Toks rezidentų padėties gerinimo planas pateiktas trečiadienį per spaudos konferenciją Seime.

Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės „valstietės“ Astos Kubilienės, tai nėra kosmetinės priemonės, jos iš esmės pagerins medikų rezidentų, o drauge ir pacientų situaciją.

„Ministras pirmininkas norėtų, kad perėjimas prie studento be stipendijos modelio įvyktų greitai, kad jau kitų metų sausio 1 dieną studentai rezidentai gautų visas apmokestinamas pajamas“, – per spaudos konferenciją sakė premjero patarėjas Paulius Gradeckas.

Planuojama dabar rezidentams mokamas stipendijas įtraukti į darbo užmokestį ir taip visas pajamas paversti socialiai apdraustomis. Patarėjas garantavo, kad dėl to kitąmet rezidentų pajamos „į rankas“ nesumažės. Be to, atlyginimus gaus ir tie studentai, kurie dabar negauna stipendijų.

Pirminiais skaičiavimais, pasak P. Gradecko, kitų metų biudžete šiai priemonei įgyvendinti papildomai reikės 6,5 mln. eurų.

„Kadangi stengiamės dirbti skaidriai, gydytojai rezidentai ir visos suinteresuotos pusės galės stebėti, kokie žingsniai suplanuoti ir kaip jie vykdomi. Bus sukurtas online įrankis, kuriame bus galima pažiūrėti, kada vienas ar kitas teisės aktas pateiktas, priimtas, ar žingsniai atitinka mūsų įsipareigojimus“, – teigė premjero patarėjas.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys „valstietis“ Darius Kaminskas priminė, kad nuo šių metų pradžios rezidentams padidintas darbo užmokestis.

„Nuo sausio pirmosios atlyginimai buvo pakelti: vyresniesiems rezidentams – 72 eurais, jaunesniesiems – 54 eurais. Iš tikrųjų eina kalba, kad pervedus stipendijas į apmokestinamąją dalį, gerėtų socialinis klausimas, nes tai būtų ir motinystės išmokos, galėtų paskolas pasiimti“, – kalbėjo parlamentaras.

Sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga savo ruožtu trečiadienį pranešė, kad jeigu derybos su universitetais bus sėkmingos, jau šių metų rugpjūtį turėtų būti pradėtas įgyvendinti etapinis gydytojų rezidentų kompetencijų modelis.

„Bus skiriami pinigai universitetams tiek rezidentūrų bazių vadovams parengti, tiek pačių studijų programų peržiūrai. Jeigu kur nors neįstrigsime derėdamiesi su universitetais, nes nuo jų būtent ir priklauso, kaip greitai bus spėta pasirengti, planuotume ir norėtume, kad šis projektas startuotų jau šių metų rugpjūčio mėnesį. Tada universitetus ir studentus pasiektų šios priemonės pinigai“, – sakė ministras.

Aurelijus Veryga

Etapinis kompetencijų modelis reiškia, kad rezidentai palaipsniui įgytų tam tikras kompetencijas ir galėtų palaipsniui teikti atitinkamas paslaugas prisiimdami atsakomybę. Į aukštesnį rezidentūros etapą jie pereitų išlaikę specialų egzaminą. Juo būtų įrodoma, kad rezidentas įgijo tam tikras teorines ir praktines kompetencijas. Tai suteiktų teisę tam tikras gydymo paslaugas teikti savarankiškai rezidentūros bazių ribose, nelaukiant kol rezidentas baigs visas rezidentūras studijas.

„Manau, kad jaunieji gydytojai galės labiau realizuoti savo profesinius lūkesčius, palaipsniui įgaus savo kompetencijas ir palaipsniui prisiims atsakomybes. Kaip žinia, dabar jie tas visas atsakomybes turėdavo prisiimti tuoj po rezidentūros“, – sakė A. Kubilienė.

Sveikatos apsaugos ministras taip pat žadėjo Seimo pavasario sesijai pateikti naują „žalos be kaltės“ atlyginimo modelį. Anot jo, kol kas neapsispręsta, koks jis turėtų būti.

Papildysime.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės