aA
Vienas iš efektyviausių būdų saugotis koronaviruso – socialinių kontaktų vengimas. Rekomenduojama, kad žmonės, besilankę Kinijoje, po paskutinės ten praleistos dienos vengtų kontaktų su žmonėmis. „Jiems darbdaviai turėtų suteikti galimybę dirbti iš namų. Jei tai nepadaroma, galima kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) dėl suteikiamo nedarbingumo“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Rolanda Lingienė
Rolanda Lingienė
© DELFI / Domantas Pipas

Nedarbingumas būtų suteiktas 14 dienų. Pasak R. Lingienės, susisiekus su NVSC, gydymo įstaigai yra patvirtinama, kad nedarbingumas reikalingas. Tokiu atveju žmogui nereikia eiti pas gydytojus, tereikia jiems paskambinti telefonu. Tokia tvarka galioja nuo praėjusios savaitės. Specialistė sako, kad ja jau pasinaudojo vienas Lietuvos pilietis iš Marijampolės.

„Dar viena sritis, su kuria pradėjome dirbti, tai Lietuvos geležinkeliai. Stotyse keleivius, taip pat, kaip ir oro uostuose, konsultuos specialistai“, – pasakojo R. Lingienė.

Rolanda Lingienė
Rolanda Lingienė
© DELFI / Domantas Pipas

Viena iš prevencijos priemonių – temperatūrai matuoti skirti termovizoriai. Vis dėlto penktadienį ekspertai nustatė, kad naujai išbandyti termovizoriai nėra tinkami naudojimui oro uostose, Pasak Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio termovizoriai bus ir toliau išbandomi.

„Dabar esamo termovizoriaus modifikacija nėra visai tinkama oro uostams. Jie labiau skirti teritorijų apsaugai ir nėra gerai pritaikyti ten, kur yra daug žmonių. Be to, jų temperatūros paklaida yra šiek tiek per didelė, ypač, kai žmonių temperatūrą reikia pamatuoti iš tolimesnio atstumo. Bet bus ieškoma geriausių variantų toliau“, – sakė A. Šešelgis.

Viceministras sakė, jog šis procesas šiek tiek užtruko, nes Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) termovizoriaus naudojimą vertino tik kaip vieną iš galimų priemonių, bet pagrindinė priemonė yra pokalbis su žmonėmis, teikiant jiems instrukcijas, ką daryti, palaikant su jais ryšį.

„Matome, kokias drastiškas priemones naudoja Kinijos liaudies respublika, nutraukti skrydžiai, miestai izoliuoti. Matome, kad naujų virusų nustatymai yra šiek tiek tiek sumažėję, bet dėl to atsipalaiduoti negalime“, – kalbėjo A. Šešelgis.

Algirdas Šešelgis
Algirdas Šešelgis
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, iki šiol yra nustatyti 176 Kinijos liaudies respublikoje besilankę žmonės, dauguma jų Lietuvos piliečiai, sutikti oro uostuose ir Klaipėdos jūros oro uoste. Iš jų kol kas nėra užfiksuota nei vieno koronaviruso atvejo.

Pridedame dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą ir atsakymus į juos.

Jie yra paskelbti NVSC interneto svetainėje.

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (COVID-19) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (COVID-19) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Taip per mirkoskopą atrodo naujasis koronavirusas
Taip per mirkoskopą atrodo naujasis koronavirusas
© NIAID-RML

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (COVID-19) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, COVID-19 įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas (COVID-19) sukelia sunkius susirgimus?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso COVID-19) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Koronavirusas
Koronavirusas
© Shutterstock

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (COVID-19) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Profesorius Čaplinskas: pasaulyje daugėjant COVID-19 atvejų, aiškėja daugiau faktų apie infekcijos plitimą paaiškino, kas ir kaip užsikrečia (136)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius...

Neištirtų ėminių skaičius Lietuvoje per parą sumažėjo tūkstančiu (8)

Neištirtų ėminių skaičius per parą sumažėjo daugiau nei tūkstančiu – šiuo metu...

Į kovą su koronavirusu stoja ir Nacionalinis vėžio institutas: čia jau atliekami COVID-19 testai (4)

Koronaviruso mėginiai nuo šiol bus tiriami ir Nacionaliniame vėžio institute (NVI) –...

PSO įspėja per anksti nešvelninti priemonių kovoje su pandemija (6)

Pasaulio sveikatos organizacijos ( PSO ) skubios pagalbos koordinatorius Michaelis Ryanas įspėjo...

Lietuvoje nustatyti 75 nauji koronaviruso atvejai iš viso – 771 užsikrėtęs  (710)

Lietuvoje iki šeštadienio ryto patvirtintas 771 koronaviruso atvejis, skelbia Vyriausybė.

Top naujienos

Kuo grėsė lietuvių klaidos karantino metu: už pažeidimus – badas ir amžinas poilsis masinėje kapavietėje (34)

Iš pradžių skambėjo įspėjimai, rekomendacijos, o tada ir nurodymai, išaugusios baudos už...

Profesorius Čaplinskas: pasaulyje daugėjant COVID-19 atvejų, aiškėja daugiau faktų apie infekcijos plitimą paaiškino, kas ir kaip užsikrečia (136)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius...

Viskas pasikeitė per porą savaičių: ar jau žinom, kas laimės rinkimus (673)

Šalyje paskelbtas karantinas ir įvestos griežtos jo priemonės dėl koronaviruso grėsmės keičia...

Dirbantiems savarankiškai: ką daryti norint gauti išmoką

Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, daugelis savarankiškai dirbančių...

Tyrimo išvados: COVID-19 sukeliantis virusas žmonių organizme galėjo tūnoti ne vienerius metus (120)

Naujajam koronavirusui sparčiai plintant visame pasaulyje ir sėjant baimę, mokslininkai verčiasi...

Naktį visureigis vartydamasis išlaužė sodo medžius ir trenkėsi į namą, vairuotojas išlėkė per priekinį langą keleivis rastas 20 m nuo automobilio (92)

Šeštadienio naktį, apie 2 val., Trakų r., Raudonės I kaime, nesuvaldytas visureigis „Land Rover...

Amerikiečių ekspertai: koronaviruso aukų pasaulyje – daugiau kaip 60 000 (19)

Covid-19 pasaulyje jau pareikalavo daugiau kaip 60 000 žmonių gyvybių, skelbia amerikiečių...

Klaipėdoje užgeso dar vieno žmogaus, užsikrėtusio koronavirusu, gyvybė papildyta SAM komentaru (501)

Šeštadienį žurnalistė Agnė Bukartaitė pranešė, kad nuo koronaviruso infekcijos mirė jos...

„The Roop“ nusiėmė kaukes: atvirai prabilo apie akmenis kelyje į „Euroviziją“ ir planuotą sceninį įvaizdį (4)

Antradienį paaiškėjo, kaip, dėl karantino atšaukus šių metų „Eurovizijos“ konkursą,...

Jurbarko smurtautojo byla privertė prabilti apie teisines spragas: baudžiamasis procesas aukai visada nepalankus (34)

Po to, kai Jurbarke merginą sumušęs ir ją išprievartauti mėginęs 18-metis Mantas Icikevičius...

|Maža didelių žinių kaina