aA
Vos į Lietuvą jau atkeliavo pirmosios vakcinų nuo koronaviruso partijos, gyventojai, nepriklausantys rizikos grupėms, pradėjo aktyviai ieškoti galimybės jomis pasiskiepyti už pinigus.
Privačios klinikos jau gauna tūkstančius užklausų ir ieško šaldiklių vakcinai: trukdo kelios kliūtys
© Kauno klinikos

Portalo „Delfi“ kalbinti privačių klinikų vadovai tvirtino pastaruoju metu sulaukiantys ypač daug skambučių ir užklausų raštu apie galimybę pasiskiepyti komercine vakcina. Ir pačios klinikos nekantriai laukia, kada rinkoje atsiras komerciškai prieinamų vakcinų, netgi po truputį žvalgosi specialių joms laikyti būtinų šaldiklių.

Gamintojų siūlomi kiekiai nėra pakankami

Deja, gamintojai kol kas nežada, kad greitu metu vakcinų bus pagaminta visiems užtektinai. Tad kurį laiką valstybės biudžeto lėšomis įsigyta vakcina nuo COVID-19 bus skiepijami tik sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinti rizikos grupėms priskirtini asmenys, kuriems atsižvelgiant į jų amžių, sveikatos būklę, darbo ir (arba) socialinės veiklos pobūdį gresia didžiausia rizika užsikrėsti COVID-19 liga ir (ar) susirgti sunkia šios ligos forma.

Vakcina nuo koronaviruso
Vakcina nuo koronaviruso
© Vida Press

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta portalui „Delfi“ sakė, kad šiuo metu visi sandoriai dėl vakcinos įsigijimo vyksta per Europos Komisiją.

„Vakcinos gamintojų siūlomi kiekiai nėra pakankami, kad ir privataus sektoriaus poreikiai būtų patenkinami. Tačiau, jau dabar kalbamasi su Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija dėl jų pasitelkimo masiniam vakcinavimui“, – komentavo A. Šuksta.

Karantinas gresia ir kitą rudenį

Tuo, kad šiemet atsiras galimybė pasiskiepyti už pinigus, abejojo ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas profesorius Saulius Čaplinskas. Ir tai nėra labai gerai.

Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI / Domantas Pipas

„Kitą rudenį gali vėl tekti įvedinėti karantiną, jeigu iki rudens nebus paskiepyta 70 proc. populiacijos. O tai, turbūt visi šiuo metu suprantame, mažai tikėtina ne dėl to, kad dalis žmonių nenorės skiepytis, o dėl to, kad tikriausiai nebus tiek pagaminta vakcinos. Mes kalbame apie viso pasaulio poreikį, ne tik Lietuvos. Vargiai kitais metais komercinėje rinkoje bus šitie skiepai“, – abejojo S. Čaplinskas.

Galimybių įsigyti vakciną pradėjo ieškoti iškart

Nepaisant to, kad kol kas vakcinų nuo koronaviruso komercinėje rinkoje nėra ir turbūt greitu metu nebus, privačios klinikos sulaukia daug užklausų apie galimybę pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos už pinigus.

„Apie vakciną ir skiepijimosi galimybes sulaukiame nemažai klausimų ir iš savo pacientų. Žmonės rašo, skambina, teiraujasi, ar galima užsiregistruoti į norinčiųjų skiepytis eiles. Kol kas jiems negalime pasiūlyti šios paslaugos, tačiau tikimės, kad ateityje tokią galimybę turėsime“, – vylėsi Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos direktorė Inga Grigienė.

Vakcina nuo COVID-19
Vakcina nuo COVID-19
© Vida Press

Pasak pašnekovės, klinika galimybėmis įsigyti vakciną pradėjo domėtis sulig pirma žinia apie jos sukūrimą ir patvirtinimą.

„Suprantame, kad vakcina šiandien labiausiai reikalinga pirmose COVID-19 fronto linijose dirbančiam medicinos personalui, tačiau siekiame, kad ir privačios gydymo įstaigos būtų įtrauktos į būsimus vakcinos paskirstymo kanalus.

Kasdien mūsų klinikoje atliekame daugybę COVID-19 tyrimų (PGR, greitieji antikūnų ir antigenų testai), tad mūsų klinikos medikams ir personalui taip pat turime užtikrinti maksimalų saugumo lygį ir toliau užtikrinti pacientų testavimą. Esame kreipęsi į valdžios institucijas dėl vakcinų poreikio mūsų klinikoje dirbančiam personalui, tačiau kol kas mums nurodyta laukti. Tikimės mūsų valdžios supratingumo, užtikrinant saugumą ne tik valstybinėse, bet ir privačiose gydymo įstaigose dirbančiam medicinos personalui“, – teigė I. Grigienė.

Susidomėjimas didžiulis

Dėl galimybės įsigyti vakciną nuo koronaviruso su tiekėjais derasi ir kitos klinikos.

„Šiuo metu ieškome galimybių įsigyti vakcinų nuo koronaviruso, kalbamės su tiekėjais. Vis dėlto, artimiausiu metu komercinei rinkai vakcinų kol kas neplanuojama tiekti, bent jau iki tol, kol valstybė nebaigs skiepyti visų rizikos grupių.

Kada tiksliai vakcinos įsigijimas bus prieinamas kiekvienam norinčiajam, sunku pasakyti. Galime tik prognozuoti, kad apie vakcinų tiekimą komercinei rinkai galima bus kalbėti su tiekėjais konkrečiau tik pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje“, – kalbėjo „Kardiolitos klinikų“ ir „MediCA klinika“ Plėtros ir turto valdymo vadovas biomedicinos mokslų daktaras Valerijus Dobrovolskis.

Valerijus Dobrovolskis
Valerijus Dobrovolskis
© Asmeninins albumas

Pašnekovas taip pat tvirtino, kad susidomėjimas šiomis vakcinomis – didžiulis: „Pacientų susidomėjimas skiepais yra didelis – sulaukiame nemažai norinčiųjų skiepytis užklausų. Tad galime numanyti, kad šis skiepas rinkoje bus paklausus“.

Vakcinos savikaina – nuo 2,9 iki 18 eurų

Galimybių įsigyti komercinių vakcinų teigė ieškanti ir medicinos centrų „Northway“ generalinė direktorė Diana Bumelytė.

Diana Bumelytė
Diana Bumelytė

„Kalbamės su didmeninį vaistinių preparatų platinimą vykdančiomis įmonėmis. Kol kas tokios galimybės nėra“, – apgailestavo D. Bumelytė.

Anot jos, tikimybė, kad vakcinų bus artimiausiu metu, labai maža, nors norinčių pasiskiepyti už pinigus pacientų būtų tikrai nemažai.

Paklausta, kiek galėtų kainuoti vakcina, D. Bumelytė sakė: „Tai priklausys nuo vakcinos savikainos, gabenimo ir saugojimo kaštų. Kiek mums yra žinoma, šiandien vakcinos savikaina svyruoja nuo 2,9 iki 18 eurų“, – komentavo pašnekovė.

Lietuva nėra labai patraukli rinka

Diagnostikos centrų „Affidea Lietuva“ generalinis direktorius Vitalijus Orlovas portalui „Delfi“ pasakojo kalbėjęs su licencijuotais vakcinų nuo koronaviruso gamintojais, bet šie teigė, kad kol kas gaminti komercinius skiepus nenumatyta.

Privačios klinikos jau gauna tūkstančius užklausų ir ieško šaldiklių vakcinai: trukdo kelios kliūtys
© Kauno klinikos

„Klausimas, kada artimiausiu metu jos bus pradėtos gaminti, nes kol kas Europoje yra didžiulis poreikis paskiepyti kiek galima daugiau rizikos grupėse esančių asmenų. Tad „laisvų“ vakcinų kol kas nėra“, – apgailestavo V. Orlovas.

Pašnekovas sakė, kad jų diagnostikos centrai taip pat sulaukė daug fizinių ir juridinių asmenų užklausų, ar yra galimybių pasiskiepyti už pinigus.

„Laukiame visi. Visi sėdime ant to atsarginio suolo ir laukiame. Bet vakcinų rinkoje esame pakankamai maži žaidėjai. Visų pirma todėl, kad Lietuvoje skiepijasi mažai žmonių. Pas mus paprastai skiepijasi 20 proc. žmonių – maždaug kas penktas, o Europoje – iki 80 proc., priklausomai nuo šalies.

Mes nesame ir tokia didelė rinka, kaip Vokietijos, Italijos ar Prancūzijos, kad būtume patrauklūs vakcinų gamintojams.

Be to, dabar svarbiausia patenkinti viešąjį poreikį – paskiepyti rizikos grupes“, – pastebėjo V. Orlovas.

Vakcina nuo koronaviruso
Vakcina nuo koronaviruso
© Vida Press

Pasidomėjus, ar ketina pirkti specialius vakcinoms laikyti skirtus šaldiklius, palaikančius ultražemą, bent –75 laipsnių Celsijaus temperatūrą, pašnekovas neslėpė: „Meluočiau, jei pasakyčiau, kad nesižvalgome. Tikrai žiūrime tuos šaldiklius. Bet, kai buvo paskelbta, kad atkeliauja vakcinos, jie visi buvo staigiai išpirkti.

Vos „Pfizer“ paskelbė, kad jų vakcinos stabilumui reikia azoto pagrindo šaldiklių, kitaip tariant, palaikančių apie –80 laipsnių temperatūrą, tai iš karto viskas buvo išgraibstyta“.

V. Orlovas abejojo, kad šiemet realu sulaukti komercinės vakcinos.

„Vienas iš gamintojų pasakė, kad 2021 metais net nesvajokite apie komercinę vakciną, nes poreikis yra didelis.

Tai, kada komercinės vakcinos įmanoma tikėtis, priklauso nuo to, kiek daug gamintojų atsiras rinkoje. Vakcinų fabrikai nėra didžiuliai, o ir pati vakcina yra labai jautri, be to, šalims narėms yra nustatytos tam tikros kvotos.

Reikia tikėtis, kad pavasarį arba vasarą vakcinų rinkoje atsiras daugiau, tada ir jų prieinamumas bus atitinkamai didesnis“, – vylėsi V. Orlovas.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(71 žmogus įvertino)
3.6056

Profesoriaus Vitkaus kolegos prisiminė įsimintiniausius momentus: nuo Sausio 13-osios nakties iki Sabonio pastatymo ant kojų (22)

Pirmadienio rytą Lietuvą apskriejo žinia apie garsaus chirurgo, profesoriaus Kęstučio Vitkaus...

Krešuliai turėtų būti pažymėti kaip „Johnson & Johnson“ vakcinos „labai retas“ šalutinis poveikis (58)

Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį pareiškė, kad neįprasti kraujo krešuliai turėtų...

Nemažėjant sunkių COVID-19 pacientų, Santarose steigiamos papildomos reanimacijos vietos (48)

Nemažėjant sunkių COVID-19 pacientų Vilniaus regione, steigiamos papildomos reanimacijos vietos...

Tai itin retas atvejis Lietuvoje – užregistruotas neplakančios širdies donoras (20)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose užregistruotas neplakančios...

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (309)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (900)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (91)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

Zelenskis kreipėsi į Putiną: susitikim Donbase papildyta (215)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siūlo Rusijos vadovui Vladimirui Putinui susitikti...

Iš šiaurės artėja vėsių orų banga: stiprės vėjas, gali pasirodyti šlapdriba

Trečiadienio naktį debesų sumažės, tad trumpai palis tik kai kur. Vėjas rims ir bus proga...

Verdiktas George'o Floydo byloje: buvęs policininkas kaltas dėl jo nužudymo (15)

Prisiekusieji paskelbė vienbalsį verdiktą George'o Floydo nužudymo byloje – buvęs Mineapolio...

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų merė žada aiškintis situaciją dėl nelegaliai vykusių treniruočių: negerai, mielieji (35)

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė sako, kad aiškinsis situaciją...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (31)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

„Bayern“ neišsaugojo dviženklės persvaros: Milano herojumi tapo LeDay pergalę išplėšė paskutinę sekundę (4)

Miuncheno „Bayern“ komanda iššvaistė turėtą triuškinamą persvarą ir nepasinaudojo proga...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (58)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...