100 Europos miestų pradeda eiti už tvarumą – žingsniai virs 10 tūkst. medžių

Vaikščiojimas miške
Vaikščiojimas miške

Šiandien tvarumo ir aplinkosaugos temoms patenkant į kiekvienos šalies prioritetų sąrašo viršų, 100 Europos miestų žengė reikšmingą žingsnį pirmyn ir tapo bendruomenėmis, oficialiai siekiančiomis tapti klimatui neutraliomis iki 2030-ųjų. Siekiant šio tikslo miestai susibūrė kasdieninius judėjimo įpročius keičiančiame žingsnių iššūkyje, kurio tikslas – išsiaiškinti, kuris Europos miestas yra pats tvariausias.

Kuri bendruomenė – tvariausia?

Ėjimas – efektyviausias ir paprasčiausiais būdas kiekvienam prisidėti prie darnaus judumo pokyčių. Dėl šios priežasties vienu iš 100 klimatui neutralių miestų iki 2030-ųjų siekianti tapti Tauragė metė žingsnių iššūkį visai Europai: pakvietė eiti už savo miestą ir išsiaiškinti, kuris iš jų yra pats tvariausias.

100 tvariausių miestų žingsnių iššūkio dalyviai – miestai, patekę į oficialią Europos Komisijos miestų misiją ir kryptingai siekiantys įgyvendinti sprendimus, leisiančius savo pėdsaką aplinkai sumažinti iki minimalios ribos.

„Nuo Vokietijos iki Slovakijos, nuo Prancūzijos iki Graikijos – dešimtys Europos miestų jungiasi prie 100 tvariausių miestų iššūkio. Visi mes turime bendrą tikslą, tačiau esame įsitikinę, kad vienintelis būdas pasiekti jį yra suvienyti miestų bendruomenes vieningam darbui. Pasitikdami Europos judumo savaitę kviesime kiekvieno iš šių 100 miestų gyventoją keisti kasdienius judėjimo įpročius draugiškesne aplinkai linkme ir prisijungti prie smagaus miestų žingsnio iššūkio „#walk15“ programėlėje“, – sako Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

Dovydas Kaminskas
Dovydas Kaminskas
© DELFI / Josvydas Elinskas

100 tvariausių miestų iššūkis organizuojamas nemokamoje vaikščiojimo programėlėje „#walk15“, atviroje visame pasaulyje kiekvienam, norinčiam prisijungti. Iššūkis prasidės pirmąją Europos judumo savaitės dieną – rugsėjo 16 d. Tiesa, išankstinė registracija jau aktyvi.

„Vien per pirmąsias keletą išankstinės registracijos valandų prisijungė pusė iš 100 iššūkyje pakviestų dalyvauti miestų ir šis skaičius nuolat didėja. Nuostabu, kad miestai, tokie kaip Bordo Prancūzijoje, Antverpenas bei Briuselis Belgijoje, Kopenhaga Danijoje, Barselona Ispanijoje ir daugelis kitų iniciatyvą priima bei su savo bendruomene ja dalijasi itin entuziastingai“, – sako programėlės „#walk15“ kūrėja Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė.

Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė
Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė

Žingsniai virs į 10 tūkst. medžių

Iššūkio tikslas – visiems kartu per mėnesį apeiti atstumą, tolygų 100 kelionių aplink Žemę. Iššūkio pabaigoje Tauragės rajono savivaldybė pasodins po 100 medžių už kiekvieną kelionę aplink Žemę. Taip gims 100 Europos miestų žingsnių miškas iš 10 tūkst. medžių.

„Projektu sieksime ne tik suvienyti miestų bendruomenes keisti judėjimo įpročius, bet ir skatinsime didinti kasdieninio fizinio aktyvumo laiką, edukuosime apie tvarių įpročių puoselėjimo svarbą“, – sako Tauragės rajono meras.

Kaip pažymi iššūkio organizatoriai, konkuruoti su kitais miestais žingsniais yra smagus ir įtraukiantis būdas keisti kasdienius įpročius draugiškų aplinkai tikslų link.

Iššūkio pabaiga planuojama 2022 m. spalio 16 d. Jam pasibaigus bus sukurti išskirtiniai vietiniai pažintiniai maršrutai trims aktyviausiems miestams ir paskelbti vaikščiojimo programėlėje „#walk15“.

Kiekvienas norintis eiti už savo miestą ar mėgstamą vietovę jau dabar gali prisijungti prie 100 tvariausių miestų iššūkio paspaudęs ČIA.