aA
Lietuvoje išgyvenamumas po širdies sustojimo skirtinguose regionuose siekia vos kelis procentus. Tuo tarpu tokiose šalyse kaip Olandija ar Šveicarija, daugiau nei pusė žmonių po staigios mirties yra sėkmingai atgaivinami.
© DELFI / Andrius Ufartas

Mūsų šalyje atsiranda galimybė pasiekti tokius pačius rezultatus gelbėjant žmonių gyvybes, tačiau to pasiekti galėsime tik padedami vieni kitiems, rašoma Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) pranešime spaudai.

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja medicinai, gydytoja Ilona Kajokaitė:

„Kauno mieste mūsų pajėgos per metus vyksta maždaug į tris šimtus gaivinimo atvejų. Maždaug 30 proc. šių pacientų pavyksta atstatyti širdies darbą ir nugabenti iki gydymo įstaigos, tačiau savo kojomis iš jos išeina kur kas mažesnė dalis. Efektyvus pagalbos teikimas ištikus staigiai mirčiai yra susijęs su labai daug elementų.

Gaivinimas
Gaivinimas
© Scanpix

Iš mūsų patirties, apie 50 proc. širdies sustojimo atvejų, aplinkiniai nukentėjusiajam teikia pagalbą iki GMP atvykimo. Labai džiugu, kad viešose vietose dažniau atsiranda asmenų, apmokytų kokybiškai teikti pradinį gaivinimą (jų dar tikrai nėra pakankamai!) – tai ženkliai pagerina rezultatus. Kuomet staigi mirtis ištinka namuose, o tai įvyksta apie 70 proc. procentų atvejų, GMP dispečeriams kartais dar tenka įkalbinėti artimuosius pradėti gaivinimo veiksmus.

Dažnai dispečerinėse dirbantiems specialistams prireikia ne tik medicininių žinių, bet ir psichologinių įgūdžių. Todėl ir yra labai svarbu, jog pagalbą iškvietęs asmuo iškart susisiektų su tinkamai paruoštu GMP dispečeriu. Žmogus kitame telefono gale nėra tiesiog informacijos priėmėjas, tai – kvalifikuotas medikas, kuris vadovaujasi tarptautiniais kokybės standartais ir išmaniosiomis technologijomis. Būtent tai, kokiais standartais ir sprendimais vadovaujasi skirtingos dispečerinės nulemia gaivinimo rezultatus skirtinguose regionuose.


Tačiau, kad ir kokia svarbi yra kvalifikuota medicininė pagalba širdies sustojimo atveju, esminis komponentas vadinamojoje išgyvenimo grandinėje yra bendruomenės atsakas. Mūsų GMP stotis jau daug metų veda gaivinimo mokymus įvairiose įstaigose. Visais atvejais, kuomet pavyksta išgelbėti žmogaus gyvybę, akcentuojame, koks svarbus yra aplinkinių pasiruošimas bei greitai prieinamas širdies defibriliatorius (elektrošokas). Realybė yra tokia, jog GMP pajėgos į įvykio vietą atvyksta vidutiniškai per 8-10 min., o geriausi rezultatai pasiekiami pradinį gaivinimą pradėjus per pirmąsias minutes po širdies sustojimo. Visuomet šalia turėti pagalbą galintį suteikti mediką nėra realu, tačiau sustiprinti bendruomenes galime.

Mūsų visų tikslas – išsaugoti bei puoselėti žmogaus gyvybe ir sveikatą. Tik dirbdami kartu pasieksime tokių rezultatų, kuriais galėtume didžiuotis.“

Defibriliatorius parduotuvėje
Defibriliatorius parduotuvėje
© Organizatorių nuotr.

LSMU ligoninės Kauno Klinikų skubios pagalbos skyriaus gydytoja anesteziologė-reanimatologė Aida Mankutė:

„Mūsų skyriuje beveik kasdien teikiame pagalbą pacientams, atgaivintiems po staigaus širdies sustojimo. Dažnai tai – darbingo amžiaus asmenys, kurių, deja, tik nedidelė dalis grįžta į pilnavertį gyvenimą. Pagrindinė problema – per vėlai suteikta pagalba įvykio vietoje. Netaikant gaivinimo veiksmų, negrįžtama žūtis prasideda po 4-5 minučių. Su kiekviena minute šansai išgyventi sumažėja apie 10 procentų.

Labai svarbu atpažinti staigią mirtį ir nedelsiant kviesti pagalbą, skambinant telefonu 033. Taip esame iškart sujungiami su tinkamai paruoštu medicinos specialistu, kuris mums gali padėti toliau teikti gaivinimo veiksmus.

Staigi mirtis retai įvyksta medikų akivaizdoje. Dažniausiai tai atsitinka namuose ar kitoje vietoje už ligoninės ribų. Net keturiais iš penkių staigios mirties atvejų šalia nukentėjusio būna kiti žmonės. Vadinasi, kiekvieno mūsų gyvybė yra visuomenės rankose. Kadangi kiekviena minutė yra gyvybiškai svarbi, aplinkiniams laiku pradėjus pradinį gaivinimą ir iškvietus GMP, nukentėjusiojo tikimybė išgyventi stipriai padidėja (keturis kartus).

GMP pajėgos Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse į įvykio vietą vidutiniškai atvyksta per 12 minučių. Remiantis gerąją kitų šalių patirtimi, Lietuvoje nuo šių metų kovo mėnesio pradeda veikti pirmosios pagalbos teikėjų tinklas. Tai – sprendimas, kuris į vientisą sistemą sujungia GMP dispečerius, pradinį gaivinimą mokančius teikti aplinkinius bei širdies defibriliatorius (elektrošokus). GMP dispečeris išmaniojo telefono programėlės AED Alert pagalba informuoja pagalbos teikėjus apie netoliese įvykusią klinikinę mirtį, padeda jam pasiekti nelaimės vietą ir taip nukentėjęs asmuo sulaukia pagalbos dar prieš atvykstant medikams.

Šio tinklo atsiradimas leis užtikrinti greitą ir efektyvią pagalbą gelbėjant gyvybes. Jeigu ši sistema veiks pilnu pajėgumu, asmenys po širdies sustojimo pagalbos sulauks greičiau nei atvyksta GMP pajėgos, o tai leis ir mums, medikams ligoninėse, pagerinti žmonių išgyvenamumą net keliasdešimt kartų.“

#SaugiLietuvosŠirdis - tai jaunųjų medikų projekto “Auksinės minutės” iniciatyva Kėdainiuose, Lietuvos širdyje, sukurti saugiausią bendruomenę mūsų šalyje. Visą balandžio mėnesį kviečiame kėdainiečius į pradinio gaivinimo mokymus, kurie vyksta savaitgaliais Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre. Šia iniciatyva siekiame kokybiškai ir praktiškai mokyti kėdainiečius pradinio gaivinimo. Taip pat siūlome kiekvienam pritarti mūsų sukurtai peticijai, kad miestas įsigytų pakankamą kiekį defibriliatorių (elektrošokų). Norime susidūrimui su staigia mirtimi parengti bent dešimt procentų miesto gyventojų, ir taip sukurti neabejingos, saugios miesto bendruomenės pavyzdį mūsų šalyje. Daugiau informacijos apie iniciatyvą - www.isgelbekgyvybe.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Dar kartą patikrino vandens telkinius: maudytis pataria ne visuose

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras , įvertinęs gautus liepos mėnesio pirmosios pusės...

Bandomasis projektas Vilniuje: pacientams su negalia dantis gydo jų namuose

Vilniaus mieste ir rajone gyvenančius žmones su negalia jų namuose jau porą mėnesių lanko...

Sąnarių endoprotezavimui gauti reikės kur kas mažiau dokumentų

Nuo šiol gyventojai, savo lėšomis įsigiję sąnario endoprotezą bei norėdami gauti kompensaciją...

Gastroenterologas: nėra nei vieno maisto produkto, kuriam žmogus nebūtų alergiškas (2)

Maisto sukeliama alergija – tai šių laikų liga, sako medicinos mokslų daktaras, gydytojas...

Viduriavimas kelionėje gali užklupti dėl netikėtų priežasčių: gydytoja paminėjo produktus, kuriuose slypi bakterijų židiniai

Su viena dažniausių ūminio viduriavimų rūšių – keliautojų diarėja – susiduriama nuvykus...

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (120)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (109)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (135)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (36)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (83)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (71)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (666)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ar galite atspėti, kam skirtas šis nuotraukoje matomas daiktas?

Su laikais keičiasi viskas. Istorizmo principas neleidžia praeities žmonių kasdienybės vertinti...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (9)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....