aA
„Tai kokį dabar gripą sugalvojot? Paukščių ir kiaulių buvo. Dabar karvių?“ – su gudria šypsena kaskart klausdavo manęs mano buvęs kirpėjas. Jei vis dar būčiau jo klientas, galiausiai turėčiau kuo jį pradžiuginti – kengūrų. Nes šiemet visi nekantriai ir su baime laukia australiško gripo. Vieni bijo gripo, kiti – kad vakcina neapsaugos, treti – pačių vakcinų. O kai daug baimių, tai daug ir klaidų bei piktnaudžiavimo.
Valerijus Morozovas/ Foto: Andrius Ufartas, Shutterstock
© DELFI montažas

Turbūt nėra labiau prieštaringai vertinamos paslaugos nei vakcinacija nuo gripo. Nors ne, gal vaistai nuo cholesterolio labiau atgrasūs pacientams. Na, kaip sakoma, kiekvienas renkasi, nuo ko numirti.

„Tai niekas nežino, koks tas gripas šiemet bus? Gal vakcina nuo australiškojo ir neapsaugos.“ Na, jeigu niekas nežino, tai ir Jūs, paciente, nežinote, kokiu gripu Jus užkrės nemėgstamas viršininkas ar dar labiau už viršininką nemėgstama žmona. Gal kaip tik tuo, kuris į vakciną įdėtas. Nes kiekvienais metais nemažas mokslininkų kolektyvas tiria, stebi ir prognozuoja, kokia viruso atmaina siautės pietų arba šiaurės pusrutulyje. Būna, prognozuoja tiksliau, būna – ne. Būna, beveik šimtu procentų pataiko, būna, mažiau, bet šimtu procentų pro šalį niekada neprašauna. Ir tai nėra horoskopo ir net ne rungtynių rezultato lygio prognozės. Tai yra rimtas, sunkus ir preciziškai tikslus darbas. Šiemet vakcina pasirodo vėliau būtent dėl to, kad buvo iki paskutinio momento kuo tiksliausiai sprendžiama dėl paskutinio, ketvirto, gripo viruso tipo. Ir galiausiai sudėjo keturis – du A ir du B.

Gripas
Gripas
© Shutterstock

„Tai kad neapsaugo nuo gripo, vis tiek sirgsiu ir karščiuosiu.“ Jei būtumėte pasiskiepijęs, tai būtumėte gyvenęs, kad ir pakarščiavęs, ir kitą sezoną apie gripo asortimentą bambėjęs. O nesiskiepijęs gulėsite labai net nekarščiuojantis šarvojimo salėje, o nemėgstamas pasiskiepijęs viršininkas švelniais rankos mostais guos gedinčią paskiepytą našlę.

Gripo vakcina tikrai gali apsaugoti nuo susirgimo, nes susidarę antikūnai trukdo virusams prikibti prie gleivinių. Tačiau jei tuo metu, kai užsikrečiate, esate peršalęs, pervargęs, arba viruso desantas jūsų nosiaryklėje gausesnis nei antikūnų pajėgos, – sirgsite. Bet sirgsite lengviau, nes ir įsileidę priešą į savo teritoriją antikūnai kovos toliau, kad ir partizaninį karą. Jei ir pajausite simptomus, jie bus lengvesni, o esminis gripo vakcinos pliusas – jūs nenumirsite. Ir tuo atkeršysite viršininkui ir žmonai, nepatapusiai našle.

„Bet visi, kas skiepijosi, sakė, kad pasiskiepiję dar labiau serga.“ Visada išgirdęs „visi sako“ klausiu: kas tie visi? Dažniausiai išvardijami vienas du asmenys. Kartais trys. Ir viskas. Aš, pavyzdžiui, nesirgau. Keliolika mano asmeniškai paskiepytų giminaičių ir kaimynų (taip, aš noriu gyventi saugiai ir patogiai, todėl netoleruoju savo namo laiptinėje ar mano miegamajame šmirinėjančių neskiepytų asmenų) nesirgo. Tad tikrai ne visi. Gripo skiepas nėra gyva vakcina ir ligos nesukelia. Bet toks fenomenas, kad pasiskiepiję kartais labiau stebi savo būklę ir nekantriai laukia skiepo efekto, tikrai egzistuoja. Tad pirmą kartą pasiskiepiję tiesiog jautriau ir reikliau reaguoja į peršalimo ir gripo simptomus. O simptomai nėra liga. O net jei mistiniai „visi“ sunkiai sirgo pasiskiepiję, įsivaizduokite, kaip sunkiai jie sirgtų nesiskiepiję.

„Tai o šiemet skiepas geras nupirktas?“ Geras. Nėra Lietuvoje blogų skiepų nuo gripo. Būna platesnio spektro, būna siauresnio. Visi gamintojai saugūs ir rimti. Visi skiepai yra patikrinti ir patvirtinti visur, kur reikia juos tvirtinti ar tikrinti. Labai skaičiuoti naudą mėgstantys amerikiečiai (gal todėl ir gyvena geriau, kad atsižvelgia į kaštų (naudos) analizę) paskaičiavo: net jei skiepas atitinka tik 10 procentų tuo metu siautėjančio gripo viruso tipų, paskiepijus 40 procentų gyventojų visose valstijose, dėl gripo numirs pusantro tūkstančio mažiau amerikiečių. O skiepai vidutiniškai efektyvūs 40–60 procentų. Tad gyvų amerikiečių bus dar daugiau.

O Lietuvoje: „Tik 40 procentų? Fui, nesąmonė, per mažai.“ Ar tikrai? Kad ir vienu procentu sumažėjęs šansas numirti yra per mažai? Gyvenimo jūs tada nemylite, o tas gyvenimas jums gal tada ir nereikalingas.

Gripo skiepo efektyvumas priklauso nuo gripo tipo, nuo gripo viruso mutacijų greičio, nuo imuninio kiekvieno paciento atsako. Geriausias efektyvumas yra prieš B tipus (labai siautėjo prieš dvejus metus) ir pandeminį A (H1N1) tipą (labiausiai siautėjo 2009 metais). Prieš kitą A tipą (H3N2) efektyvumas mažesnis. Kodėl? Nes gripo virusai nuolat mutuoja, jie niekada nestovi vietoje, visai kaip personažo Roršacho kaukė senajam filme. Įsivaizduokite šachmatų lentą su vieninteliu pėstininku, kuris palengva, langelis po langelio, eina nuo savo klasikinio „e2“ į priekį iki „e8“. Toks nežymus viruso kitimas, kai žingsniuojama po vieną langelį, vadinamas „dreifu“. Jis vyksta kasmet. Pėstininkas vis tiek lieka savo tiesiojoje „e“ eilėje. Ir tokį „padreifavusį“ virusą palyginti lengva atpažinti ir lengviau su juo kovoti mūsų imuninei sistemai. Bet tam pėstininkui pakeliui gali pasipainioti koks nelaimėlis rikis ir pėstininkas, jį kirs peršokdamas į kitą eilę, arba jis galiausiai pasieks „e8“ ir pasivers išsvajota valdove, o ši kur nori, ten ir eina. Toks pasikeitimas vadinamas „šiftu“ ir atpažinti tokį viruso niekadėją beveik neįmanoma – tada kas keliasdešimt metų kyla pandemijos.

Gydytojas Morozovas. Gripo sezonas jau čia pat, ir vėl savęs klausite – skiepytis ar ne?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Maža to, gripo virusas kartais sugeba „padreifuoti“ net augdamas terpėse ant laboratorinio stalo, kol jį čirškina ir iš jo gamina vakciną, todėl pagaminti vakciną 100 procentų tikslumu yra sunku.

„Argi čia pavojinga liga? Kasmet po kelis kartus pagripuoju, ir nieko.“

Jei „pagripuojat“, tai sergate ne gripu, o peršalimu. Gripas – pavojingas ir labai aršus virusas. Su slogyte ir čiauduliu neatsipirksite. Kasmet Lietuvoje nuo gripo ir jo komplikacijų miršta 20–30 žmonių. Daugiau nei nuo meningokoko kelis kartus. Esminis laimėjimas laiku pasiskiepijus nuo gripo – galimybė išvengti komplikacijų ir mirties. Ir tas laimėjimas didėja kaip džekpotas populiariose loterijose – kuo daugiau skiepijiesi, tuo daugiau laimi. Įrodyta, kad penkerius metus iš eilės pasiskiepijus nuo gripo šansai gauti komplikacijų ar numirti sumažėja dešimt kartų labiau nei pasiskiepijus vieną kartą. O dar atsiranda kryžminis imunitetas (tai yra mes sugebame pagauti bet kokį pėstininką bet kokiame minėtos šachmatų lentos langelyje, kol jis nepavirto valdove, kitaip sakant, kol neįvyko „šiftas“).

Kadangi gripas yra baisus savimyla, serga žvaigždžių liga, reikalauja daug dėmesio sau ir elgiasi agresyviai, jis sukelia labai didelę organizmo reakciją: labai staigi pradžia, labai aukšta temperatūra, šaltkrėtis. Dažnai komplikacijas lemia būtent tas atsako stiprumas – greitai netenkama skysčių, staiga padidėja trombų susidarymo bei autoimuninių reakcijų rizika. O laiku atliktas skiepas suveikia kaip trumpa repeticija prieš žvaigždės pasirodymą – visi ramūs, žino, ką daryti, sutiko, pasveikino, palydėjo, alkoholį paslėpė, mašinos raktelius atėmė, ir gastrolės baigėsi be pavojingų ekscesų.

„Vakcina į Lietuvą vėluoja. Ministeriją gripas ir vėl užpuolė netikėtai“, – skanduoja žiniasklaida. Dvi dienas prieš rašydamas šį tekstą per vieną valandą iš trijų skirtingų visuomenės informavimo priemonių atstovų gavau tris klausimus. Pirmi du – „Kodėl skiepytis spalį per anksti?“, „Kodėl skiepytis lapkritį per vėlu?“ – eliminuoja vienas kitą. Nei per anksti, nei per vėlu. Per anksti skiepytis tada, kai dar nėra sezoninės vakcinos ir jūs skiepijatės praeitų metų vakcina (bet jos galiojimas baigiasi birželį, tad tai yra neįmanoma). Kai mūsų šalį pasiekia vakcinos, skiepytis galite drąsiai. Rekomenduojami mėnesiai – spalis ir lapkritis. O per vėlai skiepijatės tik vienu atveju – jei jau sergate. Visi kiti terminai tinka. Gripas siautės iki kovo mėnesio, todėl, jei sausį dar nesirgote, – skubėkite skiepytis.

Trečias klausimas mane net trumpam sutrikdė: „Ar tiesa, kad vėluojant nemokamai gripo vakcinai didėja pavojus susirgti kitiems, kuriems ta vakcina nėra valstybės kompensuojama?“ Teoriškai gal ir taip. Tam, kad skiepijimas būtų efektyviausias, reikalingas tam tikras procentas pasiskiepijusiųjų. Praktiškai ir etiškai – ne. Juk tos vakcinos jums nepadės tiesiog dėl to, kad ne jums skirtos. Naivu tikėtis, kad močiutę paskiepijus nemokamai, nesusirgs visa neskiepyta šeima. Nemokamos vakcinos kol kas nevėluoja, nes dar gripu nesergama. O mokamų pilnos klinikos.

„Tai kas gi patenka į tas rizikos grupes?“ Tie, kurie turi daugiau šansų susirgti, arba tie, kuriems liga gali didesne tikimybe baigtis liūdnai, tai nėščiosios, vyresni nei 64 metų asmenys, sergantieji lėtinėmis ligomis, globos ir slaugos įstaigų gyventojai. Taip, sveiki, dirbantieji ir vaikai savimi eilinį kartą pasirūpina patys.

Gripas
Gripas
© Rimas Pocius

„Skiepyti nėščiąsias? Jūs rimtai, daktarėli?“ Kuo rimčiausiai. Pagrindinis pavojus nėščiajai susirgus gripu – persileidimas. Tad lengvi ir paprastai sutvarkomi pašaliniai reiškiniai, palyginti su vaiko netektimi, yra niekis. Taip, tyrimų su nėščiosiomis nedarė ir niekada nedarys – tai yra neetiška. Bet per visą tą laiką, kiek yra skiepijama nuo gripo, susidarė pakankama imtis, kad galėtume teigti, jog nesvarbu, koks nėštumo periodas, nesvarbu, kokio amžiaus nėščioji, skiepyti mažiausiai už dvi gyvybes atsakingą moterį ne galima, o reikia.

„O alergijos? Aš alergiška kiaušiniams, o ten jų yra.“ Ten nėra kiaušinių. Vakcinoje gali būti likutis ląstelių kultūros, gautos iš kiaušinio baltymo, bet ne paties baltymo, trynio ar omleto gabalo. Atliktos kelios studijos, kai buvo skiepijami 4000 žmonių, alergiškų kiaušiniams, kurių 700 po kontakto su kiaušiniais atsidurdavo reanimacijoje. Nė vienam iš paskiepytų gripo vakcina nepasireiškė alergijos požymių. Todėl kiaušinių ir toliau nevalgome, o skiepus skiepijame.

Taigi be jokio nerimo, kad per anksti, be streso, kad vėluojate, su įsitikinimu, kad padedate sau ir savo šeimai, padarote vieną mažmožį tam, kad nepakratytumėte kojų nuo gripo šią žiemą, – pasiskiepijate. Be to, rūpinatės ir mityba, ir grūdinatės, ir eterinių aliejukų papurškiate, ir ruginukę česnaku užkandate, bet nepamirštate ir apie skiepą.

Neskausmingų jums dūrių ir sveiko sezono.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(84 žmonės įvertino)
4.0476

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu (1)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Gyvenimo būdas, aplinkos sąlygos ir genetika: labai didelę įtaką vėžio atsiradimui turi dar vienas veiksnys (14)

Praėjusiais metais pasaulyje vėžiu sirgo 18 milijonų žmonių. Prancūzijoje vėžiu serga...

Psichologinė pagalba vaikams ir paaugliams: pradedamos teikti naujos paslaugos (1)

Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pradėta apmokėti už naujas vaikams ir paaugliams...

Imbieras – ne tik kovai su peršalimu: 7 kitos naudingosios jo savybės, kurias kasdien galite panaudoti (9)

Kaip ciberžolės ir kardamonai, imbieras jau 5000 metų yra nepakeičiama gydomoji ir kulinarijos...

Elektroninių cigarečių pavojai: gydytojai įspėja ne tik apie plaučių vėžį (71)

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) paskelbė perspėjimą visuomenei. Jame žmonėms...

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (313)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (209)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (13)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu (1)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės (1)

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Įmonė atsisakė tradicinių buhalterių: dabar kas mėnesį sutaupo keturženkles sumas (11)

Jau kurį laiką garsiai kalbama, kad dėl automatizacijos kai kurių specialybių atstovai...

Veneciją užliejo aukščiausias potvynis per 50 metų žuvo žmogus (1)

Veneciją antradienį vakare užliejo aukščiausias per daugiau kaip 50 metų potvynis , tad...

Kai akiniai jau nepadeda, vienintelis kelias – operacija: ką būtina apie ją žinoti

Akis – tarytum mažas optikos prietaisas, leidžiantis mums matyti, tačiau tą patį vaizdą...

8 būdai, kaip apsisaugoti nuo plepių žmonių (4)

„Nepaprastai įdomi“ istorija apie močiutę, katiną arba nutikimą pakeliui į darbą: yra...