Pasak šios kolegijos Medicinos fakulteto Farmakotechnikos katedros vedėjo Aurimo Galkonto, esant pandeminei situacijai ir valstybei bandant išnaudoti visus įmanomus būdus vakcinuoti kuo daugiau Lietuvos gyventojų vertėtų prisiminti, jog šalyje yra daugiau kaip 1180 farmakotechnikų, baigusių mokslus aukštojoje mokykloje, dirbančių vaistinėse ar kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir galinčių prisijungti prie specialistų, kurie turi teisę skiepyti nuo koronaviruso infekcijos.

„Mūsų fakultetas turi pakankamą materialinę bazę ir kitus įrankius, kurie leistų kolegijos kvalifikacijos kėlimo kursus greitai adaptuoti farmakotechnikams, pageidaujantiems pakelti savo kvalifikaciją ir teikti skiepijimo paslaugas vaistinėse. Todėl ir kreipėmės į valdžios institucijas, prašydami uždegti tam žalią šviesą“, – sako Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Farmakotechnikos katedros vedėjas Aurimas Galkontas.

Jo teigimu, teisę skiepyti pacientus farmakotechnikai turi Danijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, todėl šiuo pavyzdžiu galėtų pasekti ir Lietuva, įteisindama galimybę besimokantiems ar jau dirbantiems specialistams papildomai išklausyti vakcinavimo kursus, įgyti reikiamą kvalifikaciją ir prisidėti prie vakcinavimo proceso vaistinėse ar kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

A. Galkontas akcentuoja, kad abejoti farmakotechnikų žiniomis, įgūdžiais ar gebėjimais tinkamai atlikti vakcinavimo procesą pagrindo nėra. Lietuvoje farmakotechnikų studijos yra vienos ilgiausių Europoje, trunkančios 3 metus, šios studijų programos studentai mokosi įvairių farmacijos krypties dalykų, tokių kaip farmakologija, socialinė farmacija, ligų pagrindai, būtinoji medicinos pagalba, klinikinė farmacija, konsultavimas ir komandinis darbas vaistinėje ir kitų.

Be to, jau dirbantys farmakotechnikai, taip pat kaip ir vaistininkai, privalo kas penkerius metus pratęsti licenciją – tai, pasak katedros vedėjo, yra labai svarbus veiksnys, turintis įtakos pagrindžiant farmakotechniko savarankiškumą, kompetenciją ir nuolatinį profesinį tobulėjimą.

„Vaistininkai ir farmakotechnikai lanko tuos pačius kvalifikacijos kėlimo seminarus, dalyvauja konferencijose. Nepratęsus licencijos, tiek vaistininkai, tiek farmakotechnikai turi laikyti tą patį kvalifikacijos egzaminą tam, kad vėl įgytų galimybę dirbti vaistinėje. Farmakotechnikai taip pat sėkmingai kaip vaistininkai aptarnauja pacientus vaistinėse, įsigilina ir atsako į jų klausimus, parenka medikamentus, todėl atitinkamai pakėlę kvalifikaciją jie taip pat puikiai galėtų teikti ir vakcinavimo paslaugą“, – įsitikinęs A. Galkontas.

Šiuo metu teisę pacientus skiepyti nuo COVID-19 vaistinėse turi tik išplėstinės praktikos vaistininkai, išklausę specialų 36 valandų kursą Vilniaus arba Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose. Kuo daugiau specialistų galės skiepyti, vykdyti edukacinę veiklą, tuo greičiau bus sukurtas bendras imunitetas prieš COVID-19.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos