aA
Iš viso nuo širdies ir kraujotakos ligų Lietuvoje kasmet miršta daugiau nei 20 tūkst. žmonių. Tai yra dažniausia mirties priežastis Lietuvoje. Viena iš ligų, vadinamų tiksinčia bomba, yra smegenų aneurizma. Lietuvoje smegenų aneurizmą turi 1 iš 20 gyventojų. Aneurizmai plyšus net du iš 5 atvejų baigiasi mirtimi, o didžioji dalis išgyvenusių lieka neįgalūs visam gyvenimui. Laidoje „Sveikatos receptas“ savo istoriją papasakojo ponia Andžela, kuriai pačios pandemijos pradžioje plyšo smegenų aneurizma. Taip pat laidoje dalyvavo gydytojas radiologas Andrius Pranculis.

– Gydytojau, supažindinkite mus, kas yra galvos smegenų aneurizma?

– Galvos smegenų arterijų aneurizma yra kraujagyslės išsiplėtimas, susidaro maišelis, kuris gali suplyšti. Žmonės negimsta turėdami aneurizmą, jie gimsta turėdami kraujagyslės sienelės silpnumą, dėl kurio, bėgant metams, išsivysto ši liga. Vieniems anksčiau, kitiems vėliau, tačiau niekas tiksliai negali pasakyti, kada tai įvyks. Gydytojai gali numatyti, kurie išsiplėtimai pavojingesni, tačiau trūkti kraujagyslė gali bet kada.

Andrius Pranculis
Andrius Pranculis
© DELFI / Andrius Ufartas

– Ponia Andžela, aneurizma jums plyšo pačioje pandemijos pradžioje, bet ar prieš tai jūs jautėte kokius nors simptomus?

– [Andžela] Taip, jaučiau. Dažnai numodavau ranka – skaudėdavo už akies arba pačias akis, būdavo lyg pusės veido nutirpimas. Dirbau prie kompiuterio, simptomai pasireikšdavo dažniausiai po įtampos, galvodavau, kad tai dėl darbo. Išgerdavau vaistų ir nesikreipiau į gydytojus, galvojau paprastas migrenos skausmas. Kuo arčiau plyšimo, tuo labiau skausmas būdavo tarsi spaudimas galvoje. Atrodo, kad kažkas ten būtų „įdėta“, kartais net iki pykinimo.

– Ar nebuvo kokių nors didesnių baimių, tik migreną sau įtarėte? Ar negalvojote kreiptis į medikus?

– [Andžela] Ne, apie ligą ir aš, ir mano artimieji sužinojome tik tada, kai ji įvyko. Žinojau apie insultą, bet apie aneurizmą ne. Giminėje, tarp artimųjų niekas šia liga neserga.

Aneurizma
Aneurizma
© Shutterstock

– Labai svarbu atpažinti simptomus, tačiau beveik visiems mums yra skaudėję galvą. Gydytojau, kokiems simptomams esant reikia sunerimti?

– [Gydytojas] Iš 100 žmonių, kurie kreipiasi į priėmimą dėl galvos skausmo, vienam jau būna plyšusi aneurizma. Kol aneurizma neplyšusi, tol žmogų gali varginti kartas nuo karto atsirandantis skausmas, tačiau jis labai pasikeičia, kai ji jau plyšta. Tokiu atveju skausmas būna ypatingai stiprus, nepraeinantis. Visgi, jei skausmai varginantys, yra ir veido tirpimas ar kiti simptomai, reikia tirtis. Paprasčiausias būtų magnetinio rezonanso tyrimas. Ne visos aneurizmos sukelia skausmą.

– Svarbiausia, kad aneurizma neplyštų ir ją nustatyti kuo anksčiau. Jei žmogus turėjo panašius simptomus, ar jo artimas juos turėjo, ar reikia kreiptis į gydytoją ir prašyti magnetinio rezonanso?

– Taip, jei žmogus jaučia kažkokius kitokius skausmus, papildomus simptomus, skausmas intensyvėja, kiekvienas žmogus turi teisę prašyti to tyrimo.

– Ponia Andžela, kiek laiko jums tęsėsi skausmas?

