums yra tinkamesnis? Jei esate pasirinkę vienos laiko zonos tarifą, elektros kaina išlieka vienoda tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais, tiek naktį ir dieną. Jei tarifas yra dviejų laiko zonų, darbo dienomis mokate brangiau, naktimis ir savaitgaliais – pigiau.

Lietuvoje žiemos laiku dieninis tarifas taikomas darbo dienomis nuo 7 iki 23 valandos, vasaros laiku – nuo 8 iki 24 valandos. Naktinis tarifas žiemos laiku taikomas darbo dienomis nuo 23 iki 7 valandos, vasaros laiku – nuo 24 iki 8 valandos ir visą parą savaitgaliais tiek žiemos, tiek vasaros laiku.

Dviejų laiko zonų tarifai yra tinkami darbingo amžiaus žmonėms, kurie darbo dienomis mažai laiko praleidžia namuose, daugiausiai elektros naudoja po darbų, vakarais ir savaitgaliais. Tad turint dviejų laiko zonų planą galima planuoti mažesnį elektros naudojimą ir taip sutaupyti. Pavyzdžiui, indaplovę ar skalbyklę jungti tik naktimis arba savaitgaliais. Ekspertų teigimu, jei bent 30 proc. elektros suvartojate naktimis ir savaitgaliais, dviejų laiko zonų tarifas jums yra tinkamesnis.

Vienos laiko zonos tarifas yra aktualesnis vyresniems žmonėms, tiems, kurie dirba naktines ar savaitgalio pamainas, arba didžiąją dalį dienos praleidžia namuose, pavyzdžiui, dirba iš namų. Tokiu atveju gerokai daugiau elektros yra išnaudojama dieną.

Laiko zonų tarifus paprastai galite rasti sąskaitose už energiją arba elektros tiekėjo svetainėje. Žinios yra galia, todėl suprasdami, kada elektra kainuoja brangiau, galite koreguoti jos vartojimą.

Energijos taupymo idėja Nr. 2: pasinaudokite išmaniosiomis technologijomis

Sąvoka „išmanioji technologija“ dažnai asocijuosi su brangiu daiktu, tačiau iš tiesų rinkoje galima rasti keletą įrankių, kurie padeda taupyti energiją ir reikalauja tik vienkartinės investicijos. Įsidiegus energiją taupančias technologijas, sąskaitas už elektrą galima sumažinti 5-30 proc. Vienas tokių išmaniųjų technologijų pavyzdžių – programuojami termostatai, kurių galima rasti ir Lietuvoje.

Programuojami termostatai arba kitaip – termoreguliatoriai, yra prietaisai, skirti oro kokybės gerinimo įrangai. Jų pagalba galima lengvai ir per nuotolį valdyti šildymo ir vėsinimo įrenginius. Pavyzdžiui, šaltuoju sezonu kol esate darbe ir namuose nieko nėra, galite sumažinti temperatūrą namų patalpose, o prieš ruošiantis grįžti namo – ją padidinti. Tuo tarpu vasarą galite nustatyti, kad termostatas palaikytų keliais laipsniais didesnę temperatūrą, kol esate darbe, o tada automatiškai sumažintų ją grįžus namo. Programuojami termostatai suteikia didžiausią automatizavimo naudą ir aukščiausią energinį efektyvumą, tad už sąlyginai nedidelius pinigus galite įsigyti patogų ir energiją taupantį prietaisą.

Energijos taupymo idėja Nr. 3: sumažinkite vandens šildytuvo temperatūrą

Jei karštam vandeniui gauti naudojate vandens šildytuvą, nieko nekainuojantis sprendimas yra tiesiog sumažinti vandens temperatūros palaikymą. Žinoma, pirmiausia patikrinkite gamintojo rekomendacijas, tačiau daugumos vandens šildytuvų temperatūrą galima sumažinti iki 55-45 laipsnių ir vis tiek išvengti bakterijų dauginimosi rizikos. Pavyzdžiui, vien tik budėjimo rėžimu ant 55 laipsnių temperatūros dirbantis šildytuvas kasmet gali sutaupyti apie 50 eurų. Tad paprasčiausiai sumažinus temperatūrą, kasmet sąskaitos už elektrą gali sumažėti nuo 4 iki 20 proc.

Energijos taupymo idėja Nr. 4: investuokite į efektyvų vandens šildymą

Skaičiuojama, kad iki elektros kainų šuolio vandens šildymas šildytuvu kasmet vidutiniam namų ūkiui atsieidavo nuo 400 iki 600 eurų. Tačiau įsigijus papildomą įrangą, pavyzdžiui, išmanųjį valdiklį ar vandens šildytuvo izoliaciją, net ir dabartinės elektros kainos nesukels tokio didelio šoko.

Vandens šildytuvo išmanusis valdiklis kainuoja apie 150 eurų, tačiau tai labai greitai atsiperkanti investicija. Išmanusis įrenginys kontroliuoja vandens temperatūrą bake, karštą vandenį gamindamas tik tada, kai jo reikia. Tai puikus energijos taupymo įrankis, leidžiantis sutaupyti 10-30 proc. energijos.

Vandens šildytuvo izoliacija taip pat vienas iš galimų sprendimų elektros sąskaitoms sumažinti. Izoliavę vandens šildytuvo rezervuarą, galite sumažinti budėjimo režimo šilumos nuostolius iki 45 proc., o tai sąskaitas už energiją leis sumažinti 7-16 proc.

Energijos taupymo idėja Nr. 5: stebėkite energijos naudojimą

Įrenginių, naudojančių elektros energiją, stebėjimas taip pat gali prisidėti prie mažesnių sąskaitų už elektrą. Energijos stebėjimas tradiciškai atliekamas energijos monitoringo modeliais. Pavyzdžiui, maždaug 300 eurų kainuojantis, „Wiser Energy“ energijos monitoringo modelis leidžia visiškai tiksliai matyti, sekti ir fiksuoti, kiek energijos sunaudoja kiekvienas namuose esantis prietaisas ar įrenginys. Turėdami duomenis, galite imtis veiksmų – mažinti energijos suvartojimą tose srityse, kurios labiausiai išpučia elektros sąskaitas.