aA
Skandalas dėl tragiškai pasibaigusių gimdymų namuose pakrypo nauja linkme – ikiteisminį tyrimą atliekantys prokurorai išsiaiškino, kad Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyriaus teismo medicinos gydytoja įtariamų dėl vaikų mirčių sulaukusioms medikėms neteisėtai suteikė slaptą informaciją.
Skandalas dėl mirtimi pasibaigusių vaikų gimdymo namuose: ekspertė nelegalioms medikėms atskleidė slaptą informaciją
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Prokuratūros duomenimis, gydytoja Rasa Gaidienė informaciją, kuri buvo reikalinga dviem įtariamosioms, perdavė savo atostogų metu.

Tokios aplinkybės antradienį paaiškėjo Vilniaus miesto apylinkės teismui atvertus 38 metų R. Gaidienės baudžiamąją bylą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Šiuo metu sostinės prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimui dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, o gimdyvėms buvo padaryti sunkūs sveikatos sutrikdymai.

Įtarimai sunkiu sveikatos sutrikdymu, dokumentų suklastojimu, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimu, neteisėtu vertimusi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimu, nesunkiu sveikatos sutrikdymu įteikti keturioms namuose gimdymus priėmusioms medikėms.

Tyrimo metu prokurorai nustatė, kad vilnietės Jurgita Inga Švedienė ir Dalia Jakaitė, neturėdamos licencijos verstis medicinine praktika, šia veikla užsiima Lietuvoje ir už jos ribų nuo 1992 metų.

Tirdami vienos mergaitės mirtimi pasibaigusį gimdymą, pareigūnai klausėsi gimdymus priėmusių medikių pokalbių telefonu. Būtent iš jų paaiškėjo, kad J. I. Švedienės ir D. Jakaitės pažįstama teismo medicinos ekspertė R. Gaidienė galėjo atskleisti slaptus duomenis.

Tuo metu R. Gaidienės kolega ekspertas Sigitas Laima iš prokurorų buvo gavęs nurodymą nustatyti tikslią vieno kūdikio mirties išvadą. Ekspertas tyrimą jau buvo atlikęs ir surašęs išvadą, kuri buvo saugoma specialioje Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyriaus patalpoje.

Tai sužinojusi R. Gaidienė praėjusių metų vasario 1-ąją atvyko į darbovietę, nors tuo metu buvo vaiko priežiūros atostogose, ir patekusi į tarnybines patalpas susipažino su S. Laimos atlikto tyrimo išvada.

Joje pateiktus duomenis R. Gaidienė tą pačią dieną telefonu perdavė I. J. Švedienei ir D. Jakaitei. Sužinojusios, kad kūdikio mirties priežastis yra plaučių uždegimas, histologiškai rasta pūlių bei kad nurodytas kvėpavimo nepakankamumas, įtariamosios turėjo galimybę iš anksto pasiruošti apklausai policijoje.

Kaltinamąjį aktą R. Gaidienės byloje surašiusi Vilniaus rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Audronė Pupeikienė teigia, kad piktnaudžiaudama tarnybine padėtimi teismo medicinos ekspertė padarė didelės neturtinės žalos valstybei ir savo darbovietei.

Prieš teismą stojusi R. Gaidienė teigė, kad iš dalies sutinka su jai pareikštais kaltinimais, tačiau savęs nelaiko kalta.

„Teigiu, kad esu nekalta, faktines aplinkybes pripažįstu iš dalies, tačiau nesutinku, kad padariau didelę žalą valstybei“, – sakė kaltinamoji.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta medikė ir jai atstovaujantis advokatas Algimantas Kliunka taip pat pareiškė, kad nepasitiki valstybinį kaltinimą palaikančia prokurore A. Pupeikiene ir teismo paprašė ją nušalinti nuo bylos bei apklausti teismo posėdyje.

A. Kliunka pažymėjo, kad ikiteisminio tyrimo metu prokurorė neleido susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, neleido papildyti tyrimo duomenų ir taip esą pažeidė teisę į gynybą.

Su tuo kategoriškai nesutiko A. Pupeikienė, pabrėžusi, kad tyrimas atliktas nepažeidžiant įstatymų.

Bylą nagrinėjantis teisėjas O. Zaicevas nusprendė įsigilinti į pareikšto nušalinimo aplinkybes ir nutartį, ar bus nušalinta prokurorė, paskelbs kovo 1-ąją. Jeigu kaltinamosios ir jos gynėjo prašymas bus atmestas, teismas toliau tęs bylos nagrinėjimą.

Tuo metu prokurorai dar atlieka kitą ikiteisminį tyrimą, kurio metu tiriama daugiau kaip 400 atvejų, kai motinos gimdė ne gydymo įstaigose.

Šio tyrimo metu taip pat gauta duomenų, kad namuose buvo atliekamos įvairios operacijos.

Viena įtariamoji, kurios duomenys kol kas neatskleidžiami, neturinti medicininio išsilavinimo, atvyko iš užsienio atlikti praktiką Lietuvoje ir gimdymą taip pat priėmė namuose.

Prokurorai taip pat įtaria, kad kai kurie vaikai Civilinės metrikacijos skyriuje buvo įregistruoti panaudojus suklastotas pažymas.

Pasak prokurorų, taip pat tikrinami atvejai, kai nėra motinos nėštumo dokumentų – nėštumo metu ji nesilankė jokiose medicininėse įstaigoje, todėl kyla abejonių, ar tikrai moteris buvo nėščia ir pagimdė.

„Pastebėti atvejai, kai užsieniečiai atvyko į Lietuvą, o iš jos išvyko su gimusiais vaikais“, – prokuratūra yra pranešusi, kad motinos kūdikių gimimo faktą tvirtino suklastotomis pažymomis.

DELFI primena, kad keturios gimdymo namuose šalininkės Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) yra apskundusios Lietuvą, kurioje, jų vertinimu, nesudaromos sąlygos pasirinkti gimdymo vietą, būdą bei sąlygas ir gauti kvalifikuotą pagalbą gimdymo ne ligoninėje metu. Pasak į EŽTT besikreipusių moterų, daugelyje Europos šalių įprasta, kad medikų pagalbos sulaukia ir namuose ar mažuose gimdymo centruose gimdančios moterys.

Nevyriausybinių organizacijų atstovai yra kreipęsi į ministerijas, siekdami, kad būtų reglamentuota gimdymo ne ligoninėje tvarka. Anot jų, moterims gimdant namuose, valstybė sutaupytų, o gimdyvės patirtų mažiau streso ir medicininių intervencijų. Esą ligoninėje gimdymas nesaugus dėl infekcijų, medikų klaidų ir aplaidumo rizikos.

Tuo metu gydytojai primena, kad gimdyti ne ligoninėje – rizikinga, o Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra nurodžiusi, jog saugiausia vieta moteriai gimdyti, net ir esant mažai rizikai, yra akušerijos stacionaras, mat visų galimų komplikacijų numatyti iš anksto neįmanoma. Užtikrinti prie gimdyvių namų budinčias medikų brigadas, ministerijos atstovų teigimu, būtų pernelyg brangu.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šilutės ligoninėje išplito koronavirusas, todėl stabdomos visos planinės operacijos ir hospitalizacijos (3)

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos, Šilutės ligoninėje atidedamos visos planinės...

Kauno ligoninėje – apie 200 COVID-19 pacientų, Šilainių padalinyje ribojamos paslaugos

Kauno ligoninėje gydoma apie 200 COVID-19 sergančių pacientų, Šilainių padalinio...

SAM tegia išgirdusi vaistinių kritiką dėl ploto ribojimo vienam pirkėjui, siūlymus svarsto (2)

Sveikatos apsaugos ministerija teigia išgirdusi vaistinių kritiką dėl įvesto ploto ribojimo...

Netikėtai prieš savo gimtadienį mirė buvęs ilgametis Palangos „Pušyno“ vadovas (52)

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento Slaugos skyriuje mirė buvęs ilgametis...

Atsakė, kiek kainuoja sirgti vėžiu: įvardintos sumos glumina

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama beveik 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis , rodo...

Top naujienos

Ar Lietuva praleido progą netylėti: po blaškymosi užsienio politikoje gali sulaukti pasekmių (132)

Atėjo laikas laisvės ir demokratijos darbotvarkę paversti vienu pagrindinių Lietuvos užsienio...

Vieno kroviklio direktyva: bus patogiau, bet gali didėti gaminių kainos (1)

Elektronikos gamintojai ir platintojai palaiko Europos Komisijos iniciatyvą Bendrijoje nustatyti...

Išrikiavo blogiausiai vertinamus ministrus: kas pateko į pirmą penketuką (143)

Rugsėjo pabaigoje „Baltijos tyrimai“ atliko apklausas, kurių metu gyventojai nurodė, jų...

Lukašenkos sprendimas pašiurpino gydytojus: tai beprotybė (275)

Baltarusijos valdžios pareigūnai praėjusį penktadienį pašiurpino gydytojus atsisakydami paklusti...

Nausėda sako, kad Kairio baldų pirkimo situacija „neturi kartotis“ (44)

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja kultūros ministro kabineto baldų pirkimą sakydamas, kad...

Latvija pirmą kartą planuoja įvesti įstatymą, kurio dar niekada neprireikė (10)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija planuoja penktadienį kreiptis į vyriausybę ir paprašyti...

Rizikingi prietaisai, vadinami šio amžiaus revoliucija: netrukus jie bus būtini kiekvienuose namuose (1)

„Išmanieji namai“ skirtingiems žmonėms reiškia skirtingus dalykus. Kai kuriems tai yra...

Žada keisti vairuotojo pažymėjimo galiojimo tvarką: dešimtmetį naudotis būtų galima tik su viena sąlyga (332)

Lietuvoje rengiamasi keisti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą (SEAKĮ) ir vairuotojo...

Šiemet apsipirkimą Vėlinėms gyventojai pradėjo anksčiau: žvakės brango apie 10 proc. (8)

Lietuviai jau pradėjo ruoštis Vėlinėms – parduotuvėse ieško kapų žvakių, renkasi gėles....

Gyvenimas apsivertė aukštyn kojom: metė prestižinį darbą ir ėmėsi profesijos, apie kurią nepasakodavo mokykloje (1)

Mokykla, šimtukai iš brandos egzaminų ir teisės studijos – tokia sklandi ir užtikrinta atrodo...