aA
329 – tiek naujų koronaviruso atvejų patvirtinta vien per šį savaitgalį. Pirmadienį pranešta apie dar 100 susirgusiųjų. Sergamumo rodiklis per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų Lietuvoje jau peržengė 50 atvejų. Apie tai, kokie pokyčiai laukia dėl tokio atvejų šuolio, spaudos konferencijoje pirmadienį kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Vėl keis rodiklį

A. Veryga sakė, kad pirmadienį COVID-19 komitete buvo svarstyta atsisakyti 25 atvejų 100 tūkstančių gyventojų per 14 paskutinių dienų rodiklio.

„Vietoje to yra pasiūlyta šalis į paveiktų šalių sąrašą įtraukti tokiu atveju, jei tos šalies sergamumo rodiklis viršytų mūsų sergamumo rodiklį ne mažiau nė 10 proc. Atskirai būtų vertinamos trečiosios šalys, nes ne kiekvienu atveju galima pasitikėti šalių skelbiama informacija“, – kalbėjo ministras.

Nerimas dėl Raseinių

Kaip sakė SAM vadovas, šiuo metu pati sudėtingiausia situacija yra Raseinių savivaldybėje.

„Praėjusią savaitę sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų ten buvo 998. Galiu tik priminti, kad Lietuvoje šis rodiklis nesiekia 50. Raseiniuose jis beveik tūkstantis.

Tenka apgailestauti, kad girdime tiek iš specialistų, tiek iš savivaldybės atstovų, kad testavimas vyksta vangiai ir girdime nerimą keliančių naujienų, jog gyventojai nelinkę tikėti virusu ir situacijos rimtumu. Noriu dar kartą pasakyti, kad tai išskirtinai sudėtinga savivaldybė ir išskirtinai sudėtinga situacija, todėl kviesčiau rimtai vertinti visus NVSC sprendimus“, – ragino ministras.

A. Veryga neslėpė, kad svarstoma Raseiniuose skelbti lokalų karantiną.

„Kuo skiriasi Raseinių situacija nuo Nemenčinės – tai Nemenčinėje priėmus griežtesnes priemones visoje šalyje buvo paskelbtas karantinas ir visoje šalyje jis galiojo, todėl nereikėjo to derinti su savivaldybe. Dabar turi būti bendras savivaldybės ir ministerijos kreipimasis į Vyriausybę“, – pridūrė ministras.

Taip pat sunki situacija ir Radviliškio savivaldybėje. Praėjusią savaitę ten sergamumo rodiklis buvo 464.

„Šį trečiadienį Vyriausybėje bus svarstoma dėl šių savivaldybių atskirų kažkokių priemonių taikymo. Dar bus kalbamasi su savivaldybių atstovais“ , – kalbėjo SAM vadovas.

„Kuo skiriasi nuo Nemenčinės – tai Nemenčinėje priėmus griežtesnes priemones visoje šalyje buvo paskelbtas karantinas ir visoje šalyje jis galiojo, todėl nereikėjo derinti su savivaldybe. Dabar turi būti bendras savivaldybės ir ministerijos kreipimasis į Vyriausybę“, – pridūrė ministras.

Žurnalistams paklausus, ar Raseiniuose ir Radviliškyje gali pasikartoti karantino scenarijus, kai buvo uždarytos kirpyklos, parduotuvės veikė trumpiau, kitos įmonės negalėjo teikti savo paslaugų, ministras atsakė, kad tai galimas variantas.

„Galime tikrai pamatyti ir tokių priemonių, kurios buvo karantino metu paskelbtos Lietuvoje. Bet dėl jų bus kalbamasi su pačiomis savivaldybėmis. Jei vis dėlto bus nuspręsta skelbti vietinius karantinus, bus daugiau priemonių nei yra dabar“, – žadėjo SAM vadovas.

Daugiausia epidemiologų dėmesio – socialinės globos namams

Pasak R. Lingienės, šiuo metu epidemiologų dėmesio daugiausiai sulaukia Raseinių rajone, Blinsturbiškių socialinės globos namai, dabar su šiuo protrūkiu susiję virš 70 atvejų.

„Visiškai suprantama, kad slaugos sąlygos šioje įstaigoje išlieka sudėtingos. <...> Nepakanka aptarnaujančio personalo, gydytojų. Nurodyta skubiai surasti personalą“, – kalbėjo epidemiologė.

