Sliekai – naudingos trąšos gamintojai

Kalifornijos sliekų fermos savininkė Dovilė Padūmienė prieš devynerius metus susidomėjo sliekais. Iš pradžių juos augino namuose, maitino savo išmetamomis maisto atliekomis, džiaugėsi sliekų pagaminamu biohumusu. Galiausiai ryžosi įkurti sliekų fermą. Dabar čia sliekų gausybė ir biohumuso jie prigamina tonomis. Moters klientai – ne tik daržininkai ir ūkininkai, dalis jų – žmonės, kurie sliekus laiko namuose.

„Vis tiek per dieną suvalgote obuolį, bananą ar arbūzą, morką sugriaužiate, bulvę nusilupate. Sudžiuvus duonai ar batono riekelei, galima ją sudrėkinti, kad įgautų košelės formą, padėti tai sliekui ant stalo ir jis jums pasakys ačiū“, – apie tai, kuo minta sliekai, pasakoja D. Padūmienė.

Maždaug po trijų mėnesių gerai maitinami Kalifornijos sliekai prigamins jums pirmojo komposto, vadinamojo biohumuso. Humusas yra labai derlinga žaliava, tai natūrali trąša, suteikianti daug vertingų medžiagų augalams.

Kokio maisto negalima duoti šiems augintiniams

„Galima sakyti, kad sliekai yra vegetarai, jiems nereikėtų duoti baltyminių gaminių – mėsos, žuvies ar pieno produktų, taip pat nereikėtų duoti augalinės kilmės sumedėjusių dalykų, pavyzdžiui, sakų ar vyšnių kauliukų, nes jie neturi dantų ir nesugeba to medžio sugraužti“, – teigia, D. Padūmienė.

Maistas sliekams – bulvių lupenos

Kompostavimo su sliekais entuziastė Aurelija Olendraitė, kurį laiką gyveno JAV ir pas savo draugę namuose pamatė keistą įrenginį – specialų kompostavimui skirtą maišą, kuriame gyvena sliekai ir į kurį galima dėti maisto atliekas.

„Sliekai padaro visą darbą ir per maišo apačią reikia įšimti jau perdirbtą biohumusą“, – pasakoja A. Olendraitė.

Sliekas ne pūkuotas kačiukas ir daugelį gali gąsdinti mintis, kad toks padaras gyvens bute, virtuvėje.

„Nors užaugau kaime ir man tas sliekas nieko naujo, bet kai namuose pamačiau, buvo keistas momentas ir šiek tiek užtruko prisijaukinti tą mintį. Žmonėms natūraliai kyla klausimų, ar tie sliekai nepabėga, ar nerasi jų kažkur savo lovoje, ar prie maisto virtuvėje, tačiau iš tikrųjų jie niekur nebėga, jie yra ten, kur yra jų maistas. Egzotiškas, ne kačiukas, bet reikalaujantis mažai priežiūros, nereikia vesti pasivaikščioti ir tyliai kamputyje kažkur dirba savo gerą darbą“ – teigia moteris.

Sliekų auginimo nauda

Sliekų fermos savininkė D. Padūmienė namuose rekomenduoja įsigyti 50 litrų talpos maišą, į jį patalpinti maždaug pusę kilogramo sliekų. Už tokį kiekį sliekų reikės sumokėti apie 20 eurų, po kelių mėnesių sliekų bus dvigubai daugiau. Po trijų mėnesių jau turėsite biuohumuso. 5 litrai biohumuso parduotuvėje kainuoja apie 7 eurus.

Sliekų ferma

D. Padūmienė įvardijo dar vieną biohumuso naudą. Ji anksčiau turėjo labai sausą rankų odą, rankos taip išsausėdavo, kad net atsiverdavo žaizdos. O pastaruoju metu nuolat rankomis liečiant biohumusą, jos oda susitvarkė.

Moteris įvardija ir dar vieną sliekų privalumą – jie gali būti kaip augintiniai vaikams: „Sliekas nei loja, nei kaukia, nei reikia išvesti jį pasivaikščioti. Tiems, kurie nebijo priliesti prie slieko, išeina kaip terapija, vaikas mokosi gamtinių dalykų ir tai tikrai veikia raminančiai“.

A. Olendraitė įsitikinusi, kad kartą supratus, kad atliekos gali būti kaip resursas, kelio atgal nebėra: „Nebesinori visko mesti į bendras atliekas, tiesiog nebegali, ir protas, ir širdis nebeleidžia to daryti, plastiką, stiklą ir visas kitas atliekas jau seniai rūšiuodavau, bet iki tol nebuvau atradusi, kur alima panaudoti maisto atliekas, kai pamatai tą kelią, būdą ir supranti to naudą, tiesiog nebėra kelio atgal“.