aA
Didžiųjų metų švenčių periodas – tikras darbymetis gydytojams gastroenterologams. Įvairūs virškinimo, kepenų funkcijų sutrikimai, ūminiai ir lėtiniai kasos uždegimai – tai dažniausios priežastys, dėl kurių į gydytojus ir ligoninių priėmimo skyrius kreipiasi kone vos nuo šventinio stalo pakilę pacientai.
Agnė Šiatkienė
Agnė Šiatkienė
© DELFI montažas

Apie tai, kaip tinkamai mėgautis šventinėmis vaišėmis, kad vėliau netektų kęsti skaudžių persivalgymo pasekmių, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė, rašoma pranešime spaudai.

Saikingos vaišės – geriausia šventinė dovana sveikatai

Paprastai per pietus ar vakarienę valgome vieną, du patiekalus. O štai per Kūčias mūsų laukia gausiai nukrautas stalas, kiekviena šeimininkė siūlo paragauti jos paruošto ypatingo patiekalo. Būtent „ragauti“, pasak gydytojos gastroenterologės, turėtų būti raktinis Kūčių vakarienės žodis.

Jos teigimu, po truputį ragaudami kiekvieno iš 12 patiekalų tikrai neliksime alkani, o štai jei mišrainės prisikrausime pilną lėkštę, jau po trečio patiekalo pasijusime apsunkę. Persivalgius atsiranda pilnumo jausmas, pilvo pūtimas, gali prasidėti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pykinimas, paūmėti refliuksas.

„Organizmas tiesiog nespėja išskirti tiek daug fermentų, kad suvirškintų tokį kiekį maisto, todėl atsiranda daug nemalonių su virškinimu susijusių pojūčių. Prieš šventes reikėtų pagalvoti ir apie dovaną sau. Saikas yra pati geriausia dovana savo organizmui ir sveikatai“, – sako gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė ir atkreipia dėmesį, kad nepersivalgyti ypač svarbu turintiems jautresnį skrandį, sergantiems gastroezofaginio refliukso liga, taip pat anksčiau sirgusiems kasos uždegimu, mat gausios ir riebios vaišės gali paskatinti šių ligų paūmėjimą.

Rekomenduojama pradėti nuo daržovių ir vaisių

Tradiciniai Kūčių valgiai yra gana sunkūs – sūri silkė, mišrainės su majonezo padažais, grybai, riešutai, kisielius, mieliniai pyragėliai. Dabar ant Kūčių stalo dažnai galima rasti ir jūrų gėrybių, o mandarinai jau seniai yra tapę pagrindiniu žiemos švenčių vaisiumi.

Agnė Šiatkienė
Agnė Šiatkienė
© Organizacijos nuotr.

Anot gydytojos, pirmiausia reikėtų valgyti vaisius ir daržoves, nes jie lengviausiai virškinami, kai yra vieni skrandyje. Po gausios vakarienės suvalgytas mandarinas skrandyje ima pūti ir rūgti, todėl atsiranda nemalonus pilvo pūtimo jausmas. Po vaisių ir daržovių geriausia valgyti baltyminius produktus – žuvį ir kitas jūrų gėrybes. Po valandos ar kelių galima pasimėgauti ir desertu. Svarbiausia, gydytojos teigimu, – viską valgyti saikingai ir kiekvieną kąsnį gerai sukramtyti.

„Kramtymas – tai virškinimo proceso pradžia. Seilės apvirškina angliavandenius, todėl greičiau pajuntamas sotumas. Be to, gerai sukramtytas maistas palengvina visų virškinimo organų darbą. Kąsnį reikėtų kramtyti apie 20 kartų. Iš pradžių tai nėra paprasta užduotis, tačiau visko išmokstama“, – sako gydytoja A. Šiatkienė.

Laukdami šventinės vakarienės didiname persivalgymo riziką

Gydytoja atkreipė dėmesį ir į dar vieną lietuvių įprotį. Kūčių dieną tradiciškai valgome mažai arba netgi nevalgome iki pat vakarienės.

„Taip elgtis tikrai nerekomenduočiau. Žmogus turi valgyti mažiausiai penkis kartus per dieną. Išsibalansavus alkio ir sotumo pojūčiui, į maistą pradedame žiūrėti kaip į grobį, stengiamės jo prisiryti ir natūraliai persivalgome. Be to, ilgai nevalgius kaupiasi skrandžio sultys, tulžies rūgštys, todėl po ilgesnio nei 6 val. laikotarpio suvalgytas maistas nėra pakankamai apvirškinamas. Ilgai nevalgius, dažniausiai suvartojame dvigubai didesnį kiekį maisto, todėl atsiranda nemalonus pilnumo jausmas, diskomfortas epigastriumo srityje, pilvo pūtimas“, – sako gydytoja gastroenterologė.

