aA
Alkoholis pradeda veikti žmogaus smegenis vos tik patekęs į kraujotaką. Sveiko žmogaus kepenys greitai išfiltruoja alkoholį ir padeda organizmui jo atsikratyti. Tais atvejais, kai žmogus alkoholiu piktnaudžiauja, kepenys negali pakankamai greitai pašalinti alkoholio iš organizmo, todėl alkoholis iš karto paskatina smegenų pokyčius, rašo medicalnewstoday.com.
Vos patekęs į kraujotaką, alkoholis pradeda keisti smegenis: koks ilgalaikis jo poveikis?
© Shutterstock

Bėgant laikui, piktnaudžiavimas alkoholiu gali rimtai pakenkti smegenims bei kepenims ir sukelti ilgalaikę pažaidą. Didelis alkoholio kiekis gali turėti rimtų ilgalaikių neigiamų pasekmių smegenų neuromediatoriams, mažindamas jų efektyvumą ar net imituodamas juos. Alkoholis taip pat gali naikinti smegenų ląsteles ir smegenų audinius. Kai kuriems alkoholiu piktnaudžiaujantiems žmonėms gali pasireikšti ir maistinių medžiagų deficitas, dėl kurio dar labiau pakenkiama smegenų funkcijai.

Tikslūs su alkoholio vartojimu susijusios smegenų pažaidos simptomai yra susiję su bendra žmogaus sveikata, kiek žmogus geria, ir kaip gerai veikia jo kepenys, o taip pat su kitais veiksniais.

Trumpalaikis poveikis

Vos patekęs į kraujotaką, alkoholis pradeda keisti smegenų funkcijas. Saikingas alkoholio vartojimas gali sukelti trumpalaikį poveikį:

savitvardos praradimą;
planavimo ir organizacinių gebėjimų susilpnėjimą;
nuotaikos ir koncentracijos pokyčių;
naujų atsiminimų formavimo sunkumų;
mieguistumą;
depresinę nuotaiką;
energijos lygio pokyčių;
atminties praradimą;
sprendimų priėmimo funkcijas suprastėjimą;
motorinės kontrolės, įskaitant refleksus, susilpnėjimą (dėl to tampa pavojinga vairuoti)

Vos patekęs į kraujotaką, alkoholis pradeda keisti smegenis: koks ilgalaikis jo poveikis?
© DELFI / Andrius Ufartas

Žmonėms, kuriems pasireiškė rimti intoksikacijos simptomai arba ilgai trunkantys simptomai, yra apsinuodijimo alkoholiu rizika. Alkoholio sudėtyje esantis etanolis veikia kaip nuodai. Kai kepenys nebegali pakankamai greitai filtruoti šio nuodo, žmogui gali pasireikšti apsinuodijimo alkoholiu arba alkoholio perdozavimo simptomų. Alkoholio perdozavimas veikia smegenų gebėjimą atlikti pagrindines gyvybines funkcijas. Tokios būklės simptomai yra šie:

vėmimas;
traukuliai;
lėtas širdies ritmas;
sunkumas išlikti sąmoningam;
alpimas;
žema kūno temperatūra;
susilpnėjęs vėmimo refleksas, dėl kur žmogui yra rizika užspringti vėmimo metu;
šalta ir drėgna oda;

Jeigu žmogui laiku nesuteikiama pagalba, alkoholio perdozavimas gali būti mirtinas. Kai kuriais atvejais išgyvenę žmonės patiria negrįžtamų smegenų pažeidimų.

Kuo didesnė alkoholio koncentracija žmogaus organizme, tuo didesnė perdozavimo rizika. Didesnė rizika perdozuoti yra vartojantiems stipresnių alkoholinių gėrimų. Jautresni alkoholiui yra nedidelės kūno masės, retai jo vartojantys ar kepenų problemų turintys žmonės.

Ilgalaikis poveikis

Wernicke-Korsakoff sindromas

Viena iš su alkoholio vartojimu susijusių smegenų pažaidos formų yra Wernicke-Korsakoff sindromas. Korsakoff sindromas dažnai pasireiškia po Wernicke encefalopatijos (ūmios su alkoholio vartojimu susijusios smegenų disfunkcijos) epizodo.

Šios dvi būklės, kartu vadinamos Wernicke-Korsakoff sindromu, pasireiškia asmenims, kuriems itin stinga tiamino (vitamino B1). Piktnaudžiavimas alkoholiu apsunkina šio vitamino įsisavinimą.

Kiti rimti mitybos sutrikimai, tokie kaip vėžys, AIDS ir kitos būklės, galinčios paveikti organizmo gebėjimą pasisavinti maistines medžiagas, taip pat gali sukelti Wernicke-Korsakoff sindromą.

Kai kurie Wernicke encefalopatijos simptomai yra šie:

dezorientacija, išliekanti ir po girtumo laikotarpio;
nepakankama mityba, dėl kurios gerokai sumažėja svoris;
pasunkėjęs akių judinimas arba nevalingas akių judėjimas;
pusiausvyros sutrikimas;

Po Wernicke encefalopatijos žmogui gali pasireikšti Korsakoff sindromas – tai yra tam tikras demencijos tipas, kurio simptomai yra šie:

atminties problemos, ypač pasunkėjęs gebėjimas formuoti naujus atsiminimus;
sprendimų priėmimo funkcijas suprastėjimas;
susilpnėję planavimo ir organizaciniai gebėjimai;
nuotaikos ir asmenybės pokyčiai;
haliucinacijos;
laipsniškai prastėjanti protinė funkcija, galinti paveikti kiekvieną funkcionavimo zoną: kalbą, regą, žarnyno ir šlapimo pūslės funkciją.

Vitaminų vartojimas ir visiškas alkoholio atsisakymas gali padėti atsikratyti Wernicke-Korsakoff sindromo simptomų, tai įmanoma po dvejų metų be alkoholio.

Vaisiaus alkoholinis sindromas

Vaisiaus alkoholinis sindromas, apimantis visą alkoholio poveikio vaisiui formų spektrą, pasireiškia tuomet, kai motinos įsčiose esantis vaisius gauna alkoholio. Alkoholis paveikia įvairiausias vaisiaus funkcijas ir gali sukelti smegenų pažeidimų.

Tokio sindromo požymiai yra šie:
protiniai sutrikimai;
hiperaktyvumas;
prasta atmintis;
koncentracijos problemos;
sutrikusi koordinacija;
regos ir klausos sutrikimai;

Medikai kol kas dar nėra nustatę saugaus alkoholio kiekio, kurį galima vartoti nėštumo metu, todėl geriausias sprendimas yra jo visiškai atsisakyti. Jeigu moteris negali visiškai atsisakyti alkoholio, jo reikėtų vartoti kaip galima mažiau.

Galvos traumos

Alkoholio vartojimas padidina smegenų traumų riziką dėl kritimo, automobilio avarijos, muštynių ar kitais atvejais. Trumpai tariant, galvos trauma gali sukelti dezorientaciją bei smegenų tinimą. O rimta galvos trauma gali baigtis mirtimi, nes gali sutrikti smegenų gebėjimas kontroliuoti gyvybines funkcijas, tokias kaip kvėpavimas ar kraujospūdis.

Ilgalaikis galvos traumos poveikis gali būti labai įvairus, tačiau gali apimti:
į demenciją panašius simptomus, tokius kaip pasunkėjęs gebėjimas formuoti naujus atsiminimus;
nuotaikos ar elgesio pokyčius;
didesnę Alzheimerio ar Parkinsono ligų riziką;
smegenų kraujotakos pakitimus;

Psichologinis poveikis

Alkoholis gali turėti įvairų psichologinį poveikį, įskaitant:
asmenybės ir nuotaikos pokyčių;
impulsų kontrolės pokyčių;
koncentracijos problemų;
depresiją;

Tačiau veikiausiai didžiausias psichologinis poveikis yra priklausomybės išsivystymas. Bėgant laikui, daug alkoholio vartojantiems žmonėms išsivysto tolerancija šiam svaigalui. Jie taip pat tampa nuo jo priklausomi. Priklausomybė reiškia, kad jų smegenys nuolat reikalauja svaigalų ir sukelia rimtą abstinenciją, jeigu alkoholio negaunama.

Priklausomybė skatina žmogų ir toliau vartoti alkoholį net jei jis jį ir žaloja. Itin nuo alkoholio priklausomiems žmonėms gali pasireikšti pavojinga abstinencijos būklė, vadinama baltąja karštine (delirium tremens). Ji pasireiškia tokiais simptomais kaip:

nekontroliuojamas nerimas;
nemiga;
didžiulis alkoholio noras;
paranoja;
haliucinacijos;

Negydant net trečdalis baltosios karštinės atvejų baigiasi mirtimi. Tokios karštinės kankinami žmonės gali patirti priepuolių, pavojingų kraujospūdžio svyravimų, o taip pat dėl gausaus vėmimo arba viduriavimo gali prarasti daug maistinių medžiagų.

Fiziologinis poveikis

Alkoholis padaro žalos ne tik smegenims. Tiek rimta intoksikacija, tiek ir ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu gali pakenkti bet kuriai organizmo sistemai. Fiziologinis alkoholio poveikis yra:

aukštas kraujospūdis;
širdies ligos;
širdies ritmo pakitimai;
kraujagyslių pažeidimai;
kepenų ligos;
inkstų funkcijos sutrikimas;
pankreatitas – kasos uždegimas;
imuninės sistemos susilpnėjimas;
didesnė tam tikro tipo vėžio (stemplės, krūtų, kepenų ir gaubtinės žarnos) rizika.

