aA
Mokslininkai muša pavojaus varpais: saulės vitamino trūkumas prilygsta epidemijai.
Užsidarę tarp keturių sienų žmonės pasmerkia save ligoms
© Corbis/Scanpix

Nauji mokslininkų tyrimai rodo, kad vitamino D trūkumas gali sukelti daugybę ligų – nuo cukrinio diabeto iki depresijos, nors šį vitaminą dažniausiai buvome linkę sieti su rachitu ar osteoporoze.

Kenčia dėl saulės stokos

Vis daugiau laiko praleidžiame patalpose, dėl odos ligų grėsmės įpratome saugotis saulės. Todėl gyventojai kenčia dėl vitamino D trūkumo, mat su maistu galime gauti tik apie 10 proc. reikiamo, gyvybiškai organizmui reikalingo vitamino kiekio. Pagrindinis jo šaltinis – saulės spinduliai.
„Pastaruoju metu požiūris į vitaminą D ir jo svarbą organizmui stipriai keičiasi.

Nuo pusiaujo nutolusiose šalyse gyvenančių žmonių organizme yra užfiksuoti ženklūs vitamino D kiekio svyravimai. Štai beveik 97 proc. Kanados gyventojų yra nustatytas nepakankamas vitamino D kiekis žiemos ir pavasario laikotarpiu“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė iš Norvegijos sostinėje Osle vykusios konferencijos, kurioje daug dėmesio buvo skirta vitamino D svarbai, grįžęs medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos atlikti tyrimai rodo, kad panaši situacija ir mūsų šalyje. Didžiosios dalies tirtų jaunų žmonių organizme buvo nustatytas vitamino D trūkumas.

Sukelia daugybę ligų

„Kad vitaminas D reikalingas kauliniam audiniui ir osteoporozės, osteopenijos, rachito prevencijai, žinoma jau seniai. Tačiau nauji moksliniai tyrimai atskleidžia, kad vitaminas D veikia kaip hormonas ir yra gyvybiškai svarbus daugybei mūsų organizmo ląstelių. Jis tarsi raktas, kuris atrakina ląstelę ir dalyvauja kaip įvairių procesų reguliatorius“, – tvirtino Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Ieva Gailytė.

Anot gydytojos, vitamino D trūkumas gali sukelti cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, metabolinį sindromą, depresiją, nuotaikų svyravimus, lėtinį nuovargį, sukelti autoimunines ligas. Ši biologiškai aktyvi medžiaga siejama su atsparumu gripui ir kitoms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms ar net bendru mirtingumu.

Gerai žinoma, kad pakankamas vitamino D kiekis vaikus saugo nuo rachito, o pagyvenusius žmones nuo osteoporozės ir kaulų lūžių. Vis labiau akcentuojamas antivėžinis vitamino D poveikis.
Tačiau dėl saulės stygiaus kone visame pasaulyje, ypač nuo pusiaujo nutolusiose valstybėse, gyvenantiems žmonėms nustatomas vitamino D trūkumas, kurį mokslininkai prilygina savotiškai epidemijai.

„Pagrindinis vitamino D šaltinis – saulė, dėl to jis dar vadinamas stebuklingu saulės vitaminu. Dėl tiesioginio ultravioletinių B spindulių poveikio odoje gaminasi apie

90 proc. organizmui reikalingo D vitamino, o su maistu gauname tik nedidelį kiekį. Nebent per dieną suvalgytume daug riebios lašišos kepsnių ar keliasdešimt kiaušinių“, – pastebėjo gydytoja I.Gailytė.

Kad susidarytų pakankama vitamino D norma, mokslininkai rekomenduoja saulėje be apsauginių kremų pabūti 10–15 minučių du ar tris kartus per savaitę.

Tam tikrą vitamino D kiekį gauname valgydami riebias žuvis, silkes, kiaušinių trynius, vartodami žuvų taukus. Tik vartojant papildus, pasak gydytojos I.Gailytės, reikėtų atkreipti dėmesį į vitamino D ir A santykį, mat per didelis pastarojo kiekis blokuoja vitamino D sintezę.
Kai kuriose šalyse vitamino D dedama į pieną.

Trūksta ir jaunimui

Anksčiau manyta, kad vitamino D stokoja vaikai ir pagyvenę žmonės, tačiau tyrimai tai paneigia.
Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikoje buvo tirti 199 šauktiniai į Lietuvos kariuomenę. Beveik visiems vyrams buvo nustatytas D trūkumas – vieniems mažesnis, kitiems – didesnis. Tik dviem šauktiniams nustatytas normalus vitamino D kiekis kraujyje.

Palyginimui ištyrus kontrolinę grupę – panašaus amžiaus 59 studentus, rezultatai buvo panašūs. Didžioji dauguma jaunuolių stokojo vitamino D.

„Modernioje visuomenėje besikeičiant gyvenimo būdui ir įpročiams, daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, todėl saulės vitamino trūksta ir jauniems žmonėms. Be to, mes gyvename šalyje, kurioje yra padidėjusi vitamino D trūkumo rizika. O ir esant saulėtoms dienoms saugodamiesi kenksmingo poveikio dengiamės drabužiais, skėčiais, naudojame apsauginius kremus, kurie blokuoja natūralią šio vitamino sintezę odoje“, – aiškino gydytoja I.Gailytė.

Ar organizmas nekenčia dėl vitamino D stygiaus, galima pasitikrinti atlikus specialų kraujo tyrimą. Lietuvoje jau atliekami tokie tyrimai. Tačiau pastebima, kad ši tema dar nėra įsisąmoninta mūsų šalies gydytojų ir pacientų.

Daugėja kaulų lūžių

Remiantis Tarptautinio osteoporozės fondo apžvalga, vitamino D trūkumo problema tebedidėja ir kelia pavojų apskritai žmonių sveikatai, ypač didina kaulų lūžių tikimybę.

„Amerikoje, Europoje, Azijoje osteoporozė diagnozuota daugiau nei 75 mln. gyventojų. Numatoma, kad iki 2050 metų kaulų klubų lūžių gali padidėti nuo 1,7 mln. iki 6,3 mln. Tai – didelė problema“, – akcentavo S.Barakauskas.

„Moterys dažniau serga osteoporoze. Šios ligos rizikos veiksniais tampa ir ankstesnė menopauzė, smulkus kūno sudėjimas, dažnesni kaulų lūžiai. Tam įtakos turi ir mūsų gyvenimo būdas bei įpročiai – rūkymas, alkoholio, gausus baltyminių produktų vartojimas, piktnaudžiavimas kava, mažas fizinis aktyvumas. Ir, žinoma, kalcio, saulės trūkumas“, – aiškino medikas.

„Valstiečių laikraštis“
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ekspertai – apie bausmių už „žolę“ panaikinimą: sveikintinas sprendimas, bet su viena sąlyga (134)

Seime svarstomos naujos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma dekriminalizuoti nedidelio narkotikų...

Klaipėdos medikai išgelbėjo legendinio lietuvių lakūno Stepono Dariaus anūko gyvybę (17)

70-etis Skirmuntas Maštaras, lietuvių lakūno Stepono Dariaus , kuris 1933 m. kartu su Stasiu...

Lietuva antra ES pagal COVID-19 atvejus, trečia pagal mirtis: mūsų šalį sergamumu aplenkė kaimynė (127)

Lietuva yra antra Europos Sąjungoje pagal naujų COVID-19 atvejų rodiklį ir trečia pagal...

Tyrimas parodė, kaip COVID-19 Lietuvoje ir kitose šalyse sutrumpino gyvenimo trukmę (6)

COVID-19 pandemija skaudžiausiai smogė vyrų populiacijai Lietuvoje ir JAV – parodė rugsėjo...

EVA turi viltingų žinių, kaip vakcinomis sustiprinti apsaugą nuo COVID-19: tai gali keisti skiepijimo strategiją

Europos vaistų agentūra (EVA) turi vilčių teikiančių duomenų, kaip galima dar labiau...

Top naujienos

Po rekordinių viruso skaičių svarsto, ką daryti su kitais ligoniais: pagalbos gali tekti vykti ir į kitą miestą

Dėl kovidinių pacientų kemšantis ligoninėms, svarstoma, kaip išlaikyti pagalbą ir kitomis...

Verslo „liudytojas“ per mėnesį sumoka apie 10 eurų, kai darbuotojas – 260 eurų: ar kiti metai gali būti paskutiniai? (13)

Vienas verslo liudijimo turėtojas per mėnesį vidutiniškai sumoka apie 10 eurų gyventojo pajamų...

Užsienyje bijo lietuvių: matydami, kiek pas mus sergančių ir antivakserių – liepia tirtis papildomai (358)

Iš stipriai sergančios Lietuvos žmonės plūsta žiemoti į saulėtą ir mažai koronaviruso...

Dailius Dargis | D+

Šokiruojantys Kauno gaujos veiksmai: po žvėriško aštuoniolikmetės nužudymo vado autoritetas sumenko net tarp gangsterių

Šiame pasakojime – pasivaikščiojimai po Kauną konkrečiais adresais, kur prieš du...

Moteris, apie kurią iki šiol pasakojamos legendos: jos rankose buvo Lietuvos likimas unikalūs archyviniai kadrai

Marcelė Kubiliūtė iki šiol laikoma viena paslaptingiausių Lietuvos asmenybių – įžengusi...

Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė | D+

Bilotaitė: Lukašenkos režimas yra baudžiamas, todėl jis ieško būdų mums atkeršyti (4)

Informaciją, jog dalis iš Baltarusijos atvykusių migrantų priklauso vienai ar kitai teroristinei...

Kelmės ir Trakų rajonų merų rinkimai įvyko sklandžiai, skaičiuojami rinkėjų balsai Petkevičienė: Trakų aktyvumas nustebino

Renkant merus Kelmės ir Trakų rajonų savivaldybėse antrasis turas įvyko be didesnių pažeidimų...

Rusijos pareigūnai dėl galimo sienos pažeidimo sulaikė Klaipėdos rajono merą Markauską skelbiamos visų sulaikytųjų tapatybės (258)

Rusijos pareigūnai sekmadienį Kuršių mariose sulaikė tris Lietuvos piliečius, patvirtino...

Rimvydas Valatka. Prezervatyvas Prezidentui (488)

Iš XXI a. Dainavos šalies senų žmonių padavimų: prie Nausėdos Lietuva buvusi tokia pavojinga...