Pirmasis apie šį atvejį pranešė Trakų rajono naujienų portalas simasburbulis.lt. Apie tai, kad vaikui nustatyta meningokokinė infekcija, portalui „Delfi“ patvirtino ir Trakų rajono savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Agata Beliak, sutikusi plačiau pakomentuoti šį atvejį.

Blogai pasijuto savaitgalį

„Mergaitė blogai pasijuto savaitgalį. Per pandemiją visi jau išmoko reaguoti į panašaus pobūdžio dalykus, todėl sekmadienio vakare pati mama informavo darželį apie situaciją. Kadangi tai – žaibinė meningokokinė infekcija, vaikutis pasijuto blogai ir labai staigiai atsidūrė reanimacijoje.

Penktadienį, kiek ugdymo įstaigos administracija mus informavo, vaikas jautėsi gerai, o sekmadienį gavo žinią, kad vaikas yra reanimacijoje. Kažkokių požymių prieš tai nebuvo, kad vaikas nesveikas. Mamytė ir kitiems tėveliams rašė, kad tai įvyko staigiai“, – sakė A. Beliak.

Trakų lopšelis-darželis „Ežerėlis“, kurį lankė mažylė, į šią žinią sureagavo iškart: informavo apie pavojingą infekciją visą personalą ir visus tėvelius, nepriklausomai nuo to, ar jų vaikai lankė tą pačią grupę, ar kitas.

Tėvelių paprašyta, jeigu gali, vienai dienai nevesti vaikų į darželį, kad galima būtų dezinfekuoti patalpas.

Vaikas ligoninėje

„Tėvai pirmadienį vaikučių į darželį neatvedė, patalpos buvo dezinfekuotos. Vaikai nukreipti pas šeimos gydytojus. Personalas irgi konsultavosi su šeimos gydytojais ir gavo prevencines antibiotikų dozes.

Visų tėvelių buvo paprašyta stebėti savo vaikų sveikatą. Kol kas negavome jokių žinių, kad kažkas blogai jaučiasi. Vaikai ir personalas yra grįžę į dezinfekuotas ugdymo įstaigos patalpas.

Aišku, savivaldybės gydytoja stebės situaciją, kadangi pagal medicininę praktiką yra iki 10 dienų inkubacinis laikotarpis ir visos ligos jį turi. Bendrausime dar 10 dienų su įstaiga ir, reikalui esant, atitinkamai reaguosime“, – žadėjo savivaldybės atstovė.

Kaip informavo Santaros klinikos, 2022 metais ligoninėje gydyti 5 vaikai dėl meningokokinės infekcijos. Vienas pacientas, deja, mirė. Dėl šios infekcijos gydyti ir 7 suaugusieji.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) preliminariais duomenimis, iš viso 2022 m. buvo nustatyta 13 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų 5 vaikams ir 8 suaugusiems. Šiemet kol kas registruotas vienas atvejis.

Plinta artimo sąlyčio metu

Kaip pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, daugeliui infekcinių ligų yra būdingas sezoniškumas – sergamumas jomis padidėja šaltuoju metų laiku. Viena tokių ligų – meningokokinė infekcija, sukelianti sunkius simptomus, tačiau neplintanti taip lengvai kaip gripas. Be to, jos galima išvengti pasiskiepijus. NVSC specialistai primena, kuo ši liga pavojinga, kaip jos saugotis ir kokios priemonės taikomos, kai ja suserga mokyklą, darželį ar kitą ugdymo įstaigą lankantis vaikas.

Meningokokinė infekcija – reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningoencefalitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Vėliau atsiranda kiti būdingi simptomai – stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas.

Angina

Specialistai pabrėžia, kad ši liga plinta tik artimo sąlyčio su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį). Todėl, kad būtų užkirstas kelias tolesniam infekcijos plitimui, ja susirgus svarbu nustatyti, su kuo artimai bendravo susirgusysis.

Didesnė rizika – artimą sąlytį turėjusiems asmenims

NVSC specialistai epidemiologinio tyrimo metu nustatę artimą sąlytį turėjusius asmenis, skiria jiems profilaktines priemones – siuntimą pas gydytoją, kuris paskirs vaistus. Paprastai sąlytį turėjusiais laikomi susirgusių asmenų šeimos nariai, suolo draugai, kiti klasės ar grupės vaikai, su kuriais susirgusysis glaudžiai bendravo (valgė iš tų pačių indų, dalinosi higienos priemonėmis ar kitais daiktais, per kuriuos į organizmą galėjo patekti susirgusiojo seilių, nosies išskyrų).

„Meningokokinė infekcija neplinta taip lengvai ir greitai kaip vėjaraupiai, gripas ar kitos oro lašeliniu būdu plintančios ligos. Todėl laiku nustačius sąlytį turėjusius asmenis ir jiems paskyrus atitinkamas priemones, kelias infekcijos plitimui kolektyve užkertamas“, – paskelbtame pranešime paaiškino NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.

Visiems kitiems ugdymo įstaigos nariams – kitų klasių mokiniams, mokytojams, neįtrauktiems į sąlytį turėjusių asmenų sąrašą, specifinės profilaktikos priemonės netaikomos. Visgi kurį laiką pravartu atidžiau stebėti savo sveikatą, prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms

Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniau – vaikai iki 5 metų amžiaus, taip pat vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, kurių imunitetas yra nusilpęs, ar asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis. Efektyviausiai nuo šios ligos juos gali apsaugoti skiepai.

Meningokoką sukeliančios bakterijos

Lietuvoje nuo 2018 m. liepos 1 d. kūdikiai skiepijami nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai. Savo lėšomis pasiskiepyti gali visi asmenys, nepriklausomai nuo amžiaus, t. y. ir vyresni vaikai bei suaugę asmenys.

Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specialistai primena, kad meningokoko bakterija yra neatspari aplinkos poveikiui ir greitai žūsta, todėl patalpas (ypač kur būna daug žmonių) rekomenduojama dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu. Taip pat svarbu dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos