aA
Registrų centro specialistams operatyviai automatizavus elektroninių receptų suformavimo E. sveikatos sistemoje procesą, skaitmeninių technologijų ir sklandaus sistemos veikimo pagalba Vilniaus gyventojai nuo antradienio gali nesunkiai vaistinėse atsiimti jiems skirtas kalio jodido tabletes, turinčias apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos metus. Per pirmąją dieną šio vaistinio preparato su e. receptu įsigijo 13 tūkst. vilniečių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Kalio jodido tabletės.
Kalio jodido tabletės.
© Organizacijos nuotr.

Kalio jodido e. receptai Vilniuje savo gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims E. sveikatos sistemoje suformuojami pagal Vilniaus savivaldybės administracijos pavedimą Centro poliklinikai. Gavus visus duomenis iš Centro poliklinikos, iš viso E. sveikatos sistemoje numatyta suformuoti daugiau kaip 0,5 mln. kalio jodido e. receptų.

Sostinės gyventojai, norintys sužinoti, ar jiems jau yra suformuotas kalio jodido e. receptas, tai padaryti gali prisijungę prie savo paskyros E. sveikatos sistemoje. Prisijungimui galima naudoti E. valdžios vartus, su e. parašu ar per e. bankininkystę.

„Sklandus E. sveikatos sistemos darbas ir Registrų centro specialistų sukurti sprendimai užtikrino sklandų nemokamų kalio jodido tablečių išdalinimą Vilniaus gyventojams – IT komandos sukurti automatizuoti sprendimai ne tik leido išvengti papildomų pacientų vizitų pas gydytojus, bet kartu sutaupė brangų sostinės medikų laiką, kurį jie būtų turėję skirti tokio didelio kiekio e. receptų pasirašymui. Galima tik įsivaizduoti, kad nesant šiandieninių E. sveikatos sistemos galimybių būtų reikėję operatyviai išrašyti tokį didelį kiekį popierinių receptų“, – sako Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė.

Negalėdami patys atvykti į vaistinę atsiimti jiems skirtų kalio jodido tablečių, vilniečiai savo E. sveikatos paskyroje gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą asmenį, kad šis už juos nuvyktų į vaistinę.

E. sveikatos sistemoje suformuoti kalio jodido e. receptai galioja 1 mėnesį, tad pacientai ar jų įgalioti asmenys gal neskubėti ir vaistinį preparatą atsiimti jam patogiu metu.

Kalio jodido tabletės Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje avarijos atveju turėtų apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio.

Daugiau informacijos apie kalio jodido tabletes ir kaip elgtis radiacinės nelaimės atveju galima rasti Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje.

Apie galimybę atsiimti tabletes žino ne visi

„Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas sakė, kad pirmąją kalio jodido tablečių dalinimo dieną pacientų aktyvumas buvo išties nemažas. Kai kurie pacientai specialiai ateina į vaistinę tik kalio jodido tablečių. Kitiems, kurie ateina dėl kitų reikalų, vaistininkai primena apie galimybę neatlygintinai atsiimti kalio jodido tablečių – suaugusiesiems – po 4 vnt., vaikams – po 2 vnt.

Rymvydas Blynas.
Rymvydas Blynas.
© Organizacijos nuotr.

„Kai pacientai į vaistinę ateina pirkti pagal elektroninį receptą, sistemoje iškart matome ir kitą receptą (jei jis priklauso tam asmeniui) kalio jodido tabletėms. Be abejo, iškart siūlome vieno vizito metu atsiimti ir šias tabletes, – sakė R. Blynas. – Taip pat pacientams, kurie perka ir be recepto, primename apie šią galimybę. Jei pacientas registruotas Vilniaus mieste ir su savimi turi asmens dokumentą ar mintinai žino savo asmens kodą, patikriname, ar yra išrašytas elektroninis receptas ir, jei taip, išduodame tabletes.“

Kaip pasakoja vaistininkai, kai kurie pacientai apie galimybę atsiimti kalio jodido tablečių apskritai nežino. Vaistininkams paaiškinus, kodėl to reikia ir, kad tabletės nekainuoja, pacientai jas atsiima.

„Visgi absoliuti dauguma žino, kad šiuo metu vyksta kalio jodido tablečių dalijimas ir supranta, kodėl to reikia,“ – sakė R. Blynas.

Vaistininkai, asmenis, atsiimančius tabletes informuoja apie galimą preparato vartojimą bei pateikia vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Vaistininkai akcentuoja, kad šių tablečių negalima vartoti prevenciškai.

Tabletes reikėtų vartoti branduolinės nelaimės atveju rekomendavus Vyriausybei arba Sveikatos apsaugos ministerijai. Įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Vaistinė primena, kad kalio jodido tabletės šiuo metu neatlygintinai dalijamos tik Vilniaus mieste gyvenamąja vietą deklaravusiems asmenims. Kalio jodido tabletes, kurias reikėtų išgerti galimai įvykus atominės elektrinės avarijai, vilniečiai gali atsiimti pagal iš anksto išrašytus elektroninius receptus, pateikus asmens dokumentą ar padiktavus asmens kodą.

Ką verta žinoti?

„Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti po mūsų aplinką: įkvėpus juo užterštą orą arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas ima kauptis skydliaukėje, ją žaloti ir ilgainiui neretai sukelia vėžinius skydliaukės susirgimus“, – sako „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič.

Kalio jodido tabletės.
Kalio jodido tabletės.
© Organizacijos nuotr.

Nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės, nes jose esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje bei neleidžia radioaktyviajam jodui į ją patekti.

„Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, pasklindančių branduolinės avarijos metu. Todėl, nelaimės atveju, būtų privalu imtis ne tik šios, bet ir kitų prevencinių priemonių, kurias rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos“, – sako vaistininkė K. Zacharevič.

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.

„Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui“, – sako vaistininkė.

K. Zacharevič pabrėžia, kad vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Jį reikėtų vartoti su maistu, o vienos dozės kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus.

Atsitikus nelaimei:

  • naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg;
  • kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg;
  • vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg;
  • vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.

Spiritiniam jodo tirpalui ir joduotai druskai – griežtas ne

K. Zacharevič pabrėžia, kad kalio jodidas yra vienintelis preparatas, kurį reikėtų naudoti avarijos atveju, norint apsaugoti skydliaukę. Nei spiritinis jodo tirpalas, nei joduota druska apsaugoti skydliaukės nepadės.

„Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik odai, jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas – toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų, apsinuodijimą, – sako vaistininkė.

– Jo negalima gerti net skiedžiant vandeniu. Nors joduota druska ir padeda suaktyvinti skydliaukės veiklą, tačiau reikėtų suvalgyti maždaug 1,5 kg druskos, kad tai prilygtų 130 mg dozei kalio jodido. Akivaizdu, jog valgyti tiek druskos yra griežtai draudžiama ir šis veiksmas gali tik pakenkti jūsų sveikatai.“

www.DELFI.lt
Klausk psichoterapeuto
Į klausimus atsakys psichoterapeutė Aistė Jasaitytė - Čeburiak. Atsakymų ieškokite Delfi Plius. Atsakymų ieškokite Delfi Plius.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Privačiai dėl COVID-19 pacientus nusprendusi tirti klinika susilaukė perspėjimo: gresia gauti baudą (92)

Norinčiųjų tirtis dėl koronaviruso Vilniaus mobiliajame punkte – eilutė. Dalis jų galėtų...

Profesorė Žvirblienė nurodė vieną veiksmingiausių įrankių koronaviruso pandemijai valdyti (28)

Varijuojanti užsikrėtimų statistikos kreivė atsipalaiduoti neleidžia. Kol valdžia skelbia...

PSO atstovė: tarptautinė žiniasklaida neteisingai suprato audinių keliamą grėsmę COVID-19 plitimui (8)

Margaret Harris, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė, tarptautinei žiniasklaidai paaiškino,...

„Moderna“ tikisi iki metų pabaigos pasiūlyti 20 mln. dozių vakcinos: pranešė, kiek kainuotų (12)

JAV biotechnologijų bendrovė „Moderna“ tikisi iki šių metų pabaigos pagaminti ir rinkai...

Lietuvių sukurtą mokymų modelį medikams kovoti su COVID 19 – perka Kazachstano Respublika (4)

Kauno mokslininkų sukurtą mokymų modelį medikams kovoti su COVID-19 virusu įsigijo...

Top naujienos

Socialdemokratai jau ruošiasi naujo lyderio rinkimams – iššūkį Paluckui gali mesti Olekas (305)

Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) pradeda ruoštis naujo partijos pirmininko rinkimams....

Maistas prieš miegą: ar žinote, ką valgyti ir ko reikėtų vengti? (42)

Kai manęs klausia nuo ko pradėti dieną, sakau, kad nuo vakarienės. Klausytojai nustemba, kad...

Karbauskis: turiu nuvilti tuos, kurie džiaugėsi, kad nebebūsiu Seime (976)

Antradienį oficialiai Seimo nario mandato atsisakęs Ramūnas Karbauskis sako, kad pagrindiniu jo,...

Čempionų lyga: vengrų akibrokštas prieš Ronaldo, gražus „Man United“ lyderio gestas ir Haalando spindesys (2)

UEFA Čempionų lygoje prasidėjo grupės etapo antrojo rato kovos. Antradienio vakarą sužaisti dar...

Orai: šiltasis atmosferos frontas atgins rudenišką šilumą (3)

Trečiadienio dieną šiltasis atmosferos frontas žada debesuotus orus. Nedideli pragiedruliai...

Nauja turizmo era: anksčiau apie tokias keliones galėjome tik pasvajoti (24)

Milijonai pingvinų. Jūros drambliai. Banginiai. Poliarinės meškos. Antarktida ir Arkties...

Žurnalistė savo kailiu pajuto, ką reiškia „ilgasis“ COVID-19: susirgo kovą, o lapkritį vargiai pakyla iš lovos (104)

Gydytojai sako, kad COVID-19 trunka porą savaičių. Tačiau ne visiems taip pasiseka. Ir tokių...

Teisės profesoriai įvertino Dobrovolskos kandidatūrą: ji visa galva aukščiau už prieš tai buvusius (1192)

Laisvės partijos pasiūlyta kandidatė į teisingumo ministres, Evelina Dobrovolska , viešojoje...

Negalią turinčiam Nojui liko vos pusantrų metų, kai reabilitacija gali duoti didžiausią naudą: tėvai dėl sūnaus pasiryžę viskam (61)

Prieš tris su puse metų į šį pasaulį atėjęs Nojus, apvertė savo tėvų gyvenimą aukštyn...

Švedijos čempionus įveikęs „Vytis“ – tarp 32 stipriausių Europos komandų (3)

UEFA Futsal Čempionų lygos starte stipriausia Lietuvos komanda Kauno „Vytis“ 3:1 nugalėjo...

|Maža didelių žinių kaina