„Toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą. Mes iš tiesų galime pasigirti, kad neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodikliai yra vieni geriausių pasaulyje. Per keletą pastarųjų dešimtmečių pavyko pasiekti, jog kilogramą ar šiek tiek daugiau sveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc. Šie pasiekimai yra svarbūs, tačiau turime dar daug spręstinų klausimų neišnešiotų naujagimių sveikatos priežiūros srityje“, – įsitikinusi neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė.

Vilniuje vykstančiame Penktajame Pasauliniame neišnešiotų naujagimių forume ir Raginimo veikti dokumente daugiausia dėmesio skiriama trims pagrindiniams Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartų aspektams, kurių kokybiško ir tinkamo įgyvendinimo dar trūksta visame pasaulyje.

Pirmiausia, ekspertų ir tėvų bendruomenė visas suinteresuotas šalis ragina nedelsti ir skatina, kad visame pasaulyje būtų užtikrinta neišnešiotų naujagimių sveikatos priežiūros stebėjimo programa iki septynerių metų. Taip pat skatinama remti koordinuojamas, specializuotas, veiksmingas bei nuolatines paslaugas kūdikiams ir vaikams, kuriems vėliau gali kilti vystymosi sunkumų, nes gimusių 500-600 gramų svorio arba 23-24 savaičių amžiaus vaikučių tikimybė išgyventi be pasekmių yra nedidelė.

Antra svarbi tema – raginimas kurti naujagimiui ir šeimai palankią ligoninę. Ekspertai pabrėžia, jog labai svarbu padėti kūdikių tėvams suprasti savo, kaip pagrindinio globėjo, vaidmenį, nuo pat patekimo į ligoninę momento. Specialistų nuomone, ne ką mažiau svarbu yra skatinti vaiko ir jo šeimos lavinimą ir užtikrinti, kad tėvai galėtų būti su savo naujagimiu 24 valandas per parą, o ne tik lankyti mažylį.

Galiausiai, minėtu dokumentu specialistai skatina atkreipti dėmesį į su naujagimių ir vaikų sveikatos priežiūra susijusių infekcijų prevenciją, taip pat Raginimu veikti siekiama užtikrinti tinkamą pacientų saugumą bei higienos praktikos laikymąsi. Būtina pasirūpinti reikiama įranga bei personalo, tėvų ir lankytojų mokymais.

Vienodi standartai visiems

Pasak Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos vadovės, Lietuvos neonatologijos asociacijos vadovės profesorės Rasos Tamelienės, tai, kad šis forumas šiemet vyksta Lietuvoje, yra visos šalies perinatologijos srityje dirbančių specialistų atliekamo darbo ir didelės pažangos pripažinimas bei galimybė tobulėti, įsiklausant į tėvų ir specialistų patirtis.

Prof. Rasa Tamelienė įsitikinusi, jog žvelgiant iš globalios perspektyvos, Lietuva išties yra pavyzdys visam pasauliui: „Tam, jog pasiektumėme tokį aukštą neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodiklį, pasitarnavo daugybė veiksnių. Vienas iš jų – nuo 1992 m. pradėjusi veikti perinatologijos programa. Sprendimas, jog, esant rizikos veiksniams dėl motinos ir vaiko saugumo, gimdyvės turi važiuoti gimdyti į aukščiausio lygio ligonines, kur yra sutelkta geriausia įranga ir dirba labiausiai patyrę bei kvalifikuoti specialistai, pasiteisino. Tačiau tiek mūsų šalyje, tiek kitose valstybėse svarbu užtikrinti ne tik kuo sklandesnį neišnešiotų naujagimių gimimą, bet ir tolimesnę mažylio bei jo susilaukusios šeimos priežiūrą“.

Anot forume dalyvaujančios Pasaulio sveikatos organizacijos atstovės Ornelos Linceto (Ornella Lincetto), neišnešiotų kūdikių išgyvenamumas didėja visame pasaulyje, tačiau kartu yra svarbu gerinti ir tolimesnę kūdikių priežiūrą: „2005 m. pasaulyje neišgyveno net 4 mln. naujagimių. Tas skaičius nuosekliai mažėja – pernai pasaulyje mirė 2,5 mln. kūdikių. Atlikti tyrimai rodo, jog įmanoma išvengti net 70 proc. naujagimių mirčių, jei kūdikiams bei jų šeimoms būtų suteikta visapusiška, kokybiška ir tęstinė sveikatos priežiūra. Todėl ypač svarbu ne tik gerinti išgyvenamumo rodiklius, bet ir užtikrinti tolimesnį rūpinimąsi naujagimių sveikata visame pasaulyje. Šiam tikslui įgyvendinti buvo sukurti Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai, nukreipti į neišnešiotų naujagimių ir jų šeimų problemų sprendimą“.

„Kurdami Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartus supratome, jog reikia globaliai kelti svarbiausius klausimus, susijusius su naujagimių sveikata. Džiaugiuosi, kad prie penkmetį trukusio standartų kūrimo prisidėjo net 220 įvairių sričių sveikatos priežiūros profesionalų, tėvų atstovų ir susijusių sričių specialistų iš daugiau nei 30 Europos šalių. Mūsų pagrindinis tikslas – užtikrinti geriausią ir tinkamą neišnešiotų, sergančių ar per mažų kūdikių priežiūrą tinkamu metu, tinkamoje vietoje. Šių standartų įgyvendinimas visame pasaulyje padės užtikrinti kokybišką kūdikių gyvenimo pradžią. Tikiu, jog visi drauge padarėme didelį darbą, kurį turime tęsti toliau“, – teigia Pasauliniame neišnešiotų naujagimių forume Vilniuje dalyvaujanti Europos naujagimių priežiūros fondo (European Foundation for the Care of Newborn Infants) vykdomosios valdybos pirmininkė ir viena iš fondo įkūrėjų Silke Mader.

Europos naujagimių priežiūros fondas (EFCNI) kartu su partneriais Pasaulinį neišnešiotų naujagimių forumą organizuoja jau penktąjį kartą. Šiais metais Vilniuje vykstančio forumo organizavimu drauge su EFCNI rūpinasi Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ bei Lietuvos neonatologijos asociacija. Renginio globėja – LR Sveikatos apsaugos ministerija. Renginio rėmėjai – Vilniaus miesto savivaldybė bei Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Forumo partneris – „AbbVie“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)