Repelentai – tai tam tikros cheminės medžiagos, kurios atbaido vabzdžius, tačiau priešingai nei insekticidai, jos mažųjų kraujasiurbių neužmuša. Citrinžolės, citrinakvapių eukaliptų, gvazdikėlių, pelargonijų, acto ir benzino, kadagių, laužo kvapai ypač gerai gena šalin uodus. Tačiau vaistininkė I. Norkienė įspėja, kad yra kvapų, kurie kaip tik privilioja dar daugiau kraujasiurbių: tai kvepalai ir kosmetika, prakaito kvapas, organizmo išskiriama pieno rūgštis ar iškvepiamas CO2. Beje, erkės potencialaus savo maitintojo neužuodžia, jos reaguoja į padidėjusią CO2 koncentraciją ore.

Erkė

„Viena populiaresnių į repelentų sudėtį įeinančių veikliųjų medžiagų yra DEET arba N,N-dietil-meta-toluamidas. Ji buvo sukurtas Jungtinių Amerikos Valstijų kariškiams prieš daugiau nei 70 metų, kad atbaidytų džiunglių vabzdžius ir padėtų išvengti jų platinamų ligų.

Šiandien vis dar diskutuojama dėl galimo neigiamo DEET poveikio žmogaus sveikatai, taigi svarbu rinktis Lietuvoje autorizuotus produktus, kurie atitinka visus reikalavimus, neviršijamos koncentracijos normos, – sako farmacininkė ir pažymi, kad produktai su minėtąja veikliąja medžiaga nenaudojami jaunesniems nei 2 metų vaikams, o nuo 2 iki 12 m. vaikams produktus galima naudoti tik ribotai. – Toks pat efektyvus yra ir citrininio eukalipto eterinis aliejus, kurio kvapas atbaido vabzdžius, tačiau jo taip pat negalima naudoti jaunesniems nei 3 metų vaikams.“

Skirtingos repelentų formos ir veikimo laikas

Repelentai gali būti įvairių formų: purškalai, losjonai, tepalai, apyrankės. Produktai būna skirti atbaidyti tik uodams arba tik erkėms, treti kelia antipatijas ir tiems, ir tiems. Taip pat skiriasi priemonės veikimo laikas: jis gali trukti nuo 2 iki 12 val. (paprastai apie 4 val.), praėjus laikui, reikia pakartotinai pasipurkšti ar pasitepti priemone.

„Repelento veikimo laiką gali sutrumpinti ir oro temperatūra, pavyzdžiui karštą dieną veikliosios medžiagos išgaruoja greičiau. Taip pat ir maudantis ar gausiai prakaituojant jos nuo odos pašalinamos greičiau“, – sako vaistininkė.

Anot, I. Norkienės, būtina atkreipti dėmesį ir į gamintojo rekomendacijas dėl priemonės naudojimo ant odos ar drabužių: skirtas tik odai, gali palikti dėmių ant drabužių, o atvirkštiniu variantu – galima iššaukti odos suerzinimą.

„Vaistinėse taip pat galima įsigyti vabzdžius ir erkes atbaidančių apyrankių, kurios dėvimos ant riešo arba kulkšnies. Jose esanti iš kvapiųjų citrinžolių išgaunama veiklioji medžiaga – grenolis, neturi tiesioginio kontakto su oda, taigi ji nėra erzinama. Priemonė veikia iki 30 dienų, tačiau apyrankę reikia nusiimti einant maudytis, po naudojimo įsidėti į daugkartinio naudojimo maišelį“, – pasakoja I. Norkienė.

Kaip teisingai naudoti repelentus?

Uodai visame pasaulyje platina įvairius ligų sukėlėjus, tačiau kol kas Lietuvoje itin pavojingų ligų protrūkių neužfiksuota. Scanpix/Wikipedia/Shutterstock nuotr.

Kad repelentai padėtų tinkamai apsisaugoti nuo kraujasiurbių vabzdžių ir erkių bei nesukeltų neigiamų pasekmių, reikia žinoti pagrindines taisykles:

  • Visada naudokite repelentus pagal gamintojo instrukciją ant pakuotės, atkreipkite dėmesį į amžių, kam skirta priemonė ir kur ji purškiama – ant odos ar drabužių.
  • Atkreipkite dėmesį į preparato veikimo trukmę (ji dažnai nusako ir veikliosios medžiagos koncentracijos lygį) ir purkškitės taip dažnai, kaip nurodyta gaminio instrukcijoje.
  • Paisykite priemonės galiojimo laiko ir nenaudokite jam pasibaigus.
  • Purškiamus preparatus naudokite tik lauke, o ne patalpose. Stenkitės neįkvėpti.
  • Jei naudojate apsaugines priemones nuo saulės, pirmiausia ant odos tepkite jas, o repelentą naudokite po maždaug 20 min.
  • Nenaudokite repelento ant odos, jeigu yra žaizdų.
  • Tepkite ar purkškite drabužių nedengiamas, dažniausiai įkandimų sulaukiančias kūno vietas: galūnių linkius, čiurnas, kaklą.
  • Niekada nepurkškite tiesiai į veidą, jeigu norite jį apsaugoti nuo vabzdžių įkandimų, pirmiau pasipurkškite rankas ir tada tepkite veidą. Netepkite aplink burną ir akis. Pasinaudojus repelentu, gerai nusiplaukite rankas.
  • Grįžus namo, repelentu teptas vietas kruoščiai nuplaukite vandeniu ir muilu.

Ar vaikams tinka tie patys repelentai?

Vaikų oda itin jautri, todėl svarbu rinktis būtent jiems pritaikytus repelentų produktus, kurie nedirgina. Paprastai, jų sudėtyje būna mažesnė cheminių medžiagų koncentracija. Taip pat vaistininkė pataria niekada priemonėmis netepti vaikų rankų, nes mažieji linkę dažniau trinti veidą, akis, liesti burną.

Inga Norkienė

„Kuo vaikas mažesnis, tuo atsargiau reikia naudoti repelentus. Vežimėliuose gulinčius vaikus geriau nuo vabzdžių saugoti apdengus tinkleliu. Jeigu uodų labai daug ir jie įkyrūs, galima repelentu papurkšti vežimėlio kraštus ar ratus. Nepamirškite, kad maži vaikai dažnai kiša į burną pirštus, todėl jokiu būdu nenaudokite repelentų ant jų plaštakų.

Apskritai, vaikams iki 3 metų ant odos nepatartina purkšti ar tepti vabzdžius atbaidančių priemonių, geriau rinkitės purškiamas ant drabužių. Tokią priemonę pirmiau papurkškite ant drabužio, pavyzdžiui kelnių apačios, netoli apykaklės iš nugaros pusės, tada palaukite kelias minutes kol išdžius ir aprenkite vaiką“, – sako I. Norkienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės