aA
Stoję prieš pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reformos traukinį, šeimos gydytojai buvo nublokšti – Seimas neįsiklausė į šeimos gydytojų argumentus, atmetė siūlytus kompromisus ir priėmė sprendimą suvaržyti nepriklausomai dirbančių šeimos gydytojų centrų galimybę patiems priimti geriausius sprendimus dėl savo pacientų, rašoma pranešime spaudai.
Gydytojai
Gydytojai
© Organizatorių nuotrauka

„Griuvo kelis dešimtmečius nuosekliai kurta ir stiprinta nepriklausoma šeimos medicinos sistema. Nepaisant Sveikatos apsaugos ministerijos ir politikų deklaruojamų gerų ketinimų suteikti kokybiškesnes paslaugas Lietuvos regionų gyventojams, mūsų giliu įsitikinimu, praktikoje ji reikš paslaugų suprastėjimą pacientams, o šeimos gydytojams – dar ir visišką demotyvaciją dėl jų kompetencijos nuvertinimo“, – sako Alma Astafjeva, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė.

Didžiausia klaida šeimos gydytojai įvardija siekį sujungti pirminę sveikatos priežiūros grandį (šeimos gydytojo ir jo komandos paslaugas) su antriniu sveikatos priežiūros paslaugų (gydytojų specialistų) lygiu ir ligoninėmis. Šeimos gydytojų interesus atstovaujančių organizacijų vieninga nuomone, šeimos gydytojams iš aktyvaus visokeriopą pagalbą pacientui teikiančio profesionalo vaidmens teks persikvalifikuoti ir susigyventi su technines funkcijas atliekančio sveikatos apsaugos sistemos darbuotojo vaidmeniu.

Alma Astafjeva
Alma Astafjeva
© DELFI / Josvydas Elinskas

Neišgirsti, pervažiuoti ir demotyvuoti

„Liūdniausia, kad norėdami gelbėti rajonų ligonines ir gerai atrodyti prieš rinkėjus, politikai lengva ranka paaukojo ilgus metus nuosekliai kurtą ir stiprintą nepriklausomą šeimos gydytojo institutą, neįsiklausė, ką sakome, mes, šeimos gydytojai, esantys arčiausiai savo pacientų ir suprantančių, kaip reforma atrodys ne popieriuje, o praktikoje. Priešingai – dabar esame laikomi vos ne priešais, ne kartą sulaukėme aštrių replikų, kieno interesus atstovaujame, kad neva esame opozicijos įrankis, todėl racionalios diskusijos visame reformos procese, deja, nebuvo. Jaučiamės traktuojami kaip trukdis įsisavinti ES lėšas, nes, sprendžiant iš reformos autorių retorikos, pagrindinė reformos prasmė yra lėšų įsisavinimas, o ne kaip pagerinti pačią sveikatos sistemą“, – sako šeimos gydytojų atstovė.

„Ne kartą siūlėme tiek Seimo Sveikatos reikalų komitetui, tiek Sveikatos apsaugos ministerijai ieškoti dialogo, siūlėme neskubėti, bet labai jautėsi, kad atsimušame kaip į sieną. Subūrėme visų šeimos gydytojus vienijančių organizacijų atstovus ir net ir nekviesti atvykome į Sveikatos reikalų komitetą išreikšti savo nuomonę ir pasiūlymus. Matėme, kad mūsų nuomonės nebuvo norima girdėti, nors anksčiau šeimos gydytojų organizacijų atstovai prieš priimant svarbius mūsų bendruomenei sprendimus dalyvaudavo sprendimų priėmime kaip ekspertai. Patys pasiūlėme net įstatymo pakeitimo formuluotę, leidžiančią mums patiems rinktis bendradarbystę su kitomis gydymo įstaigomis, o ne priverstinai, bet į mūsų pasiūlymus nebuvo niekaip atsižvelgta – jaučiamės neišgirsti, pakišti po traukiniu ir demotyvuoti. Nuolatos kartojami politikų ir ministro žodžiai, kad nebijokite, viskas bus gerai, mūsų neguodžia – įvykus reformai šeimos gydytojas lieka nublokštas į pačias paraštes“, – sako A. Astafjeva.

Gydytojai
Gydytojai
© Organizatorių nuotrauka

Pasak Šeimos gydytojų atstovės, pirmieji nerimą keliantys ženklai apie ligoninių iniciatyvą perimti šeimos gydytojų funkcijas pasiekė jau vakar iš Šiaulių rajono, net nelaukiant formalaus reformos įtvirtinimo Seime.

Naudinga regionų ligoninėms, bet pacientams gerų žinių nebus

Pasak šeimos gydytojų profsąjungos valdybos narės, iš visos šios reformos tikrai laimės ne pacientai, o regionuose stagnuojančios ligoninės, prie kurių bus privalomai prijungti sėkmingai veikiantys pirminės sveikatos priežiūros centrai. Pakeitus teisės aktus, jau netrukus turėsime situaciją, kai ne šeimos gydytojas spręs, kur nukreipti ir ar apskritai verta nukreipti pacientą, tačiau sprendimų galią perimsiantys ligoninių – būsimųjų jungtinių centrų – vadovai, atsižvelgdami, kurio skyriaus palatoje trūksta ligonių.

„Pacientams gerų žinių, deja, nebus – nors pas norimą specialistą naujai kuriamuose centruose pacientai galės užsirašyti greičiau, tačiau padidės laukiančiųjų eilėse skaičius, todėl laukimo laikas tik ilgės. Be to, nebebus galima, kaip buvo iki šiol, nukreipti pacientų į kitus sveikatos centrus, kai aplink nėra reikiamos kompetencijos ar specializacijos gydytojo – specialisto, arba šios konsultacijos taps mokamos, kas dar labiau atitolins mažų pajamų regionų gyventojus nuo kokybiškų sveikatos paslaugų ir gerovės valstybės kūrimo. Laisvės migruoti po skirtinguose miestuose esančias gydymo įstaigas nemokamai taip pat nebeliks“, – reformos veikimą praktikoje apibūdino A. Astafjeva.

Gydytojai
Gydytojai
© Organizatorių nuotrauka

Tikisi, kad situaciją dar bus galima sutvarkyti

Tikimės, kad mūsų prašymus ir argumentus išgirs ir peržiūrės prezidentas, teigiantis, kad demokratinėje valstybėje yra svarbi abipusė diskusija, o Seimo sprendimai bus grąžinti tobulinti į Seimą. Bet kokiu atveju ginklų nesudedame ir sieksime, kad poįstatyminiai aktai, kuriuos rengiant tikimės būti pakviesti, kiek įmanoma labiau apsaugotų šeimos gydytojų ir jų pacientų interesus“, – sako A. Astafjeva.

Šeimos gydytojams atstovaujančios pagrindinės šalies organizacijos – Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga, Lietuvos šeimos gydytojų kolegija, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugija, LSMU KK Šeimos medicinos klinika, VUL SK Šeimos medicinos centras ir Jaunųjų gydytojų asociacija – ragino stabdyti sveikatos įstaigų pertvarkos traukinį, kol dar ne per vėlu, ir grąžinti priėmimo stadiją pasiekusį įstatymo projektą tobulinti. Svarbiausias šeimos gydytojus vienijančių organizacijų siūlymas buvo išlaikyti pirminės sveikatos priežiūros grandies autonomiją.

Reformos rengėjams neatsižvelgus į atstovų teiktus pasiūlymus, kaip kompromisą šeimos gydytojai siūlė apjungti tik antrinio lygio ir stacionaro paslaugas, įrengiant juose aukščiausio lygio diagnostinius centrus, kuriuose būtų suteikiamos visos esminės paslaugos pacientams. Šie diagnostiniai centrai, bendradarbiaudami su visuomenės sveikatos centrais, taip pat rūpintųsi paciento paslaugos tęstinumu, kuris yra ypač svarbus, kai pacientas išleidžiamas iš ligoninės. Bendradarbiaujant su šeimos gydytojais, tai leistų suteikti geriausias paslaugas pacientui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Lietuvoje išaugo alkoholį vartojančių asmenų skaičius, bet sumažėjo girtaujančių

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) sako, kad bendros alkoholio...

Dėl įtarimų seksualiniu priekabiavimu iš pareigų atleistas Transplantacijos biuro vadovas

Dėl įtarimų mobingu ir seksualiniu priekabiavimu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys...

Skaudžiu momentu Vilniuje mirusio žmogaus artimieji priėmė lemtingą sprendimą: išgelbės 5 žmones

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos...

Kraujo donorams padidėjo valstybinės pensijos, Nacionalinis kraujo centras kviečia dėl jų kreiptis anksčiau

Nacionalinis kraujo centras (NKC) primena, kad neatlygintinai kraujo davę donorai nuo birželio 1...

Statutinės vidaus tarnybos pareigūnams ir pretendentams į tarnybą – paprastesni reikalavimai dėl psichikos sveikatos būklės

Žmonėms, dirbantiems ar pretenduojantiems į darbą statutinėje vidaus tarnyboje, nustatyti...

Top naujienos

Rusija vėl grasina dėl tranzito į Kaliningradą: atsakomosios priemonės jau yra parengtos papildyta (2)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, taip pat...

Prieš paramą Ukrainai pradėtas purvinas žaidimas: įvėlė Lietuvos pilietį, klausimų kyla ir JAV (11)

Kurgi dingo pinigėliai, ar tik nebus visi ištaškyti? Tokias ir panašias sąmokslo teorijas apie...

Nausėda atėmė valstybės apdovanojimą iš čiuožėjų Drobiazko ir Vanago papildyta (10)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo...

Naujausi reitingai ekspertų nestebina: apie antrą šansą valdantiesiems galvoti nereikėtų (38)

Mažėja žmonių, kurie mano, kad Ingrida Šimonytė geriausiai tinka užimti ministrės...

„Lietuvos geležinkeliai“ patvirtino: Kaliningradas jau išnaudojo kai kurių prekių tranzito limitus

Rusija jau išnaudojo kai kurių prekių limitus, kurie buvo leidžiami pagal Europos Komisijos...

Karas Ukrainoje. „Minus 9 okupantų lėktuvai“: Ukraina skelbia apie Rusijos nuostolius Kryme per Rusijos smūgius Dnipropetrovsko regione žuvo 13 civilių

Virš Zaporižės regiono Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė dvi priešo raketas. Tai paskelbė...

Įsigalioja dar vienos sankcijos Rusijai: didesni pokyčiai lauks gruodį, gali turėti įtakos ir karo baigčiai

Nuo trečiadienio – jokios rusiškos anglies Europoje, – įsigalioja naujos sankcijos , kurios...

Ukrainietes užgauliojusi rusų turistė sulaukė atpildo: sugadinote man atostogas (8)

Turistė iš Rusijos Zalcburgo gatvėje pristojo prie pabėgėlių iš Ukrainos ir įžeidinėjo...

Paaiškėjo, kas tapo Delfi „Metų Moterys 2022” nugalėtojomis: rezultatai nustebino (10)

Ne vienerius metus iš eilės vykstantys tradiciniai Delfi „ Metų Moterys “ rinkimai jau turi...