aA
Po atliktų ne gimdymo įstaigose gimdžiusių moterų namuose pareigūnai puolė aiškintis: gimdyvės neteisėta veikla nėra įtariamos, o tyrimas atliekamas ginant gimdyvių ir jų kūdikių interesus.
Pareigūnai teisinasi: gimdžiusios namuose gimdyvės „neteisėta veikla neįtariamos“
© Shutterstock nuotr.

Prokurorai aiškinasi šešis kūdikių mirčių atvejus per neteisėtus gimdymus namuose. Įtarimai pareikšti keturioms moterims, pirmadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

"Šiuo metu tiriamos šešios kūdikių mirtys ir aštuoni sužalojimai gimdyvių. Tyrimą atlieka Vilniaus rajono policijos komisariatas", - pirmadienį žurnalistams sakė Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Larisa Fedotova.

"Aiškinamasi, ar susiję tos kūdikių mirtys su gimdymu namuose ir ar tie gimdyvių sužalojimai taipogi turi tiesioginį priežastinį ryšį su nekvalifikuotu gimdymų priėmimu", - teigė ji.

Tyrimas atliekamas dėl dokumentų suklastojimo, spaudo suklastojimo ir naudojimo, dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo ir neteisėto vertimosi medicinine veikla.

Anot prokurorų, įtarimai šiuo metu pareikšti keturioms moterims, medicininį išsilavinimą turi dvi iš jų. Gimdyvių ar tėvų atžvilgiu tyrimas nėra atliekamas.

"Viena iš įtariamųjų turi medicininį išsilavinimą, tačiau neturi leidimo verstis medicinine praktika. Kita įtariamoji išvis neturi medicininio išsilavinimo – apie vertimąsi tokia praktika turbūt akivaizdu, kad negali būti nė kalbos. Viena yra medikė, o ketvirtoji taipogi neturi medicininio išsilavinimo", - nurodė Vilniaus apylinkės prokuratūros šešto skyriaus prokurorė Audronė Pupeikienė.

Įtarimai nėra pateikti ir režisierei Inesai Kurklietytei, kurios namuose atlikta krata sulaukė daug kritikos viešoje erdvėje. A.Pupeikienės teigimu, I.Kurklietytės statusas šiame tyrime yra liudytoja: "Jai buvo įteiktas šaukimas, ir turimais duomenimis, (...) netiko laikas, ir laikas yra suderintas su tyrėjais, kad abiem pusėms būtų patogus".

Pasak prokurorės, šaukimas režisierei įteiktas atlikus kratą: "Krata gali būti daroma ir prieš apklausą, ir po apklausos - taip, kaip reikia tyrimui".

Anot prokuratūros, atliekamo tyrimo pagrindas yra "sąmoningai ir sistemingai besikartojanti veikla, kuria buvo siekiama pasipelnyti ir kuri teisiškai Lietuvos valstybėje yra draudžiama".

"Pažymėtina, jog asmenys, neturėdami tam leidimo, teikė akušerines–ginekologines paslaugas ne gydymo įstaigose, išdavė pažymas, patvirtinančias vaikų gimimo faktą. Dvi iš keturių įtariamųjų, neturėdamos licencijos verstis medicinine praktika, neteisėta veikla Lietuvoje užsiėmė nuo 1992 metų", - rašoma prokuratūros pranešime.

"Tiriama daugiau kaip 400 tokių atvejų. Šiuo metu aiškinamasi šeši kūdikių mirčių atvejai ir aštuoni gimdyvių sveikatos sutrikdymų atvejai", - nurodo Generalinė prokuratūra.

Teisėsaugos teigimu, tiriama, ar tokių pasekmių nesukėlė nekvalifikuotas gimdymo priėmimas ir laiku tinkamai nesuteikta medicininė pagalba.

Įtariama, kad vaikai įregistruoti panaudojus suklastotas pažymas. Tikrinami atvejai, kai nėra motinos nėštumo dokumentų - kai ji nėštumo metu nesilankė jokiose medicininėse įstaigoje, todėl kyla abejonių, ar tikrai moteris buvo nėščia ir pagimdė.

"Tyrimo duomenimis, šiuo metu yra 400 oficialių pažymų, kada viena iš įtariamųjų išrašė šitas pažymas neturėdama tam galimybės rašyti, teisės rašyti tas pažymas ir išdavinėti", - sakė A.Pupeikienė.

Anot prokurorų, didelio atgarsio sulaukusi krata režisierės I.Kurklietytės namuose atlikta siekiant surinkti daiktus ir dokumentus, galinčius turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti. A.Pupeikienė kratą režisierės namuose vadino tyrimo taktika.

"Tiesiog paimtas daiktas, turintis reikšmės nusikalstamai veikai tirti, ir tolimesnis jo įvertinimas bus duotas tolimesnėje eigoje. (...) Turime atsakingai pareikšti, kad šiuo atveju tyrimo objektas nėra nei pats menininkas, nei autorinės teisės, nei meno kūrinys", - kalbėjo ji.

Pasak L.Fedotovos, ikiteisminio tyrimo teisėjai sprendė, kada jiems geriau atlikti kratą.

"Atliekami tyrimo veiksmai, ir ikiteisminio tyrimo teisėjo buvo sankcionuota krata I.Kurklietytės namuose. Tas filmas buvo paimtas kartu su kitais duomenimis, kurie gali patvirtinti tam tikrų asmenų dalyvavimą tam tikroje veikloje. Tas filmas yra paimtas ne kaip autorinis darbas, jis yra paimtas kaip daiktas, turintis reikšmės ikiteisminiam tyrimui", - antrino L.Fedotova.

DELFI primena, kad praėjusią savaitę buvo krečiami dar trijų gimdymo namuose šalininkių būstai. Anksčiau skelbta, kad krata atlikta ir kino režisierių Inesos Kurklietytės ir Ramūno Abukevičiaus namuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dėl planuojamos naujos paslaugos greitosios medikai gūžčioja: tai turės vykdyti kitų ligonių sąskaita

Pacientų pavėžėjimas , planuojama, jau netrukus taps realybe, net kai skubi pagalba bus...

Ligoninėse nemažėja pacientų, gydomų dėl gripo

Sergamumas gripu , ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19...

Kauno klinikose miręs žmogus suteikė viltį pasveikti 6 žmonėms: vienam tai prilygo stebuklui

Organų donorystė – šiuolaikinis medicinos stebuklas, nes organo transplantacija gali padėti...

Į skubų kvietimą atvykusiems medikams patiems prireikė pagalbos: kol pacientui tiekė deguonį, juos vadavo ūkininkas

Atvykus padėti pacientui, medikai susiduria su įvairiausiais netikėtumais. Sekmadienį vakare...

Pacientų registracija internetu pernai buvo rekordinė, šiemet tikimasi dar geresnių rezultatų

Vis daugiau gyventojų ir gydymo įstaigų pasinaudoja galimybe registruoti pacientus konsultacijoms...

Top naujienos

Po įžūlaus Putino pasirodymo – įtakingų pareigūnų žinutė: naujo rusų puolimo gali nebūti

Arešto orderis nesustabdė Vladimiro Putino nuo kelionių. Iš okupuoto Krymo – į okupuotą...

Kremliaus žiniasklaida jau įvertino Benkunską (10)

Vilniaus meru išrinktas politikas, kuris yra pavadinęs Maskvos namus „šnipų tašku“, rašo...

Po išduoto arešto orderio Putinas Europoje sulaukė užtarėjo (12)

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT)...

Skeptiškai vertina kalbas apie konservatorių nesėkmę: supraskim, ko siekia ši partija (14)

Nors nemažai partijų skelbia laimėjusios Savivaldybių tarybų ir merų rinkimus, lyderystės...

Bloomberg News

Ko iš tiesų siekia į Maskvą atvykęs Xi Jinpingas?

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas , kuris šią savaitę tris dienas lankysis Maskvoje, perduos...

Dėl planuojamos naujos paslaugos greitosios medikai gūžčioja: tai turės vykdyti kitų ligonių sąskaita

Pacientų pavėžėjimas , planuojama, jau netrukus taps realybe, net kai skubi pagalba bus...

Karas Ukrainoje. Prieš Xi Jinpingo vizitą Maskvoje – aiški žinia iš Ukrainos analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Pranas Šarpnickis

Lietuvis generolas, už kurio galvą buvo pažadėta tūkstančiai aukso rublių: kaip jam pavyko suburti kariuomenę ir dėl ko jo bijojo tiek savi, tiek svetimi (5)

Povilas Plechavičius iki 1918 m. lapkričio 15 d. buvo niekam nežinomas carinės armijos...

Su Xi Jinpingu susitikęs Putinas: šiek tiek pavydime (5)

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas priėmė Kinijos lyderį Xi Jinpingą. Kremliaus...

Dėl fone nuskambėjusių žodžių – sumaištis tarp Putiną lydėjusių asmenų (3)

Vaizdo įraše, kuriame užfiksuotas neva atsitiktinis Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir...