aA
Ukrainietės Oksanos pilve sparčiai didėjo auglys. Navikas spaudė vidaus organus ir darėsi vis sunkiau gyventi. Ukrainos gydytojai, analizuodami kompiuterinės tomografijos nuotraukas, kraipė galvas ir skėsčiojo rankomis – negalime niekuo padėti. Problema buvo išties didelė. Visgi išsigelbėjimą moteris rado Lietuvoje – čia medikai išoperavo 11 kg auglį.
Lietuvos medikai ryžosi operacijai, kurios imtis bijojo ukrainiečiai: Oksanai išoperavo gigantišką auglį
© DELFI / Karolina Pansevič

Ukrainietė Oksana iš Rovno miesto į Vilnių atvyko kartu su vyru Viktoru. Jis visą laiką buvo šalia ir rūpestingai prižiūrėjo žmoną. Po operacijos praėjus kelioms dienoms vyras DELFI papasakojo istoriją, kaip jie atsidūrė Lietuvoje.

Auglys į šoną nustūmė organus

Pora mano, kad auglys Oksanos pilve augo jau seniai. Moteris – 6 vaikų mama, turinti nedidelį antsvorį. Matant, kad Oksanos pilvas didėja, pora juokavo, kad tikriausiai tai jų gero gyvenimo įrodymas. Visgi tiesa buvo visai kitokia.

Pradėjusi jausti diskomfortą, Oksana kreipėsi į Ukrainos medikus. Buvo atliktas ultragarso tyrimas, tačiau medikai nieko įtartino nematė. Nors nuostabą kėlė tai, kad pilvo organai yra pastumti į vieną pusę. Gydytojai net teigė, kad Oksana turi du dešinius inkstus, tačiau kairiojo – ne. Porai tokie rezultatai pasirodė keisti, nes iki šiol, nors moteris gimdė 6 kartus ir buvo ne kartą įvairiai tikrinta, tokio teiginio apie vidaus organus nebuvo girdėję.

Moteris vis tiek tęsė tyrimų kelią. Atlikus kompiuterinę tomografiją (KT) paaiškėjo, kad problema didelė – Oksanos pilve tūno didžiulis auglys, spaudžiantis vidaus organus. Žiūrėdami į KT nuotraukas medikai lingavo galvomis ir skėsčiojo rankomis. Vienintelė išeitis – operuoti auglį, tačiau Ukrainoje tokios įrangos jie neturi.

Pora pradėjo ieškoti išeičių.

Iš draugų sužinojo apie galimybes Lietuvoje. Pažįstami pasakojo, kad kaimyninėje šalyje – puikūs medikai ir inovatyvi įranga.

Pora susisiekė su Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos bei onkologijos skyriaus gydytoju pilvo chirurgu Rimantu Baušiu. Chirurgas neslėpė, kad problema tikrai rimta, tačiau kvietė į Lietuvą teigdamas, kad galės padėti. Taip Oksana su vyru atsidūrė Lietuvoje.

Lietuvos medikai ryžosi operacijai, kurios imtis bijojo ukrainiečiai: Oksanai išoperavo gigantišką auglį
© DELFI

3 naujagimių dydžio auglys

Auglys spaudė Oksanos vidaus organus: buvo labai sunku kvėpuoti, spaudė žarnyną, širdį, plaučius. Prieš operaciją moteris kosėjo ir manė, kad jai bronchitas. Po operacijos pora kosulio net pasigedo – jis tiesiog dingo. Pasirodė, net ir kosulys buvo atsiradęs dėl auglio.

„Puikūs ir talentingi gydytojai, turi didžiulę patirtį, – praėjus kelioms dienoms po operacijos apie NVI medikus kalbėjo Oksanos vyras Viktoras. – Gydytojas Rimantas Baušys nedaug kalba – netuščiažodžiauja, bet tai yra toks specialistas, kuriuo labai pasitiki. Jis padarė viską, ką galėjo, o rezultatas – puikus.“

Prieš operaciją Oksana atrodė kaip apkūni moteris, būdama nėščia 9-ą mėnesį. Dabar per visą moters pilvą nusidriekusi siūlė, o kakle gyja žaizda dėl kateterio. Ketvirtadienį pora išskrido į gimtąją Ukrainą, Rovno miestą.

NVI komanda, vadovaujama chirurgo R. Baušio, moteriai išoperavo 11 kg auglį

„Įsivaizduokite, tai tarsi 3 naujagimiai“, – lygino Oksanos vyras.

Lietuvos medikai ryžosi operacijai, kurios imtis bijojo ukrainiečiai: Oksanai išoperavo gigantišką auglį
© DELFI / Karolina Pansevič

Pora ypač dėkojo medikams, buvo viskuo patenkinti ir laimingi.

„Jautėmės kaip namie. Buvome taip šiltai priimti, buvo suteikta visa informacija, skiriamas dėmesys, – pasakojo Viktoras. – NVI yra tokia vieta, kur niekam nelinkėtum gydytis, bet galima drąsiai rekomenduoti tokią vietą – čia galima kreiptis ištikus bėdai. Čia pamatėme tikrą europinį lygį, – aptarnavimas, paslaugos puikios.“

Kaip pasakojo pora, Ukrainoje sveikatos sistema dabar dar tik kuriama.

„Visgi negalėčiau pasakyti, kad Ukrainoje medicina bloga. Mes tvarkingai gauname paslaugas, bet tokiais išskirtiniais atvejais, koks buvo mūsų, mes pagalbos negavome, – pasakojo Oksanos vyras. – Onkologas, Ukrainoje matydamas mūsų situaciją, tik skėsčiojo rankomis ir kraipė galvą, kad jis nežino net nuo ko pradėti, todėl jiems neliko nieko kito kaip ieškoti kitos išeities.“

Susirgimas retas

Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos bei onkologijos skyriaus gydytojas pilvo chirurgas R. Baušys DELFI sakė, kad Oksanos situacija iš tiesų buvo rimta ir pavojinga. 11 kg svorio, 50x40 cm dydžio auglys spaudė vidaus organus ir gadino gyvenimo kokybę. Tai didžiausias auglys, kokį teko operuoti šiam chirurgui. NVI buvo pašalintas ir didesnis – 14 kg svorio auglys.

Nors tai dideli augliai ir retai pasitaikantys, visgi pasaulyje pašalinti dar įspūdingesni navikai. 1991 metais JAV buvo iš dešiniosios moters kiaušidės išoperuotas 137,6 kg svorio navikas. Moteris po operacijos svėrė 95 kg.

Kaip aiškino gydytojas R. Baušys, iš Oksanos išoperuota retroperitoninio tarpo sarkoma.

Rimantas Baušys
Rimantas Baušys

„Sarkomos yra minkštųjų audinių navikai, jie būna įvairaus pyktibiškumo. Šiuo konkrečiu atveju dar neturime galutinio atsakymo, bet neabejojame, kad tai yra piktybinis susirgimas“, – sakė chirurgas.

Tokie navikai retai pasitaikantys visame pasaulyje, serga maždaug apie 5 žmones 100 tūkstančių gyventojų. Šiek tiek dažniau serga moterys, sakė R. Baušys.

„Šiuo atveju operacija buvo tikrai sudėtinga ir sunki. Navikas buvo gigantiškas ir jo buvimo vieta buvo sudėtinga, – komentavo gydytojas. – Džiaugiamės, kad viskas pavyko sklandžiai ir gerai.“

Gydytojas pasakojo, kad tokie navikai susidaro dėl įvairių priežasčių.

„Priežastys – kaip visų piktybinių navikų. Be daugybės žinomų, moksliniais tyrimais įrodytų rizikos veiksnių – radiacija, cheminis užterštumas, genetinis polinkis, konkrečios priežastys bet kuriam vėžiui išsivystyti nėra iki galo žinomos“, – sakė chirurgas R. Baušys.

Gydytojas pasakojo, kad pastaruoju metu dažnėja pacientų, atvykstančių iš svečių šalių, ypač iš Ukrainos, Kaliningrado srities.

„Šių šalių gydytojai nedrįsta imtis tokių užduočių. Šiai pacientei buvo pasakyta, kad jie neturi tinkamos įrangos, bet aš manau, kad tai ne tik įrangos reikalas, bet ir chirurgų patirtis“, – mano specialistas.

Kainuoja tūkstančius

Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžiamiems šalies piliečiams tokios operacijos kaip ši kompensuojamos valstybės – už tai mokėti nereikia. Užsienio piliečiams leidžiama atvykti į Lietuvą ir gydytis, tačiau jiems reikia susimokėti tiek, kiek mūsų šalies piliečiams dengia Valstybinės ligonių kasos

„Priklausomai nuo paciento būklės sudėtingumo, retroperitoninio tarpo sarkomos gydymo kaina siekia nuo 1 383 iki 4 857 eurų. Apskritai, navikų chirurginio gydymo kainos yra didelės. Pavyzdžiui, gimdos ir gimdos priedų procedūrų, atliekamų dėl piktybinio naviko, kaina svyruoja nuo 1 900 iki 4 100 eurų. Inksto, šlapimtakio ir didžiosios šlapimo pūslės navikų chirurginis gydymas dar brangesnis – jo kaina gali siekti 1 760 – 6 580 eurų. Tuo tarpu, skrandžio, stemplės ir dvylikapirštės žarnos navikų chirurginės procedūros kainuoja net iki 9 000 eurų, – komentavo VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajevas.

– Šios gydymo kainos tik dar kartą parodo, kaip svarbu yra draustis privalomuoju sveikatos draudimu. Tik apsidraudusiems pacientams už sveikatos priežiūros paslaugas mokėti nereikia – jos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Nei vienas iš mūsų iš anksto negalime žinoti, kada susirgsime ar ištiks nelaimė ir juo labiau turėti tokias sumas santaupų gydymui, operacijoms, vaistams, medicinos pagalbos priemonėms apmokėti. Apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimu, galime būti tikri, jog, sutrikus sveikatai, mumis bus visapusiškai pasirūpinta. Štai, pavyzdžiui, apendicito operacija ir gydymas ligoninėje vienam žmogui Lietuvoje kainuoja nuo 849 iki 1 492 eurų. Inksto transplantacijos operacija ir gydymas atsieina apie 26 000 eurų. O vien vaistų nuo krūties vėžio kaina gali siekti 67 000 eurų. Pagalvokime, ar prireikus staiga turėtume tokią sumą kišenėje?“

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(102 žmonės įvertino)
4.6667

Apdovanoti konkurso „Tautos gydytojas“ nugalėtojai! (10)

Du mėnesius DELFI skaitytojai specialiam projektui „ Tautos gydytojas " nominavo ir balsavo už...

Skelbiame konkurso „Tautos gydytojas“ nugalėtojus! (22)

Pirmadienį buvo sustabdytas DELFI projekto „ Tautos gydytojas “ balsavimas. Konkurse 6...

Sustabdytas projekto „Tautos gydytojas“ balsavimas: trinami netikri balsai keičiasi lyderiai (14)

Gegužės 26 – paskutinė diena, kai buvo galima balsuoti DELFI projekte „ Tautos gydytojas “....

Gydytojas papasakojo pacientės istoriją, kurios niekaip negali pamiršti: išėjęs iš reanimacijos norėjau rėkti (27)

Šiltai su šypsena bendraujantis Klaipėdos universtitetinės ligoninės gydytojas...

Emigruoti gydytojo nepaskatino net 11 tūkstančių alga: kodėl ne kartą atmetė pasiūlymus ir liko Lietuvoje (147)

Save grynakrauju kauniečiu pristatantis 45 metų šeimos gydytojas Giedrius Tytmonas sako, kad yra...

Top naujienos

Kodėl Lietuva laukia Vilniuje tanku siautėjusio sovietų leitenanto ekstradicijos: jis turi ką papasakoti (4)

Vairavau tanką, nieko nežudžiau. Taip jau 3 dešimtmečius ginasi 1991-ųjų sausį Lietuvos...

D+Ernestas Naprys

Šiemet pasaulyje brangsta beveik viskas: dalies žaliavų kaina pašoko kelis kartus, o atsargos sparčiai senka

Gamtinės dujos šiemet yra labiausiai pabrangusi žaliava – Europoje dujų kaina nuo metų...

Vokietijos europarlamentaras Michaelis Gahleris: negalime dėl kiekvienos smulkmenos kreiptis į amerikiečius

2020 metais Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) atstovas Michaelis Gahleris buvo...

D+Gediminas Galkauskas

„Facebook“ bandys gelbėtis keisdamas pavadinimą: kam to reikia ir kodėl dabar?

Kai pradėjau rašyti „Media X“, sakiau, kad tai bus ne tik apie medijas, technologijas, bet ir...

Gintarės Gurevičiūtės ir Paul de Miko teismų drama tęsiasi: pasisakė apeliacinis teismas

Pernai prasidėjusi ir iki teismo nukeliavusi nesantaika tarp Gintarės Gurevičiūtės ir Pauliaus...

Nutekinti COVID-19 sertifikatų generavimo duomenys: galiojantį QR kodą programišiai sukūrė net Adolfui Hitleriui, už 300 eurų pasą sukurtų bet kam padirbti QR kodai veikia visoje ES

Programišių forumuose pranešama apie nutekintus specialius kodus, vadinamus „raktais“, kuriuos...

Skraidančius automobilius kuriančios bendrovės įkūrėjas: miestuose žmonės sutaupys valandą laiko praleisto kamštyje

„Joby Aviation Inc.“ užrakina nuomos sutartis stogams, kur jau 2024 m. pradės tūpti į uodus...

Ūkininkas apie kanapių produktą, kurį kol kas lengviau pagaminti nei parduoti

Klaipėdos rajone, Antkopčių kaime įsikūręs Tadas Mockus ūkininkauja jau 15 metų, o pastarąjį...

Lietuvos migrantų stovyklose – vis daugiau asmeninių dramų (231)

Migrantų stovyklose – dramos ir susitikimai. Pas nelegaliai Lietuvos sieną kirtusius migrantus...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė. Košmaras Vaginų gatvėje: šiurpūs merginų prisiminimai iš vizitų pas ginekologus (4)

Atvožti Pandoros skrynią. Sujudinti širšių lizdą. Praverti skardinę su kirminais. Nė nežinau,...