Smulkiuose kepiniuose, sriubose, sultiniuose, įvairiose sumuštinių užtepėlėse, salotų padažuose ir maisto papilduose maistinis dažiklis (E171) gamintojų naudojamas dėl savo technologinės funkcijos padaryti maistą patrauklesnį, suteikti jam spalvą, kuris kitaip būtų bespalvis arba atkurti pirminę maisto išvaizdą. Titano dioksidas kaip priedas naudojamas ne vien maisto pramonėje, bet ir kosmetikos, dažų, pašarų bei vaistų gamyboje, pažymima VMVT pranešime.

Europos Komisijai paskelbus draudimą maisto gamyboje naudoti titano dioksidą E171, numatytas šešių mėnesių pereinamasis laikotarpis. Per šį laiką verslas turės prisitaikyti ir pakoreguoti savo produktų gamybą, pašalinant titano dioksidą iš visų maisto produktų sudėties.

Atsižvelgdama į Europos Komisijos patvirtintą reglamentą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad iki 2022 m. vasario 7 d. pagaminti maisto produktai, kurių sudėtyje yra E171, gali būti tiekiami rinkai iki 2022 m. rugpjūčio 7 d. Po šios datos jie gali būti toliau parduodami iki jų minimalaus tinkamumo vartoti termino arba termino „Tinka vartoti iki...“. Sprendimas dėl E171 draudimo naudoti vaistų sudėtyje bus priimtas per trejus metus. Ši išlyga netaikoma maisto papildams, kurie yra reglamentuojami kaip maisto produktai.

Apie tai, kad titano dioksidas E171 nėra laikomas saugiu maisto priedu, savo nuomonę Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) buvo viešai išsakiusi dar 2021 m. gegužės mėnesį. EFSA mokslininkų vertinimu, suvartojus titano dioksido dalelių, galima genotoksiškumo rizika. Titano dioksido dalelių absorbcija yra maža, tačiau organizme jos gali kauptis. Maisto priedui E171 negalima nustatyti leistinos paros suvartojimo normos.

Iki šio Europos Komisijos draudimo paskelbimo verslo įmonės, atsižvelgdamos į pateikiamus naujausius saugos duomenis apie titano dioksidą, turėjo pradėti ieškoti būdų, kaip pakeisti gaminamų maisto produktų sudėtį, atsisakant E171 naudojimo. VMVT gamintojams ir tiekėjams pataria nedelsti ir imtis atitinkamų veiksmų, kad rinkai tiekiamo maisto gamyboje būtų naudojami tik saugūs maisto priedai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)