– [Andžela] Jis būdavo nedažnas, intensyvesnis tapo tik prieš aneurizmos plyšimą. Dažniausiai skaudėdavo per mėnesį porą kartų, tikrai ne kiekvieną dieną. Prieš plyšimą skaudėjo dažniau, laikydavosi temperatūra, skaudėdavo akis. Prieš 8 metus turėjau sunkią ligą, hepatitą C, galvojau, kad galbūt leidžiami vaistai pakenkė kraujagyslėms.

Galvos smegenų aneurizma
Galvos smegenų aneurizma
© Shutterstock

– Kaip atrodė tas momentas, kai jums plyšo aneurizma?

– Tuo metu buvau lauke su kauke, buvo karantinas, buvome grįžome iš kelionės. Po skrydžio buvo praėjusios 2 savaitės. Pasilenkiau, akyse aptemo ir praradau sąmonę, nugriuvau. Kai atsigavau, girdėjau artimųjų balsus ir man prasidėjo toks skausmas, kokio gyvenime nėra buvę. Tuo metu tikriausiai man ir trūko kraujagyslė. Išpylė karštis, pakilo spaudimas, iš burnos pradėjo eiti putos. Nuvežė mane į ligoninę ir tada buvo atliekami tyrimai, leidžiami vaistai nuo skausmo. Man pasisekė, kad tą dieną dirbo gydytojas Pranculis, esu be galo jam dėkinga.

– Gydytojau, kai kalbame apie tokias staigias ligas, vis primename apie pirmąją pagalbą. Kokia čia yra pirmoji pagalba be tos, kad reikia iškart kviesti greitąją pagalbą?

– [Gydytojas] Kažko labai specifinio nėra, tačiau gali būti, kad prireiks atlikti dirbtinį kvėpavimą. Žmogui, kol atvažiuos iki ligoninės, reikia kuo mažiau judėti, nes pats pavojingiausias yra antras plyšimas. Praktiškai niekas neišgyvena antro plyšimo.

– 2 iš 5 aneurizmos plyšimo atvejų baigiasi mirtimi. Kas lemia, kad žmogus išgyvena? Kaip ponia Andžela minėjo, ji laimės kūdikis, kad liko gyva. Prisiminkime jos atvejį, kaip viskas vyko?

– Svarbiausia yra laiku suteikta pagalba. Aišku, dar priklauso nuo aneurizmos, jos lokalizacijos, nuo žmogaus būklės, kur išsilieja kraujas. Tačiau kiekviena aneurizma yra didžiulis pavojus ir manau, kad visas aneurizmas reikia gydyti. Didžiausios pasekmės būna dėl kraujo išsiliejimo, dėl to atsiranda simptomai.

Andžela prisiminė momentą, kai jai plyšo smegenų aneurizma: pirmųjų pavojingos ligos simptomų nevertino rimtai
© Shutterstock

– Ponia Andžela, jums buvo atlikta operacija, kaip jautėtės po to, kokia buvo reabilitacija, kiek ji truko?

– [Andžela] Jaučiausi labai sunkiai, labai ilgai laikėsi temperatūra, su ja net išleido namo. Reabilitacijos tada jokios negavau, nes buvo karantinas. Apie 4 mėnesius dvejinosi akyse ir buvo labai silpna, du mėnesius buvo tikrai labai sunku. Padėjo dukra, vyras, nes buvo labai silpna, negalėjau pati apsirengti, pavalgyti.

– Gydytojau, jei aneurizma jau vieną kartą plyšo, kaip toliau žmogus turi save prižiūrėti, ar padidėja kitų ligų, trombų rizika?

– [Gydytojas] Gali būti, kad prireiks ne vienos, bet 2 ar 3 operacijų, priklausomai nuo aneurizmos padėties. Apie 20 proc. žmonių turi ir kitas aneurizmas, pavyzdžiui, ir dešinėje, ir kairėje. Kitas aneurizmas taip pat reikia gydyti, nes yra didžiulė tikimybė, kad ir kitos plyš. Dar kruopščiau save prižiūrėti ir, aišku, atlikti tyrimus. Jei žmogus pamiršta, neatvažiuoja pagal gydytojų paskirtus vizitus, aneurizma vėl gali plyšti.

– Andžela, kaip pasikeitė jūsų kasdienybė po šio įvykio?

– [Andžela] Kaip minėjo gydytojas, kad reikia labai save saugoti ir prižiūrėti. Aš turiu dar kitas aneurizmas, bet jos mažos. Savijauta dabar pagerėjo, tačiau negaliu ilgai būti su kauke, svaigsta galva, trūksta deguonies, negaliu dirbti tiesioginio darbo prie kompiuterio. Mažiau toleruoju fizinį krūvį, negaliu ilgai stovėti karštoje patalpoje, ilgai eilėje, pradeda svaigti galva.

Smegenys
Smegenys
© Shutterstock

– Ar nuo gyvenimo būdo priklauso šios ligos eiga, ar ji, visgi, labiau pasirenka pati?

– [Gydytojas] Iš tiesų, jei lyginame su išeminės širdies liga ar insultais, aneurizma labiau pasirenka pati. Mes nežinome, kuris gimėme su silpnesne kraujagyslės sienele. Yra faktorių, kurie paankstina plyšimą, pavyzdžiui, aukštas kraujospūdis, rūkymas. Tokiu atveju liga išsivystys ne po 20, bet po 5 metų. […] Išvengti tragiškos baigties tikrai galima, bet reikia savimi rūpintis ir stebėti kūno ženklus.

– Ačiū už pokalbį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.0400

Atkreipė dėmesį į siaubingą situaciją Lietuvoje: kai kam tai gali kainuoti gyvybę

Net kas penktas žmogus atsiduria situacijoje, kurioje jam ar kitam žmogui reikalinga pirmoji...

Pastebėję šiuos požymius tėvai turėtų nedelsti ir vežti vaiką pas gydytojus

Vasara – linksmybių ir atostogų metas, tačiau specialistai įspėja: kad vasara neapkarstų,...

Gydytojas papasakojo apie paprastą būdą, padedantį sumažinti pulsą

Į skaitytojo klausimą, kaip be vaistų padidinti pulsą, taip pat į kitus klausimus atsakė šeimos...

Sunkiai sirgusiems COVID-19 gydytojas siūlo išsitirti dėl dar vienos pavojingos ligos: specifinių jos simptomų nėra

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, 2020 metais ŽIV ligos gydymas...

Kodėl valgyti norisi labiau vakare nei ryte – taip gali nutikti dėl kelių aspektų

Atsikėlus ryte apie maistą nė nenorite pagalvoti, o vakare grįžus namo, rodos, galėtumėte...

Top naujienos

Bedarbių nuo liepos mėnesio laukia nauji iššūkiai: gali netekti išmokos ir net sveikatos draudimo (16)

Du kartus tinkamo darbo atsisakę ilgalaikiai bedarbiai praras statusą, neteks išmokos ir turės...

Siaubingas įvykis Šiauliuose: prie konteinerių rastas į kilimą suvyniotas žmogaus kūnas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22 val., buvo gautas kraupus pranešimas – rastas negyvo žmogaus...

Rusija rezervų dar tikrai turi: vyksta mobilizacija, bet slapta ir ne visur

Rusija kare Ukrainoje naudoja pasenusią ir netikslią ginkluotę, dėl ko naikinama civilinė...

Rinktinės sudėtimi nusivylęs Maksvytis pranešė apie dar dvi netektis prieš Europos čempionatą (1)

„Keista sistema, jei žiemą suburiame ko gero net stipresnę rinktinę nei vasarą“, –...

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ klientų duomenis (1)

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų rezervacijos...

Vilniuje į avariją pateko „Bolt“: abu automobiliai sumaitoti, pranešta apie sužalotus žmones „Volvo“ vairuotojas girtas

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniuje , S. Stanevičiaus gatvėje, įvyko didelė avarija .

Orų permainos artėja: nusistovės vėsesni orai, vyraus trumpalaikis lietus

Antradienio dieną šalyje vyraus mažai debesuoti ir sausi orai.

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Aiškios visos antro atrankos etapo dalyvės: Prancūzija pasiuntė skambią žinutę suformuotos naujos grupės

Pirmadienio vakarą paaiškėjo visos į antrąjį 2023-ųjų pasaulio krepšinio čempionato atrankos...

Pergalingą lietuvių atrankos maršą Klaipėdoje nutraukė čekai (14)

Lietuvos krepšinio rinktinė nepasinaudojo proga tapti vienintele nacionaline komanda, pirmąjį...