aA
Gydymo įstaigose galiojanti tvarka, kai laikiniems nepilnamečių globėjams privalu pateikti tai liudijantį dokumentą, priimtina toli gražu ne visiems.

Vaikas serga, gripas, peršalimas
Vaikas serga, gripas, peršalimas
© Corbis/Scanpix
Tvarka sukėlė pyktį

Sunegalavusį aštuonmetį sūnų Sergejus atvedė į Klaipėdos sveikatos priežiūros centrą, pas šeimos pediatrę Nijolę Mandeikienę.

Vyriškis tikino, kad pralaukus ketvirtį valandos už gydytojos kabineto durų, trūko kantrybė, todėl medikės patraukė ieškoti į kitus kabinetus. Pravėręs vieno duris, vyras teigė pamatęs gydytojus, taip pat ir N.Mandeikienę, sėdinčius prie stalo ir gurkšnojančius kavą. Vyriškis pasakojo stengęsis būti mandagus, bet gydytoja neva vis tiek užpykusi.

Vaiką ji apžiūrėjusi, bet, Sergejaus teigimu, savo nepasitenkinimą kitą dieną išsakiusi sergančio berniuko motinai, kai ši paskambino sužinoti tyrimų rezultatų. Pediatrė esą suradusi „kabliuką“ – vaiko gimimo liudijime tėvas nėra įrašytas, tad kol Sergejus neatsinešiąs vaiko motinos pasirašyto įgaliojimo lydėti sūnų, ji turinti teisę jo nepriimti.

Vyras teigė nesutinkantis su tokia, pasak jo, absurdiška tvarka.

„Kabliuko“ nebuvo

Tačiau pediatrė N.Mandeikienė tikino buvusi nepagrįstai užsipulta. Medikė sakė dalyvavusi vaistų pristatyme per pertraukėlę, į kurią personalas turįs teisę. Apie tai bylojo ir užrašai ant kabinetų durų. O be išankstinio užsiregistravimo atvykęs minėtasis Sergejus esą ignoravęs kitus laukusius pacientus, įžūliai brovėsi be eilės.

Pasak gydytojos, ji gerai pažįstanti vaiko motiną ir tokių incidentų iki šiol nėra buvę.

„Pasijutau pažeminta“, – sielojosi gydytoja. Bet jokio „kabliuko“, kaip teigė Sergejus, neieškojusi. Tiesiog supažindino vaiko motiną su galiojančia tvarka – vaiko liudijime nėra įrašo apie tėvą, ten viso labo – brūkšnys.

Tad Sergejus, kaip ir bet kuris kitas iš gatvės, yra tiesiog svetimas žmogus, kuriam įstaiga neturinti teisės teikti informacijos apie nepilnamečio sveikatą. Taigi, jis negali ir lydėti vaiko pas specialistą.

Būtina patvirtinti tėvystę

„Jei vaiko dokumente tas žmogus neįrašytas, tai teisiškai vaikui jis yra niekas“, – medikei pritarė ir Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Gražina Aurylienė.

Ji paaiškino, kad Sergejui tereikia notariškai patvirtinti savo tėvystę ir jis įgis ne tik teisę, bet ir pareigą rūpintis savo sūnumi. Tačiau, pasak specialistės, nemaža dalis tėvų apdairiai vengia tėvystės nustatymo, kad netektų mokėti išlaikymo savo vaikui.

Atveda ir seneliai

Klaipėdos sveikatos centro vyriausioji gydytoja Loreta Jankauskienė teigė, kad panašių nesusipratimų įvyksta ne taip jau retai. Informacija apie pacientą, taip pat nepilnametį, yra konfidenciali.

Pasak gydytojos, tik abu tėvai, įrašyti vaiko gimimo liudijime, arba juridiškai įforminti globėjai turi teisę sužinoti apie atžalos sveikatos būklę ar gydymą.

Informacija teikiama taip pat teisėsaugos institucijoms: prokuratūrai, policijai, teismams.

Gydytoja N.Mandeikienė pasakojo turinti dvylika pacientų, kurių tėvai išvykę į užsienį, o susirgusius vaikus atveda seneliai ar kiti giminaičiai.

Pasak medikės, nors ji ir raginanti, dauguma nėra teisiškai susitvarkę laikinosios globos dokumentų. Bet dėl to dar nė vienam vaikui nebuvo atsakyta suteikti medicininę pagalbą.

