Pompėjoje archeologinius kasinėjimus vykdę mokslininkai aptiko dviejų žmonių skeletus. Vyras ir moteris žuvo prieš beveik 2000 metų vykusio Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimo metu.
Romos imperija
81 straipsnių
Romos imperija (lot. Imperium Romanum) vadinama Senovės Romos valstybė po 27 m. pr. m. e., kai Gajui Oktavijanui Senatas suteikė Augusto (išvertus iš lotynų k. – išaukštintojo) titulą.
Senovės Romos laikų „Cerberio“ kapavietę Giugliano mieste tyrinėję archeologai aptiko sarkofagą, kurio viduje aptiktas įspūdingas radinys – puikiai išsilaikęs žmogaus skeletas. Palaikai buvo uždengti audiniu – drobule – ir apsupti įvairių daiktų. Dabar mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kas buvo tas ...
Pietų Ispanijoje archeologai rado urną, kurioje aptiktas seniausias istorijoje skysto pavidalo vynas. Tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, kad šiam vynui yra maždaug 2000 metų.
Sveikutėlį Romos imperijos laikų kiaušinį aptikę archeologai negalėjo patikėti savo akimis pamatę, kas buvo jo viduje praėjus 1700 metų (2)
Eilsberyje, maždaug 80 km nuo Londono esančioje archeologinių kasinėjimų vietovėje, mokslininkai aptiko sveikutėlį Romos imperijos laikais padėtą paukščio kiaušinį. Skaičiuojama, kad jam yra maždaug 1700 metų.
Kęsdami šaltį ir vėją, Serbijos archeologai tyrinėja vietą, kurioje stūksojo III a. datuojama senovės romėnų triumfo arka – viena iš nedaugelio tokio tipo statinių visuose Balkanuose.
Ar kada pagalvojote, kodėl Naujieji metai švenčiami būtent sausio 1 dieną? Mokslas paaiškino, kaip tai susiklostė (2)
Sausio pirmąją švenčiama pirma Naujųjų metų diena – žmonių išmonė, nes ši data nėra tiksliai nustatyta jokiais gamtiniais reiškiniais ar sezono ypatumais.
Archeologai Serbijoje, buvusios Romos imperijos teritorijoje, aptiko taip vadinamą vėjo varpelį „tintinnabulum“ arba kitaip – skraidantį penį.
Prie Italijai priklausančios Sardinijos salos krantų narai aptiko apie 50 000 puikiai išsilaikiusių Romos imperijos laikų monetų lobį.
Artimuosiuose Rytuose esančios Romos imperijos laikų tvirtovės ir jų griuvėsai pirmą kartą buvo užfiksuoti dar XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Jas skrisdamas lėktuvu įamžino archeologas, jėzuitų tėvas Antuanas Poidebardas, atlikęs vieną pirmųjų pasaulyje aeroarcheologinių tyrimų.
Baltijos gintaras jau tūkstančius metų yra laikomas geriausiu pasaulyje ir nuo Romos imperijos laikų vertinamas dėl savo puošnumo ir kokybės. Nepaisant to, kad visoje Europoje buvo ir kitų gintaro telkinių, net ir priešistorinių laikų žmonės įvairiems dirbiniams gaminti norėjo įsigyti būtent Baltijo...
Archeologai, kasinėjantys senovinį nekropolį šiaurės rytų Prancūzijos mieste Reimse, aptiko neatidarytą ir neiplėštą Romos imperijos laikų sarkofagą. Skaičiuojama, kad šis sarkofagas yra maždaug 1800 metų senumo.
Anglijoje, Šiaurės Kotsvoldso apylinkėse, metalo dirbinių ieškotojas detektoriumi aptiko du 1800 metų senumo Romos imperijos kavalerijos kalavijus, kurie vis dar buvo medinėse makštyse, praneša BBC.
Bremene, Vokietijoje, pradinės mokyklos kieme įrengtoje smėlio dėžėje žaidęs aštuonmetis berniukas aptiko 1800 metų senumo Romos imperijos laikų lobį.
Daugiau nei prieš 2 500 metų finikiečių laivą, greičiausiai prekybinį, gabenusį prabangos prekes iš rytinės Viduržemio jūros dalies ir Šiaurės Afrikos, netoli Kartachenos (Ispanija) pakrantės ištiko nelaimė. Laivas atsitrenkė į Bacho de la Kampanos uolų rifą.
Pačiame Londono centre, statybų aikštelėje, aptikta Romos imperijos laikų struktūra – mauzoliejus. Unikalų senovės Romos laikų mauzoliejų archeologai atkasė po to, kai Londono centre vykstančių statybų darbų metu darbininkai pastebėjo senovinio statinio liekanas. Anot mokslininkų, tai mažiausiai pal...
Dabartinę Didžiąją Britaniją prieš kelis tūkstantmečius valdžiusi Romos imperija paliko neišdildomą istorinį palikimą, kurį dabar su entuziazmu tyrinėja archeologai.
Jungtinės Karalystės mokslininkams ištyrus monetą, kuri ilgą laiką buvo laikoma klastote, ir paaiškėjus, kad iš tiesų ji yra autentiška, iš „užmaršties“ buvo ištrauktas dar vienas Romos imperatorius.
Beprecedentis radinys Italijoje perrašys istoriją – archeologai karštose versmėse aptiko daugiau nei 2000 metų amžiaus bronzinius reliktus (1)
Italijoje aptiktos 24 puikiai išsilaikiusios bronzinės statulos, daugiau nei du tūkstančius metų gulėjo užsikonservavusios karštųjų Toskanos versmių purve. Tokį atradimą pristatę Italijos archeologai teigia, kad šis radinys „perrašys istoriją“ apie etruskų civilizacijos ir Romos imperijos žmonių san...
Dėl rekordinės sausros nusekusi Tibro upė Italijoje atidengė stulbinamą objektą – po vandeniu slypėjusį Romos imperatoriaus Nerono laikų tiltą (1)
Italijoje dėl didžiulės sausros nusekus Tibro upei, pasimatė romėnų imperatoriaus Nerono laikais statytas tiltas, kuris įprastai būna apsemtas vandens.
Metalo ieškikliu Anglijoje aptiktas Romos imperijos laikų sidabrinis penis: jo paskirtis intriguoja (2)
Metalo ieškikliu buvo aptiktas unikalus senovės Romos laikų anatomiškos penio formos sidabro dirbinys. Kente, Anglijoje, atrastas objektas, anot mokslininkų, buvo nulietas prieš maždaug 1800 metų.