Kylančios elektros energijos kainos gyventojams tampa vis didesniu galvos skausmu. Tuo tarpu Vytautas Zubras dėl tokių problemų nesuka sau galvos, nes jo namus elektros energija aprūpina ant stogo įrengta saulės elektrinė. Negana to, vyras nežada sustoti: jis planuoja įsirengti dar vieną saulės elektrinę ir taip užtikrinti nepriklausomą elektros gamybą visiems jo šeimos poreikiams, net ir elektromobilio įkrovimui.

Patenkina dabartinius šeimos poreikius

Kol vieni lietuviai baisisi kylančiomis elektros energijos kainomis, saulės elektrinių turėtojai yra ramesni. Štai V. Zubras, kuris saulės elektrinę ant savo namo stogo įsirengė prieš kiek daugiau nei metus, dėl savo sprendimo nesigaili ir tikina, kad planuoja statyti dar vieną saulės elektrinę.

„Analizavau situaciją ir mačiau, kad namuose naudojame nemažai elektros prietaisų, taip pat vanduo šildomas elektra, planavau namo šildymo sistemą keisti į oras-vanduo šilumos siurblį, ir reikėjo, kad viskas veiktų ekonomiškai. Tai atlikau analizę, ryžausi dalyvauti APVA konkurse ir įsirengiau saulės elektrinę su galimybe ją plėsti“, – kaip priėmė sprendimą įsirengti saulės elektrinę, pasakoja pašnekovas.

Saulės elektrinė ant stogo
Saulės elektrinė ant stogo
© Shutterstock

Gyventojai, kurie dalyvauja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) projektuose dėl saulės elektrinės įsirengimo kompensavimo neretai piktinasi, kad procesas dėl kompensavimo yra neaiškus, reikalinga pildyti daug dokumentų, kurie kartais reikalauja net ir ekspertų konsultacijų. V. Zubras sako, kad jis jau yra turėjęs dalyvavimo projektuose patirties, todėl paraiškos pildymas sunkumų jam nesukėlė.

„Paraiška nėra sudėtinga, pasirinkau prioritetą 5 kW saulės elektrinės finansavimą, nors dabar jau rinkčiausi kitą“, – tikina pašnekovas ir priduria, kad netrukus jis savo lėšomis įsirengė dar kelis saulės modulius, kad iš viso galėtų pasigaminti 7 kW elektros energijos iš saulės.

Taigi, V. Zubras skaičiuoja, 5 kW saulės elektrinė jam kainavo apie 3500 eurų savų lėšų, o apie 1500 eurų jam pavyko gauti iš APVA projekto saulės elektrinių įsirengimui. Kad saulės elektrinės galia būtų 7 kW, jam teko investuoti dar apie 1 tūkst. eurų.

Saulės elektrinę ant stogo įsirengęs Vytautas jau planuoja antrą: paskaičiavo, kiek pavyksta sutaupyti
© Scanpix

„Man jau pirmais metais iki vasario mėnesio pakako ir namo šildymui oras-vanduo sistema, karšto vandens gamybai ir kitoms elektros reikmėms. Tai nereiškia, kad viską 100 proc. mums pavyko padengti tik saulės energiją, bet vasarą aš mokėjau nuo 8 iki 12 eurų per mėnesį su saulės elektrine už elektrą, o kai neturėjome elektrinės – nuo 50 iki 70 eurų vasaros laikotarpiu. Šiemet lapkričio mėnesį komunalinio paslaugų sąskaita buvo 52 eurai“, – skaičiuoja pašnekovas.

Saulės elektrinę ant stogo įsirengęs Vytautas jau planuoja antrą: paskaičiavo, kiek pavyksta sutaupyti
© Shutterstock

Planuoja plėtrą

Saulės elektrinės savininkas sako, kad jam reikia mokėti ir už elektros energijos, kurios jis neišnaudoja, saugojimą elektros tinkluose. V. Zubras pabrėžia, kad visą saulės elektrinės įsirengimo procesą jis vertino labai rimtai ir atsakingai, dėmesingai rinkosi saulės elektrinių gamintojus, derėjosi dėl kainų, nes norėjo geriausio ir ekonomiškiausio rezultato. Kol kas saulės elektrinė veikia gerai, sutrikimų, anot vyro, nebuvo. Jis su šeima planuoja statyti dar vieną saulės elektrinę, kad taptų visiškai nepriklausomais elektros energijos vartotojais-gamintojais. Tiesa, V. Zubras pabrėžia, kad visuomet reikia būti pasiruošus gedimams, nesklandumams ir turėti kitų elektros energijos ar šildymo sistemos alternatyvų.

Saulės elektrinę ant stogo įsirengęs Vytautas jau planuoja antrą: paskaičiavo, kiek pavyksta sutaupyti
© Shutterstock

„Tolimesni planai yra tokie: gyvename kaimo vietovėje, turime ir ūkinį pastatą, kuris orientuotas į pietų pusę ir ten aš planuoju pastatyti dar 5 kW elektrinę numatant plėtrą iki 8 kW. Aš galvoju, kad jau 2022 metais aš turėsiu iš viso apie 15 kW elektrinę, ir tai tenkins mano šeimos poreikius, ir planuoju, kad galėsiu turėti elektromobilio įkrovimo stotelę bei elektromobilį. Manau, kad tai, ką turi mano šeima, turėtų mums užtikrinti nepriklausomą elektros gamybą visiems poreikiams“, – mano pašnekovas.

www.DELFI.lt