aA
Nors visuomenėje dažniau kalbama apie alkoholio žalą, rūkymas yra ne ką mažesnis pavojus mūsų sveikatai. Jis gali sukelti vėžį, plaučių ir kvėpavimo, kraujagyslių ligas, laidoje „DELFI diena“ tikina šeimos gydytoja ir pagalbos metantiems rūkyti specialistė Viktorija Andrejevaitė. Tiesa, nors daugelis mėgsta save nuraminti, kad elektroninės cigaretės ar kitos naujos rūkymo formos mažiau kenksmingos, Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro direktorė Guoda Ropaitė-Beigė pabrėžia, kad taip nėra.

Miršta 3 milijonai

Anot G.Ropaitės-Beigės, rūkymas yra didelė problema, todėl apie ją ne tik verta, bet ir reikia kalbėti. Ji pabrėžia, kad kasmet mirštančių nuo rūkymo yra beveik 3 milijonai.

„Rūkymas yra labai didelė problema. Jeigu manęs paklaustumėte vienu sakiniu apibūdinti šią problemą, tai kasmet mes netenkame vienos Lietuvos. Pasaulyje rūkančių žmonių ir mirštančių nuo tabako yra 3 milijonai.

Problema yra didelė, kodėl kreipiamės į visuomenę, todėl, kad tabakas yra problema, kuri kenkia ne tik rūkančiam, bet ir tam, kuris yra šalia rūkančio žmogaus. Apie tretinį rūkymą taip pat reikia kalbėti. Žiniasklaidoje žinių ir informacijos yra pakankamai mažai“, – DELFI laidoje tikino G.Ropaitė-Beigė.

Guoda Ropaitė-Beigė, Viktorija Andrejevaitė
Guoda Ropaitė-Beigė, Viktorija Andrejevaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Tuo tarpu šeimos gydytoja V.Andrejevaitė sako, kad rūkymas jau gali būti sulyginamas su epidemija.

„Dažnai mokymuose mums sako, kad kiekvieną dieną dėl rūkymo nukrenta 3 lėktuvai. Tai yra tokio masto epidemija. Visuomenėje vis dar yra manoma, kad tai yra mažiau psichiką veikianti, mažiau žalinga medžiaga arba narkotikas. Galvojama, kad lengva mesti rūkyti, kad tai mažiau žalinga nei alkoholis“, – laidoje pabrėžė medikė.

Sukelia plaučių vėžį

Specialistės, paklaustos apie konkrečias ligas, kurias sukelia rūkymas, sakė, kad viena iš pagrindinių ligų - plaučių vėžys ir kraujagyslių ligos.

„Rūkymas sukelia plaučių vėžį, lėtines kvėpavimo takų ligas, tuberkuliozę“, – sakė G.Ropaitė-Beigė.

„Net du kartus didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, pavyzdžiui, infarktas, išsiplėtusi pilvinė aortos dalis, arterijų užsikimšimas, tai sąlygoja, kad žmonės netenka kojų. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikams staigaus kūdikio mirties sindromas, kai nepaaiškinamai sveikas kūdikis miršta, irgi gali būti dėl to, kad tėvai rūko ar rūkė. Vaikų mokymosi sutrikimai taip pat gali būti sąlygoti dėl rūkymo“, – DELFI tikino V.Andrejevaitė.

Tiesa, rūkymas kenkia ne tik rūkantiems žmonės, bet ir vaikams.

Plaučių vėžys
Plaučių vėžys
© Shutterstock

„Visi skaičiai rodo, kad vaikų rūkymas Lietuvoje viršija rodiklius. Normalių, išsivysčiusių šalių rodikliai turėtų tikrai būti mažesni.Jeigu vaikas rūko nors kartą per savaitę, jau jis yra vertinamas kaip rūkantis vaikas ar paauglys. Kartais žmonės klausia, koks yra suaugusio žmogaus rūkymo apibrėžimas. Jeigu žmogus rūko net ne kasdien, jis vis tiek laikomas rūkančiu. Kartais naudojamas apibrėžimas, kad jeigu surūkėte nors 100 cigarečių, tikrai esate ar buvote rūkantis“, – sakė V. Andrejevaitė.