Koks alkoholio kiekis yra saugus?

Nors alkoholis gali rimtai pakenkti smegenimis, daugėja mokslinių tyrimų, kurie leidžia teigti, jog nedidelis alkoholio kiekis gali net būti naudingas smegenimis.

2018 metais baigtas 23 metus trukęs mokslinis tyrimas, kuriame dalyvavo 9087 žmonės, parodė, kad vidutiniame amžiuje visiškai alkoholio nevartojusiems žmonėms buvo didesnė demencijos rizika. O demencijos rizika buvo mažiausia žmonėms, kurie per savaitę suvartodavo 14 ar mažiau alkoholio vienetų (vienas toks vienetas – 10 mililitrų arba 8 gramai gryno alkoholio).

JAV mitybos gairėse amerikiečiams 2015–2020-iems metams rekomenduojama moterims per dieną išgerti ne daugiau nei vieną alkoholinį gėrimą, o vyrams – du.

Saugus alkoholio kiekis kiekvienam žmogui yra skirtingas, todėl svarbus yra individualus požiūris. Žmonės turėtų dėl to pasitarti su gydytoju.

Kaip sumažėti alkoholio vartojimą

Anksčiau problemų dėl alkoholio vartojimo turėjusiems žmonėms gali būti sunku vartoti saugų alkoholio kiekį. Tokiais atvejais geriausias sprendimas yra visiškai atsisakyti alkoholio.

O itin nuo alkoholio priklausomi žmonės arba ilgai juo piktnaudžiavę gali pajusti rimtų abstinencijos sindromo simptomų, todėl turėtų pasitarti su gydytoju dėl medicininės detoksikacijos.

Mažiau alkoholio norintys suvartoti žmonės turėtų apgalvoti kelias strategijas:
nusistatyti asmeninę ribą ir moterims per dieną išgerti vieną gėrimą, o vyrams – du;
vartoti alkoholio tik tam tikromis progomis;
nesigriebti alkoholio siekiant susidoroti su emociniu stresu ar norint lengviau užmigti;
vartoti gėrimų, kurių sudėtyje yra mažiau alkoholio, pavyzdžiui, vietoj stipriųjų gėrimų rinktis vyną.

Išvada

Alkoholio poveikis smegenims priklauso nuo dozės ir individualių veiksnių, tokių kaip bendra žmogaus sveikatos būklė. Trumpai tariant, kuo daugiu žmogus vartoja alkoholio, tuo didesnė smegenų pažeidimo rizika: tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio.

Geriausias būdas sumažinti su alkoholio vartojimu susijusių smegenų pažeidimų yra jo visiškai atsisakyti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(43 žmonės įvertino)
4.4651

Persirgę naujuoju koronavirusu suserga ir vėl: kodėl tai įvyksta? (184)

Įprastai po koronavirusinių infekcijų, sukeliančių peršalimą, susiformuoja imunitetas....

Specialistai pataria: kaip nepraleisti pirmų ženklų, išduodančių vaiko autizmą

Balandžio 2 dieną minima pasaulinė autizmo diena. Anot specialistų, pirmuosius šio sutrikimo...

Savo veiksmais imunitetą galite sugriauti: gydytojas įvardijo pagrindinius jo slopintojus (26)

Pasaulį krečiant koronaviruso (COVID-19) pandemijai, vis dažniau kalbama apie imuninės sistemos...

Užsienio specialistai paneigė 5 sklandančius mitus apie koronavirusą (129)

Naujasis koronavirusas tęsia žygį per pasaulį, o internete savo keliu plinta mitai ir gandai...

Specialistai įspėja: gamtoje tyko erkės (4)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) primena, kad siekiant valdyti grėsmes dėl...

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (718)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Lietuvoje – dar 40 naujų koronaviruso atvejų (15)

Sveikatos apsaugos ministerija praneša apie naujus koronaviruso atvejus Lietuvoje.

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (146)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (514)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Gamtos ženklus suprantanti dzūkė Janina jau žino, kokie orai bus per Velykas ir kokia bus šių metų vasara (23)

Nuo vaikystės gamtos ženklus stebinti marcinkoniškė Janina Janušauskienė sako, kad Velykos...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (456)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Specialiu lėktuvu iš Minsko atskris iš Peru, Saudo Arabijos ir Indijos grįžtantys lietuviai (88)

Lietuvai uždarius oro erdvę sekmadienį su atskiru leidimu Vilniuje leisis lėktuvas iš Minsko.

Slaugytoja iš Ukmergės ligoninės: suprantame, kad mes dabar kaip fronte (3)

Lietuvoje užfiksuotos devynios mirtys nuo koronaviruso, šešios iš jų – Ukmergėje. Šio miesto...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (25)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Karalienė Elžbieta II kreipsis į tautą dėl koronaviruso krizės (9)

Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II sekmadienio vakarą per televiziją...

|Maža didelių žinių kaina