aA
Niekada nėra tinkamo meto susirgti, tačiau dar sudėtingiau, jei sveikata sušlubuoja toli nuo namų. Vilnietė Lina (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) vasaros praktiką atliko kitame Lietuvos regione. Mergina skundėsi, kad pasijutusi blogai, turėjo ilgai laukti būtinosios pagalbos ir, dar blogiau, galiausiai buvo priversta vykti atgal į sostinę.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Dieną prieš tai prastai jaučiausi, bet galvojau, kad tiesiog apsinuodijau maistu. Sekantį rytą prabudau nuo beprotiško skausmo ir pykinimo. Dėstytoja, pas kurią tuo metu atlikinėjau universitetinę praktiką, labai susirūpino ir kurį laiką skausmams nepraėjus, bet dar labiau suintensyvėjus, iškvietė greitąją, nes įtarinėjome apendicitą. Greitoji atvyko per 45 minutes, nors tokį atstumą nuvažiuoti pilnai pakanka daugiausiai 20 minučių“, - skaičiavo ji.

Merginos teigimu, ligoninėje gydytojai ginčijosi, mat niekas nenorėjo priimti pilnametės merginos, atvykusios į ligoninę, kurioje ji neprisiregistravusi.

„Kad kas nors man atliktų įprastus paprasčiausius tyrimus teko pralaukti 15-20minučių (jau net nekalbu apie laiką, kurį laukiau jų rezultatų), kas atvažiavus su greitąja turi būti atlikta iš karto. Dar po pusvalandžio mane priėmė echoskopijai. Pasak daktaro, mano tyrimai buvo idealūs, nors limfocitų padidėjimas aiškiai rodė infekciją. Echoskopu nieko nerado, vadinasi tai ne apendicitas, tačiau skausmai nenyko. Dar pusvalandį pralaukus pasirodė kitas gydytojas. Jis atėjęs pamaigė mano pilvą, nieko labai neklausinėjo ir liepė tiesiog po 5 valandų pasirodyti pas chirurgą Vilniuje, kur aš prisiregistravusi ir išeiti iš ligoninės“, - nuoskaudos neslėpė Lina.

Toks pasiūlymas jai sukėlė pyktį bei šoką – ji šiame mieste be mašinos, neturinti čia gyvenančių draugų ar artimųjų.

„Man pasakius, kad aš negaliu normaliai pasijudinti, tuo labiau pati nukeliauti į Vilnių tokioje stadijoje tikrai nepajėgsiu, gydytojui tai buvo nė motais. Kai atsisakiau pasijudinti iš priimamojo kambariuko, man buvo suleisti du švirkštai nuskausminamųjų, kurie skausmą tik truputėlį apmažino per visą jų veikimo laiką. Ačiū draugei, kuri viską metusi atlekė manęs pasiimti ir nuvežti į Vilnių, nes kitaip nelabai įsivaizduoju kaip aš būčiau ten nusigavusi.

Belaukiant atvykstančios draugės seselės nuolatos vaikščiojo į priimamojo kabinetą ir vis klausdavo kada aš iš ten išeisiu ir kada paliksiu šias patalpas. Šiaip ne taip atvykus į sostinės polikliniką, kurioje esu užsirašiusi, mane skubiai išsiuntė kartoti tyrimų, kurie pasirodo buvo prasti ir rodė ūmų virusą. Šeimos gydytojai paskyrus vaistų bei tam tikrą dietą dabar po truputį sveikstu“, - pasakojo pašnekovė.

4 kategorijos

DELFI susisiekus su minėtos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos ir konsultacijų skyriaus vedėja, buvo paaiškinta, kad visos paslaugos merginai buvo suteiktos tinkamai. Pašnekovės teigimu, pacientę apžiūrėjęs gydytojas – savo srities specialistas, todėl abejoti jo sprendimu būtų neadekvatu.

Su merginą apžiūrėjusiu gydytoju susisiekti nepavyko.

Ši istorija – gera proga dar kartą priminti, kas yra būtinoji pagalba ir kokios yra pacientų teisės.

Įstatymuose numatyta, kad kreipiantis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl skubiosios medicinos pagalbos gydytojo siuntimas neprivalomas. Taip pat pabrėžiama, kad kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga pagal kompetenciją privalo užtikrinti (suteikti ir organizuoti) būtinąją medicinos pagalbą.

Savo kailiu patyrė regioninės ligoninės abejingumą: laukė du siurprizai
© K. Cemnolonskio nuotr.

Skubioji pagalba skirstoma į 4 kategorijas, nuo to priklauso ir laikas, per kurį turi būti pradėta teikti pagalbą.

Pirmajai kategorijai priskiriami: širdies sustojimas, kvėpavimo sustojimas, gresiantis kvėpavimo nustojimas dėl kvėpavimo takų obstrukcijos, kai suaugusiųjų kvėpavimo dažnis < 8 k./min. arba vaikų iki 8 m. kvėpavimo dažnis < 10 k./min., kai suaugusiųjų sistolinis arterinis kraujo spaudimas (toliau – AKS) <80 mmHg, kūdikis/vaikas ištiktas dekompensuojamojo šoko. Taip pat - sąmonės praradimas ir nereagavimas į skausmą arba reakcija pagal Glasgow komų skalę (toliau – GCS) < 9 balų, kai stebimi viso kūno traukuliai. Kategorijai taip pat priklauso intraveninis medikamentų arba narkotikų perdozavimas su hipoventiliacija ir hemodinamikos sutrikimu bei sunkūs psichikos sutrikimai su pavojingais agresyviais veiksmais sau ar aplinkiniams. Esant šiems sutrikimams, pagalba turi būti suteikiama nedelsiant. Antrajai kategorijai priklauso atvejai, kai nesuteikus skubios pagalbos pacientui, neišvengiamai gresia paciento gyvybei. Kai paciento būklė sunki arba blogėja taip sparčiai, kad yra potenciali grėsmė jo gyvybei arba gresia organų nepakankamumas, jei medicinos pagalba nebus pradėta teikti per 10–15 min. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Šiai kategorijai priklauso: kritiška kvėpavimo takų būklė – stridoras arba patologinis seilėtekis, ūmus kvėpavimo sutrikimas, ūmus kraujotakos sutrikimas, šalta, drėgna, „marmurinė“ oda, bloga perfuzija (kapiliarų prisipildymo laikas > 5 s), ūmus didelio kraujo kiekio (25% cirkuliuojančio kraujo kiekio arba daugiau) netekimas. Taip pat - labai stiprus ūmus skausmas dėl įvairių priežasčių, tarp jų – ūmus širdies, pilvo skausmas ar ektopinis nėštumas, vertinamas 9–10 balų pagal dešimties balų skalę.

Tuo metu vidutinio stiprumo skausmas, vertinamas 7–8 balais pagal dešimties balų skalę, kai reikia skubaus nuskausminimo – priskiriamas jau trečiajai kategorijai, pagal kurią paciento būklės vertinimas ir gydymas turi būti pradėti ne vėliau kaip per 30 min. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Ketvirtosios kategorijos atveju, paciento būklės vertinimas ir/ar gydymas turi būti pradėti ne vėliau kaip per 1 val. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Kokia būklė priklauso šiai kategorijai – rasite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prasideda Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė - ateitis be gimdos kaklelio vėžio: ar tai įmanoma?

Gimdos kaklelio vėžys kasmet paliečia 530 tūkst. moterų pasaulyje ir dažniausiai pražudo beveik...

Kaune išoperuota rekordinio dydžio išvarža: nustebo net ir visko matę medikai (30)

Respublikinėje Kauno ligoninėje atlikta milžiniškos pilvo išvaržos operacija. Klaipėdietį...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (68)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Šaltuoju laikotarpiu traumų patyrė beveik 2 tūkst. žmonių

Šį šaltąjį sezoną – spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais – įvairias traumas –...

Nustatė: finansiniai sunkumai neigiamai veikia sveikatą (1)

Amerikos mokslininkų tyrimas rodo, kad finansiniai sunkumai daro neigiamą poveikį sveikata i....

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (174)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (121)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (32)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti (22)

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis (51)

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Šią naktį visas pasaulis stebėjo kruvinojo Mėnulio užtemimą (18)

Praėjusią naktį žmonės visame pasaulyje stebėjo Mėnulio užtemimą.

Ką susirgę renkasi lietuviai - žolelę ar piliulę (21)

Įpusėjus šaltajam metu laikui, kuomet vis mažiau laiko praleidžiama gryname ore ir padidėjus...

Inga Stumbrienė prisipažino: augindama vaikus darė vieną klaidą

Žinoma verslininkė ir modelis Inga Stumbrienė kartu su vyru Aivaru augina berniuką ir mergaitę,...

Didžiausi grožio mitai, kuriais lietuvės vis dar aklai tiki (1)

Turėti skaisčią ir švarią odą – nelengva, o kai kuriems ir ypač sudėtinga užduotis....

Nusivylė sistema, kuri gyvybiškai reikalinga šimtams tūkstančių jaunų šeimų (6)

Vilniečių šeima labai nusiminė, kai sužinojo, kad jų dukra negavo vietos darželyje. O taip...