Paaugliai, kurie pirmą kartą padaugino alkoholio dar nesulaukę penkioliktojo gimtadienio, susiduria su beveik dvigubai didesne ankstyvos mirties rizika, teigia naują tyrimą atlikę mokslininkai, kuriuos cituoja naujienų portalas dailymail.co.uk.
© Shutterstock nuotr.

Pirmą kartą jauname amžiuje gausiai alkoholio pavartoję asmenys net 47 proc. labiau rizikuoja mirti anksčiau, sako mokslininkai. Jie mano, kad anksti pradėję alkoholį vartoti asmenys vėliau gyvenime yra labiau linkę piktnaudžiauti alkoholiu.

„Ankstyva alkoholio vartojimo pradžia yra siejama su piktnaudžiavimu alkoholiu ateityje ir dėl to siejama su padidėjusiu mirtingumu“, – sakė tyrimui vadovavęs Floridos universiteto mokslininkas Hui Hu.

Kiti ekspertai sutinka, kad per didelis alkoholio vartojimas jauname amžiuje skatina žmogaus rizikingą elgesį ir gali paskatinti psichologinių problemų atsiradimą.

Kaip buvo vykdomas tyrimas

Mokslininkai iš Floridos universiteto analizavo beveik 15 tūkst. žmonių alkoholio vartojimo įpročius ir mirties duomenis. Tiriamieji buvo stebimi tris dešimtmečius nuo devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžios. Žmonių buvo klausiama, ar jie kada nors buvo padauginę alkoholio, ir kokiame amžiuje tai įvyko pirmą kartą. Apklausos metu daugumos dalyvių amžius svyravo nuo 18 iki 44 metų.

Pagrindinės išvados

Palyginus su tyrimo dalyviais, kurie niekada nebuvo padauginę alkoholio, tiems, kurie nors kartą buvo prisigėrę dar nesulaukę penkiolikos metų, buvo 47 proc. didesnė tikimybė mirti tyrimo laikotarpiu. O pirmą kartą prisigėrusiems penkiolikos ar vyresniame amžiuje ankstyvos mirties tikimybė padidėdavo 20 proc.

Maždaug 61 proc. tyrimo dalyvių teigė, jog nors kartą buvo padauginę alkoholio, o maždaug 13 proc. sakė, kad pirmą kartą tai įvyko tuomet, kai jiems dar nebuvo penkiolikos.

Iš tų, kurie pirmą kartą prisigėrė jauname amžiuje, maždaug 37 proc. tyrimo metu turėjo alkoholio vartojimo problemų, palyginti su 11 proc. piktnaudžiaujančių alkoholiu, kurie pirmą kartą alkoholio paragavo vyresniame nei penkiolikos metų amžiuje.

26 proc. tiriamųjų, kurie pirmą kartą padaugino jauni, tyrimo pabaigos nesulaukė, palyginti su 23 proc. tų, kurie pirmą kartą alkoholio paragavo būdami vyresni, bei 19 proc. tų, kurie niekada nėra prisigėrę.

Kodėl ankstyvas alkoholio vartojimas yra rizikingas?

Manoma, kad gausus alkoholio vartojimas ankstyvame amžiuje yra siejamas su piktnaudžiavimu alkoholiu ateityje.

„Ankstyva alkoholio vartojimo pradžia yra siejama su piktnaudžiavimu alkoholiu ir dėl to yra susiję su padidėjusiu mirtingumu dėl alkoholio piktnaudžiavimo“, – sakė tyrimui vadovavęs Floridos universiteto mokslininkas Hui Hu.

Nepaisant to, priklausomybė nuo alkoholio gali būti ne vienintelis veiksnys, prisidedantis prie jaunų alkoholį vartojančių žmonių ankstybos mirties rizikos.

„Mes nustatėme, kad ankstyva alkoholio vartojimo pradžia maždaug 21 proc. turėjo įtakos piktnaudžiavimui alkoholiu vėlesniame amžiuje, o tai įrodo rodo, kad daug kitų veiksnių taip pat prisideda prie piktnaudžiavimo alkoholiu“, – sakė Hui Hu.

„Mes žinome, kad piktnaudžiavimas alkoholiu prisideda prie ankstyvos mirties. Tačiau taip pat gali būti, kad ankstyvas piktnaudžiavimas alkoholiu atspindi kitas genetines ar aplinkos charakteristikas, kurios priveda prie ankstyvos mirties“, – sakė prie minėto tyrimo neprisidėjęs San Diege veikiančio Kalifornijos universiteto visuomenės sveikatos mokslininkas Michaelas Criqui.

Ankstyvas piktnaudžiavimas alkoholiu gali atspindėti kitus veiksnius, įskaitant žmogaus polinkį į rizikingą veiklą, psichologines problemas ar socialinės ar ekonominės paramos, kuri prisideda prie sveikatos ir ilgaamžiškumo, stoką, pažymėjo taip pat prie tyrimo neprisidėjęs Gregory‘is Marcusas.

Kaip reikėtų interpretuoti rezultatus

„Niekas neturėtų interpretuoti šių išvadų taip, kad jų likimas yra nuspręstas, – sako G. Marcusas. – Priešingai, šie rezultatai mums padeda nustatyti riziką, kad galėtume užkirsti kelią blogoms pasekmėms.“

Tačiau Joy Bohyun Jang iš Mičigano universiteto, kuri taip pat nedalyvavo aprašomame tyrime, atkreipia dėmesį į tai, kad mirtingumas padidėja ir tarp žmonių, kurie nepiktnaudžiavo alkoholiu jauname amžiuje.

„Alkoholio vartojimo problemų turintieji galėtų sulaukti didesnio dėmesio iš gydytojų arba patys turėtų sunerimti dėl alkoholio vartojimo. Tačiau šis tyrimas taip pat rodo, kad piktnaudžiavimo alkoholių problemų neturintieji taip pat turėtų sulaukti tokio pat dėmesio, jeigu buvo padauginę alkoholio ankstyvame amžiuje“, – mano ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (63)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (94)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (326)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (90)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (2)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (10)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (3)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (183)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (170)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...