aA
Ukrainietės Oksanos pilve sparčiai didėjo auglys. Navikas spaudė vidaus organus ir darėsi vis sunkiau gyventi. Ukrainos gydytojai, analizuodami kompiuterinės tomografijos nuotraukas, kraipė galvas ir skėsčiojo rankomis – negalime niekuo padėti. Problema buvo išties didelė. Visgi išsigelbėjimą moteris rado Lietuvoje – čia medikai išoperavo 11 kg auglį.
© DELFI / Karolina Pansevič

Ukrainietė Oksana iš Rovno miesto į Vilnių atvyko kartu su vyru Viktoru. Jis visą laiką buvo šalia ir rūpestingai prižiūrėjo žmoną. Po operacijos praėjus kelioms dienoms vyras DELFI papasakojo istoriją, kaip jie atsidūrė Lietuvoje.

Auglys į šoną nustūmė organus

Pora mano, kad auglys Oksanos pilve augo jau seniai. Moteris – 6 vaikų mama, turinti nedidelį antsvorį. Matant, kad Oksanos pilvas didėja, pora juokavo, kad tikriausiai tai jų gero gyvenimo įrodymas. Visgi tiesa buvo visai kitokia.

Pradėjusi jausti diskomfortą, Oksana kreipėsi į Ukrainos medikus. Buvo atliktas ultragarso tyrimas, tačiau medikai nieko įtartino nematė. Nors nuostabą kėlė tai, kad pilvo organai yra pastumti į vieną pusę. Gydytojai net teigė, kad Oksana turi du dešinius inkstus, tačiau kairiojo – ne. Porai tokie rezultatai pasirodė keisti, nes iki šiol, nors moteris gimdė 6 kartus ir buvo ne kartą įvairiai tikrinta, tokio teiginio apie vidaus organus nebuvo girdėję.

Moteris vis tiek tęsė tyrimų kelią. Atlikus kompiuterinę tomografiją (KT) paaiškėjo, kad problema didelė – Oksanos pilve tūno didžiulis auglys, spaudžiantis vidaus organus. Žiūrėdami į KT nuotraukas medikai lingavo galvomis ir skėsčiojo rankomis. Vienintelė išeitis – operuoti auglį, tačiau Ukrainoje tokios įrangos jie neturi.

Pora pradėjo ieškoti išeičių.

Iš draugų sužinojo apie galimybes Lietuvoje. Pažįstami pasakojo, kad kaimyninėje šalyje – puikūs medikai ir inovatyvi įranga.

Pora susisiekė su Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos bei onkologijos skyriaus gydytoju pilvo chirurgu Rimantu Baušiu. Chirurgas neslėpė, kad problema tikrai rimta, tačiau kvietė į Lietuvą teigdamas, kad galės padėti. Taip Oksana su vyru atsidūrė Lietuvoje.

Lietuvos medikai ryžosi operacijai, kurios imtis bijojo ukrainiečiai: Oksanai išoperavo gigantišką auglį
© DELFI

3 naujagimių dydžio auglys

Auglys spaudė Oksanos vidaus organus: buvo labai sunku kvėpuoti, spaudė žarnyną, širdį, plaučius. Prieš operaciją moteris kosėjo ir manė, kad jai bronchitas. Po operacijos pora kosulio net pasigedo – jis tiesiog dingo. Pasirodė, net ir kosulys buvo atsiradęs dėl auglio.

„Puikūs ir talentingi gydytojai, turi didžiulę patirtį, – praėjus kelioms dienoms po operacijos apie NVI medikus kalbėjo Oksanos vyras Viktoras. – Gydytojas Rimantas Baušys nedaug kalba – netuščiažodžiauja, bet tai yra toks specialistas, kuriuo labai pasitiki. Jis padarė viską, ką galėjo, o rezultatas – puikus.“

Prieš operaciją Oksana atrodė kaip apkūni moteris, būdama nėščia 9-ą mėnesį. Dabar per visą moters pilvą nusidriekusi siūlė, o kakle gyja žaizda dėl kateterio. Ketvirtadienį pora išskrido į gimtąją Ukrainą, Rovno miestą.

NVI komanda, vadovaujama chirurgo R. Baušio, moteriai išoperavo 11 kg auglį

„Įsivaizduokite, tai tarsi 3 naujagimiai“, – lygino Oksanos vyras.

Lietuvos medikai ryžosi operacijai, kurios imtis bijojo ukrainiečiai: Oksanai išoperavo gigantišką auglį
© DELFI / Karolina Pansevič

Pora ypač dėkojo medikams, buvo viskuo patenkinti ir laimingi.

„Jautėmės kaip namie. Buvome taip šiltai priimti, buvo suteikta visa informacija, skiriamas dėmesys, – pasakojo Viktoras. – NVI yra tokia vieta, kur niekam nelinkėtum gydytis, bet galima drąsiai rekomenduoti tokią vietą – čia galima kreiptis ištikus bėdai. Čia pamatėme tikrą europinį lygį, – aptarnavimas, paslaugos puikios.“

Kaip pasakojo pora, Ukrainoje sveikatos sistema dabar dar tik kuriama.

„Visgi negalėčiau pasakyti, kad Ukrainoje medicina bloga. Mes tvarkingai gauname paslaugas, bet tokiais išskirtiniais atvejais, koks buvo mūsų, mes pagalbos negavome, – pasakojo Oksanos vyras. – Onkologas, Ukrainoje matydamas mūsų situaciją, tik skėsčiojo rankomis ir kraipė galvą, kad jis nežino net nuo ko pradėti, todėl jiems neliko nieko kito kaip ieškoti kitos išeities.“

Susirgimas retas

Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos bei onkologijos skyriaus gydytojas pilvo chirurgas R. Baušys DELFI sakė, kad Oksanos situacija iš tiesų buvo rimta ir pavojinga. 11 kg svorio, 50x40 cm dydžio auglys spaudė vidaus organus ir gadino gyvenimo kokybę. Tai didžiausias auglys, kokį teko operuoti šiam chirurgui. NVI buvo pašalintas ir didesnis – 14 kg svorio auglys.

Nors tai dideli augliai ir retai pasitaikantys, visgi pasaulyje pašalinti dar įspūdingesni navikai. 1991 metais JAV buvo iš dešiniosios moters kiaušidės išoperuotas 137,6 kg svorio navikas. Moteris po operacijos svėrė 95 kg.

Kaip aiškino gydytojas R. Baušys, iš Oksanos išoperuota retroperitoninio tarpo sarkoma.

Rimantas Baušys
Rimantas Baušys

„Sarkomos yra minkštųjų audinių navikai, jie būna įvairaus pyktibiškumo. Šiuo konkrečiu atveju dar neturime galutinio atsakymo, bet neabejojame, kad tai yra piktybinis susirgimas“, – sakė chirurgas.

Tokie navikai retai pasitaikantys visame pasaulyje, serga maždaug apie 5 žmones 100 tūkstančių gyventojų. Šiek tiek dažniau serga moterys, sakė R. Baušys.

„Šiuo atveju operacija buvo tikrai sudėtinga ir sunki. Navikas buvo gigantiškas ir jo buvimo vieta buvo sudėtinga, – komentavo gydytojas. – Džiaugiamės, kad viskas pavyko sklandžiai ir gerai.“

Gydytojas pasakojo, kad tokie navikai susidaro dėl įvairių priežasčių.

„Priežastys – kaip visų piktybinių navikų. Be daugybės žinomų, moksliniais tyrimais įrodytų rizikos veiksnių – radiacija, cheminis užterštumas, genetinis polinkis, konkrečios priežastys bet kuriam vėžiui išsivystyti nėra iki galo žinomos“, – sakė chirurgas R. Baušys.

Gydytojas pasakojo, kad pastaruoju metu dažnėja pacientų, atvykstančių iš svečių šalių, ypač iš Ukrainos, Kaliningrado srities.

„Šių šalių gydytojai nedrįsta imtis tokių užduočių. Šiai pacientei buvo pasakyta, kad jie neturi tinkamos įrangos, bet aš manau, kad tai ne tik įrangos reikalas, bet ir chirurgų patirtis“, – mano specialistas.

Kainuoja tūkstančius

Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžiamiems šalies piliečiams tokios operacijos kaip ši kompensuojamos valstybės – už tai mokėti nereikia. Užsienio piliečiams leidžiama atvykti į Lietuvą ir gydytis, tačiau jiems reikia susimokėti tiek, kiek mūsų šalies piliečiams dengia Valstybinės ligonių kasos

„Priklausomai nuo paciento būklės sudėtingumo, retroperitoninio tarpo sarkomos gydymo kaina siekia nuo 1 383 iki 4 857 eurų. Apskritai, navikų chirurginio gydymo kainos yra didelės. Pavyzdžiui, gimdos ir gimdos priedų procedūrų, atliekamų dėl piktybinio naviko, kaina svyruoja nuo 1 900 iki 4 100 eurų. Inksto, šlapimtakio ir didžiosios šlapimo pūslės navikų chirurginis gydymas dar brangesnis – jo kaina gali siekti 1 760 – 6 580 eurų. Tuo tarpu, skrandžio, stemplės ir dvylikapirštės žarnos navikų chirurginės procedūros kainuoja net iki 9 000 eurų, – komentavo VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajevas.

– Šios gydymo kainos tik dar kartą parodo, kaip svarbu yra draustis privalomuoju sveikatos draudimu. Tik apsidraudusiems pacientams už sveikatos priežiūros paslaugas mokėti nereikia – jos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Nei vienas iš mūsų iš anksto negalime žinoti, kada susirgsime ar ištiks nelaimė ir juo labiau turėti tokias sumas santaupų gydymui, operacijoms, vaistams, medicinos pagalbos priemonėms apmokėti. Apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimu, galime būti tikri, jog, sutrikus sveikatai, mumis bus visapusiškai pasirūpinta. Štai, pavyzdžiui, apendicito operacija ir gydymas ligoninėje vienam žmogui Lietuvoje kainuoja nuo 849 iki 1 492 eurų. Inksto transplantacijos operacija ir gydymas atsieina apie 26 000 eurų. O vien vaistų nuo krūties vėžio kaina gali siekti 67 000 eurų. Pagalvokime, ar prireikus staiga turėtume tokią sumą kišenėje?“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(98 žmonės įvertino)
4.6531

Apdovanoti konkurso „Tautos gydytojas“ nugalėtojai! (10)

Du mėnesius DELFI skaitytojai specialiam projektui „ Tautos gydytojas " nominavo ir balsavo už...

Skelbiame konkurso „Tautos gydytojas“ nugalėtojus! (23)

Pirmadienį buvo sustabdytas DELFI projekto „ Tautos gydytojas “ balsavimas. Konkurse 6...

Sustabdytas projekto „Tautos gydytojas“ balsavimas: trinami netikri balsai keičiasi lyderiai (15)

Gegužės 26 – paskutinė diena, kai buvo galima balsuoti DELFI projekte „ Tautos gydytojas “....

Gydytojas papasakojo pacientės istoriją, kurios niekaip negali pamiršti: išėjęs iš reanimacijos norėjau rėkti (27)

Šiltai su šypsena bendraujantis Klaipėdos universtitetinės ligoninės gydytojas...

Emigruoti gydytojo nepaskatino net 11 tūkstančių alga: kodėl ne kartą atmetė pasiūlymus ir liko Lietuvoje (148)

Save grynakrauju kauniečiu pristatantis 45 metų šeimos gydytojas Giedrius Tytmonas sako, kad yra...

Top naujienos

Medikas apie mirtį sėjančią pramogą: visada reikia bijoti paties blogiausio – kertinis momentas yra 5 minutės

Maudytis reikia tada ir tose vietose, kur esi ne vienas, nes niekada nežinai, kai tau pačiam gali...

Taršos mokesčius planuoja didinti kelis kartus: kliūtų ir gyventojams (39)

Aplinkos ministerija siūlo kartais didinti mokesčius už taršą, nes tik taip galime vykdyti...

Dėl sunkaus nusikaltimo nuteistas čiuožimo patriarchas kontratakuoja: prieš mus susimokė kalba apie „sukurptą“ bylą ir apnuodijimą  (15)

Agnė Sereikaitė išgarsino greitąjį čiuožimą trumpuoju taku Lietuvoje, tačiau didelių...

Gyvai / DELFI Diena. Kada Lietuva imsis struktūrinių reformų ir nustos visiems prieš rinkimus dalinti pinigus ir pažadus? klausiame buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės (5)

Kada Lietuva imsis struktūrinių reformų ir nustos visiems prieš rinkimus dalyti pinigus ir...

Rusija įteikė notą Lietuvai dėl vizų išdavimo tvarkos į Kaliningrado sritį (76)

Trečiadienį gauta Rusijos Federacijos nota, kurioje informuojama apie nuo liepos 1 dienos...

Klibant dar nesuformuotai koalicijai – Skvernelio perspėjimas (23)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį perspėjo, kad kuriai nors iš keturių...

Vokietijos policija apie neįprastus konfliktus svilinant karščiui: mes netekę amo

Vokietiją svilinanti karščio banga sukėlė smagių rūpesčių policijos pareigūnams, kuriems...

Ruošiasi avarijai Astrave: gyventojams jokiu būdu nereikia pulti evakuotis (128)

Sužinoję apie avariją Astravo atominėje elektrinėje, gyventojai turėtų imtis trijų veiksmų:...

Įtemptos gaudynės Elektrėnų gatvėmis: policija pričiupo jiems gerai žinomą vyrą (15)

Po įtemptų, aštraus siužeto filmo vertų gaudynių nuo Elektrėnų policijos komisariato policijos...

Navickas išplatino atvirą laišką konservatoriams (101)

Po Rimanto Jono Dagio viešai išsakytų nuogąstavimų, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos...