Gydytoja otorinolaringologė Austėja Pečeliūnienė pasakoja, kad sloga gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Visų pirma, viena dažniausių priežasčių yra virusinės infekcijos.

„Kiekviena virusinė infekcija turi savo eigą, pirmas 3 paras būna intensyviausi simptomai, dažniausiai ir sloga tuo metu būna intensyviausia. Pilnai pasveikstama per maždaug 7 paras“, – sakė A. Pečeliūnienė.

Jei sloga užsitęsia, galima įtarti komplikacijas. Viena iš jų gali būti sinusitas, taip pat kvėpavimas gali būti apsunkintas dėl anatominių problemų, tokių kaip iškrypusi nosies pertvara, lėtinė sloga. Gali būti ir alergija.

Austėja Pečeliūnienė

Vaistinėse gausu preparatų nuo slogos, kuriuos, rodos, vos pradėjus sloguoti lietuviai pradeda naudoti labai gausiai. Visgi gydytoja su tokiu teiginiu nesutinka.

„Lietuviai gana kantrūs žmonės, į gydytoją kreipiasi tik jau vėliau. Pastebiu, kad dauguma vengia savigydos. Tačiau, jei jos imasi, priežastis būna rimta, pavyzdžiui, kai sunku užmigti naktį dėl slogos, arba sloga užsitęsia ilgą laiką“, – sakė A. Pečeliūnienė.

Pašnekovės teigimu, vaistinėse daug preparatų galima nusipirkti be recepto, todėl pagrindinė priežastis, kodėl žmonės per dažnai vartoja nosies purškalus, yra ta, jog didelis prieinamumas sukuria saugumo įspūdį.

Nosies purškalas

„Žmonės mano, kad jeigu vaistas be recepto, jis yra visiškai saugus. Kiekvienas vaistas tinkamas, jei jį naudoji pagal paskirtį. Virusinės infekcijos dažniausiai paūmėjusios sukelia sunkiausius simptomus pirmas 3 paras. Tada galima naudoti purškalus, kurie atveria nosį“, – sakė gydytoja.

Gydytoja pataria tokių purškalų nenaudoti ilgiau nei 3 paras.

Purškalą naudojant ilgiau, prasideda medikamentinis rinitas. Tai sloga, sukelta būtent purškalų, turėjusių padėti kvėpuoti. Medikamentinė sloga pasireiškia nosies užgulimu, didesniu kiekiu sekreto.

„Iš pradžių vaistų poveikis būna geras, jaučiame lengvumą. Bet ilgainiui nosies kraujagyslės išsiplečia ir nosį vėl užgula“, – sakė gydytoja.

Jei žmogus pajaučia, kad prasidėjo medikamentinė sloga, vaisto naudojimą reikia nutraukti. Kartais tokius vaistus galima pakeisti kitais, bet tam reikia kreiptis į gydytoją.

„Tiems, kurie negali nueiti pas gydytoją, rekomenduočiau panaudoti jūros vandens purškalą. Juos galima įsigyti be recepto, jie galėtų padėti tuo metu, kai nutraukiame vaistus, sukėlusius medikamentinę slogą. Gydytojas gali išrašyti steroidinius nosies purškalus, kurie pasižymi priešuždegiminiu poveikiu“, – patarė pašnekovė.

Kartais prireikia ir chirurginio gydymo, tačiau iš pradžių visada išbandomi medikamentai.

Visą LNK Žinių pokalbį rasite čia: