aA
Nuo COVID-19 vakcinacijos pradžios gruodžio mėnesį iki dabar, pagal Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) duomenis, yra gauta apie 800 pranešimų dėl nepageidaujamų reakcijų į skiepus. Daugiausiai tokių reakcijų pasireiškė po „Comirnaty“ vakcinos, kurią sukūrė „Pfizer“ ir „BioNtech“ įmonės. Tačiau tai nereiškia, kad ši vakcina turi daugiausiai šalutinio poveikio – ja Lietuvoje paskiepyta daugiausiai asmenų, tad ir pranešimų gaunama daugiau.
Po COVID-19 vakcinos registruota 800 laikinų šalutinių reiškinių: pasikartojantys simptomai vis tokie pat
© Shutterstock

Dažniausiai pasireiškė nesunkūs gripo simptomai

Kaip pasakojo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vyr. patarėja Rugilė Pilvinienė, beveik visi pasireiškę šalutiniai poveikiai atitinka tuos, kurie yra surašyti preparato charakteristikų santraukoje.

„Tai yra pagrindinis dokumentas specialistui, kuris seka nepageidaujamus reiškius. Ta pati informacija nurodoma ir pakuotės lapelyje. Praktiškai tai, kas parašyta vaistų dokumentuose, tai ir pranešama“, – sakė R. Pilvinienė.

Pasak jos, dažniausiai pasireiškusios ir užregistruotos reakcijos į vakciną buvo šios: skausmas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos, raumenų, kaulų skausmas – vadinamasis kaulų laužymas, karščiavimas, limfmazgių patinimas.

Po COVID-19 vakcinos registruota 800 laikinų šalutinių reiškinių: pasikartojantys simptomai vis tokie pat
© Shutterstock

„Tai yra įprastos vakcinoms nepageidaujamos reakcijos, kurios nurodo, kad vyksta procesas, skatinantis antikūnų gamybą. Nėra nieko netikėto“, – komentavo VVKT specialistė.

Yra ir kitokių reakcijų. Didžiausia reakcijų įvairovė, kaip ir pranešimų skaičius, yra po „Comirnaty“ vakcinos. Tačiau ja vakcinuota ir daugiausiai asmenų – virš 163 tūkstančių. Tad klaidinga būtų manyti, kad ši vakcina sukelia daugiausiai šalutinių reiškinių – kuo daugiau paskiepytų žmonių, tuo daugiau ir informacijos apie nepageidaujamus reiškinius.

Šiuo metu „AstraZeneca“ vakcinos, pasak pašnekovės, suleista tik virš 14 tūkst. dozių, o „Moderna“ apie 10 tūkst.

„Ir kalbame apie tai, kiek atlikta vakcinacijų, o ne kiek vakcinuota žmonių. Realiai vakcinacijų atliekama daugiau nei vakcinuojama žmonių – vakcinuojama 2 dozėmis, todėl vakcinacijos skaičius didesnis, o paskiepytų žmonių mažiau. Pavyzdžiui, „AstraZeneca“ vakcinos suleista dar tik pirma dozė, dėl to šiuo metu dar sutampa sunaudotų vakcinų ir vakcinuotų žmonių skaičius. O „Moderna“ ir „Comirnaty“ vakcinuotų žmonių skaičius yra mažesnis nei atlikta vakcinacijų“, – paaiškino R. Pilvinienė.

Po COVID-19 vakcinos registruota 800 laikinų šalutinių reiškinių: pasikartojantys simptomai vis tokie pat
© Shutterstock

Registruotos ir kelios sunkesnės reakcijos

Visgi, kai kuriems paskiepytiems asmenims pasireiškė ir ne tokių dažnų reakcijų į vakciną. Tačiau ir tokios reakcijos buvo trumpalaikės.

„Dėl šios vakcinos jau esame gavę daugiausiai pranešimų, apie 580. Yra pranešimų ir apie pykinimą ar vėmimą, taip pat yra pranešimų apie tokius atvejus, kurie nebuvo aprašyti vaistinio preparato dokumentuose ar aprašyti tik pavieniai atvejai. Pavyzdžiui, veidinio nervo pažeidimas, kai atsiranda trumpalaikis veido suglebimas, paralyžius, kuris praeina per porą dienų. Kiti veido tirpimai, kraujospūdžio svyravimai“, – vardijo specialistė.

Pasireiškė ir keletas sunkių nepageidaujamų reakcijų – tokių, dėl kurių reikėjo kreiptis į ligoninės priėmimo skyrius ir buvo taikomas gydymas. Pavyzdžiui, lašinta lašelinė, leisti priešalerginiai vaistai ar duoti vaistai dėl kraujospūdžio kritimo.

Po COVID-19 vakcinos registruota 800 laikinų šalutinių reiškinių: pasikartojantys simptomai vis tokie pat
© Shutterstock

Tačiau, pasak pašnekovės, nebuvo registruota tokių nepageidaujamų reakcijų, kurios būtų užtrukusios ilgiau nei kelias paras ir dėl jų būtų pradėtas ilgesnis medicininis gydymas ar įvykusi mirtis.

Sunkių reakcijų daugiausiai buvo dėl „Pfizer“ vakcinos, o dėl „AstraZeneca“ – tik pora, dėl „Moderna“ per pirmą skiepijimo mėnesį tokių reakcijų išvis nebuvo. Vėlgi, verta prisiminti, kad skiepijimo apimtys šiomis vakcinomis nėra lygios ir „Pfizer“ vakcina paskiepytų asmenų skaičius yra ženkliai didesnis.

R. Pilvinienės teigimu, 1 000 „Pfizer“ vakcinos dozių tenkantis pranešimų skaičius apie nepageidaujamas reakcijas yra 3-4, „Moderna“ – taip pat 3-4. „AstraZeneca“ teko apie 13 pranešimų, skaičiuojant pagal 1000 suleistų dozių.

„Tačiau aiškiai turime suprasti, kad pranešimas nėra lygus nepageidaujamų reakcijų dažniui. Jis tiksliai gali būti suskaičiuotas tik klinikinių tyrimų metu, kai visi žmonės, gavę vakciną ar placebo, buvo apklausti, ar patyrė šalutinį poveikį ir koks jis buvo. Mes patys tokių išvadų daryti negalime, nes moksliniu požiūriu tai būtų labai neteisinga“, – sakė pašnekovė.

Skiepai nuo ŽPV
Skiepai nuo ŽPV
© Shutterstock

„Pfizer“ vakcinos šalutinis poveikis – po antros dozės

VVKT atstovės teigimu, buvo pastebėta, jog po „Pfizer“ vakcinos daugiau šalutinio poveikio pasireiškė po antros dozės. Po jos dalis paskiepytų asmenų pranešė, kad skaudėjo galvą, raumenis, kaulus, pakilo temperatūra.

„Tačiau visi šie reiškiniai labai susiję su karščiavimu. Juk kai sergame gripu ar kita virusine infekcija, suprantame, kad pakilus temperatūrai neretai skauda galvą, raumenis, laužo kaulus, krečia šaltkrėtis ir viską priimame labai natūraliai. Ir vaistų lapelyje rašoma, kad po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinos karščiavimas ir kiti reiškiniai labiau pasireiškia po antros dozės“, – kalbėjo specialistė.

Tuo metu „AstraZeneca“ vakcinos duomenų palyginti dar negalima, mat lietuviams šios vakcinos suleista dar tik pirmoji dozė. Visgi, preparato charakteristikų santraukoje rašoma, kad po antros šios vakcinos dozės reakcijos būdavo lengvesnės ir lėtesnės nei po pirmos.

Po COVID-19 vakcinos registruota 800 laikinų šalutinių reiškinių: pasikartojantys simptomai vis tokie pat
© DELFI / Karolina Pansevič

„Kol kas jokių tendencijų, kam šalutiniai reiškiniai pasireiškia dažniau, nepastebėjome, nes pranešimai gauti iš įvairaus amžiaus asmenų, kurie buvo vakcinuoti“, – sakė R. Pilvinienė.

Pasak pašnekovės, šiuo metu lietuviai gana aktyviai praneša apie nepageidaujamus vakcinų poveikius.

„Iš savo bendros darbo praktikos galime pasakyti, kad mums darbo krūvis yra tikrai smarkiai išaugęs, ženkliai didesnis pranešimų srautas nei anksčiau, su nedideliais žmonių resursais reikia dirbti ir tikrai sunkiai spėjame viską registruoti.

Lyginant su kitų šalių duomenimis, kiek jos gavo pranešimų, mes atrodome labai panašiai. Procentais skaičiuojant nuo vakcinacijos masto, suvartotų vakcinos dozių, maždaug 0,36-0,37 proc. per pirmąjį mėnesį buvo pateikta pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas“, – kalbėjo R. Pilvinienė.

Tuo metu Norvegijoje pranešimų skaičius apie nepageidaujamas reakcijas po vakcinos yra 0,48 proc. Didžiausiu aktyvumu pasižymėjo estai – jie gavo 0,8 proc. pranešimų dėl nepageidaujamų reakcijų.

Pranešti apie nepageidaujamą vakcinų poveikį galima Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos svetainėje.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.6250

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (242)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Suskaičiuota, kiek pinigų pernai Lietuvoje išleista vaistams: kam skirta didžiausia suma? (2)

Už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones (MPP) pernai Lietuvos vaistinėse...

Dar vienas vaistinių tinklas pradeda skiepyti nuo erkinio encefalito: skiepų kabinetai – trijuose miestuose

„ Gintarinė vaistinė “ pradėjo pacientus skiepyti nuo erkinio encefalito . Planuojama, kad...

Šiek tiek išaugo sergamumas peršalimo ligomis (1)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja,...

Daugėja vaistinių, kuriose galima pasiskiepyti nuo erkinio encefalito: kaip registruotis skiepui? (1)

Kai kuriose „ Camelia “ vaistinės e Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose jau galima pasiskiepyti nuo...

Top naujienos

Protrūkis Lazdijuose atskleidė nelegalią veiklą: tarp slapta sportuojančių – ir TS-LKD vicemeras (11)

Susirgimų koronavirusu protrūkis Lazdijų sporto centre atskleidė galimai neteisėtą veiklą.

Įspėja automobilių perpardavinėtojus: taip, kaip buvo, nebebus (2)

Nuo gegužės 1 dienos visi Lietuvoje parduodami automobiliai privalės turėti savininko deklaravimo...

„Wizz Air“ vadovas prisipažįsta, kad jo optimizmas dėl vasaros blėsta

„Wizz Air Holdings Plc“ generalinis direktorius Jozsefas Varadi pareiškė, kad šią vasarą jis...

Pienininkystė – ar dar įmanoma išgelbėti? (5)

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) rengia Lietuvos pieno sektoriaus plėtros strategiją. Kol kas...

Šia kepenų liga serga kas penktas šalies gyventojas: gydytoja patarė, kaip jos išvengti

Ne kiekvienas žino, kad kepenys yra stambiausia virškinimo liauka, atliekanti daugybę gyvybiškai...

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (242)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (309)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (15)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...