Už tai siūlančias Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 29, susilaikė 16 parlamentarų.

Projekto imsis parlamentiniai komitetai, jį vertins ir Vyriausybė, nes parlamentarai nutarė paprašyti Vyriausybės išvados. Naują organų donorystės modelį siūlančias įteisinti įstatymo pataisas Seimas nutarė svarstyti pavasario Seimo sesijoje.

Įteisinus numanomo sutikimo modelį, žmonėms nebereikėtų pildyti ir pasirašyti nustatytos formos sutikimo, norint po mirties tapti organų donoru. Įtvirtinus siūlomus pakeitimus, visi veiksnūs asmenys, kurie nebus pasirašę nesutikimo, bus laikomi potencialiais donorais (jei nėra išreikštas nesutikimas ir tam pritaria mirusiojo asmens artimieji).

Pateikdama projektą Seimo narė J. Sejonienė sakė, kad šiuo metu organų donorystėje taikomas informuoto sutikimo modelis nėra efektyvus.

"Iki šiol turime išduotų kiek daugiau nei 42 tūkst. Donorų kortelių. (...) Iš tų, kurie turėjo Donoro korteles, mirusių yra daugiau nei 300. 7 iš jų tapo donorais, tik 2 donacijos buvo efektyvios“,- iš Seimo tribūnos sakė J. Sejonienė, pasiūliusi keisti neefektyvų donorystės modelį į progresyvesnį.

Parlamentarė pastebėjo, kad visuomenės nuomonė dėl organų donorystės sparčiai keičiasi, kad didėja pritariančių donorystei gyventojų skaičius. „Pasiūlytas modelis suteikia daugiau galimybių išgelbėti daugiau gyvybių“,- įsitikinusi J. Sejonienė.

Agnė Širinskienė

Iš Seimo tribūnos ji bandė paneigti egzistuojančius mitus dėl organų donorystės, tačiau oponentų tai neįtikino. Kritikuodama projektą Seimo narė Agnė Širinskienė sakė, kad yra pažeistos žmogaus teisės disponuoti savo kūnu.

„Jeigu būdamas gyvas nespėjai paprieštarauti, valstybė preziumuoja, kad žmogus sutiko būti organų donoru. Vadinasi, žmogaus sutikimas atsiranda iš jo neveikimo“,- stebėjosi A. Širinskienė.

Valdemaras Valkiūnas

Anot parlamentaro Aido Gedvilo, norima, kad „valstybė taptų žmonių kūnų savininke po jų mirties“. Piktindamasis siūlomu teisiniu reguliavimu Seimo narys Valdemaras Valkiūnas projektą pristačiusią J. Sejonienę pavadino „organų prekybos lobiste.“

Seimo Lietuvos regionų frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė neišgirdo argumentų, kodėl pasiūlytas organų donorystės modelis būtų geresnis. Parlamentarei pvz. neaišku, kaip bus žmonės informuojami apie tai, kur jie turi išreikšti savo nesutikimą dėl organų donorystės.

Rita Tamašunienė

Šiuo metu Lietuvoje asmuo, norintis tapti organų donoru, raštu išreiškia savo sutikimą. Sutikimas registruojamas Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre. Tuo atveju, jeigu asmuo dėl kokių nors priežasčių nepasirašė sutikimo, kad jo audiniai, ląstelės, organai po jo mirties būtų atiduoti transplantacijai, jam mirus sprendimą dėl mirusiojo audinių, organų atidavimo transplantacijai priima mirusiojo artimieji.

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės