„Nežinau, ar būčiau iki šiol gyva“
R. Melnikovai transplantacija buvo atlikta prieš 9 metus. Už tai, kaip pasakoja moteris, yra dėkinga organų donorui ir jo artimiesiems, nes jie suteikė antrą gyvenimo šansą.
Dializės procedūras dėl inkstų nepakankamumo Renatai teko lankyti net 4 metus. Jos buvo labai sunkios.
„Nežinau, ar būčiau iki šiol gyva, jei būčiau negavusi donoro inksto, nes tikrai sunkiai ištvėriau tas procedūras. Transplantacija tikrai pagerino gyvenimo kokybę, už tai esu labai dėkinga. Ir šiandien čia esu, gana geros sveikatos būklės“, – pasakojo Renata.
Po savo patirties, moteris nusprendė kaip įmanoma daugiau kalbėti apie organų donorystę, skatinti žmones pasirašyti donoro korteles. Dėl to įstojo į asociaciją „Gyvastis“. Taip pat pastebėjo, kiek daug mitų apie organų donorystę sklando Lietuvoje.
„Yra tokių mitų, kad jei susirgsiu, pakliūsiu į ligoninę, manęs negydys, nereanimuos, numarins. Tikrai taip nėra. Labai gajūs tie mitai. Dar galvoja, kad jo organus parduos kažkur. Tai kategoriškai uždrausta ir už tai gresia baudžiamoji atsakomybė“, – sakė Renata.
400 žmonių laukia kasdien
Pasak Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) atstovo Evaldo Valio, šiuo metu organų transplantacijos laukia maždaug 400 žmonių, pasirašiusių Donoro kortelių – apie 42 tūkstančius žmonių. Kasmet pritariančių organų donorystei vis daugiau. Nuo sausio 1 iki spalio 1 dienos norinčių po mirties dovanoti organus yra 500-ais daugiau nei praėjusiais metais tokiu pat laikotarpiu.
Tačiau Donoro kortelė nebūtinai reiškia, kad tapsite donoru. Ne visi mirę žmonės tinkami donorystei.
„Mirtis turi nutikti gydytojų priežiūroje, tai yra reanimacijoje, intensyvioje terapijoje arba reanimobilyje“, – sakė E. Valys.
Dar vienas mitas, kad pasirašius Donorystės kortelę, bus surežisuota jūsų mirtis ar pateksite į avariją. Tačiau tai net ir teoriškai neįmanoma, nes donorais gali būti tik tie, kurių smegenys jau mirė, tačiau kraujotaka vis dar dirbtinai palaikoma aparatais.
Tokių atvejų, kai iš mirusio žmogaus galima paimti organus donorystei, Lietuvoje yra tik apie 130 per metus.
„Idealiu atveju vienas žmogus gali išgelbėti 7 kitus žmones. Bet yra žmonės, kurie laukia audinių, todėl gali būti daugiau“, – sakė E. Valys.
Organų donorystės kortelę galima pasirašyti kiekvienoje vaistinėje, Nacionaliniame transplantacijos biure, taip pat puslapyje ntb.lt. Šeštadienį, organų donorystės dieną, pasirašyti galima ir nuo 14 valandos prie Baltojo tilto Vilniuje.
Kviečia į renginius šeštadienį
Organų donorystė ir transplantacija kai kuriems žmonėms reiškia galimybę išsilaisvinti iš varginančių ir būtinų gydymo procedūrų, o kitiems – tai vienintelė viltis toliau gyventi. Organų donorystė suteikia viltį kažkieno mamai, tėčiui, vaikui, dėdei, seneliui, draugei ar mylimajam pasveikti, džiaugtis gyvenimu, keliauti bei praleisti daugiau laiko su artimais ir brangiais žmonėmis. Organų donorystės dėka vieno žmogaus netektis gali suteikti naują viltį net 7 ligos išvargintiems pacientams.
„Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos organų donorystės diena, visoje Lietuvoje organizuojama daug įvairių renginių, skirtų prisiminti organų donorus ir padėkoti jų artimiesiems už kilnų apsisprendimą padovanoti mirusiųjų organus donorystei kitų gyvybei gelbėti. Stengiamasi pagerbti ir įvairių sričių medikus, kurie dirba itin atsakingoje – organų donorystės ir transplantacijos – srityje“, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Ieva Grybauskienė.
Spalio 8 d., šeštadienį, nuo 14 val., Vilniuje prie Baltojo tilto, vyks pagrindinis Europos organų donorystės dienos minėjimo renginys. Jame visuomenės lauks koncertas, kuriame pasirodys RGuido, Gebrasy, Justė Kraujelytė, Evgenya Redko, taip pat donorų organus gabenančio sraigtasparnio pasirodymas.
Specialias edukacijas ir pramogas renginio metu dovanos Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, Raudonasis kryžius, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, Lietuvos šaulių sąjunga, Kraujo centras, „Eurovaistinė“. Renginio svečiai bus vaišinami tikrais ukrainiečių virtais barščiais ir kareiviška koše, o skaniomis staigmenomis visus džiugins „Skanovė“, „Kauno Grūdai“.
Viso renginio metu bus galima pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti. Organų donorystei palaikyti šeštadienio vakarą trylika Lietuvos miestų nušvis žalia (organų donorystės) spalva. Pastatus ir tiltus apšvies 22 savivaldybės: Vilniaus, Mažeikių rajono, Prienų rajono, Radviliškio rajono, Utenos rajono, Rietavo, Biržų rajono, Švenčionių rajono, Kauno rajono, Tauragės rajono, Visagino, Elektrėnų, Klaipėdos rajono, Pakruojo rajono, Joniškio rajono, Raseinių rajono, Šiaulių rajono, Anykščių rajono, Vilkaviškio rajono, Jonavos rajono, Birštono ir Šakių rajono savivaldybės.
Spalio 9 d., sekmadienį, 12.30 val., už organų donorus, jų artimuosius, transplantacijas atliekančius gydytojus, žmonių, gyvenančių su transplantuotais organais, sveikatą visoje Lietuvoje bus aukojamos Šv. Mišios Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje.
Kai kurie sapnai rodo sutrikimus: tokiu atveju jau reikia gydytojo pagalbos (1)
Jau visai netrukus laikrodžius teks vėl sukti į priekį. Toks laiko sukinėjimas daliai žmonių...
Gydytojas Morozovas – apie tai, kada tyrimų atlikti neverta: jie nieko nepakeis
„Delfi“ skaitytojams gerai pažįstamas šeimos gydytojas Valerijus Morozovas nuo šiol gali...
Kineziterapeutė – apie daugelio pamėgtą sportą: iš tiesų gali ir pakenkti
Gerėjantis oras kviečia vis daugiau laiko praleisti gryname ore. Vienus saulė nuteikia lėtiems...
Toksikologas patarė, ko nesakyti turintiems priklausomybę: tai trukdo gydymui
Specialistai, dirbantys su priklausomybių turinčiais žmonėmis, teigia, kad viešumoje matomi ir...
Didžiulė klaida, kurią dažnas daro susirgę: taip tik didiname lėtinių ligų riziką
Žiema – peršalimo ligų metas. Tačiau šiais laikais, kai visi visur skuba, sirgti atrodo tikra...
Top naujienos
Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia
„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...
Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (2)
Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...
Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (1)
Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...
Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (7)
Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...
Eurolygos mūšis Stambule: „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ nuolat atnaujinama (1)
Kauno „Žalgiris“ penktadienį vakare priešpaskutinės Eurolygos reguliariojo sezono išvykos...
Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: apšaukęs, kad esu kvaila, šiaulietis ryžosi žingsniui, kurio nesitikėjau
Tinderis yra tarsi loterija, kurioje gali išlošti kelias valandas malonaus bendravimo, juoko, gerų...
Dalis žmonių nuvažiuoti pas gydytojus ir grįžti galės nemokamai: kada ir kas tuo galės naudotis
Jau nuo kitų metų liepos 1 dienos turėtų būti pradėtas vykdyti pacientų pavežėjimas – tokį...
Kalbėdama apie Ukrainą Meloni pratrūko: gal pasakykite tai Putinui? (13)
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni trečiadienį parlamente pasakė emocingą kalbą,...
Ekspertas paaiškino, kaip atpažinti apgaulę perkant naudotą automobilį: sukčiai tampa vis gudresni
Išsirinkti naują automobilį nėra lengva, dar sunkiau, kai jis naudotas. Naudotų automobilių...