Tarp vaišių rekomenduojama pakilti nuo stalo.

Kadangi šventinis vakaras tęsiasi ilgai, per vakarienę būtinai reikėtų pakilti nuo stalo ir pajudėti. Geriausia būtų pasivaikščioti lauke, pavyzdžiui, nueiti prie Kalėdinės eglutės ar tiesiog pasivaikščioti.

„Daug prisivalgius kraujotaka susikoncentruoja skrandyje ir plonajame žarnyne, kur vyksta virškinimo procesas, žmogus aptingsta, tampa vangus, jam nesinori judėti. O judėti reikia. Bent jau atsistoti ir pasivaikščioti. Taip atsitrauksime nuo valgymo ir kartu padėsime skrandžiui susitvarkyti su Kalėdų vaišių iššūkiu“, – pataria gydytoja A. Šiatkienė.

Gydytoja įvardijo grubias pacientų maitinimosi klaidas: taip atsiranda labai rimtos ligos
© Shutterstock

Riebaus maisto ir alkoholio derinys – viena dažniausių ūmaus pankreatito priežasčių

Šventės – šeimos, giminių susitikimo metas, kur, deja, retai apsieinama be alkoholio. Nors simbolinė taurė didelės žalos organizmui nepridarys, kartu su riebiu maistu gausiai vartojami stiprieji gėrimai gali turėti rimtų pasekmių sveikatai.

„Klaidinga manyti, kad alkoholis pagerins virškinimą. Kaip tik atvirkščiai, dėl jo organizmas netenka skysčių, o jeigu dar valgysime riebų maistą, pavyzdžiui, lašišos kepsnį, ir kartu vartosime stiprų alkoholį, gali išsivystyti ūmus kasos uždegimas – pankreatitas. Noriu atkreipti dėmesį, kad pankreatitas nėra užkietėjusių alkoholikų liga, gali užtekti ir vieno karto. Kartu valgomas riebus maistas ir stiprus alkoholis – dažniausia pankreatito priežastis, bet šią ligą gali lemti ir akmenys tulžies pūslėje arba tulžies latakuose, įvairios genetinės ligos, taip pat vaistai“, – sako gydytoja gastroenterologė A. Šiatkienė.

Ūmus pankreatitas prasideda stipriu skausmu duobutės, kitaip vadinamo epigastriumo, šonkaulių srityje arba po kairiuoju šonkaulių lanku. Jam taip pat būdingas juosiantis skausmas, kuris plinta į nugarą. Prasideda pykinimas, vėmimas, žmogus gali karščiuoti, prakaituoti. Tokiu atveju būtina kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą, nes namų sąlygomis pankreatito išgydyti neįmanoma, kartais to nepavyksta padaryti ir ligoninės reanimacijoje.

„Kasa gamina fermentus, kurie padeda virškinti ir įsisavinti maistingąsias medžiagas. Paprastai fermentai aktyvuojasi tik tuomet, kai patenka į dvylikapirštę žarną, tačiau, suvalgius riebaus maisto ir užgėrus jį stipriu alkoholiu, šis procesas sutrinka. Fermentai aktyvuojasi jau kasoje ir pradeda negrįžtamai naikinti jos audinį. Tuomet sutrinka ir kita kasos funkcija – cukraus kiekio reguliavimas. Visa tai gali įvykti labai staiga ligi tol sveikam žmogui“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gastroenterologė A. Šiatkienė.

Gydytoja įspėja, kad pacientams, kurie sirgo ūmiu pankreatitu, liga gali pasikartoti, ypač jei jie nepakeis mitybos įpročių. Alkoholio derėtų atsisakyti visiškai, nes kitas ūmaus pankreatito priepuolis gali būti lemtingas.

Lėtiniai pankreatitai pasireiškia ne taip audringai. Šia liga sergantis žmogus neturi apetito, jį pykina, gali varginti viduriavimas. Jei jis nesikreipia į gydytojus, dėl lėtinio pankreatito ilgainiui sunyksta didžioji kasos audinio dalis, organizme sutrinka cukraus kiekio reguliavimas, prasideda diabetas. Anot gydytojos, Lietuvoje daug diabeto atvejų yra sukelti būtent lėtinio pankreatito, kurio būtų galima išvengti reguliuojant mitybą ir atsisakius alkoholio.

Dar viena šventinė „dovana“ – ūmus kepenų nepakankamumas

Dar viena per šventes pasitaikanti pavojinga liga – ūmus kepenų nepakankamumas, kurį taip pat išprovokuoja alkoholis.

„Prasidėjus ūmiam kepenų nepakankamumui, žmogus pagelsta, padidėja pilvo apimtis, atsiranda maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku, padidėja spaudimas vartų venos baseine, gali prasidėti kraujavimas iš stemplės venų, sutrikti kraujo krešėjimas. Nedidelį alkoholio kiekį kepenys suskaido, tačiau, reguliariai vartojant didesnius jo kiekius, kepenys suriebėja, vystosi fibrozė – kepenyse suveši jungiamasis audinys. Paskutinė kepenų nepakankamumo stadija – cirozė, kurios metu vystosi hepatinė encefalopatija – žmogus tampa nekontaktiškas, praranda protinius gebėjimus. Deja, tokia kepenų cirozės stadija yra negrįžtama. Jei žmogus gydosi ir pakeičia gyvenimo būdą, ligą galima tik pristabdyti“, – sako gydytoja gastroenterologė A. Šiatkienė. Vienintelė išeitis – kepenų persodinimas.

Kaip ir kada gerti vandenį?

„Stiklinę vandens reikėtų išgerti likus valandai iki valgio. Tuo tarpu užgerti maisto dideliu kiekiu vandens nereikėtų, nes taip praskiedžiame skrandžio sultis ir apsunkiname virškinimo procesą“, – sako gydytoja gastroenterologė A. Šiatkienė.

Geriausia vandenį gurkšnoti po truputį visą dieną. Jei maistas sprangus ar troškina, taip pat reikėtų gurkštelėti vandens. Optimalus maisto kiekis – pusė litro.

Idealu, kai skrandyje yra ne daugiau kaip pusė litro susmulkinto maisto. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, vieno valgymo metu skrandį reikėtų pripildyti tiek maisto, kiek telpa žmogaus kumštyje. Tiesa, per šventes į skrandžius patenka litras, o kartais net 3 litrai maisto. Tuomet sutrinka skrandžio motorika, jis suglemba, o dėl sutrikusios išskiriamų fermentų pusiausvyros sutrinka ir tolesnis maisto kelias žarnynu. Tokiu atveju vienintelė išeitis – nebevalgyti, o kitą dieną rinktis lengvesnį maistą.

Šeimininkės, ruošdamos šventinį stalą ir rūpindamosi svečių gerove, gali atitinkamai apskaičiuoti maisto poreikį. Žinoma, vis tiek šaldytuve liks rezervo, tačiau pradėkime nuo to, kad šių metų šventinis stalas būtų saikingai nukrautas skaniais valgiais, o smagus pasisėdėjimas nesibaigtų ligoninės priimamajame.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
4.5476

Gydytoja įspėjo dėl rūgštingumą mažinančių vaistų: kai kada jie gali labiau pakenkti negu padėti (12)

Su rūgštinio refliukso sukeliamu rėmeniu, pasireiškiančiu deginimo jausmu krūtinėje, ko gero,...

Ši infekcija ypač pavojinga nėščioms moterims: virusas pasižymi stipriu apsigimimus sukeliančiu poveikiu (3)

Raudonukė tai ūmi virusinė infekcija plintanti oro lašiniu būdu, pasireiškianti karščiavimu,...

Lietuvos gyventojai vis dažniau renkasi respiratorius, bet jie tinka ne visiems (19)

Šalyje laisvėjant karantino sąlygoms, „Camelia“ vaistinių tinklas pranešime žiniasklaidai...

Gydytoja nurodė pagrindinę sieros kamščių susidarymo priežastį: krapštukai nepadės, tik pakenks (45)

Vatos pagaliukai, higieniniai ar kosmetiniai krapštukai oficialiai beveik niekur nevadinami „ ausų...

Ženklai, bylojantys apie mažakraujystę: gydytoja pamokė, kaip jos išvengti, o susirgus sau padėti (9)

Dienos eina ilgyn, saulės vis daugiau, tačiau jėgų – mažiau, o nuotaika prastėja. Gali būti,...

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (51)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (45)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (5)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Nepakartojamą tritaškį lemiamomis akimirkomis smeigęs Sabonis ir „Pacers“ krito Bostone (4)

Į Visų žvaigždžių rungtynes antrus metus iš eilės patekęs Domantas Sabonis vėl tapo...

Plieninė valia: skausmo nepaisęs Valančiūnas – naudingiausias „Grizzlies“ komandoje

Nesėkmę NBA pirmenybėse patyrė Memfio „Grizzlies“ (14-15) krepšininkai, neatsilaikę prieš...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (226)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (44)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (83)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (12)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...