Tie, kurie per dieną spoksodami į televizoriaus ekraną praleidžia bent šešias valandas, rizikuoja mirti penkeriais metais anksčiau nei tie, kurių laisvalaikis aktyvesnis.

Mokslininkai teigia, kad piktnaudžiavimas laisvalaikiu prie televizoriaus – toks pat pavojingas kaip rūkymas ar antsvoris, o „masiškai paplitęs sėdimas laisvalaikis“ turėtų būti vertinamas kaip mažų mažiausia „visuomenės sveikatos problema“.

Australijos mokslininkai teigia: „Laikas, praleistas žiūrint televizorių, tiesiogiai susijęs su žmogaus sveikata. Televizoriaus žiūrėjimas patenka tarp veiksnių, tokių kaip fizinės veiklos trūkumas, antsvoris ir rūkymas, kurie trumpina gyvenimo trukmę – kiekviena valanda prie televizoriaus iš jūsų atima 22 minutes brangaus laiko“.

Siedami savo išvadas su ekspertų iš Amerikos išvadomis, kurie nerekomenduoja vaikams prie televizoriaus praleisti daugiau nei dviejų valandų, ekspertai sako: „Remdamiesi mūsų turimais duomenimis, galime drąsiai teigti, kad laiką, praleidžiamą žiūrint televizorių, turi riboti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji“.

Nors sveikos gyvensenos entuziastai ir tėvai jau seniai garsiai kalba apie televizoriaus žiūrėjimo žalą, dar niekada iki šiol ekspertams nebuvo pavykę tiksliai suskaičiuoti, kiek kiekviena valanda prie televizoriaus sutrumpina žmogaus gyvenimą.

Jungtinėje Karalystėje leidžiamame žurnale „British Journal of Sports Medicine“ išspausdintas straipsnis, kuriame aprašoma, kaip mokslų daktaras J. Lennertas ir jo kolegos analizavo apklausos, kurioje 1999-2000 metais dalyvavo 11 tūkst. 247 australai, rezultatus. Apklausos metu australų buvo klausiama, kiek laiko per parą jie praleidžia žiūrėdami televizorių. Taip pat buvo analizuojama mirtingumo statistika šalyje.

Ekspertai sukūrė modelį, kuris padėjo sulyginti gyvenimo trukmę tų, kurie piktnaudžiavo laisvalaikiu prie televizoriaus, ir tų, kurie taip nesielgė. Paaiškėjo, kad kiekviena valanda prie televizoriaus gyvenimą sutrumpina vidutiniškai 21,8 minutės.

Tie, kurie prie televizoriaus praleidžia šešias valandas per parą, „greičiausiai gyvens 4,8 metų trumpiau nė tie, kurie televizoriaus taip ilgai nežiūri“.

Ekspertai įsitikinę – televizoriaus žiūrėjimas viena iš sėdimo gyvenimo būdo formų. Ją lenkia tik „gyvenimas“ automobilyje.

„Televizorių žiūri didžiulė dalis suaugusių žmonių, o tai reiškia, kad toks laisvalaikio leidimo būdas priimtinas didžiajai daliai visuomenės, kuri nuo to vėliau ir kenčia“, - įspėja mokslininkai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės