aA
Ar snukio ir nagų liga, gresianti dideliais ekonominiais nuostoliais, iš Didžiosios Britanijos nepateks į Lietuvą greičiausiu – oro – keliu, priklauso tik nuo keleivių sąmoningumo. Pavojinga galvijų liga užfiksuota viename galvijų ūkių netoli Londono. Apie padidintą pavojų ir apsisaugojimo priemones Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė šeštadienio vakare.
Karmėlavos oro uostas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Šios tarnybos specialistai įspėti budėti oro uostose. Nutarta, kad iš Jungtinės Karalystės atskrendančius keleivius turi pasitikti plakatai, prašantys mėsos produktus palikti specialiai įrengtuose konteineriuose.

Baiminantis pavojingos ligos užkrato, įsakyta patiesti dezinfekcinius kilimėlius, kuriais keleiviams privalu pereiti. Visos bendrovės, prekiaujančios su Didžiąja Britanija, privalės būti patikrintos, kaip laikosi apsaugos nuo galvijų ligų priemonių.

Kauno oro uoste šios tarnybos atstovai pasirodė vakar apie vidurdienį, prieš pat atskrendant kompanijos „Ryanair“ lėktuvui iš Londono. Tačiau atskridusio lėktuvo keleivių nepasitiko nei sustiprinta kontrolė, nei įspėjamieji stendai, raginantys į konteinerį išmesti mėsos gaminius. Nebuvo ir dezinfekcinių kilimėlių, sulaikančių prie batų prikibusį ligos sukėlėją.

„Kiek spėjau, prašiau iš Didžiosios Britanijos atskridusių keleivių mėsos produktus išmesti į specialiai pastatytą konteinerį, - teisinosi sekmadienį Kauno oro uoste budėjęs Kauno apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos gydytojas – inspektorius Saulius Grabauskas. - Su oro uosto administracija dar tik deriname, kaip ir kur įrengti dezinfekcinius takelius bei statyti stendus su įspėjamaisiais užrašais apie snukio ir nagų ligą.“

Praneša per naujienas

Daugelis į Kauną „Ryanair“ lėktuvu atskridusių keleivių sakė apie nagų ir snukio ligą girdintys pirmą kartą. Vieni tvirtino, kad jokių perspėjimų ar raginimų nevežti mėsos produktų negirdėjo nei prieš išskrisdami iš Londono, nei nusileidę Kaune. Kiti pripažino, kad jų bagažą prieš išskrendant kruopščiai apieškojo britų oro uosto apsauga.

„ Praėjau oro uosto kontrolę, bet niekas bagažo netikrino nei Anglijoje, nei Lietuvoje, nepaklausė ir ką vežu. Kiek girdėjau, britų ūkininkai nepatenkinti ligos protrūkiu, nes ne tik toje fermoje išskerdė ir sudegino visus galvijus. Atrodo, dar dviem fermoms, esančioms šalia, tai gresia. Ūkininkai panikuoja, kad jų verslas gali žlugti.

Kol gaunama draudimo išmoka, kol užauga nauja banda, esą praeina daug laiko. Anksčiau svarbiausios dienos naujienos buvo apie teroristus, tačiau jas jau keičia žinios apie snukio ir nagų ligą. Jei liga plačiai nepaplis, ją greitai visi pamirš“, – pasakojo Londone gyvenantis ir dirbantis Virginijus Svirneckas.

„Oro uosto apsauga Londone visą bagažą taip iškrato, kad čia Lietuvoje nebėra ir ką tikrinti“, – praeidama pro šalį mestelėjo viena moteris.

„Dabar - pirmosios dienos, kai liga užfiksuota Didžiojoje Britanijoje, todėl informacija dar nelabai pasklido. Kol kas apie tai pranešama tik per televizijos naujienas, žmonės į tai reaguoja ramiai“, – londoniečių nuotaikas perpasakojo Viktoras Pranevičius.

Negarantuoja apsaugos

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nesiryžta garantuoti, kad pavyks šimtu procentų apsisaugoti nuo pavojingos ligos. Maisto produktus atskridusieji prašomi išmesti laisva valia, todėl viskas esą priklausys nuo žmonių sąmoningumo.

„Kauno oro uostas nėra pagrindinis, per jį negabenami pašarai, su kuriais gali atkeliauti užkratas. Kadangi Didžioji Britanija nėra Trečiojo pasaulio šalis, keleivių bagažas rentgeno įrenginiu netikrinamas, - svarstė S.Grabauskas. - Pavojingiausias yra pačių žmonių ruoštas maistas, pavyzdžiui, sumuštiniai. Apsisaugojimas nuo snukio ir nagų ligos Lietuvoje priklausys nuo žmonių sąmoningumo: ar jie patys panorės išmesti maisto produktus.

Juos vežti į Kauną ekonomiškai neapsimoka, daugelis vežasi saldainius, o ne sumuštinius su mėsa. Gyvūnų įvežimas uždraustas, tad lieka tik teorinė galimybė, kad liga pateks į Lietuvą. Bet, aišku, istorijoje jau yra buvę atvejų, kai liga plinta ir labai saugantis jos.

Negalime žinoti, ar ji nepakliuvo į mūsų šalį prieš kelias dienas, kol dar nebuvo imtasi saugumo priemonių. Jei liga mus pasiektų, būtų neišvengta didelių ekonominių nuostolių. Tokiu atveju būtų uždraustas galvijų ir kiaulių išvežimas iš Lietuvos.“

Kol kas neprognozuojama, kiek laiko Lietuvos oro uostose bus taikomos apsisaugojimo priemonės nuo snukio ir nagų ligos. Tai priklausys nuo to, kaip greitai liga bus sustabdyta Didžiojoje Britanijoje.

Paskutinį kartą Europos Sąjungoje ši liga buvo išplitusi prieš šešerius metus. Dabar Didžiosios Britanijos Surrey rajone, kur užfiksuota snukio ir nagų liga, trijų kilometrų spindulio teritorijoje yra nustatyta apsauginė zona, o visoje šalyje uždraustas gyvulių gabenimas. Virusinė liga yra pavojinga galvijams ir kiaulėms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (75)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Buvusio narkomano išpažintis: vartoti pradėjo labai anksti (3)

Vladislavas – vienas iš tų, kuris labai anksti pradėjo vartoti narkotikus . Jo nuopuolio...

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (115)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...

Tarptautinė nerūkymo diena: ką daryti, kad sumažėtų rūkančiųjų

Šiandien – tarptautinė nerūkymo diena. Svečiuose – Nacionalinio vėžio instituto ekspertai,...

Skola už papildomą sveikatos draudimo mėnesį: ką reikėtų daryti? (2)

Savarankiškai mokantieji privalomojo sveikatos draudimo įmokas turėtų stebėti savo draustumo...

Top naujienos

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (61)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (199)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

Dagys: jei 50 proc. paėmimų iš šeimų nepasiteisina, tai 50 proc. vaikų traumuoti be reikalo (201)

Visuomenei įsiaudrinus dėl kauniečių šeimos, iš kurios buvo paimti du vaikai, situacijos,...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (131)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (530)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (68)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (7)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

Goda Alijeva pirmajame interviu po skyrybų: stengiausi išgelbėti šeimą, bet nepavyko (42)

Skyrybų metu visuomet dūžta širdys, o kai esi viešas žmogus ir tavo asmeninį gyvenimą po...

Dėl pergalės vargti turėjęs Maslobojevas: noriu, kad mūsų šalimi didžiuotųsi visas pasaulis

Šeštadienį Vilniuje, „Siemens“ arenoje įvyko tradicija tapęs „Hero's & KOK World Series...

Psichologai atskleidė išmintingiausias sutrikusios psichikos pacientų mintis

Psichikos sutrikimų turintiems žmonėms, be abejo, nėra lengva. Jiems nepavaldžios (o dažnai ir...