aA
Delfi gavo skaitytojo laišką su klausimu, ar dėl koronaviruso galima patiems, sumokėjus pinigus, atlikti tyrimą. Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis tai paneigė ir sakė, kad tai sprendžia tik gydymo įstaiga, į kurią, kilus įtarimams, kreipiasi pacientas, neseniai lankęsis Italijoje ar Kinijoje.
Viceministras: patiems piliečiams pasitikrinti dėl koronaviruso galimybės nėra
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Tai valstybės finansuojamas tyrimas, kuris atliekamas labai operatyviai, esant būtinybei ir gydytojų įtarimui dėl šio viruso.

Jei norėsite asmeniškai pasidaryti tokį tyrimą, tikrai be gydytojų sprendimo to pasidaryti negalėsite. Gydytojas sprendžia, ar jį daryti.

Labai dažnai kalbame, kad atėjo pacientas ir nurodė gydytojui, kaip jis turi elgtis, o jis nepasielgė, kaip jam nurodė. Tada pradedame piktintis, koks gydytojas blogas. Klausimas yra lygiai toks pat. Einate pas gydytoją, turite juo pasitikėti, gydytojai yra informuoti, puikūs specialistai ir nuspręs, ar tai reikėtų jums daryti, ar ne“, – spaudos konferencijoje sakė A. Šešelgis.

Algirdas Šešelgis
Algirdas Šešelgis
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip informuoja Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), pataruoju metu buvo gauti 24 asmenų mėginiai dėl įtariamo koronaviruso, 20 iš jų patvirtinti, kad viruso nėra, 4 žmonių mėginių tyrimo rezultatų vis dar laukiama.

Antradienį mokykloms buvo išsiųstos rekomendacijos mokykloms ir darželiams, kaip reikėtų elgtis su tais vaikais, kurie taip pat atostogavo Italijoje.

Šiuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų Lietuvoje yra stebimi 790 žmonių.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) bei Lietuvos savivaldybes su prašymu imtis aktyvių prevencinių veiksmų ugdymo įstaigose. Esant poreikiui, mokinius, grįžusius iš Kinijos ar Šiaurės Italijos, prašoma mokyti nuotoliniu būdu, taip pat siūloma leisti iš namų dirbti ir mokytojams bei kitiems ugdymo įstaigų darbuotojams, apsilankiusiems pavojaus zonoje esančiose teritorijose, informuoja ministerija.

Viceministras informuoja ir kitus asmenis, einančius į darbą, jei neseniai lankėsi Italijoje.

„Grįžtantiems ar grįžusiems iš Kinijos asmenims, kuriems pasireiškė į gripą panašūs simptomai, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, o ne vykti į gydymo įstaigas. Telefonu specialistus reiktų informuoti apie pasireiškusius simptomus, buvusias keliones bei vykdyti tolimesnius gydytojų nurodymus, o kelionės orlaiviu metu – informuoti lėktuvo įgulą“, – komentuoja NVSC direktorė Rolanda Lingienė.

Rolanda Lingienė
Rolanda Lingienė
© DELFI / Domantas Pipas

R. Lingienė akcentuoja, kad grįžę iš Italijos ir pajutę ligos (panašios į gripą) simptomus, į bendrąjį pagalbos centrą kreiptųsi atsakingi.

Jei yra galimybė, dirbti nuotoliniu būdu ir stengtis 14 dienų pabūti namuose, vengti masinių susibūrimo vietų, viešojo transporto. Jei nuotoliniu būdu nėra galimybės dirbti, rekomenduojama kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl galimybės gauti nedarbingumo pažymėjimo.

Nuo antradienio mobiliųjų operatorių vartotojams, kurie šiuo metu lankosi Italijoje arba tiems, kurie joje buvo per 14 dienų, bus pradedamos siųsti trumposios žinutės.

Kaip elgtis žmonėms, kurie iš Italijos grįžo užvakar?

Antradienį šie Lietuvos piliečiai gavo SMS, kurioje nurodyta užpildyti specialią anketą.

„Šie keleiviai taip pat bus operatorių identifikuoti ir jie tokias žinutes bei instrukcijas gaus“, – sakė A. Šešelgis.

Rekomenduoja nekeliauti

Žmonėms rekomenduojama įvertinti viruso paplitimo situaciją ir apsvarstyti savo kelionių į paveiktas teritorijas būtinybę.

NVSC specialistų teigimu, efektyviausios priemonės koronaviruso prevencijai yra konsultacijos su visuomenės sveikatos specialistais (visą parą telefonu 8 618 79984) ir grįžusiųjų socialinių kontaktų vengimas (saviizoliacija).

Tikrins lėktuvuose

Visi iš Italijos Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų atvykstantys asmenys bus tikrinami dar neišlipę iš lėktuvo (matuojama kūno temperatūra, vertinama bendra savijauta), bus surenkami jų kontaktiniai duomenys, kad dvi savaites Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai galėtų su jais susisiekti ir sektų jų sveikatos būklę.

Prašo užpildyti anketą

Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių ne tik Kinijoje, bet ir minėtuose Šiaurės Italijos regionuose, taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Rekomendacijos pavežėjams

Viceministras rekomenduoja pavežėjams, kurie transportuoja keleivius iš oro uostų naudoti rankų dezinfekcinį skystį. Rekomenduojama dezinfekuoti vidines ir išorines automobilio rankenas, kurias galėjo liesti keleivis.

Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje buvo pranešta, kad artimiausiu metu Vyriausybė svarstys, ar priimti siūlymą skelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją.

Koronavirusas
Koronavirusas
© Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija

Kas yra Covid-19?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (COVID-19) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Apskritai koronavirusai yra didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?

Simptomai yra panašūs į gripą, žmogų kankina karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Pažengusiais ar sunkesniais ligos atvejais virusas sukelia sepsį (kraujo užkrėtimą) ir septinį šoką, plaučių uždegimą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kas gali padėti apsisaugoti nuo viruso?

- Atsisakykite nebūtinų kelionių, ypač į šalis, kuriose yra koronaviruso protrūkis;
- Kuo dažniau plaukite rankas, tai darykite kaskart po kontakto su svetimais paviršiais. Rankas plaukite kruopščiai. Jei turite, galite naudoti pirštines, bet jas taip pat būtina plauti;
- Venkite rankomis liesti veidą, tai galima daryti nebent iškart, kai nusiplovėte rankas;
- Kuo dažniau vėdinkite patalpas.

Ar medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso?

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

Kaip žmogus gali užsikrėsti COVID-2019?

Šis virusas gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.
Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 12 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Ką daryti, jei grįžote iš šalies, kurioje yra koronaviruso protrūkis?

Rekomenduojama likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamam visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu, kad su jumis galėtų susisiekti ir apie jūsų sveikatą pasiteirauti specialistai. Nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose, visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose; kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius.

Ką daryti įtarus, jog sergate koronavirusu?

Jei galimai turėjote kontaktą su sergančiuoju koronavirusu ir pajutote ligos simptomus, jokiu būdu neikite pas šeimos gydytoją. Neišėję iš namų skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir praneškite apie įtariamą ligą. Kol atvažiuos medikai, niekur neikite.

Kaip atsirado virusas?

2019 m. gruodžio 31 d. Uhano miesto sveikatos apsaugos komisija (Hubėjaus provincija, Kinija) pranešė apie keletą neaiškiomis aplinkybėmis pasireiškusių pneumonijos atvejų. Jų priežastys buvo susietos su Uhano jūros gėrybių turgumi – prekyviete, kurioje parduodamos žuvys ir įvairių rūšių gyvūnai. 2020 m. sausio 9 d. Kinijos ligų kontrolės centras informavo apie naują koronavirusą (2019-nCoV) ir paskelbė genomo seką. Sekos analizė parodė, kad identifikuotas virusas yra susijęs su SARS-CoV grupe.

Viceministras: patiems piliečiams pasitikrinti dėl koronaviruso galimybės nėra
© Delfi
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.1429

Veryga: praėjus savaitei po Velykų savaitgalio paaiškės, ar bus griežtinamos karantino sąlygos (48)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad pirmuosius rezultatus, kaip Lietuvoje...

Vilnietis koronaviruso testo atsakymo laukia 5 diena: karštoji linija ramina – kiti laukia ir dvi savaites (67)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga anksčiau yra sakęs, kad laboratorijų darbas dėl...

Veryga pranešė apie dar 5 mirtis dėl koronaviruso iš viso – 22 aukos, 54 pasveikę; papildyta 14.53 (385)

Penktadienį, prieš šv. Velykų savaitgalį, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga...

Planiniai skiepai tęsiami ir karantino metu (4)

Nors įvedus karantiną Lietuvoje planiniai skiepai nėra atidedami, dalis tėvų svarsto, kaip...

Klaipėdoje penktadienį pradeda veikti karščiavimo klinika (1)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas penktadienį informavo, kad uostamiestyje veiklą...

Top naujienos

Abiturientai sukilo dėl brandos egzaminų: reikalauja juos atšaukti

Brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d. Šią naujieną išgirdę abiturientai...

Prieš ypatingą savaitgalį perspėja: policijos pareigūnai galės sustabdyti bet kurį žmogų bet kurioje vietoje net šiukšles nešti - tik su kauke (223)

Vyriausybės sprendimu, visas tris šventines dienas – nuo penktadienio 20 val. iki...

Pirkėjų mažiau, bet prie parduotuvių driekiasi eilės: ribojami srautai, privalo prisidengti kaukėmis

Jau ketvirtadienio vakarą „Delfi“ skaitytojai užfiksavo nusidriekusias eiles prie didžiųjų...

Monkevičius paskelbė galutines brandos egzaminų ir priėmimo į aukštąsias datas paskelbė visų egzaminų laiką (3)

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius penktadienio popietę Vyriausybėje...

Pasitikrink: užsikrėtusių koronavirusu maršrutai – interaktyviame žemėlapyje (24)

Koronavirusu sergančių asmenų maršrutus nuo šiol bus galima sekti interaktyviame žemėlapyje....

Vaizdas autobuse pandemijos metu sukėlė siaubą: nesuprato, kodėl keleiviai taip elgiasi (214)

Balandžio 9 d. ryte Vilnius– Širvintos įvykęs reisas pakraupino moterį, kiek žmonių buvo...

Įvertino situaciją dėl kainų reguliavimo Lietuvoje: kokias prekes paliestų pirmiausia (17)

Seimas antradienį priėmė įstatymo pataisas, leidžiančias karantino metu reguliuoti kainas....

Veryga: praėjus savaitei po Velykų savaitgalio paaiškės, ar bus griežtinamos karantino sąlygos (48)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad pirmuosius rezultatus, kaip Lietuvoje...

Vokietija skraidinasi tūkstančius darbuotojų iš Rytų Europos (131)

Ketvirtadienį į Vokietiją atskrido du lėktuvai su darbuotojais iš Rytų Europos – tai...

|Maža didelių žinių kaina