Kad atostogos neapkarstų, ULAC rekomenduoja vengti atsitiktinių lytinių santykių ir apgalvotai rinktis lytinį partnerį. Apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių susirgimų galima turint abipusiai monogaminius lytinius santykius su ištikimu ir LPI neužsikrėtusiu žmogumi, vengiant lytinių partnerių kaitos, o atsitiktinių lytinių santykiu metu naudojantis prezervatyvu. Svarbu atsiminti, kad prezervatyvai sumažina riziką užsikrėsti LPI, jeigu yra tinkamai ir nuolatos naudojami.

Jei vis dėlto įvyko nesaugus lytinis kontaktas, nereikia laukti kol atsiras LPI požymių – dauguma šių infekcijų yra besimptomės, todėl turėjusiems rizikingų kontaktų rekomenduojama dėl LPI pasitikrinti profilaktiškai. LPI klausimais konsultuoja gydytojas specialistas dermatovenerologas. Šio specialisto konsultacijai šeimos gydytojo siuntimas nėra būtinas. Dėl LPI pasitikrinti galima ir anonimiškai.

Kas tai LPI? Tai yra infekcijos, kuriomis dažniausiai užsikrečiama visų rūšių (vagininių, oralinių, analinių) lytinių santykių metu. LPI užsikrėsti rizikuoja kiekvienas (vyrai ir moterys, įvairaus amžiaus, išsilavinimo, socialinių grupių ir regionų). LPI plitimo dėsningumai atspindi žmonių lytinę elgseną – kuo dažniau keičiami partneriai, santykiaujama be apsaugos priemonių, tuo labiau rizikuojama užsikrėsti patiems ir užkrėsti kitus. Tačiau net ir vienas lytinis partneris gali būti infekcijos šaltinis. Pvz., Lietuvoje maždaug keturios iš dešimties moterų, kurioms diagnozuota lytiškai plintanti infekcija, nurodo, kad užsikrėsti galėjo nuo vieno partnerio – sutuoktinio/sugyventinio ar nuolatinio partnerio.

LPI sukelia įvairūs mikroorganizmai: bakterijos, virusai, pirmuonys ir kt. Lytinių santykių metu plinta daugiau kaip 20 ligų. Skiriamos bakterijų sukeliamos LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) bei virusinės infekcijos (ŽIV, hepatitas B, lytinių organų pūslelinė, žmogaus papilomos viruso infekcija ir kt.). Šios ligos dažnai neturėdamos simptomų lieka nepastebėtos ir laiku nediagnozuotos ilgainiui sukelia komplikacijas, pvz., chlamidiozė ir gonorėja – nevaisingumą, sifilis – širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos pažeidimus, žmogaus papilomos viruso infekcija (ŽPV) – gimdos kaklelio, burnos ir kitų lokalizacijų vėžį, hepatito B virusas – kepenų cirozę arba vėžį. Sifiliu serganti nėščioji gali pagimdyti sifilio infekcija užsikrėtusį naujagimį. LPI užsikrėtę asmenys turi didesnę užsikrėtimo ŽIV riziką.

Pagrindiniai LPI simptomai:

• Išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų.
• Išskyrų spalvaįvairi– nuo geltonai žalsvos iki
permatomos.
• Skausmingas, dažnesnis šlapinimasis.
• Baltosapnašos varpoje, makštyjear burnoje.
• Išbėrimai lyties organų srityje.
• Padidėjękirkšnių limfmazgiai.
• Skausmaskapšelyje, pilvo apačioje.
• Kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų,
mėnesinių ciklo viduryje.
• Išeinamosiosangos skausmas, perštėjimas.
• Anogenitalinės karpos.
• Sąnarių skausmai.

LPI gydymas

Užsikrėtus LPI, būtina kuo greičiau pradėti gydymą. Gydymą paskiria gydytojas. Labai svarbu kartu gydyti ir lytinį partnerį. Lytinių partnerių gydymas neleidžia pakartotinai užsikrėsti LPI ir tuo pačiu išvengiama komplikacijų išsivystymo. Kol nebaigiamas gydymo kursas ir neišnyksta simptomai, nerekomenduojami bet kokie lytiniai santykiai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (56)