Visos formos pavojingos

Kalbėdamos apie naujas rūkymo formas, specialistės pabrėžė, kad, nepaisant rinkodarinių triukų, reikia pripažinti, kad visos formos yra pavojingos ir gali sukelti ligas.

„Kadangi mes esame Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, mes tikrai galime drąsiai teigti, kad tabakas kenkia. Nepaisant to, kad atsiranda naujos formos ir neva teigiama, kad jos mažiau kenkia, tai yra vis tiek kenksminga medžiaga“, – DELFI laidoje sakė G.Ropaitė-Beigė.

„Labai svarbu nesuvelti visko į vieną formą. Elektroninės cigaretės, kaitinamas tabakas arba vandens pypkės, yra skirtingi produktai. Elektroninės cigaretės vis tiek yra priskiriamos tabako produktams, „IQS“, manau, labai svarbi etikos problema. Sakoma, kad juos tikrai gamina tabako kompanija, o elektronines cigaretes gamina įvairios kompanijos. Kai žmonės mūsų biure, arba kai konsultuojame ir jie nesutinka mesti rūkyti, mes informuojame, kad elektroninės cigaretės, ne kaitinamasis tabakas, yra mažiau žalinga, bet sukelia tas pačias ligas, tarp jų ir vėžį“, – laidoje kalbėjo V.Andrejevaitė.

Viktorija Andrejevaitė
Viktorija Andrejevaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Ji taip pat tiksliau paaiškino, kaip rūkantys tėvai gali pakenkti savo vaikams. Šeimos gydytojos teigimu, rūkymas gali sukelti nerimo priepuolius ar net depresiją.

„Anglijoje ir Amerikoje pramonė veikia labai gudriai. Jau yra vaikams sukurtos itin mažos USB dydžio cigaretės, kurias jie gali paslėpti net ir nuo tėvų, nes jos neturi kvapo ir jas galima pasikrauti net mokykloje. Mūsų biuras edukuoja žmones, kad skystis, kuris yra būtent elektroniniuose produktuose, yra nikotinas, o vaikų smegenims, kurios dar tik vystosi, vyksta visokie neuroplastiški procesai, nikotinas žaloja mokymosi funkcijas, elgesio sutrikimus.

Tai lemia ir tai, kad mūsų vaikai, kai suaugs, turės nerimo priepuolius ar sutrikimus, depresiją ar dar kitus dalykus. Vaikai gali dažniau sirgti kvėpavimo ligomis, jie taip pat serga vidurinės ausies uždegimu. Mes žinome, kad kiekvienam tėvui sergantis vaikas yra didžiausias skausmas. Moterų, kurios nėštumo metu rūkė, vaikai gimsta labai dirglūs ir verksmingi, nes vyksta nikotino abstinencijos sindromas, ir vaikai patiria tas nikotino pasekmes“, – sako V.Andrejevaitė.

Visą pokalbį žiūrėkite DELFI laidoje.

Per metus lietuvis surūko apie 60 pakelių cigarečių

Penktadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje, minint „Pasaulinę dieną be tabako“, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė vardijo tabako vartojimo Lietuvoje statistiką.

Remiantis 2016 metais atlikto tyrimo duomenimis, tabako vartojimas bendrojoje populiacijoje tarp 15-64 metų yra plačiai paplitęs tarp Lietuvos gyventojų. „Bent kartą per metus gyvenime rūkė 66,6 proc. 15-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Nė karto nebandė vartoti tabako gaminių yra apie 33,4 proc visų šalies gyventojų“, – teigia L. Matkevičienė.

Statistika parodė, kad visose amžiaus grupėse vyrai rūko dažniau nei moterys. Bet, pastebima, kad jaunos merginos rūkymo dažnumu ima lenkti vyresnio amžiaus moteris.

Sveikos gyvensenos specialistės: visos rūkymo formos pavojingos ir gali sukelti ligas
© Shutterstock nuotr.

„2016 metų duomenimis vienas rūkantysis asmuo vidutiniškai per dieną surūko 13,5 cigaretės. Ir vidutiniškai surūkomų cigarečių skaičius per dešimtmečius išlieka beveik nepakitęs. 2015 metų tyrimo duomenimis, tabako vartojimo paplitimas tarp moksleivių 15-16 metų (2011-2015 metų laikotarpiu) sumažėjo pagal nereguliarių bandymų rūkyti, tiek pagal dažno rūkymo rodiklius. Tačiau nepaisant visko, naujas grėsmes kelia augantis elektroninių cigarečių vartojimas.

Tyrimo duomenimis jos dažniausiai rūkomos nereguliariai, eksperimentuojant. Beveik pusė, 46 proc 15-16 metų mokinių nurodė, kad bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių yra bandę rūkyti elektronines cigaretes. Eksperimentavimas elektroninėmis cigaretėmis vienodai yra paplitęs tiek tarp merginų, tiek tarp vaikinų“, – teigia L. Matkevičienė.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vienas šalies gyventojas 2017 metais surūkė surūkė apie 60 pakelių cigarečių. Arba kitaip – 1202 cigaretes. Anot L. Matkevičienės, šis skaičius yra panašus ir į 2016 metų tyrimo gautus skaičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (77)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Virėjas Rytis išgelbėjo piloto gyvybę: kelios sekundės ir viskas būtų pasibaigę tragiškai (31)

Tądien virėjas Rytis Vasčiula skubėjo persėsti į autobusą. Staiga judrios sankryžos...

Psichoterapeutas Laurinaitis paaiškino, kodėl Lietuvoje niekada neišnyks kreipinys „jūs" (67)

Šios savaitės DELFI TV laidos „ Publikos nuomone “ svečias – Eugenijus Laurinaitis . Tai...

Per mažas ar per didelis kraujo spaudimas: vaistininkė papasakojo, ką reikia žinoti abiem atvejais (42)

Padidintas kraujo spaudimas – nejaučiamas, tačiau klastingas sutrikimas. vaistininkė Kristina...

Vienas klastingiausių vėžių, kuris iš pradžių nesukelia jokio skausmo: daug ką lemia paveldimumas (72)

„Dažnai žmonės nesupranta, kad tai, kas yra žemiau juosmens, yra tas pats žmogaus kūnas“,...

Top naujienos

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (6)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (115)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (202)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Virginijaus Sinkevičiaus šeimoje vyrauja džiugios nuotaikos – gimė dukrelė (3)

Būsimasis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius šeštadienio rytą pranešė itin džiugią...

Mirtiną ligą įveikusi Kotryna prabilo apie išgyventą kančią: apie tai viešai kalbėti išdrįsta retas lietuvis (13)

Šiandien Amsterdame gyvenanti Kotryna Uogintaitė veda grupines treniruotes. Sunku patikėti, tačiau...

Pokyčiai: „Valstiečių“ reitingas per mėnesį smuko daugiau kaip 3 punktais (115)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) partijų reitingų lentelėje spalį...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (661)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Nausėda toliau tvirtina pozicijas politikų reitingo viršuje kam reikėtų sunerimti? (86)

Populiariausių politikų reitinge spalio mėnesį turimas pozicijas dar labiau sustiprino prezidentas...

Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: „Pacers“ aktyviai ieško lietuviui naujo klubo (76)

Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis...

Tikra mikrobų karalystė: 10 dalykų namuose, kuriuos pamirštate išvalyti (3)

Nenuginčijama tiesa, kad mažuma žmonių mėgsta tvarkytis ir daro tai ne dėl didelio malonumo....