Taip pat, anot R. Lingienės, skubiai nurodyta surasti infekcijų kontrolės specialistą: „labai aiškiai matosi ne tik infekcijų kontrolės nesilaikymas, bet ir bazinių žinių trūkumas.“

Vilniaus fenomenas

Pasak R. Lingienės, Vilniuje matomas tam tikras fenomenas, kurio kitose miestuose nesimato.

„Į Vilniuje esančias įstaigas, įmones, organizacijas per paskutines savaites infekcija labai dažnai patenka iš žmonių, kurie atsineša ją iš po-darbinių veiklų. Tai yra iš įvairių šokių studijų, kontaktinio sporto, choro repeticijų. Kalbu ne tik apie profesionalius chorus, bet būtent apie mėgėjiškus. Todėl, jei tik yra galimybė, prašome vilniečių apriboti šias veiklas“, – sakė R. Lingienė.

Priverstina izoliacija nesvarstytina

Raseiniuose, nepaisant sudėtingos situacijos, gyventojai neskuba tirtis dėl COVID-19. Vis tik, ministro teigimu, priverstinis testavimas nebūtų gera priemonė, nes jos tiesiog nebūtų įmanoma įgyvendinti ir priverstinai vesti žmones tirtis. Raseinių ir Radviliškio savivaldybėse žadamos griežtesnės priemonės šiuo metu yra svarstomos.

„Jos būtų teikiamos trečiadienį Vyriausybės posėdžiui. Kalbama apie lokalius, vietinius karantinus. Specialistai kol kas diskutuoja“, – sakė A. Veryga.

Suomija paskelbė apie sienų kontrolę

Pasak A. Verygos, penktadienį buvo patvirtintos 96 paveiktos šalys, iš kurių grįžus privaloma izoliuotis.

„Deja, bet daugelyje šalių situacija yra blogėjanti. <...> Pagerėjimai yra užfiksuoti Liuksemburge, Maltoje, Kroatijoje ir Šveicarijoje. Visose kitose valstybėse situacija yra blogėjanti, praktiškai visos yra peržengusios 16 rodiklį.

Suomija pranešė, kad įveda sienų kontrolę. Tautiečiai, kurie planuoja vykti į Suomiją, turėtų apie tai pasiaiškinti. Suomija nusistatė, kad į šalį galės atvykti tik tie užsieniečiai, kurie šioje šalyje teisėtai gyvena, dirba, studijuoja arba keliauja šeimyniniais reikalais“, – sakė A. Veryga.

Žinutė esantiems saviizoliacijoje

Taip pat A. Veryga spaudos konferencijoje priminė ir apie rinkimų tvarką pandemijos metu. Ministro teigimu, balsuoti gali ir esantys saviizoliacijoje, tereikia užpildyti prašymą VRK puslapyje.

Prašymą balsuoti namuose galima pateikti ir trumpuoju numeriu 1855. Ši forma turėtų būti pateikta iki spalio 7 dienos ir prieš pakartotinį balsavimą iki spalio 21 dienos.

Per parą – 100 naujų atvejų

NVSC informavo, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 100 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 40 iš jų registruota Kauno, 27 Vilniaus, 21 Šiaulių apskrityse. Dar 5 fiksuoti Panevėžio, 2 Klaipėdos, 4 Alytaus bei 1 Telšių apskrityse.

Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 72 asmenys. Be to, per praėjusią parą registruoti 2 įvežtiniai atvejai iš Ukrainos ir Baltarusijos. Tuo metu, 26 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.

Šiuo metu ligoninėse dėl koronaviruso gydomi 156 pacientai, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose – 7, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 5, deguonies terapija – 57 asmenims.

44 atvejai siejami su protrūkiais

Kauno apskrityje, Raseinių rajone, įsikūrusiuose Blinstrubiškių socialinės globos namuose vakar patvirtinta 10 koronavirusinės infekcijos atvejų. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruotas 71 atvejis: 27 darbuotojai, 40 gyventojų ir 4 antriniai atvejai.

Dar 2 atvejai siejami su protrūkiu Raseinių rajono Betygalos Maironio gimnazijoje (iš viso 3 atvejai), 1 – su Raseinių „Šaltinio“ progimnazija, kur infekcija patvirtinta mokiniui (iš viso 3 susiję atvejai). Taip pat 1 atvejis (mokinys) siejamas su protrūkiu Kauno Erudito licėjuje (iš viso 17 susijusių atvejų) bei 1 – su Kėdainių rajono Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija, atvejis antrinis (iš viso 3 susiję atvejai).

2 atvejai Kauno apskrityje siejami su protrūkiu Valstybiniame Kauno muzikiniame teatre. Abu atvejai yra antriniai. Iš viso registruota 50 susijusių atvejų.

5 atvejai Vilniaus apskrityje, vertinama, yra susiję su UAB „Mitnija“. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso šiuo metu registruota 10 susijusių atvejų.

Dar 2 atvejai Vilniuje yra siejami su protrūkiu šokių studijoje „Šokio harmonija“. Vienas iš asmenų yra lankytojas, kitas – antrinis atvejis. Iš viso registruota 15 susijusių atvejų.

Taip pat 2 atvejai, vakarykštę parą registruoti Vilniaus apskrityje, vertinama, yra susiję su protrūkiu pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“. Iš viso registruoti 8 susiję atvejai.

Šiaulių apskrityje vakar koronavirusas patvirtintas 1-am asmeniui, kuris yra Radviliškio ligoninės pacientas. Iš viso su židiniu siejami 168 atvejai – 66 pacientai, 67 darbuotojai ir 35 antriniai atvejai.

5 atvejai, vakar patvirtinti Šiaulių apskrityje, siejami su protrūkiu „Telia Lietuva“. Iš viso registruota 12 susijusių infekcijos atvejų, iš kurių 2 yra vertinami kaip antriniai atvejai.

Taip pat 1 vakar registruotas atvejis yra susijęs su protrūkiu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, atvejis antrinis. Iš viso registruoti 64 susiję atvejai: 22 pacientai, 21 darbuotojas ir 21 antrinis atvejis.

Tuo metu, 2 atvejai Panevėžio apskrityje siejami su protrūkiu Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje. COVID-19 praėjusią parą patvirtinta mokiniui ir vieno iš užsikrėtusių mokinių šeimos nariui. Šiuo metu iš viso registruota 13 susijusių koronaviruso atvejų.

Alytaus apskrityje registruoti 4 atvejai, siejami su židiniu Druskininkų savivaldybėje. Trys iš šių asmenų yra savivaldybės darbuotojai. Iš viso fiksuota 10 susijusių COVID-19 atvejų.

Taip pat 1 infekcijos atvejis, registruotas Klaipėdos apskrityje, siejamas su fechtavimo treniruotėmis Vilniuje. Iš viso patvirtinti 7 susiję infekcijos atvejai.

26 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 26 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 5285 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 2675 asmenys, 2497 – pasveiko.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(55 žmonės įvertino)
2.3273

Pastebėtas paslaptingos smegenų ligos protrūkis: kerta žmonėms nuo 18 iki 85 metų (62)

Kanados Naujojo Bransviko provincijoje stebimas paslaptingos smegenų ligos protrūkis . Jau...

Gydytojas pažėrė naudingų patarimų, kaip numalšinti po skiepo atsiradusį šalutinį poveikį (191)

Įsibėgėjant vakcinacijai nuo COVID-19 žmonėms kyla vis daugiau su tuo susijusių klausimų:...

Mažėja užsikrėtimų ŽIV per švirkščiamuosius narkotikus (1)

Lietuvoje jau keliolika metų teikiamos žemo slenksčio kabinetų paslaugos duoda teigiamų...

Europos vaistų agentūra vertina antikūnų preparatą COVID-19 ligai gydyti (2)

Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo medikamento COVID-19 pacientams gydyti vertinimą....

Galimybės atrodė išsemtos, bet Santaros klinikų gydytojai rado būdą pagydyti įsisenėjusį peties sausgyslės pažeidimą (3)

Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikos e ortopedai-traumatologai atliko operaciją, per...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (182)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (19)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Valančiūnas dominavo prieš buvusį savo klubą ir priartino „Grizlius“ prie aštuoneto (6)

Svarbią pergalę NBA reguliariojo sezono finišo tiesiojoje pasiekė Memfio „Grizzlies“ (34/33)...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Sabonio trigubą dublį užgožė pralaimėjimas, 50 taškų sumetęs Bealas ir Robertsono rekordą pavijęs Westbrookas

Skaudžią nesėkmę NBA pirmenybėse patyrė Indianos „Pacers“ (31/36) krepšininkai, kurie savo...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (430)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (558)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (19)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (11)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (30)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...