Kaip Eltai teigė LSSO prezidentė Aušra Volodkaitė, profesinės sąjungos kalba apie darbuotojų trūkumą jau ne vienerius metus. Visgi, ji pažymi, kad nė viena atsakinga institucija objektyviai neįvertina, kiek realiai Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose slaugytojų trūksta.

„Ir tas trūkumas tik didėja. Turėjome COVID-19 pandemiją, kas įtakojo pensijinio amžiaus sulaukusių darbuotojų pasitraukimą iš darbo rinkos. O jauni specialistai, baigę studijas, ne visada ateina į darbo vietas, renkasi kitus sektorius, kitas įstaigas“, – situaciją komentavo A. Volodkaitė.

„Problema ta, kad objektyviai, turbūt, ir nėra įvertinta, kiek slaugytojų Lietuvoje trūksta. Matome tik darbo skelbimus, kad įstaigos ieško slaugytojų. Tačiau kiek iš tikrųjų? Tas faktinis skaičius nėra įvertintas“, – apgailestavo ji.

Situaciją apsunkina ir tai, tęsė LSSO vadovė, kad neužpildžius tuščių darbo vietų, jau dirbantiems slaugos specialistams tenka gerokai didesnis krūvis.

„Negali pacientams pasakyti, kad mes gydysime tik tą skaičių pacientų, kokį galime, o kiti tarsi liks užribyje“, – sakė A. Volodkaitė.

Todėl, akcentavo A. Volodkaitė, SAM turėtų imtis esmingų ir greitų sprendimų situacijai spręsti.

„Turime kalbėti apie labai kompleksines priemones – tiek išskiriant finansavimą slaugos studentams, kad daugiau galėtų studijuoti, taip pat pritraukti daugiau studentų, parodyti tas teigiamas profesijos puses. Neužtenka vien tik studentų paruošti – reikia užtikrinti, kad jie ateitų į darbo rinką, į darbo vietas Lietuvoje, Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigas, nesidairytų į užsienį“, – aiškino LSSO prezidentė.

„Reikėtų labai daug darbo, gerinant tiek slaugytojų darbo sąlygas, tiek užmokesčius – kad jie atitiktų tikrai sudėtingą darbą ir ekonomines šalies realijas. Tų veiksmų, manyčiau, turėtų būti gerokai daugiau“, – į SAM apeliavo slaugytojų atstovė.

Ji patikino, kad dialogas su SAM vyksta. Be to, pasak LSSO, ministerija jau yra pažadėjusi dar šį rudenį pateikti konkrečius siūlymus, kaip būtų galima pagerinti slaugytojų darbo sąlygas bei pritraukti darbuotojus į regionus.

„Pažadėjo Sveikatos apsaugos ministerija, kad yra numatytos priemonės, rekomendacijos, kaip pritraukti daugiau slaugytojų į regionų įstaigas. Jos bus pristatytos, kaip supratau, rudenį. Labai norėtųsi jas išvysti ir pamatyti, kiek objektyviai jos gali padėti pritraukti slaugytojų“, – akcentavo slaugos specialistų atstovė ir dar kartą pridūrė, kad sprendimų reikia jau dabar.

„Bet, vėlgi, reaguoti reikėtų jau dabar, iškart. Tikrai labai rimtai galvoti, kaip spręsti slaugytojų trūkumo problemą“, – pakartojo ji.

Visgi, jeigu SAM pozicija išliks pasyvi, o aiškūs žingsniai, kaip ištaisyti slaugos srityje glūdinčias problemas, nebus pasiūlyti, LSSO neatmeta ir kraštutinių priemonių – streiko ar piketų. Anot A. Volodkaitės, kalbos apie streiką kars nuo karto organizacijos narių gretose pasigirsta.

„Diskusijos visada yra apie tokias kraštutines priemones. Stengiamės spręsti klausimus dialogo būdu. Bet, vėlgi, mes organizacijos viduje taip pat renkamės į įvairius posėdžius, vertiname situaciją. (...) Būna tokių pasiūlymų, kad galbūt reiktų galvoti ir apie streiką ar apie kitas akcijas kaip piketus“,

„Kol kas neprieiname prie kraštutinių priemonių, bet visuomet, jeigu tas dialogas vyktų nepakankamai sklandžiai, jeigu tikrai nebūtų priimti sprendimai ir situacija blogėtų – be abejo reikėtų svarstyti ir apie tokius dalykus“, – nurodė ji.

Valstybės kontrolė šią savaitę atkreipė dėmesį, kad slaugos specialistų pritraukimas ir išlaikymas darbo vietose turėtų būti veiksmingesnis, jų poreikio planavimą būtina tobulinti valstybės lygiu. Institucijos ataskaitoje nurodoma, kad nėra parengta ir sveikatos priežiūros – įskaitant slaugos – specialistų poreikio prognozė.

Nors SAM pernai parengė slaugytojų pritraukimo priemonių plano projektą, pažymima, kad planas vis dar nepatvirtintas. O jo įgyvendinimui skirti 14 mln. eurų taip ir nebuvo paskirti.

Taip pat, kaip nurodo Valstybės kontrolės auditoriai, pastaruosius 3 metus mažėjo magistrantūros studijas besirenkančių slaugytojų, nors finansavimas šios srities studijoms augo.

Reaguodama į ataskaitą, SAM tikina sieksianti ir toliau gerinti slaugytojų darbo sąlygas, kelti šios profesijos prestižą bei gerinti paslaugų kokybę, užtikrinant slaugos kokybės gerinimą, slaugytojų poreikio planavimą ir jų kompetencijų tobulinimą. Ministerijos teigimu, šiuo metu peržiūrimi ir jau pakeisti slaugos paslaugas reglamentuojantys teisės aktai, kuriuose nustatomi konkretūs galimi darbo krūviai slaugos specialistams. Pastaruoju metu didinamas ir darbo užmokestis slaugytojams, nurodo SAM.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)