Išprašyti dar neteko

„Nesame išvarę nė vieno, peržengusio mūsų slenkstį“, – teigė ir miesto Vaikų ligoninės Konsultacinės poliklinikos vedėja Liuda Pliuškienė.

Ji sakė, kad prieš užvedant vaiko ambulatorinę knygelę, vienas tėvų užpildo specialios formos anketą, įrašydamas asmenis, kuriems galima teikti informaciją, tai reiškia – ir lydėti vaiką į konsultacijas pas specialistus. Tada lydinčiajam tereikia pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

Vieni vaikai gali atvykti nuo šešiolikos metų. Pasitaiko, kad ir jaunesni, keturiolikmečiai ar penkiolikmečiai atvyksta be lydinčiojo asmens. Tokiam vaikui konsultacija suteikiama prieš tai sukvietus trijų gydytojų konsiliumą, kuriame savo parašais patvirtina gydymo skyrimą ir įsipareigoja informuoti tėvus.

Operacijai reikia sutikimo

Klaipėdos vaikų ligoninės Priimamojo skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Liuda Vasiliauskienė tvirtino, kad visuomenės informavimas davė vaisių – vis rečiau mažuosius ligonius lydinčių giminaičių tenka prašyti globą liudijančių dokumentų. Jei pasitaiko atvejų, kai nėra kam atstovauti vaikui, prireikus skubiai jį operuoti, taip pat trijų gydytojų konsiliumas parašais prisiima atsakomybę dėl leidimo tai daryti.

O prieš planinę operaciją yra griežtai reikalaujama tėvų ar kitų vaiko atstovų sutikimo. Pasak L.Vasiliauskienės, anesteziologai į kalbas nesileidžia neturėdami tokio dokumento.

Globa – ne atsisakymas

Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjos G.Aurylienės žiniomis, Klaipėdoje yra apie 300 vaikų, kuriuos tėvams išvykus į užsienį prižiūri seneliai. Apytikriai šimtui pastarųjų jau įforminta laikinoji vaiko globa.

G.Aurylienė aiškino, kad pradžioje daugelis klaidingai manė, jog yra verčiami atsisakyti savo vaiko. Tačiau specialistė pabrėžė, kad taip tik įforminamas įstatyminis vaiko atstovas jo interesams ginti. Yra tekę tokią globą įforminti per itin trumpą laiką, kai vaikui prireikė neatidėliotinos operacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (2)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Gydytoja prisiminė pirmąjį tuberkulioze susirgusį Radviliškio gimnazistą: iš pradžių jį gydė nuo kitų ligų

Viena klastingiausių, sunkiai aptinkama liga tuberkuliozė po dvejus metus trukusios COVID-19 ligos...

Tyrimai parodė didžiausią geriamojo vandens problemą Lietuvoje: kai kurie toksinai viršija normas

Vanduo – neatskiriama kasdienės rutinos dalis. Juo prausiamės, geriame, gaminame maistą,...

Matulo siūlymui nepritaria Tomilinas ir Veryga: negalima padėjėjo prilyginti vaistininkui (2)

Ketvirtadienį Seime užvirė diskusija dėl leidimo vaistininkų padėjėjams toliau dirbti...

Gydytojai ir pacientai sunerimę: dėl ministerijos reikalavimų nemažai chirurgų greitai nebegalės operuoti vėžio

Nuo kitų metų Vakarų Lietuvoje gali nelikti krūties vėžį operuojančių chirurgų. Pagal...

Top naujienos

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją. Iš...

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (2)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Karas Ukrainoje. Ukraina išlaisvino dar vieną svarbų miestą: pasitraukdami okupantai sugebėjo „pasižymėti“ Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu?

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Vytautė Merkytė

Vytautas su šunų pagalba ieško dingusių asmenų ir skenduolių: papasakojo įsimintiniausias paieškas ir koks momentas – skaudžiausias

Tai itin baisus scenarijus, tačiau retkarčiais kai kuriems žmonėms jis tampa realybe – dingo...

Moterys apie šį sutrikimą kalba itin nedrąsiai – delsia kreiptis pagalbos, o gyvenimo kokybė blogėja kasdien

Šlapimo nelaikymas moterų gretose dažna problema, sako „Northway“ medicinos centro...

Ekspertas įvertino Rusijos ir Kinijos vadovų susitikimą: Putinui teko nuryti karčią piliulę (1)

Trečiadienį baigėsi istoriniu laikomas Kinijos vadovo Xi Jinpingo ir Rusijos prezidento Vladimiro...

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą (14)

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...