aA
Net sunkiems ligoniams, dažniausiai senukams, slaugyti valstybė pagailėjo lėšų. Slaugos ligoninių pacientai nesiskundžia dėl yrančių pastato sienų, prasto maisto ar kiauro stogo. Dėl to nekeikia ir valstybės. Pasirūpinti jų gerove – ligoninių vadovų užduotis. Šie nerimaudami laukia metų pabaigos, kai reikės atsiskaityti su maisto, vaistų ir kitais tiekėjais.
Sveikatos apsauga, medicina, gydymas, ligoninė
© DELFI

Sumenko finansavimas

Ko gero, geresnėse patalpose gyvena benamiai. Čia ilgiau pagulėjęs ir sveikas susirgtų. Akis bado yrančios sienos ir skurdi aplinka. Nepagarba senatvei. Tokios mintys sukasi apsilankius vienoje Vilniaus slaugos ligoninių. Čia dažniausiai guli pagyvenę pacientai, patyrę insultą, sergantys vėžiu, komos būsenos, po avarijų traumų.

Patys ligoniai nesiskundžia dėl aplinkos, nekeikia valstybės. Leisdami paskutines dienas prašmatniame viešbutyje jie jaustųsi lygiai taip pat. Bent dauguma – tikrai. Rūpintis pacientų gerove – ligoninių vadovų užduotis. Ir tai daryti jiems sunku. „Aišku, kad trūksta finansavimo. Visų sveikatos gydymo įstaigų finansavimas sumažėja nuo sausio 1 dienos. Vietoj 1 lito gausime 81 centą. Pavyzdžiui, jei išlaikyti ligonį parą kainavo 100, dabar kainuos 81 litą. Galite palyginti“, – tikino Kauno Raudonojo Kryžiaus palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Stanislava Jancevičienė. Ji nerimauja, kad šiuos metus baigs su skolos kupra.

Baiminasi, kad liks skolingi maisto, vaistų ir kitiems tiekėjams. „Pinigų gausime mažiau, nors vaistai nepinga, vanduo, elektra brangsta“, – guodėsi ji. Be to, reikia pinigų ir ligoninės pastatui remontuoti, stogui lopyti. „Namas senas, statytas 1932 metais. Kartais nutinka visokių negerų dalykų. Pavyzdžiui, trūksta vamzdžiai. Reikia ir kiaurą stogą remontuoti, nes tuoj pradės varvėti“, – guodėsi vadovė. Ji tikisi, kad situacija pasikeis po liepos 1 dienos. Būtent tada bus panaikintos apskritys ir ligoninė priklausys Kauno miesto savivaldybei. Dabar ji pavaldi Kauno apskrities viršininko administracijai.

Teks mažinti darbuotojams atlyginimus

Sumažėjusį finansavimą skaudžiai pajus ir Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė. „Ligoninės finansavimas sumažėjo 12 proc. praėjusių metų galutinio biudžeto. Priežastis – sumažėjo paslaugos įkainis“, – pasakojo šios ligoninės direktorė Violeta Grigienė. Praėjusiais metais jos vadovaujama įstaiga gavo apie 4 mln. litų, šiais metais jos kasa pasipildys puse milijono litų mažiau.

„Skaudžios pasekmės. Finansavimas mažėja, sąnaudos didėja, nes brangsta komunalinės paslaugos, elektra ir pan., o išgyvenamumo sąlygos prastėja. Taupyti atsisakydami paslaugų kokybės jokiais būdais negalime.
Teks mažinti darbuotojams atlyginimus. Atleisti negalime. Yra tiek, kiek reikia. Algos sumažės nuo 5 iki 10 proc.“, – tvirtino V.Grigienė.

Nemokami tik 4 mėnesiai

Už viską reikia mokėti. Ir už tą pačią slaugą. Slaugos skyriuose ar ligoninėse pacientai apsigyvena ne visam laikui. Valstybinė ligonių kasa moka už 120 kalendorinių dienų per metus. Pacientas per metus slaugos ligoninėje gali gulėti tik keturis mėnesius. Gali išeiti ir anksčiau. Anapilin arba namo, jei sveikata pagerėja.

Ką daryti, jei po keturių mėnesių sveikata nepagerėja? Yra kelios išeitys. Susimokėti ir likti slaugos ligoninėje, keliauti į privačius globos namus arba... į namus. Kiek teks mokėti, priklauso nuo ligos sunkumo.

„Vienos paros kaina mažiausiai apie 69,5, o daugiausia – apie 114,7 lito. Brangiausia mokama už tuos, kurie yra be sąmonės, komos būsenos. Jiems reikia daugiau priežiūros. Šie įkainiai galioja visoms slaugos ligoninėms“, – sakė S.Jancevičienė. Yra pacientų, kurie slaugos ligoninėje praleidžia ne vienus metus. „4 mėnesius nemokamai, už 8 mėnesius moka patys. Tada vėl 4 mėnesius nemokamai – išnaudoja 120 kalendorinių dienų“, – aiškino ji.

Kauno Raudonojo Kryžiaus slaugos ligoninėje guli 209 pacientai. Galėtų priimti ir daugiau – tilptų apie 230. Bet norinčiųjų nėra. Pacientus atsiunčia Kauno miesto gydymo įstaigos. „Tokių pacientų diagnozė aiški. Dažniausiai po insulto, nesveika širdimi, kamuojami sunkių vėžinių ligų, po traumų. Ypač žiemą, kai slidu, padaugėja pacientų dėl lūžių“, – pasakojo direktorė.

Ūpą kelia buvusio vienuolyno aplinka

Regina yra viena slaugos ligoninių pacientų. Ji jau mėnesį guli Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės slaugos skyriuje Vilniuje, buvusiame Misionierių vienuolyne. Ji iš tų nedaugelio pacientų, kuriuos ir kojos nešioja, ir šviesų protą išlaikiusi. Prastėjanti atmintis išduoda senatvinių ligų, tokių kaip Alzheimeris, požymius. Pačiai moteriai atrodo, kad didžiausia jos bėda – galvos skausmas ir silpstanti klausa. Šią ligoninę rekomendavo šeimos gydytoja.

Artimųjų, kurie galėtų ja pasirūpinti, moteris neturi. Ši mintis ją skaudina kur kas labiau nei dažnos mirtys ligoninėje. Moteris jaustųsi kur kas prasčiau, jei ne savita ligoninės aplinka. Reginai nekliudo yrančios ligoninės sienos, skurdi aplinka. Priešingai. „Man kitokios sienos ir nepatiktų. Juk čia kadaise buvo vienuolynas, gyveno vienuoliai. O dabar esame mes. Argi neįdomu?“ – susižavėjusi pasako ji.

Buvusiame Misionierių vienuolyne ligoniai slaugomi laikinai. Tol, kol bus baigta renovuoti Mykolo Marcinkevičiaus ligoninė Kauno gatvėje. Greičiausiai tai truks iki rudens.

Vienuolyne veikė Misionierių ligoninė, tačiau prieš penketą metų buvo prijungta prie Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės. Pačios patalpos priklauso Vilniaus vyskupijai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pobūvių sodyba atlygino Privalomojo sveikatos draudimo fondui padarytą žalą

​Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmai civilinėje byloje pripažino Kauno teritorinės...

Profesorius: sveikatos apsaugos įsakymai medikus verčia tai juoktis, tai verkti (4)

Po nepriklausomybės paskelbimo Lietuvoje bei grįžus po stažuočių užsienyje teko aktyviai...

Auditas: Lietuvoje vizito ilgiausiai tenka laukti pas 5 sričių gydytojus specialistus (20)

Lietuvoje daugiau nei pusė (54 proc.) apklaustųjų patenkinamai arba blogai vertina galimybę norimu...

Kai kurioms Lietuvos ligoninėms – neišvengiami pokyčiai: likimą pasirinkti galės pačios (137)

Pasirodė sąrašas 15 ligoninių, kurios turėtų būti arba uždarytos, arba pertvarkytos. Pasak...

Sergamumas gripu ir peršalimo ligomis toliau didėja

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC ) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis...

Top naujienos

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Gyvai / Eurolygos testas Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (41)

Kauno „Žalgirio“ ekipa trečiadienį pradeda rusiškų išbandymų etapą: trečiadienį Lietuvos...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (399)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Būsto paskola: kiek ji kainuoja ir kaip reikia derėtis su banku kokias palūkanas rinktis geriausia (2)

Ekspertai sako, kad šiuo metu pinigai yra pigūs. Tačiau, nors palūkanos nėra didelės, imant...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (118)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (269)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Dar niekur nerodytame Eimunto Nekrošiaus žmonos interviu – itin atviri prisipažinimai

INIT televizija paviešino dar niekur neskelbtą interviu su legendinio režisieriaus Eimunto...

Prestižinėje Kauno gimnazijoje nesivaldantis moksleivis vaikus daužė ne kartą (33)

Trečiadienį kilus skandalui po to, kai į viešumą iškilo tai, kad prestižinės Kauno gimnazijos...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (32)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...