aA
Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume fiziniu aktyvumu bei pradėtume maitintis sveikiau, galėtume išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų, laidoje „DELFI diena“ sako Santaros klinikų kardiologas Justas Simonavičius.

Interviu laidoje kardiologas papasakojo, kodėl tiek daug žmonių serga arterine hipertenzija ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Taip pat medikas įvardijo tris būdus, kurie padėtų žmonėms apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, kardiologas atsakė, kaip dažnai reikėtų matuotis arterinį kraujo spaudimą bei kas gresia, jeigu ši problema nebus sprendžiama.

Arterinė hipertenzija. Kokia tai liga ir kiek žmonių serga ja serga Lietuvoje?

– Arterinė hipertenzija yra liga, kurios metu padidėja arterinis kraujospūdis, mums labai gerai žinomas rodiklis. Pasaulyje šia liga serga labai daug žmonių. Skaičiuojama, kad apie trečdalį suaugusiųjų serga arterine hipertenzija, o ligos paplitimas didėja senstant. Manoma, kad daugiau nei 60 proc. asmenų, kurie sulaukia 60 metų, serga arterine hipertenzija.

Dauguma mano, kad artimieji, pažįstami mirė nuo miokordo infarkto ar insulto, nes tai yra suprantama, bet medicinoje nėra viskas taip paprasta. O daugelis tokių grėsmingų ligų yra pasekmės negydyto arba nepakankamai gydyto arterinio kraujo spaudimo.
J.Simonavičius

– Kokią įtaką žmogaus sveikatai turi padidėjęs kraujospūdis?

– Asmuo, kuris serga arterine hipertenzija ir turi padidėjusį kraujospūdį, turi didelę riziką susirgti ligomis, kurios gali nulemti ankstyvą mirtį. Pavyzdžiui, miokardo infarktas, insultas, arterinis kraujospūdis taip pat pažeidžia inkstus, jeigu įvyksta koks nors inkstų pažeidimas, padidėja priešlaikinės žmogaus mirties rizika. Dauguma mano, kad artimieji, pažįstami mirė nuo miokardo infarkto ar insulto, nes tai yra suprantama, bet medicinoje nėra viskas taip paprasta. Daugelis tokių grėsmingų ligų yra pasekmės negydyto arba nepakankamai gydyto arterinio kraujo spaudimo.

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti
© DELFI / Šarūnas Mažeika

– Jeigu kraujospūdis dažnai būna mažas, kokią tuomet įtaką turi žmogui?

– Per mažas arterinis kraujo spaudimas dažniausiai nėra problema. Europos kardiologų draugija netgi teigia, kad arterinis kraujo spaudimas, mažiau kaip 120 ir 70, yra optimalus kraujospūdis. Retais atvejais žmonės gali sirgti ligomis, kurios nulemia per mažą kraujospūdį. Tai yra antinksčių ligos, kitų hormoninių liaukų ligos. Kartais, kai žmogus staiga atsistoja, pakeičia savo kūno padėtį ir spaudimas staiga krenta. Šios ligos gali turėti rimtų pasekmių, bet jeigu žmogus gyvena įprastą gyvenimą ir jaučiasi gerai, net ir su mažesniu kraujo spaudimu, tai nėra nieko blogo. Mažas kraujo spaudimas nėra problema.

– Kaip dažnai reiktų matuotis spaudimą, sergant arterine hipertenzija liga ir kaip apskritai dažnai matuotis spaudimą?

– Arterinį kraujo spaudimą matuotis reikia. Mano asmenine nuomone, kiekvienas žmogus bent kartą per metus turėtų pasimatuoti kraujo spaudimą. Europos kardiologų draugija teigia, kad tie asmenys, kurių spaudimas yra mažesnis nei 120 ir 70, turėtų matuoti kraujo spaudimą kartą per penkerius metus.

Mano asmenine nuomone, kiekvienas žmogus bent kartą per metus turėtų turėti galimybę pasimatuoti kraujo spaudimą. Europos kardiologų draugija teigia, kad tie asmenys, kurių spaudimas yra mažesnis nei 120 ir 70, turėtų matuoti kraujo spaudimą kartą per penkerius metus.
J.Simonavičius

Kartais nereikia taip jau įsigilinti į save, tačiau kartą per metus, manau, yra pakankamai optimalu, kad pavyktų „pagauti“ ligą. Bet jeigu matuojant kartą per metus randame tam tikrą riziką, gali prireikti ir daug dažnesnių matavimų. Tas žmogus, kuris jau serga, ir kurio gydymas dar nėra optimalus, jam kraujospūdį gali tektis matuotis kiekvieną arba kas antrą dieną. Tokioje situacijoje yra labai reikalingas šeimos gydytojas, arba konsultacijos su kardiologu.

Justas Simonavičius
Justas Simonavičius
© DELFI / Karolina Pansevič

– Dažnai kraujospūdis namuose, pacientų teigimu, būna geras, o gydytojo kabinete – didelis. Kodėl taip yra?

– Jūs kalbate apie būklę, kuri yra vadinama „baltojo chalato sindromu“.Visame pasaulyje yra pastebima, kad arterinis kraujospūdis gydytojo kabinete yra didesnis net ir tam žmogui, kuris neturi to sindromo. Arterinės hipertenzijos diagnostikos slenksčiai, kai remiamės matavimais namuose ir gydytojo kabinete, skiriasi.

Mes sakome, kad žmogus serga arterine hipertenzija, kai jo kraujospūdis gydytojo kabinete yra 140 ir 90, o namuose turėtų būti 5 milimetrais gyvsidabrio stulpelis mažesnis. Yra tam tikra dalis žmonių, kurie turi tokią problemą, nes namuose jie turi visiškai puikų kraujospūdį, o atėjus į gydytojo kabinetą, kraujospūdis yra labai aukštas. Jeigu žmogus teigia, kad namuose jis visada išmatuoja normalų kraujo spaudimą, tada kartu su gydytoju jie turėtų nuspręsti, kaip ir kada matuotis kraujospūdį. Kitaip sakant, gydytojas gali nustatyti tikslius intervalus.

Jeigu žmogus teigia, kad namuose jis visada išmatuoja normalų kraujo spaudimą, tada kartu su gydytoju jie turėtų nuspręsti, kaip ir kada matuotis kraujospūdį. Kitaip sakant, gydytojas gali nustatyti tikslius intervalus.
J.Simonavičius

– Kraujospūdžio gydymo galimybės. Kokios jos?

– Kraujospūdį galima gydyti medikamentinėmis ir nemedikamentinėmis priemonėmis. Nemedikamentinės priemonės dažniausiai pasitelkiamos tada, kai kraujospūdis yra ribinis, pavyzdžiui, namuose jis yra 135 ir 85, o gydytojo kabinete 140 ir 90. Pačios pagrindinės yra nemedikamentinės priemonės. Viena svarbiausių – valgomosios druskos ribojimas maiste. Žmogus, kuris serga arterine hipertenzija, turėtų suvartoti kuo mažiau druskos.

Mes, kardiologai, rekomenduojame tokiam žmogui nesūdyti maisto, nes daugelyje mūsų nusipirktų produktų jau ir taip yra labai daug druskos. Antra nemedikamentinė priemonė – dienos raciono kaloringumo mažinimas, ir trečioji priemonė – fizinis aktyvumas. Kai žmogus pasitelkia šias tris priemones, pavyksta sureguliuoti ir kraujospūdį. Žinoma, daugeliui pacientų to nepakanka ir prireikia medikamentinių priemonių.

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti
© DELFI / Šarūnas Mažeika

– Bet yra žmonių, kurie nenori vartoti vaistų, nes tai yra chemija. Kas tuomet?

– Klinikinėje praktikoje dažnai tenka susidurti su šia dilema, vesti tam tikras derybas su pacientu. Kai matome, kad medikamentinis gydymas yra būtinas, siekiant išvengti arterinės hipertenzijos komplikacijų, o pacientas nenori. Noriu patikinti, kad vaistai, kurie šiuo metu yra rinkoje, atsirado labai seniai. Remiantis klinikiniais tyrimais, galime drąsiai sakyti, kad tie vaistai, kurie šiandien mums yra prieinami, yra saugūs ir veiksmingi. Taip pat yra pastebėta, kad jeigu pacientas užmerkia akis ir negydo arterinės hipertenzijos, labai išauga miokardo ir insulto rizika, taip pat neįgalumo dažnis.

Druska yra pagrindinis kraujospūdį didinantis veiksnys, kurį mes suvartojame kiekvieną dieną, taip pat – mažas fizinis aktyvumas.
J.Simonavičius

Aukštas kraujospūdis yra metabolinio sindromo dalis. Metabolinį sindromą sudaro aukšta gliukozės koncentracija, kai jau sergama diabetu arba nebūtinai, taip pat aukštas cholesterolis, didelė liemens apimtis ir svoris. Kai šios būklės veikia kartu, jos susideda ir mes turime tokius atvejus, kai žmogus labai rizikuoja.

– Lietuvoje veikia Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, pagal kurią tiriami tam tikri asmenys. Kas šiose programose gali dalyvauti?

– Dalis žmonių žino apie tai. Dėl šios prevencijos programos mūsų valstybė yra tikrai unikali, mes vykdome pirminės prevencijos programą pacientams vyrams nuo 40-55 metų, moterims nuo 50-65 metų. Programos tikslas – identifikuoti rizikos veiksnius ir nustatyti ankstyvą ligą. Visi vyrai ir moterys, patenkantys į šias amžiaus grupes, gali kreiptis į savo šeimos gydytoją ir paprašyti, kad jam būtų įvertinami rizikos veiksniai pagal prevencijos programą. Žmogus, kuriam nustatoma rizika, nukreipiamas pas kardiologą. Tada siekiama užkirsti kelią invalidumui, miokardo infarktui ir kitoms ligoms.

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti
© Shutterstock nuotr.

– Kokie produktai ar veiksmai mums nenaudingi, nes jie didina kraujospūdį?

– Druska yra pagrindinis kraujospūdį didinantis veiksnys, kurį mes suvartojame kiekvieną dieną, taip pat – mažas fizinis aktyvumas. Žinoma, yra ir kiti produktai, kurie kartu su kraujospūdžiu gali nulemti širdies ir kraujagyslių ligas, pavyzdžiui, riebus sviestas ir grietinė, taip pat didelio kaloringumo maistas, viskas, kas saldu. Šie produktai gali nulemti ir nutukimą, diabetą ir kitas ligas.

Visą pokalbį žiūrėkite DELFI laidoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(176 žmonės įvertino)
3.5284

Bene kiekvienam negalavimui – po vaistažolę: žolininkas Lasinskas natūralių vaistų siūlo pasidairyti net ir savo kieme (55)

Neretas vos tik suskaudus galvai ar „sustojus“ skrandžiui griebiamės tabletės. Tačiau nemažai...

Kokias klaidas darome tepdamiesi apsauginiu kremu: tai gali sukelti nepataisomas pasekmes (11)

Daugelis puikiai žino, kad vienas reikalingiausių žmonėms trūkstamų yra D vitaminas. Atėjus...

Iki kepenų persodinimo turėjo 6 mėnesius: per šį laiką uteniškis atsisakė vieno produkto ir operacijos nebereikėjo (44)

Jei vartojate daug svaigiųjų gėrimų, vertėtų sunerimti, mat alkoholis – vienas iš...

Stasys papasakojo, kaip jam diagnozavo 4 stadijos vėžį: iškart nepajusite, kad kepenys jus žudo (26)

Kepenys išrūšiuoja viską, ką suvalgome ir išgeriame. Jei kiekvieną dieną kepenis nuodijame...

Kineziterapeutas parodė pratimą, kurį atliks ne visi: jei nepavyksta, privalote imtis pokyčių (38)

Daugelis žmonių didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami. Dėl to prarandamas kūno...

Top naujienos

Daužo į šipulius Kremliaus melus: detaliai išnarpliojo visą Donbaso išlaikymo schemą (274)

Jungtinėje Karalystėje veikiantis Karališkasis jungtinių paslaugų institutas (Royal United...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (16)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...

Orai: ciklonas atneša lietų ir perkūnijas (1)

Sekmadienio naktį orai išliks mažai debesuoti ir sausi. Pūs nestiprus nepastovios krypties oras....

Kalėjimų sistemai – negailestingas smūgis: siūlo prisiimti atsakomybę už kiekvieną kalinį išsakyk savo nuomonę!

Valdžios ketinimai neįkalinti nusikaltėlių, gali atsisukti prieš pačią valstybę – daugybę...

Vilniaus rajone per avariją prispaustas vairuotojas, žmogus žuvo (4)

Vėlų šeštadienio vakarą į Vilniaus rajone esantį Totorinės kaime skubėjo medikai, policija ir...

Pirmajai poniai aksesuarą kūrusi menininkė pasakė, kokių reikalavimų sulaukė (181)

Pripažinimą pelniusi stiklo menininkė panevėžietė Indrė Stulgaitė-Kriukienė savo kūrybinį...

Skanesni šaltibarščiai nei įprasti: valgys ir užsieniečiai (111)

Šaltibarščiai – kone kiekvienos vasaros maisto hitas. Šį patiekalą pamėgę daugelis...

Paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas Didžiosios Britanijos tanklaivio užėmimas (72)

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota akimirka, kuomet Irano revoliucinė gvardija Hormūzo...

43 taškus pelnę Lietuvos 18-mečiai nepasipriešino suomiams (30)

Kontrolinių rungtynių ciklą tęsianti Lietuvos jaunių vaikinų rinktinė patyrė pralaimėjimą,...

Dėl didžiulės avarijos uždarytas kelias Ukmergė-Jonava-Kaunas, nukentėjo 9 žmonės papildyta (195)

Liepos 20 d. apie 19 val. 22 min. Ukmergės rajone susidūrė trys lengvieji automobiliai. Policijos...